سينما و تلویزیون (بازدید: 195)
سه شنبه 20/4/1391 - 11:35 -0 تشکر 470924
روز ملی سینما از تقویم حذف شد

ایسنا: 21 شهریور ماه دیگر در تقویم‌ سال 1391، روز ملی سینما نیست.

وقتی تقویم سال جاری را ورق می‌‌زنیم در اغلب قریب به اتفاق تقویم‌ها در روز 21 شهریور هیچ خبری از عنوان روز ملی سینما نیست و پس از 13 سال این روز در تقویم‌ها حذف شده است.
 
هر ساله سینماگران روز ملی سینما را بهانه‌ای می‌كردند تا از برگزیدگانشان تقدیر كنند و بزرگداشت پیشكسوت‌ها را جشن بگیرند و در عین حال از دغدغه‌هایشان بگویند.
 
اگر به تاریخ مراجعه كنیم، اولین جشن خانه سینما 19 تیرماه سال 1376 برگزار شد و اعضای شورای برگزاری آن اكبر نبوی، ابوالحسن داوودی، احمدرضا درویش، محمدرضا موینی و منوچهر شاهسواری بودند.
 
ابوالحسن داوودی در آن مقطع ضمن بیان تاریخچه مختصری از برگزاری مراسم تندیس خانه سینما گفته بود: «تاكنون مراسم تندیس خانه سینما طی دو دوره‌ی (73 - 1374) بیشتر به پیشكسوت‌های سینمای ایران و كسانی تقدیم شد كه خدمات شایانی به صنف كردند هیات مدیره جدید خانه سینما در آغاز فعالیتش موضوع "روز سینما” را در جلسات خود مطرح كرد و قرار شد كه یك روز از سال با عنوان "روز ملی سینما” نامگذاری و جشن سینما همزمان با آن روز برگزار شود. البته قرار است 31 اردیبهشت هر سال را با عنوان "روز ملی سینما” ارج نهیم و این موضوع را به شورای عالی فرهنگ ادایه كردیم و در صورت موافقت و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی رسما می‌توانیم هر ساله جشن خانه سینما را همزمان با این روز برگزار كنیم.»
 
اما در بهمن سال 78 بود كه روز ملی سینما 21 شهریورماه اعلام شد و در همان دوران اظهار نظراتی پیرامون روز ملی سینما بیان شد و سرمقاله «نامه سینما» نشریه‌ی داخلی سینما به این موضوع اختصاص داده شده بود و در آن آمده بود: «نكته مهمی كه نباید به آسانی از آن گذشت این است كه اعلام روز سینما در شرایطی صورت می‌گیرد كه بسیاری از دست‌اندركاران این هنر عظیم، با دشواری‌ها و نابه‌سامانی‌ها روبرو هستند.»
 
در قسمتی دیگر از این سرمقاله نوشته شده بود: «امید است روز ملی سینما طلیعه توجه جدی به معضلات زیربنایی صنعت سینما باشد. فرسودگی و استهلاك سرمایه ثابت سینمای ملی خطری است كه در درازمدت سینمای ما را به نابودی می‌كشاند، بنابراین اعلام روز ملی سینما را بهانه‌ای كنیم برای نگاه عمیق‌تر به مسائل صنعت سینمای ملی، كه باید به فكر تقویت سرمایه‌های اصلی خود باشد.»
 
سرانجام چهارمین جشن بزرگ سینمای ایران در سال 1379 در روز 21 شهریورماه مقارن با ایام بزرگداشت صدمین سالگرد حیات سینمای ایران در مجموعه‌ی ورزشی انقلاب برگزار شد.
 
از آن پس هر ساله روز ملی سینما فقط بهانه‌ای بود برای بیان دغدغه‌ها و توجه افكار عمومی به این هنر ـ صنعت اما اظهارنظرهایی هم مطرح می‌‌شد كه اساسا معتقد بود این روز خیلی هم بود و نبودش اهمیت ندارد. با این اوصاف به نظر می‌رسد با توجه به اینكه سینمای ایران در دیدگاه صاحب‌نظران و دیدگاه كلان جامعه از جمله دغدغه‌های اصلی است كه به این واسطه برای آن سازمان سینمایی تعریف شده است، حسن این روز در تقویم سینما قابل انكار نبود

گدای فاطمه(س)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی