انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 202)
سه شنبه 23/3/1391 - 16:35 -0 تشکر 461279
پشت پرده حمایت از خاوری چیست؟

خاوری متهم است اما «بانک ملی» از او شکایت نمی کند!/پشت پرده حمایت از خاوری چیست؟

سرویس اقتصادی «فردا»؛ با گذشت چند ماه از رسیدگی به پرونده فساد اقتصادی 3 هزار میلیاردی و در شرایطی که از مدیرعامل سابق بانک ملی به عنوان یکی از متهمان اصلی این پرونده یاد می شود و اعترافات سایر متهمان این پرونده به روشنی گویای این موضوع است ،مدیران فعلی بانک ملی همچنان از اعلام شکایت رسمی از خاوری سرباز می زنند و  و با این اقدام تلویحا نظرشان را مبنی بر اینکه تخلفی از سوی خاوری صورت نگرفته است،اعلام می کنند.

سیزدهمین جلسه رسیدگی به اختلاس سه هزار میلیاردی محلی برای انتقاد از کوتاهی دولتی ها در پیگیری این پرونده مهم فساد اقتصادی بود، آنجا که نماینده دادستان صراحتا پای مدیر عامل فعلی بانک ملی و وزارت خارجه را به میان کشید و تلویحا تهدید کرد چنانچه رییس فعلی بانک ملی علت عدم شکایت از خاوری را افشا نکند دادگاه  افشاگری خواهد کرد.

قاضی سراج نیز قاطعانه در پاسخ به نماینده حقوقی بانک ملی که اجازه خواسته بود درباره شکایت کلی این بانک توضیحاتی ارائه دهد گفت: شما جرات شکایت از خاوری را ندارید و هرگاه شکایت کردید اجازه صحبت خواهید داشت. در این جلسه همچنین فراهانی نماینده دادستان وزارت خارجه را خطاب قرار داد و این سوال را مطرح کرد که چرا این وزارتخانه تاکنون مذاکره ای برای بازگشت خاوری انجام نداده است؟

پیش از این نیز سخنگوی قوه قضاییه از روند در پیش گرفته شده از سوی مدیریت جدید بانک ملی انتقاد کرده بود و خواستار همراهی بیشتر دولت در مسیر رسیدگی به پرونده فساد اقتصادی شده بود. این کوتاهی و تعلل دولتی ها در همراهی با قوه قضاییه در حالی صورت می گیرد که اعترافات متهمان این پرونده و  در راس آن اعترافات مه آفرید خسروی به عنوان متهم اصلی این پرونده زوایای پنهان این اختلاس و نقش خاوری را آشکار کرده است. آنجا که مه آفرید در جلسه رسیدگی به اتهاماتش اعتراف كرد كه 3 میلیون و 109 هزار دلار به خاوری رشوه داده است.  متهم ردیف اول پرونده اختلاس بزرگ در ضمن اعترافاتش به حمایت  و پشتیبانی و دست های پنهان در فرار خاوری نیز اشاره کرده و گفته بود "من اگر می‌خواستم فرار کنم دست‌تان به من نمی‌رسید همانطور که دست‌تان به خاوری نرسیده و تا 10 سال دیگر هم به او نمی‌رسید زیرا هم آنهایی که خاوری را فراری دادند هم آنها هم اجازه نمی‌دهند که به ایران برگردد."

مقاومت ها و فشارها در مسیر رسیدگی به پرونده فساد اقتصادی از ابتدای افشا شدن این فساد مطرح می شد. آنچنانکه مصطفی پورمحمدی رییس سازمان بازرسی کل کشور دلیل عدم بازداشت خاوری در زمان حضور او در کشور را فشارهای دولت عنوان كرده و گفته بود: خاوری رئیس بانک ملی بود و اگر بنا بود یکدفعه دستگیر شود، یک شوک بزرگ ایجاد می‌کرد، دولت هم حساس بود، دولت کلی مقاومت می‌کرد برای اینکه اصلاً پرونده مطرح نشود، علنی نشود، این‌جور پیگیری جدی نشود.

کنار هم قرار گرفتن این پازل ها از اعترافات متهمان علیه شخص خاوری تا حمایت های عجیب این روزهای مدیران بانک ملی و عدم ورود مستقیم وزارت خارجه به بحث بازگرداندن خاوری به کشور برای محاکمه، بی شک سوالات زیادی را در اذهان افکارعمومی ایجاد کرده است چه آنکه مشخص نیست دلیل این پشتیبانی و عدم شکایت مدیران فعلی بانک ملی از خاوری را باید در حمایت های  دولت از این فرد دانست یا حضور برخی دوستان نزدیک خاوری در پست های کلیدی بانک ملی که «فردا» نیز پیشتر در گزارشی به حضور این افراد اشاره کرده بود .
از سوی دیگر عدم ورود وزارت امورخارجه به بحث بازگرداندن خاوری شاید سرنخ این ماجرا را به مسئولانی بالاتر وصل می کند آنجا که شاید بازگشت خاوری و محاکمه او پای برخی مسئولان بالاتر و نقش آنها در این اختلاس را برملا سازد. بی شک در میان این گمانه زنی ها و فرضیه ها یک موضوع مشخص و روشن وجود دارد و آن نقش قوه قضاییه در حل این معما و پاسخ به سولات افکارعمومی است و انتظار می رود که بدون اغماض و چشم پوشی از تخلفات مدیران و مسئولان رده بالا به این پرونده رسیدگی کند

گدای فاطمه(س)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی