• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 797)
يکشنبه 25/4/1391 - 16:26 -0 تشکر 472956
نه خیلی دور .. نه خیلی نزدیک (چگونگی ارتباط با خانواده همسر)دختر و پسر همزمان با بستن پیمان ازدواج، علاوه بر پذیرش نقش همسری، وارد شبکه‌ی نسبتاً گسترده‌ای از روابط اجتماعی جدید با بستگان، دوستان و آشنایان همسر نیز می‌شوند. در میان این حجم گسترده‌ی ارتباطات و با توجه به اهمیت و نقش کلیدی خانواده در جامعه و فرهنگ ما، نوع و میزان ارتباط با خانواده همسر نسبت به سایر اطرافیان از اهمیت و حساسیت بیشتری برخوردار است.
مدیریت صحیح و هوشمندانه رابطه با خانواده‌ی همسر یکی از کلیدی‌ترین نکات زندگی مشترک به شمار می‌آید که آثار عمده‌ای در زندگی زوجین به همراه خواهد داشت.دلخوری‌ها، کدورت‌ها و نزاع‌ها در جریان رابطه و به ویژه رابطه‌ی رو‌در‌رو و کلامی شکل می‌گیرد.

 بر همین مبنا هر چه حجم روابط بیشتر باشد، احتمال بروز این کدورت‌ها و نزاع‌ها نیز افزایش می‌یابد. همان‌طور که اشاره شد در جامعه‌ی ما ارتباط با خانواده پس از شکل‌گیری زندگی مشترک و مستقل، از حیث کمیت از حجم بسیار بالایی برخوردار است.
به دلایل گوناگون از جمله وابستگی شدید عاطفی یا یکنواخت و کسالت‌بار بودن زندگی دونفره، بسیاری از زوج‌های جوان ایرانی بیشتر مواقع، ساعت‌های ابتدایی شب را به خانه‌ی خانواده یکی از زوجین رفته و آن‌جا سپری می‌کنند؛ دور هم بودن‌هایی که در برخی مواقع غیر‌ضروری و حتی تنش‌زا است. 

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 25/4/1391 - 16:28 - 0 تشکر 472959در این خصوص، زوج‌های جوان باید با اتخاذ سیاست‌هایی از قبیل جذاب کردن محیط خانواده‌ی خود و قرار دادن برنامه‌های تفریحی مشترک برای خود در طول هفته، تا حد امکان از حجم ارتباط‌های غیر‌ضروری که ممکن است باعث به وجود آمدن تنش‌هایی شود، بکاهند.


 اما این کاهش ارتباطات نباید بیش از حد لازم هم باشد. کاهش رابطه با خانواده همسر اگر بیش از حد نیاز باشد، می‌تواند منجر به این تفکر در نزد آن‌ها شود که عروس یا داماد، فرزند آن‌ها را از چنگ‌شان ربوده و مانع ارتباط وی با آن‌ها شده است که این خود تهدیدی جدی برای زندگی مشترک به حساب می‌آید.

 لزوم ایجاد تعادل در حجم روابط و رفت‌و‌آمدها با خانواده‌ی طرفین امری غیر قابل انکار و بسیار ضروری است.


خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 25/4/1391 - 16:29 - 0 تشکر 472963از حیث نوع تعامل زوج‌های جوان با خانواده‌ی همسر شرایط خاصی در جامعه ما حکم‌فرماست. عمدتاً در ابتدای ازدواج، خانواده‌ها عروس و داماد را به طور کامل در جمع خود نمی‌پذیرند و در مقابل، عروس و داماد هم اعتماد لازم را به خانواده‌ی همسر ندارند.

اما پس از مدتی این پذیرش و اعتماد به بالاترین حد خود رسیده و تا جایی پیش می‌رود که دو طرف، یکدیگر را همچون پدر، مادر، خواهر، برادر و فرزند خود می‌پندارند و تا آن حد به یکدیگر اعتماد می‌کنند که پنهان کردن هیچ‌چیز را از یکدیگر جایز نمی‌دانند.

 این افراط و تفریط در اعتماد متقابل، هم آفت روابط زوجین با خانواده‌ی همسر و به تبع آن یکی از بزرگترین آفت‌های زندگی مشترک است.خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 25/4/1391 - 16:33 - 0 تشکر 472965
احساس خودمانی بودن و اعتماد و علاقه، به ظاهر هر چقدر هم که زیاد باشد باز هم به اندازه روابط فرد با خانواده خودش نیست. خانواده‌ها بی‌احترامی از سوی فرزند را به مراتب بیشتر از بی‌احترامی عروس و داماد تحمل کرده و به فراموشی می‌سپارند.

هر چقدر فرد از خانواده‌اش انتقاد کند و ایراد بگیرد عروس یا داماد نباید با وی در این زمینه هم‌صدا شوند، این انتقاد و انتقادپذیری به هر اندازه که بین فرد و خانواده‌اش مقبول و متداول باشد، ابراز آن از سوی عروس یا داماد ناخوشایند بوده و به تدریج بذر کینه و کدورت را در دل آن‌ها می‌کارد.


کشاندن مشکلات زندگی مشترک – آن‌جا که ریشه‌ای نبوده و بین خود طرفین قابل حل‌ ‌و ‌فصل است - به محیط خانواده‌ی دوطرف، باعث ایجاد دلخوری و سوگیری‌هایی خواهد شد که در نهایت به زندگی مشترک زوجین لطمه می‌زند. این‌ها و مسائلی از این دست، نکات مهمی هستند که زوج‌های جوان باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند و در تعامل با خانواده‌ی همسر از قرار دادن خود در جایگاه فرزند آن‌ها به شدت پرهیز کنند.
خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 25/4/1391 - 16:34 - 0 تشکر 472966
در مجموع می‌توان چنین جمع‌بندی کرد که زوج‌های جوان باید در خصوص ارتباط با خانواده‌ی همسر خود، حدود و مرزهای معینی تعریف کنند که نه میان آن‌ها فاصله ایجاد کرده و سبب دوری و بیگانگی شود و نه آن‌چنان باعث احساس نزدیکی و صمیمیت شود که پا را از حیطه‌ی وظایف و انتظاراتی که از آن‌ها می‌رود فراتر بگذارند. تعیین این حدود و عمل کردن بر مبنای آن رمز موفقیت در تعامل با خانواده‌ی همسر و یکی از پیش‌نیازهای زندگی سالم و به دور از تنش است.
محمد جواد اکبری


باشگاه همسران جوان


خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 25/4/1391 - 17:27 - 0 تشکر 473018

سلام
نكات خیلی خوبی بود ممنون
گاهی ذهنیت افراد باعث میشه كه طرف مقابل هرچقدر هم كه خوب رفتار كنه باز هم كدورت پیش بیاد
ذهنیت خانواده ها نسبت به عروس یا دامادشون یا برعكس

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

دوشنبه 26/4/1391 - 0:35 - 0 تشکر 473113

سلام
ممنون از مبحث خوبتون
دقیقا همینه که گفته تو شده توی این مقاله
من درسته خودم ازدواج نکردم ولی هم زن داداش دارم با روحیات مختلف و هم خواهر و خوب تو این مدت تجربه کردم که چطور باید رفتار کرد.
نه باید به خانواده همس خیلی صمیمی شد و نه خیلی دوری کرد باید میانه رو باشیم و هر چیم شنیدیم از این گوش بشنویم و از گوش دئیگه به در کنیم به مرور زمان مطمئنا فراموش میشه.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

دوشنبه 26/4/1391 - 6:14 - 0 تشکر 473193

azar13 گفته است :
[quote=azar13;555839;473018]سلام
نكات خیلی خوبی بود ممنون
گاهی ذهنیت افراد باعث میشه كه طرف مقابل هرچقدر هم كه خوب رفتار كنه باز هم كدورت پیش بیاد
ذهنیت خانواده ها نسبت به عروس یا دامادشون یا برعكسآذر عزیز سلام
ممنون از حضور شما. درست میگید. واقعا ذهنیت غلط و پیش فرضهایی که اشتباها در ذهنمون جا میدیم میتونه سوء تفاهم ایجاد کنه لذا در اسلام توصیه فراوانی به خوش گمانی به افراد داریم.

خدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 26/4/1391 - 6:15 - 0 تشکر 473194

yasekaboud63 گفته است :
[quote=yasekaboud63;498511;473113]سلام
ممنون از مبحث خوبتون
دقیقا همینه که گفته تو شده توی این مقاله
من درسته خودم ازدواج نکردم ولی هم زن داداش دارم با روحیات مختلف و هم خواهر و خوب تو این مدت تجربه کردم که چطور باید رفتار کرد.
نه باید به خانواده همس خیلی صمیمی شد و نه خیلی دوری کرد باید میانه رو باشیم و هر چیم شنیدیم از این گوش بشنویم و از گوش دئیگه به در کنیم به مرور زمان مطمئنا فراموش میشه.سلام یاسی جان
واقعا رعایت تعادل میتونه یکی از بهترین خصوصیات هر فرد باشه.
سپاس از حضور شما

خدا در همین نزدیکی است
برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی