انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 193)
چهارشنبه 31/3/1391 - 17:29 -0 تشکر 463942
خودتان رامحک بزنید

خودتان رامحک بزنید

شاخص ارزیابی میزان عشق به همسرتنها باجندجمله!

**من می خواستم عشق زن را باپرستش خدای یگانه مخلوط کنم.می خواستم پروانه(نام همسر شهید)
رابپرستم واین پرستش رادرفلسفه ی وحدت ،جزئی ازپرستش خدا بشمارم،می خواستم دروجود اومحوبشوم وحالت فنا راتجربه کنم ،می خواستم زندگی زناشویی رابه پرستش وفنا و وحدت بیامیزم،می خواستم خدارالمس کنم،می خواستم جسم وروح رابه هم بیامیزم،می خواستم هستی رادرخدا وخدا رادر(پروانه)خلاصه کنم.....

 بخشی ازیادداشت های شهیددکتر چمران درلبنان  12اکتبر1973

 

من خودم  که این جملات رازااین مرد عارف مسلک دیدم واقعا برای جامعه ی خودم متاسف شدم چراکه درک این صحبت ها هم برایش سخته چه برسد به کاربردی کردن آن اما تکلیف ما اینه که دست روی دست نگذاریم  وتا جایی که میشه دربالابردن شان زن وخانواده کوشا باشیم و تمسخر و گوشه کنایه ی دیگران نهراسیم چراکه   پیامبر صلى اللَّه علیه و آله و سلم زن، را در ردیف نماز كه امرى عبادى و مقدس است، قرار داد و با این تعبیر، زن را به بالاترین مقام ترقى داد.


پیامبر صلى اللَّه علیه و آله و سلم نسبت به زن احترام خاصى قایل بود و مرتبا درباره محبت و مهربانى و مداراى با آن‌ها سفارش مى كرد، به زنان سلام مى‌كرد و مكرر مى‌فرمود: من از دنیاى شما سه چیز را دوست مى دارم و آن سه چیز عبارت اند از: عطر، زن و نماز كه روشنى چشم من است. 

ناگفته پیدا است كه این سخن پیامبر صلى اللَّه علیه و آله و سلم به خاطر شهوت و غریزه جنسى نبود، بلكه آن حضرت با ایراد چنین سخنانى مى‌خواست زنان را كه در نظر اعراب، موجودى بى‌ارزش و در حد یک حیوان بودند، بزرگ جلوه دهد. بدین جهت، زن را در ردیف نماز كه امرى عبادى و مقدس است، قرار داد و با این تعبیر، زن را به بالاترین مقام ترقى داد. 


میمونه ، همسر پیامبر صلى اللَّه علیه و آله و سلم مى گوید: از رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله و سلم شنیدم كه مى فرمود: بهترین مردان امت من كسى است كه نسبت به همسر خود بهترین رفتار را داشته باشد و بهترین زنان امت من كسى است كه نسبت به همسر خویش بهترین كردار را داشته باشد. هر زنى كه آبستن مى شود، هر شب و روزى كه بر وى مى گذرد، برابر با هزار شهید، اجر و پاداش دارد. بهترین زنان امت من زنى است كه در آنچه معصیت نباشد، رضاى شوهر را به دست آورد و بهترین مردان امّت من، مردى است كه با خانواده اش به لطف و مدارا زندگى كند. چنین مردى هر روزى كه بر او بگذرد، اجر صد شهید دارد. 

عمر گفت: یا رسول اللَّه! چگونه مى شود زنى كه رضایت شوهرش را به دست آورد، اجر هزار شهید و مردى كه با خانواده اش مدارا كند، اجر صد شهید را داشته باشد پیامبر صلى اللَّه علیه و آله و سلم فرمود: بدان كه اجر زنان، نزد خداوند، بیش از اجر مردان است. به خدا سوگند كه ستم شوهر نسبت به زن، بعد از شرك به خدا، بزرگترین گناهان است. نسبت به رفتار با موجود ضعیف (زن و یتیم) از خدا بترسید كه خداوند به خاطر ایشان، شما را مؤاخذه خواهد كرد. هر كه به این دو نیكى كند، رحمت الهى نصیب او شود و هر كه بدى نماید، مورد سخط و خشم الهى واقع شود. 

رسول اكرم صلى اللَّه علیه و آله و سلم معیار جوانمردى و فرومایگى انسان را چنین بیان مى فرماید: جوانمردان، كسانى هستند كه زنان را گرامى مى دارند و فرومایگان نسبت به آن‌ها اهانت می‌کنند.

[ما اكرم النساء الا كریم و ما اهانهن الا لئیم. (آیین همسردارى، ص 6)] و در حدیث دیگر مى فرماید: بهترین شما كسى است كه با خانواده‌اش رفتار نیك داشته باشد. من نیز با خانواده ام چنین ام. 

[خیركم خیركم لاهله و انا خیركم لاهلى.(حقوق و حدود زن در اسلام، ص 44- 47)] ابن عباس از پیامبر گرامى صلى اللَّه علیه و آله و سلم روایت مى كند: هركس دخترى داشته باشد و نسبت به او اهانتى روا ندارد و فرزند پسرش را بر او ترجیح ندهد، خداوند او را داخل بهشت مى كند. 

[ حضرت محمد صلى اللَّه علیه و آله و سلم خاتم پیامبران، ج 1، ص 183] و نیز مى فرماید: هركسى كه از بازار، متاع و تحفه اى به خانه آرد، اول به دختران بدهد و سپس به پسران. هر آن كس كه دختران را شاد كند، گویى كه از ترس خدا گریسته است، یعنى همان تقرب و پاداش را دارد.

 

 

 

پنج شنبه 1/4/1391 - 13:29 - 0 تشکر 464079

سلام
واقعا به خودم افتخار میکنم که یک زنم در این مورد در مراسم تولد و وفات حضرت زهرا باید بیشتر اطلاع رسانی بشه تا مردان ما جایگاه زن را بیشتر بفهمند متاسفانه در تولد حضرت زهرا فکر میکنند با خرید هدیه برای همسرشون میتونند محبتها و فداکاری که در حق اون و فرزندشون کرده تشکر کنند
در صورتی که زن نیاز به محبت و عشق فراوان داره و مرد این عشق و محبت در صورتی میتونه خرج زن کنه که در شرایط مختلف زندگی توجه بهش داشته باشه که این توجه خیلی وسیعه که اینجا مجاله گفتنش نیست.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی