فرهنگ پایداری (بازدید: 250)
سه شنبه 13/4/1391 - 10:28 -0 تشکر 468428
روایت یک همرزم از نبوغ حاج احمد متوسلیان

امروزی ها: آزادی خرمشهر و عملییات بیت المقدس با نام احمد متوسلیان عجین شده است. فرمانده جوانی که 27 سال زندگی کرد اما یاد و نامش سالها بیشتر ازعمرکوتاهش در تاریخ جنگ تحمیلی ثبت شده است. احمد متوسلیان متولد 1332 در جنوب تهران است؛ هرچند که خانواده او اصالتا یزدی هستند. احمد قبل از انقلاب اسلامی به جرم خرابکاری علیه رژیم طاغوت دستگیر شد وبه زندان انفرادی در خرمشهر رفت و شاید چشیدن طمع زندان باعث شد که او هرگز به اسارت وطن تن درندهد.

درسال 57 مناطق غرب ایران را از ضد انقلاب پاک کرد وزمینه تشکیل تیپ محمد رسول الله (ص) را با شهید همت فراهم کرد. تا اینکه بالاخره در 14 تیر ماه این فرمانده قهرمان توسط رژیم صهیونیستی ربوده شد. بهانه‌ای شد تا در آستانه سالروز ربودن جاوید الاثر احمد متوسلیان، با محمد جهرودی همرزم وهمراه همیشگی احمد متوسلیان به گفت‌وگو بنشینیم. این جانباز هفتاد درصد که دراکثر عملیاتها به دفاع از وطن پرداخته می گوید: احمد متوسلیان اسطوره‌ای است که کمتر به آن پرداخته شده است. او همواره مورد اعتماد امام(ره) بود ومورد تحسین و ستایش همرزمان بزرگش مثل شهید همت.

اولین آشنایی منجر به همراهی همیشگی شد

محمد جهرودی اولین روزهای آشنایی با محمد متوسلیان را اینگونه توصیف می کند: آشنایی من با حاج احمد اتفاقی بود اما از آن اتفاق‌هایی که هرگز از یاد انسان نمی رود. ما در فرمانداری بانه زیر نظر حاج احمد متوسلیان بودیم. اوایل سال 58 اکثر مناطق غرب کشور شامل مریوان، بانه، پاوه و ارتفاعات کرمانشاه البته خیلی محدود در دست ضد انقلابها و تجزیه طلبها بود و ما دائم با آنها درگیر بودیم.

حاج احمد خصوصیتهای خاصی داشتند ضمن اینکه در مسائل نظامی بسیار سختگیر بودند اما بسیار دلسوز و فداکار هم بودند به طوری‌که اگر کسی را تنبیه نظامی می کردند فرد خاطی به جای کینه ورزی بیشتر شیفته ایشان می شد. جهرودی با لحن افتخارآمیز می گوید: درشب 4 شهریور سال 58 وقتی داخل پادگان بانه مستقر شده بودیم با حمله ضد انقلاب مواجه شدیم که من متوجه صدای بلندی شدم که بچه‌ها را آرایش نظامی می داد. یک بار در یک تک و پاتک با ضربه ای به کمرم مرا از زخمی شدن نجات داد. فردای آن روز که به دنبال ایشان رفتم تمام وجودم را ازآن خودشان کردند ومن هرگز نتوانستم ایشان را ترک کنم.

اعتماد ویژه حضرت امام(ره) به حاج احمد متوسلیان

وی می گوید: حاج احمد متوسلیان سه بار به خدمت حضرت امام رسیدند و تمام مسائل ودرگیرهای غرب و اقدامات سپاه را به اطلاع امام می رساندند که من در یکی از ملاقاتها همراه حاج احمد بودم ومتوجه نگاه ویژه امام به ایشان شدم. البته در آن زمان اختلافهای جدی بین دولت موقت و سپاه درمورد پاک سازی غرب از عناصر تجزیه‌طلب وجود داشت و امام هوشیارانه متوجه تلاشهای حاج احمد برای مبارزه با ضد انقلاب بودند و به گزارش‌های حاج احمد به دقت گوش می دادند. آزاد سازی مریوان را کاملا به حاج احمد واگذار کردند. مریوان به طور کامل دست نیروهای معاند بود چون درآن زمان کردستان حیات خلوتی بود که نیروهای ضد انقلاب مثل دموکراتها و کومله جمع شده و نیروهایی هم ازآن سوی مرزها به مخالفین ملحق شده بودند.

ایشان مسئولیت پاک سازی مریوان را به عهده گرفتند بخصوص کامیاران که دروازه ورودی استان کردستان و کاملا گرفتار ضد انقلاب بود. مریوان در عملیات شنان وعملیات محمد رسوالله (ص) که علیه گروهک رزگاری تحت حمایت عثمان نقشبندیه بود شکل گرفت که روستاهای داخل دره‌ای تحت فرمان این گروهک بخشی به پاوه و بخشی به مریوان وصل می‌شد که من به همراه شهید چراغچی کم کم این منطقه را از ضد انقلاب پاک کردیم.

مانند یک نیروی پیاده در عملیات شرکت می‌کرد

در مرحله دوم آزاد سازی پاوه به ایشان پیشنهاد فرمانده نظامی پاوه شد که حاج احمد آن‌را نپذیرفت و خواست که مسئولیت نیروها را بپذیرند چون می‌خواستند پا به پای نیروها در عملیات شرکت کنند و فرماندهی ایشان را محدود می کرد.

آزاد سازی مریوان

این جانباز جنگ و همرزم متوسلیان می‌گوید: من آن زمان نیابت حاج احمد را برعهده داشتم چون ایشان با شهید همت عازم سفر حج شده بودند و ما به آزاد سازی مریوان پرداختیم. بعد ازآزاد سازی مریوان ایشان مامور تشکیل تیپی برای آزاد سازی جنوب شدند واسم همان عملیات یعنی محمد رسول‌الله(ص) را روی تیپ گذاشتند وما از مریوان به همراه حاج همت و 18 نفر عازم جنوب شدیم. سپس در بیست بهمن 1360 در دو کوهه مستقر ودر سوم فروردین عملیات فتح المبین را شروع کردیم.

تیپ حاج احمد چهار برابر یک لشکرکارایی داشت

وی درباره مدیریت ویژه احمد متوسلیان می گوید: هرتیپ چهارگردان دارد اما تیپ محمد رسول الله هفت یا هشت گردان داشت و به اندازه یک لشکر استعداد نظامی داشت. ایشان با توانایی ویژه‌ای که داشتند توانستند ظرف 43 روز تیپ را برای عملیات آماده سازی کنند. حاج احمد فرمانده تیپ شدند و شهید همت رئیس ستاد تیپ، تا اینکه زمان عملیات بیت المقدس فرارسید و این عملیات بسیار حیاتی بود زیرا مهم ترین محورعملیاتی دست تیپ محمد رسول‌الله‌(ص) به فرماندهی احمد متوسلیان باعث شد که ما از کارون عبور کنیم و چندین کیلومتر لابه لای دشمن رفته و به جاده اهواز- خرمشهر برسیم. این عملیات که با همکاری دو شهید بزرگوار یعنی شهید همت و حاج احمد متوسلیان با سختیهای بسیار انجام گرفت به آزاد سازی خرمشهر و هویزه وپادگان حمید منجر شد.

رژیم صهیونیستی از آزاد‌سازی خرمشهرعصبانی شد

این همرزم احمد توسلیان در حالی که در خاطرات جنگ غرق شده بود و چشمانش بوی باران می‌داد گفت: در همان زمان رادیو اسرائیل پیغام داد که اگر ایرانیها ازاروند رود عبورکنند باتمام قوا علیه ایران وارد عمل می‌شود که به کوری چشم‌شان ما سه بار از اروند عبور کردیم و عراقی که بیش از چهل کشور از او حمایت می‌کردند یک بار هم نتوانست از اروند رود عبور کند ولی رزمندگان غیور ما در عملیات والفجر 8 برآب وحشی و پر جزر و مد اروند غالب شدند وداغ اسارت ایران را بر جگرشان گذاشتیم.

پیش بینی شهادت به دست رژیم صهیونیستی

سال 61 در اواسط عملیات بیت المقدس ما به خدمت مقام معظم رهبری که درآن زمان مسئولیت ریاست جمهوری را برعهده داشتند رسیدیم و آنجا ماموریت سفر به لبنان مطرح شد. در آن زمان رژیم صهیونیستی از پیروزی های ایران بسیار عصبانی بود و حملات وسیعی علیه مسلمانان انجام می داد و جنگ روانی وسیعی در منطقه به راه انداخته بود.

به همین دلیل ماموریت ویژه ای برای رسیدگی و بررسی لبنان به ایشان پیشنهاد شد که ایشان از این موضوع بسیار خرسند شده و با لحن مطمئنی به من گفتند که من به دست دژخیمان اسرائیل که بدترین دشمنان اسلام هستند شهید می شوم. در این ماموریت من همراه ایشان بودم که اول به دمشق رفتیم و به پادگان زبدانی ما را منتقل کردند که بین لبنان و دمشق بود. جلساتی را برگزار و مقداری سلاح و مهمات از این کشور خریداری کردیم و طبق رایزنیهای دیپلماتیک قرار بود در چندین کشور راهکار مناسبی برای مقابله با رژیم صهیونیستی تدارک ببنییم که این کشور‌ها همگی جازدند.حضرت امام(ره)‌‌که با هوشیاری متوجه فریبکاری کشورهای منطقه شده بودند به ما گفتند برگردید اینها می‌خواهند جبهه‌ای از خرمشهر تا قدس برای شما باز کنند.

آخرین دیدار

جهرودی با لحن بغض آلود می‌گوید ما تا شب آخر با حاج احمد بودیم تا نزدیک صبح که ماشین حاج احمد از ما جدا شد و به سمت بیروت به راه افتاد و ایشان و همراهانشان به دست فالانژیستهای لبنان ربوده شدند.

شادی اسرائیلی‌ها

ما هیچ خبری از ایشان نداشتیم وفقط شب رادیو اسرائیل اعلام کرد که ژنرال احمد متوسلیان طراح عملیات فتح المبین و بیت المقدس ربوده شد. بعدها فردی که یکی از محافظین سمیر جعجع رهبر فالانژیستها بود اعلام کرد که حاج احمد را در ایست بازرسی به قتل رسانده است.

شهید همت ایشان را می ستود

اودرآخر با اشک می‌گوید: شهید همت از دوستان همیشگی حاج احمد می گفت دفاع مقدس و آزاد سازی بیت المقدس مدیون تلاشهای حاج احمد متوسلیان است

گدای فاطمه(س)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی