• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 540)
شنبه 3/4/1391 - 12:37 -0 تشکر 464694
این همه اشتیاق برای دیدن صحنه اعدام چرا؟! (+16)

http://salijoon.us/mail/910402/edm/zimg_001_31.jpg

صبح امروز 4 متجاوز به عنف ، در تهران به دار مجازات آویخته شدند. یکی از مجرمان مرد جوانی بود که سه سال قبل یک شب در حوالی میدان آزادی یک دختر دانشجو را با تهدید چاقو وحشیانه مورد تجاوز قرار داده بود اما به دلیل باقی ماندن تلفن همراهش در صحنه وقوع جرم مأموران پلیس موفق شدند او را دستگیر کنند.
 
در پرونده دیگر فردی در تیرماه سال 87 خود را به عنوان یکی از دوستان شوهر یک زن معرفی کرده و به بهانه دادن یک بسته از سوی شوهرش به او در خانه‌اش تجاوز کرده است.
 
همچنین در پرونده سوم مرد جوانی در پوشش مسافربر اقدام به سوار کردن زنان جوان کرده و سپس با تغییر مسیر در محلی خلوت به آنها تجاوز کرده است. جبار سینگ یا همان احسان متهم دیگری است که در سال 85 پسر جوان 17 ساله‌ای را مورد تجاوز قرار داده و از اشرار سابقه دار بوده است.

در این که این افراد باید مجازات می شدند تردیدی نیست ، چه آن که عدم برخورد جدی با کسانی که متعرض ناموس مردم می شوند ، موجب گسترش ناامنی در جامعه می شود و از این رو ، اصل دستگیری مجرمان توسط نیروی انتظامی و مجازاتشان به حکم قوه قضاییه ، جای قدردانی دارد.

http://salijoon.us/mail/910402/edm/zimg_002_32.jpg

با این حال ، از کنار نکاتی چند نمی توان به راحتی گذشت:

1 - درست است که این افراد قطعاً و بلاشک مجرم هستند و قربانیانی مظلوم داشته اند ، اما از دیدگاهی عمیق تر ، خود اینان نیز قربانی اند (البته این سخن به معنای مظلوم نمایی نسبت به این متجاوزان نیست و بحث فراتر از چند فرد خاص است.)

همیشه در هر جامعه ای افرادی وجود دارند به که برغم برخورداری از امکانات مادی و معنوی ، دست به جرم می زنند و از این رو ، وجود سارقانی که تمکن مالی هم دارند یا وجود متجاوزان به عنفی که دارای همسر هستند ، دور از ذهن نیست. اما گذشته از این واقعیت غیرفراگیر ، آنچه عمومیت دارد این است که بخش عمده ای از مجرمان ، محصولات ناخودآگاه جامعه و کاستی های آن هستند.

نقل است که روزی جوانی را به اتهام "خودارضایی" نزد حضرت علی علیه السلام آوردند ، امام دستور دادند برای تنبیه وی ، با ترکه ای چند ضربه بر دستان او بزنند و سپس از محل بیت المال ، هزینه ازدواج او را بپردازند تا دیگر نیازی به این کارها نداشته باشد.

در واقع ، مشی حکومتی امام علی علیه السلام ، صرفاً بر برخورد و تنبیه استوار نبود بلکه ناظر به رفع نیازهای مردم بود کما این که وقتی پیرمردی را دیدند که گدایی می کند ، فرمودند: او جوانی اش را برای جامعه کار کرده و باید در این سن و سال از بیت المال مستمری بگیرد (حقوق بازنشستگی)... و چنین هم شد.

واقعیت این است که بسیاری از بزهکارانی که دست در جیب مردم می کنند یا مرتکب جرائم جنسی می شوند ، "نیازهای پاسخ داده نشده" دارند و این، وظیفه حکومت است که با کارآمدی ، اوضاع اقتصادی و اجتماعی را به سمت تأمین نیازهای مادی و معنوی مردم مدیریت کند و از جمله پاسخی در خور و غیرشعاری به نیاز مفرط جنسی جامعه جوان ایرانی بدهد.

البته این بدان معنا نیست که هر کس نیاز جنسی داشته باشد ، لابد دست به جرم جنسی می زند؛ ولی باید توجه داشت که میزان رواداری افراد متفاوت است و بسترهای ناسالم اجتماعی ، زمینه ساز جرائمی مانند آنچه در سطور آغازین گذشت ، می شوند.

http://salijoon.us/mail/910402/edm/zimg_003_33.jpg

- ابتدا این بخش از گزارش خبرگزاری مهر درباره اعدام های امروز را بخوانید:
  « ساعت 4 بامداد است و باران شدیدی در حال بارش است. خیابانهای منتهی به چهار راه میثم واقع در خیابان شهید محلاتی تهران پر از خودروهای پلیس است و مردم از محله های اطراف برای دیدن مراسم اعدام خود را به محل اجرای حکم می رسانند.

هر چه به محل اجرای حکم نزدیکتر می شویم تراکم جمعیت بیشتر می شود. جوانان و نوجوانان بیشترین تماشاچیان مراسم اعدام را تشکیل می دهند. از یکی از اهالی محل سوال کردم آیا می دانید چه کسانی امروز اعدام می شوند گفت: از شب گذشته که داربستهایی را نصب کردند و پلاکاردی بزرگ که روی آن نوشته شده بود مراسم اعدام  چهار متجاوز به عنف و اراذل و اوباش نصب شد این خبر مثل بمب در محل پیچید و همه برای هم پیامک می زدند.

وی افزود: من خانه ام درست مقابل جایگاه مراسم اعدام است و به جرات می توانم بگویم بیش از صد نفر از ساعت 10 شب در این مکان تجمع کرده اند و همینطور که می بینید الان ساعت 4 صبح است و حدود سه هزار نفر جمعیت آمده است. »

http://salijoon.us/mail/910402/edm/zimg_004_34.jpg

در این باره چند نکته قابل تأمل است:

الف - این سؤالی است که جامعه شناسان باید با دغدغه و نگرانی به آن پاسخ دهند: دلیل این همه اشتیاق عمومی برای دیدن صحنه اعدام در جامعه ما چیست؟ این اولین بار نیست که مردم - چه در تهران و چه در شهرستان ها - چنان با ذوق و شوق به سوی مراسم اعدام می شتابند که گویا قرار است در آنجا پول و سکه بین شان توزیع کنند!

واقعاً دیدن مرگ چند نفر مجرم ، این قدر جذابیت دارد که مردم از نیمه های شب یا در ساعت 4 بامداد زیر بارش باران هم که شده ، از خواب و استراحشان می زنند و ساعت ها سر پا می مانند تا به تماشای جان کندن چند نفر مجرم بپردازند و فیلم و عکس بگیرند؟! خیلی ها هم هم برای این که حتی یک لحظه از این "مستند" را از دست ندهند ، از در و دیوار و تیر برق بالا می روند.

بررسی چرایی این "اشتیاق" در کنار مؤلفه هایی مانند عصبی بودن درصد قابل ملاحظه ای از مردم و افزایش خشونت ورزی در جامعه می تواند نتایج هشدار آمیزی به همراه داشته باشد.
به نظر نمی رسد در یک جامعه سالم ، این همه اشتیاق وصف ناپذیر برای دیدن صحنه اعدام وجود داشته باشد.

http://salijoon.us/mail/910402/edm/zimg_005_35.jpg

ب - هم اکنون در همه دنیا و از جمله در ایران رایج است که اگر فیلمی دارای صحنه های خشونت بار باشد ، در ابتدای فیلم به خانواده ها هشدار داده می شود که این اثر برای افراد زیر 13 سال یا زیر 16 سال مناسب نیست زیرا دیدن صحنه های خشن در روحیه کودکان و نوجوانان ، آثار روحی منفی فراوانی دارد و می تواند به ترسو و یا برعکس به خشن شدن آنها بینجامد.

وقتی در خصوص فیلم ها چنین تمهیداتی وجود دارد ، باید به طریق اولی در خصوص صحنه های زنده و واقعی نیز این ملاحظات جدی گرفته شود.
واقعاً چه معنایی دارد پدری دختر 5 ساله یا پسر نوجوانش را با خود به مراسم اعدام ببرد و در راه هم از دستفروشان برایشان بستنی بخرد و آنها را وادار به تماشای لحظات رقت انگیز و دردناک دست و پا زدن اعدامی ها بر فراز چوبه دار بنماید؟!

اگر قرار است بنا به مصالحی ، برخی اعدام ها در ملأ عام صورت گیرد ، باید به خانواده ها درباره عواقب روحی دیدن چنین صحنه هایی توسط کودکان و نوجوانان هشدار داده شود.
به علاوه اگر پدر و مادری از سر نادانی یا وظیفه نشناسی فرزندان خود را به این قبیل مراسم ببرند ، پلیس باید موظف شود که آنها را از محل اجرای حکم دور کند چه آن که این کودکان گناهی نکرده اند که بابت آن گناه ، زجر تماشای صحنه های مرگ را ببینند و تا آخر عمر با این صحنه ها - که فراموش هم نمی شوند - درگیر باشند.
حراست از فرزندان ایران ، وظیفه ای مهم تر از اعدام مجرمان است.

عصر ایران

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

شنبه 3/4/1391 - 12:38 - 0 تشکر 464695

http://salijoon.us/mail/910402/edm/zimg_017_47.jpg

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

شنبه 3/4/1391 - 12:39 - 0 تشکر 464696

http://salijoon.us/mail/910402/edm/zimg_007_37.jpg

http://salijoon.us/mail/910402/edm/zimg_011_41.jpg

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

شنبه 3/4/1391 - 13:38 - 0 تشکر 464711

سلام
این سوالی بوده که همیشه برای منم مطرح بوده
اینا تالنگ ظهر خوابن بعد صبحی پاشدن چی ببینن

والا یاسی اینا همینا هستن که توی میدون کاج داشتن آقاه رو میکشتن داشتن فیلم برداری میکردن و خیالشون نبود

براشون تفاوت نداره مجرمه یا نه

ولی یه سوال از همشون
اگر خواهر یا برادر خودتونم باشه ازاین رفتارای زشت میکنید؟

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
شنبه 3/4/1391 - 13:40 - 0 تشکر 464712

بابا بیان این فقر اقتصادی این فقر فرهنگی رو درست کنید
این ازدواج جوونارو درست کنید
این جرائم کم بشه

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
شنبه 3/4/1391 - 15:35 - 0 تشکر 464801

با سلام
باید همه قاتل ها و متجاوزین اعدام و تمام دزدها و زورگیرها دستاشون قطع بشه

نیکی و بدی که در نهاد بشر است                         شـادی و غمی که در قضا و قدراست 

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل                        چرخ از تو هزار بار بــــیچاره تر است

مدیر انجمن خانواده ی تبیان

 

 

شنبه 3/4/1391 - 15:49 - 0 تشکر 464815

با سلام
اتفاقا این مساله منو هم اذیت می کنه که چرا بعضیها می تونن به این راحتی این صحنه ها رو ببینن.
خدا در همین نزدیکی است
شنبه 3/4/1391 - 15:55 - 0 تشکر 464822

بله اصلا خیلی دل میخواد که کسی بدون استرس و ناراحتی بره صحنه اعدام ببینه تازه من همه عکسها را نزدم خیلی شلوغ بوده خیلی ها هم به راحتی میخندیدن واقعا جای تامل داره
البته کار نیروی انتظامی درست بوده که اعدامشون کرده در این شکی نیست ولی خوب باید فرهنگسازی بشه و هزینه ها کم بشه تا جوونها بتونن ازدواج کنند و دست به اینچنین کارهایی ندارن.
البته اینم میدونم که این افراد ربطی به مشکلات ازدواج نداشتن اینا قطعا هوس باز و خائن بودن.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

يکشنبه 4/4/1391 - 17:6 - 0 تشکر 465259

jtayebe گفته است :
[quote=jtayebe;393644;464712]بابا بیان این فقر اقتصادی این فقر فرهنگی رو درست کنید
این ازدواج جوونارو درست کنید
این جرائم کم بشه

سلام
گل گفتی ولی کو گوش شنوا ;6;6

به امید ظهوراقا

دوشنبه 12/4/1391 - 12:31 - 0 تشکر 468143

rezayar007 گفته است :
[quote=rezayar007;166606;464801]با سلام
باید همه قاتل ها و متجاوزین اعدام و تمام دزدها و زورگیرها دستاشون قطع بشه


سلام

من به شخصه اول فکر میکردم این احکام اسلامی مثل با شمشیر سر رو زدن یا دست دزد رو قطع کردن جرایم رو کم نمیکنه و راه حلش زندان و اصلاح هست اما این چن سالی که به خاطر رشته تحصیلیم در این زمینه مطالعه کردم و با نظریات مکاتب غربی در مورد اصلاح مجرمین و حذف مجازات های ترهیبی و جایگزینی زندان و ... اشنا شدم دیدم همش یه سری خزعبلاته که اینا به اسم حقوق بشر و حقوق مجرمین و .... تحویل بشریت دادن

نه کاربردی داره....نه مثمر ثمر بوده

مجرم میره زندان....با دیپلم دزدی و تجاوز میره.....به لطف همنشینی با سابقه دارها با لیسانس و فوق لیسانس دزدی و تجاوز برمیگرده

روش پنسلوانانیایی و ایرلندی و همه این روش های علم اداره زندان ها و این اراجیفی که به خورد بشر دادن اصلا به درد نمیخوره

بعضی از این غربی ها که با احکام اسلامی مخالفت میکنن باور کنین اصلا حرفی برای گفتن نداره
همه نظریاتشون رو هم جمع کنی صد صفحه نمیشه.....یه سری نظریات به درد نخور.....اونوقت میان از قران ایراد میگیرن


مجرم میره زندان.....اتفاقا جری تر میشه!

ما در اسلام خیلی به ندرت مجازات زندان داریم.....به نظر بنده نباید از ترس غربی ها احکام اسلامی رو تعطیل کرد.....در همین مورد به نظرم باید به جای اعدام با شمشیر سر رو قطع کرد.....باید عین احکام اسلامی رو اجرا کرد....همون کاری که در عربستان میکنن

شاید بگین من تند میرم اما هر چقدر مجازات شدیدتر و ترساننده تر باشه اثرش بیشتره.....یا حداقل فهمیدن زندان چاره ساز نیست

مثلا تو همین غرب احکام اسلامی اجرا نمیشه....زندان هیچ چیزی رو حل نکرده.....بازهم دزدی و تجاوز در جامعه هست

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

دوشنبه 12/4/1391 - 21:11 - 0 تشکر 468291

کاملا موافقم مثلا همین سنگسارو که برداشتن چقدر خیانت زیاد شد...

گدای فاطمه(س)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی