بهداشت و سلامت (بازدید: 770)
يکشنبه 25/4/1391 - 15:3 -0 تشکر 472905
چه کسانی نباید "حجامت" كنند

یك دستیار دكتراى تخصصى طب سنتى ایران درباره ارتباط میان طبع افراد با انجام عمل حجامت گفت: كسانى كه تندرست هستند و مزاج صحى سرد یا خشك دارند یا دچار خشكى و سردى در پوست و عضلات هستند، نبایدروش هاى دفعى كه موجب كاهش گرمى و ترى بدن مى شود را به كار ببندند كه از جملغ این روش ها حجامت است.

رضایى پور درباره ارتباط میان طبع افراد با انجام عمل حجامت گفت: كسانى كه تندرست هستند و مزاج صحى سرد یا خشك دارند یا دچار خشكى و سردى در پوست و عضلات هستند، نباید روش هاى دفعى كه موجب كاهش گرمى و ترى بدن مى شود را به كار ببندند كه از جملغ این روش ها حجامت است. از همین رو گفته شده است پس از ۶۰ سالگى نباید حجامت كرد، زیرا موجب غلبغ خشكى و سردى بر پوست، عضلات و بدن مى شود.
 
وى اضافه كرد: از سوى دیگر باید وزارت بهداشت و متولیان سلامت جامعه نیز از كارهاى غیرعلمى و افراط و تفریط در این حوزه ها جلوگیرى كنند تا كار، تنها در دست متخصصان دانشگاهى طب سنتى ایران باشد.
 
رضایی پور با اشاره به اینكه حكماى ایرانى انجام حجامت براى كودكان زیر دو سال را نیز جایز ندانسته اند، اظهار كرد: كم بنیه بودن و عدم استقامت اندام هاى كودك با حجامت سازگار نیست و حجامت در كودكان زیر دو سال، مى تواند موجب ضعف پایدار و دراز مدت در وى شود. بهار شایسته ترین فصل براى حجامت (به ویژه براى مقاصد پیشگیرانه)است البته در فصول دیگر نیز به حسب تشخیص طبیب آگاه و با ملاحظات گوناگون، مى توان حجامت را به كار برد ولى باید دانست كه عمل حجامت در هر فصلى كه انجام شود، تابع ضوابط و پیش شرط ها ى خاصى است كه در منابع طب سنتى بیان شده و نادیده گرفتن آنها مى تواند به مخاطرات و صدمات متعددى بیانجامد و چه بسا به تشدید بیمارى منجر شود.

منبع: ابرار

گدای فاطمه(س)

دوشنبه 26/4/1391 - 15:31 - 0 تشکر 473343

سلام
ممنون
ذهنیتی که اکثر افراد دارند اینه که حجامت حداقلش اینه که ضرری نداره و برای همه اثرات مفیدی داره ولی درست اینه که حجامت گرچه بسیار توصیه شده است، ولی روش درمانی است که برای افرادی که مناسبشون هست خوبه و برای سایر افراد ممکنه ضرر داشته باشه.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی