ورزش و تندرستی (بازدید: 212)
دوشنبه 26/4/1391 - 11:41 -0 تشکر 473290
آمریكایی‌ها تعظیم می‌كنند، ایرانی‌ها متر

دوستانی كه حالا هزار نفر هزار نفر از ظرفیت آزادی می‌كاهند، نه تنها قدرت احداث سازه‌ای با ده درصد عظمت آن را ندارند، بلكه گاهی حتی نمی‌توانند از درهای ورودی و خروجی این بنا به درستی استفاده كنند.

               من می روم  وایا در پی من یادی از درها خواهد گذشت 
دوشنبه 26/4/1391 - 11:42 - 0 تشکر 473291

1- دو روز پیش سایت معتبر و آمریكایی بلیچر ریپورت كه تخصصش عمدتا پرداختن به رشته‌های پرهوادار و حرفه‌ای ینگه‌دنیا مثل بسكتبال NBA و هاكی NHL است، فهرستی جدید از 50 ورزشگاه برتر دنیا را ارایه كرد كه در میان اسامی ذكر شده در آن، نامی دیرآشنا و به شدت دوست‌داشتنی برای ایرانیان به چشم می‌خورد؛ استادیوم آزادی تهران!

این پایگاه اینترنتی مشهور، از ورزشگاه قدیمی و خاطره‌انگیز پایتخت ایران، به عنوان یكی از 50 استادیومی نام برده است كه هواداران فوتبال قبل از مرگ‌شان باید آنها را ببینند. كرنش مراجع بین‌المللی و موثق خبری – تحلیلی در قبال آزادی 40 ساله ایرانیان، در حالی همچنان ادامه دارد كه این ورزشگاه به تازگی آماج حملات بی‌رحمانه برخی از مسوولان كشور خودمان قرار گرفته است. الان مدت‌هاست كه دعوا بر سر كاستن از ظرفیت آزادی ادامه دارد و هر روز تخمین تحقیرآمیز جدیدی در این مورد به گوش می‌رسد؛ اول می‌گفتند 90 هزار نفری است، بعد رفته رفته كاشف به عمل آمد كه این بنای عظیم ورزشی 80 تا 85 هزار نفر گنجایش دارد و تازگی‌ها حتی اعدادی مثل 75 هزار نفر هم به گوش می‌رسد! در مملكتی كه مدیران پرمدعایش حتی توانایی یك دور چاپ و توزیع دقیق بلیت برای آگاهی از گنجایش واقعی استادیوم آزادی را ندارند، آقایان هر روز به حربه‌ای جدید برای كوچك جلوه دادن این ورزشگاه متوسل می‌شوند. یك روز سكوها را متر می‌گیرند و عدد حاصله را بر ابعاد بدن انسان تقسیم می‌كنند و روزی دیگر، دست به دامان «گوگل‌ارث» می‌شوند تا چه بسا این فناوری قبیحه غربی از آن بالا ثابت كند اجداد ما چقدر ساده‌لوح بودند كه اسم این بنا را گذاشته بودند «یكصد هزار نفری»! اگر این تقلاها و به در و دیوار كوبیدن‌ها صرفا جنبه علمی و حقیقت‌جویانه داشت، می‌شد راحت‌تر تحمل‌شان كرد، اما لحن تحقیرآمیز بسیاری از این دوستان محاسبه‌گر، نشان می‌دهد مشكل احتمالا از جای دیگری است و نوعی لجاجت و عناد در این میان به چشم می‌خورد.

               من می روم  وایا در پی من یادی از درها خواهد گذشت 
دوشنبه 26/4/1391 - 11:44 - 0 تشکر 473292

2-  اینكه «ورزشگاه آزادی واقعا چقدر جا دارد؟» می‌تواند یك پرسش طبیعی و منطقی باشد كه یافتن پاسخش با راهكارهای نه چندان پیچیده جاری نیز ممكن است. با این وجود بعید است بتوان دریافت جواب درست این سوال را از كسانی توقع كرد كه حتی قدرت برنامه‌ریزی برای پنج بازی جام حذفی را هم ندارند و همان‌جا، روی كاغذ یكی، دو مسابقه كم و زیاد می‌آورند تا مثلا داربی تهران ناگهان دو ماه جلو بیفتد. پاسخ‌ها و تحلیل‌های كنونی ارایه شده از سوی آقایان مسوول در فدراسیون فوتبال پیرامون گنجایش استادیوم آزادی، همان‌قدر دقیق و قابل استناد به نظر می‌رسند كه ارقام كیلویی و فله‌ای اعلام شده در مورد تعداد تماشاگران حاضر در ورزشگاه‌ها! فارغ از این كشمكش‌ها اما، پرسش مهم دیگری كه در واكنش به كوشش‌های امروز دست‌اندركاران فوتبال ایران به وجود می‌آید آن است كه مگر ما در این سال‌ها چه كرده‌ایم و چه ساخته‌ایم كه حالا همه قدرت‌مان را صرف هر چه كوچكتر نشان دادن تنها ورزشگاه استاندارد كشورمان می‌كنیم؟ آنها كه امروز خط‌كش دست‌شان گرفته‌اند و به جان سانتی‌مترها افتاده‌اند تا شاید چند صد نفر دیگر از ظرفیت آزادی كم كنند و همان‌ها كه هنگام محاسبات مثلا میلیمتری‌شان یادشان می‌رود سهمی هم برای هزاران ساكن سرگردان راهروها و راه‌پله‌های آزادی در مسابقات مهم كنار بگذارند، می‌توانند توضیح بدهند در این سال‌ها چه دستاوردی در حوزه زیرساخت‌های ورزشی برای ایران‌زمین به ارمغان آورده‌اند كه حالا فقط بار «یكصد هزار نفری» بودن آزادی روی گرده‌شان سنگینی می‌كند؟ آیا غیر از این است كه فقر شدید كشورمان در این حوزه همین حالا باعث شده است استان پهناور لرستان حتی یك استادیوم كوچك نیمه‌استاندارد هم نداشته باشد و تیم تازه صعود كرده این خطه، در بدو كارش مجبور به خانه به دوشی شود؟ پروژه پرسر و صدای احداث استادیوم‌های 15 هزار نفری در دولت قبلی به كجا انجامید كه اكنون برخی از دوستان همه زورشان را می‌زنند تا ملی‌ترین سازه ورزشی ایران را كه با امكانات 40 سال پیش احداث شده، محقر جلوه بدهند؟

               من می روم  وایا در پی من یادی از درها خواهد گذشت 
دوشنبه 26/4/1391 - 11:45 - 0 تشکر 473293

3- بلیچر ریپورت به كاربرانش توصیه می‌كند قبل از مرگ‌شان ورزشگاه آزادی را ببینند، اما شاید مسوولان این سایت ندانند كه برخی سوءمدیریت‌های حاكم بر اداره همین استادیوم زیبا و رویایی باعث شده خیلی‌ها بلافاصله بعد از تماشای آن در آغوش مرگ جا بگیرند! دوستانی كه حالا هزار نفر هزار نفر از ظرفیت آزادی می‌كاهند، نه تنها قدرت احداث سازه‌ای با ده درصد عظمت آن را ندارند، بلكه گاهی حتی نمی‌توانند از درهای ورودی و خروجی این بنا به درستی استفاده كنند؛ چه، اگر غیر از این بود، هفت هموطن بی‌گناه‌مان به دلیل بی‌نظمی در باز و بسته شدن همین درها، غریبانه جان نمی‌دادند و نونا پسانین، دونده نوجوان و معصوم ایرانی زیر بار یكی از همین درهای زهوار در رفته و فرسوده نخاعش را از دست نمی‌داد. شاید بتوان با «آزادی» معامله‌های دیگری غیر از تحقیر گنجایشش انجام داد؛ مثلا موتورخانه‌اش را تعمیر اساسی كرد تا دیگر جان كارمندی را تنها یك هفته قبل از فرا رسیدن دوران بازنشستگی‌اش نگیرد یا شاید بتوان دستی به سر و گوش سقفش كشید تا خریداران بلیت‌های 10 هزار تومانی‌اش، «چكه‌باران» نشوند!

               من می روم  وایا در پی من یادی از درها خواهد گذشت 
دوشنبه 26/4/1391 - 11:45 - 0 تشکر 473294

- «آزادی» ایرانی، در حالی در داخل كشور خودمان هر روز آب می‌رود كه اعتبارش نزد محاكم منصف و موثق بین‌المللی كماكان پابرجاست. حظ تماشای فوتبال در بزرگترین ورزشگاه خاورمیانه، همه جای دنیا همچنان به رسمیت شناخته می‌شود، حتی اگر عده‌ای در ایران ارج و قرب استادیومی را كه چهار دهه قبل طی فقط سه سال ساخته شده و به بهره‌برداری رسیده دست‌كم بگیرند و هر روز ضربه‌ای كاری‌تر بر سرش بكوبند.


* رسول بهروش

               من می روم  وایا در پی من یادی از درها خواهد گذشت 
دوشنبه 26/4/1391 - 17:18 - 0 تشکر 473359

با نام خدا و سلام

متن قشنگ و تاثر برانگیزی بود

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی