ورزش و تندرستی (بازدید: 547)
سه شنبه 23/3/1391 - 15:43 -0 تشکر 461243
13 حرکت جوانمردانه در تاریخ فوتبال

ماجرای پنالتی ای که ابراهیمی گل نکرد، امروز کاملا جهانی شده. چند هفته قبل تیم سپاهان به صورت ناجوانمردانه ای به یک پنالتی رسید که هافبک این تیم پنالتی را به دروازه بان سپرد تا اصول جوانمردانه را رعایت کند. البته اکثر مردم از اتفاقی که رخ داده بود سر درنیاوردند. دلیل اصلی اش هم این بود که جواد خیابانی گزارشگر بازی مشغول کاری دیگری به غیر از دیدن بازی بود و به همین دلیل اصلا متوجه نشد که چه اتفاقی رخ داده.ماجرا از این قرار بود که بازیکنان تیم النصر به خاطر مصدومیت بازیکنانشان توپ را از زمین خارج کردند. دقایقی بعد بازیکنان سپاهان اوت را پرتاب کردند و جان واریو توپ را به سمت مدافعان و دروازه بان النصر پاس داد. تا اینجای کار ایرادی نداشت اما سوکای مهاجم اصفهانی ها ناگهان توپ را قبل از اینکه به دروازه بان برسد دزدید و به سمت دروازه النصر حمله کرد.

او مدام پشت سرش را نگاه می کرد و جلو می رفت تا به دروازه بان تک به تک شد و خطای دروازه بان اماراتی یک پنالتی را به سپاهان هدیه کرد. خطایی که سبب شد دروازه بان تیم اماراتی هم اخراج شود و تیم النصر 10 نفره به بازی ادامه دهد.

سپاهان با یک گل جلو بود و النصر برای صعود به پیروزی در این دیدار نیاز داشت. این ضربه پنالتی را ابراهیمی آرام برای دروازه بان پاس داد تا کمی از اتفاق ناجوانمردانه ای که در حال رخ دادن بود جلوگیری کند.

با این همه النصر دو دقیقه بعد صاحب پنالتی شد و رحمان احمدی این پنالتی را مهار کرد تا بازی در نهایت با نتیجه 3 بر صفر تمام شود. این بماند که به غیر از اشتباه سوکای سپاهانی ها تمام توانشان را برای جوانمردانه بودن بازی کردند. اما بعد از بازی سی ان ان گزارشی در مورد این بازی منتشر کرد که در آن به تکرار نشدنی بودن اتفاق اشاره کرده بود.

به بهانه این حرکات بازیکنان سپاهان، شما مروری از بازی های جوانمردانه مشهور تاریخ فوتبال را می خوانید که البته زیاد هم نیست.

اعتراف آمبروسینی

یک خطا معمولا چندان با ارزش نیست اما برخی بازیکنان برای به دست آوردن یک ضربه ایستگاهی دست به هر کاری می زنند. در فصل 2006 و در بازی میلان با پالرمو، در میانه زمین کاپیتان فعلی میلان قصد عبور از فابیو سیمپیلیسیو بازیکن پالرمو را داشت که سیمپیلیسیو پای خود را به صورت شلاق واری پرتاب کرد و آمبروسینی به زمین خورد. داور به نفع میلان خطا گرفت اما لحظاتی بعد یک حادثه عجیب اتفاق افتاد. آمبروسینی نزد داور رفت و تقاضای لغو ضربه خطا را داد. او اعتراف کرد که خطایی رویش صورت نگرفته است. داور هم این موضوع را پذیرفت.

به امید ظهوراقا

سه شنبه 23/3/1391 - 15:46 - 0 تشکر 461244

جوانمرد انگلیسی


در فصل 2008-2007 جام حذفی انگلیس، بازی تیم های ناتینگهام فارست و لستر سیتی به دلیل مشکل بیماری کلایو کلارک بازیکن لستر در حالی نیمه تمام اعلام شد که ناتینگهام 1-0 جلو بود.

طبق قوانین فوتبال انگلیس، این مسابقه باید از ابتدا با نتیجه 0-0 آغاز می شد. بازیکنان لستر برای اینکه یک گل حریف نسوزد، قرار گذاشتند در همان شروع بازی یک گل اهدا کنند. ناتینگهامی ها هم برای اینکه از شرط بندی هایی که روی زننده این گل و به طور کلی زننده اولین گل بازی انجام می شود جلوگیری کنند، توپ را به دروازه بانشان دادند تا گل بزند لستر اما در نهایت پیروز شد.

به امید ظهوراقا

سه شنبه 23/3/1391 - 15:46 - 0 تشکر 461245


جوزپه پیلیون و بازیکنانش

در یکی از بازی های سری بی بین آسکولی و رجینا، بازیکنان رجینا برای مداوای بازیکن مصدوم قصد می کنند که توپ را به بیرون بزنند اما در لب خط بازیکن آسکولی توپ را می گیرند و بدون توجه به اصول جوانمردانه آن را وارد دروازه این تیم می کند. بازیکنان رجینا به داور و بازیکنان آسکولی اعتراض می کنند و در همین بین دو بازیکن اخراج می شوند.


جوزپه پیلیون مربی آسکولی از بازیکنانش می خواهد برای حفظ اصول جوانمردانه اجازه دهند رجینایی ها یک گل به آنها بزنند و بازی مساوی می شود. در نهایت رجینا البته برنده شد.


به امید ظهوراقا

سه شنبه 23/3/1391 - 15:48 - 0 تشکر 461246
امین برنده 2010


امین متوسل زاده و حرکت جوانمردانه اش را همه به خاطر دارند. او در بازی فجرسپاسی و استیل آذین، در شرایطی که نشاط جو، دروازه بان حریف روی زمین افتاده بود و دروازه کاملا خالی در مقابل پای او قرار داشت، توپ را به بیرون زد.


این حرکت برنده جایزه بازی جوانمردانه سال 2010 در فوتبال جهان شد اما این اتفاق قبل از این هم در ایران رخ داده بود. نزدیک به 10 سال قبل، کریم قنبری، کاپیتان سپاهان، در بازی با استقلال اهواز، پشت پنالتی ای ایستاد که احمد مومن زاده با دایوزدن و فریب داور گرفته بود. قنبری این پنالتی را تعمدا خراب کرد.


محمود یاوری، مربی و منصور ابراهیم زاده و رسول کربکندی پس از بازی بابت این حرکت به کاپیتان تیمشان اعتراض کردند اما بعدا دلایل او را شنیدند و بابت این حرکت، از او تقدیر کردند.


به امید ظهوراقا

سه شنبه 23/3/1391 - 15:49 - 0 تشکر 461247
پهلوان پایان بازی


کان یک کاراکتر خاص بود و رفتارهایی متناسب با شخصیتش نشان می داد. در فینال لیگ قهرمانان اروپا 2001، بایرن مونیخ موفق شد در ضربات پنالتی والنسیا را ببرد.


پس از بازی، سانتیاگو کانیزارس بیش از همه بازیکنان ناراحت بود؛ چراکه در دو فینال متوالی خوب بازی کرد اما تیمش بازی را واگذار کرده بود. او روی حوله قرمز مشهورش مشغول اشک ریختن بود. اولیور کان در این زمان از حلقه شادی بازیکنان تیمش جدا شد و به همتایش در تیم رقیب روحیه می داد.


پس از کان، ساموئل کوفور هم که سابقه اشک ریختن در بازی فینال لیگ قهرمانان را داشت، به سراغ کانیزارس آمد. درست در لحظاتی که همه مشغول شادی بودند، کان در حال شاد کردن! بود. این حرکت برنده جایزه بازی جوانمردانه یوفا در سال 2001 شد.

به امید ظهوراقا

سه شنبه 23/3/1391 - 15:49 - 0 تشکر 461248بازیکنان آژاکس

در بازی آژاکس و کامبر لواردن، بازیکن آژاکس مصدوم شد روی زمین افتاد و تیم حریف توپ را به بیرون زدند. زمانی که قرار شد بازیکن آژاکس توپ را پس بدهد از زمین خودی با یک پاس بلند توپ را به سمت دروازه فرستاد.


دروازه بان اما بیرون بود و هرچه تلاش کرد به توپ نرسید تا توپ وارد دروازه شود و پنجمین گل از راه دور تاریخ فوتبال به ثمر برسد. بازیکنان حریف وقتی توپ را به نیمه آوردند و بازی را شروع کردند، دیدند آژاکسی ها ایستاده اند و آنها را نگاه می کنند. آنها هم توپ را بردند و بازی را مساوی کردند. هرچند که آژاکس در نهایت برنده شد.به امید ظهوراقا

سه شنبه 23/3/1391 - 15:55 - 0 تشکر 461250.


فرانکو برینتزا از سری آ


وقتی بازیکن مصدوم حریف در وسط زمین افتاده است و موقعیت خطرناکی نیست، بیرون زدن توپ نباید کار سختی باشد اما در موقعیت تک به تک بیرون زدن توپ برای رسیدگی به بازیکن مصدوم، شخصیت بزرگ می طلبد، فرانکو برینتزا هیچ گاه بازیکن مطرحی نشد اما با حرکتی که در مقابل تیم سابقش انجام داد، نشان داد که شخصیت بزرگی دارد.


در اواسط بازی پالرمو و رجینا، توپی بلند از سمت دروازه بان رجینا فرستاده شد. بالزارتی و بازیکن رجینا به هوای توپ بلند شدند. بازیکن رجینا، توپ و سر بالزارتی را با هم زد. بالزارتی روی زمین افتاد اما داور خطایی تشخیص نداد و توپ را به فرانکو برینتزا مهاجم رجینا رسید.


برنیتزا تا نزدیکی دروازه پالرمو رفت اما وقتی دید بازیکن حریف روی زمین افتاده است، توپ را به مارکو آملیا، دروازه بان حریف داد تا بازی را متوقف کند. برینتزا به خاطر این حرکت، برنده جایزه بازی جوانمردانه اسکار کالچو 2008 شد.


به امید ظهوراقا

سه شنبه 23/3/1391 - 15:56 - 0 تشکر 461251رابین فان پرسی

معمولا بازی های فینال حساس تر از این هستند که کسی بخواهد حتی از یک کرنر هم بگذرد اما هلندی ها در سال 2010 این کار را کردند.


وقتی پویول مصدوم شد و اسپانیایی ها توپ را به بیرون زدند. بازیکنان هلند، به قصد برگرداندن توپ، آن را به زمین اسپانیا فرستادند اما به دلیل وزش باد توپ به سمت دروازه اسپانیا رفت. کاسیاس برای ممانعت از ورود این توپ به درون دروازه، مجبور شد آن را بیرون بزند.


هلندی ها که ناخواسته این کرنر را به دست آورده بودند، آن را توسط رابین فان پرسی تقدیم بازیکنان اسپانیا کردند و این حرکتشان مورد تحسین اسپانیایی ها قرار گرفت.

به امید ظهوراقا

سه شنبه 23/3/1391 - 15:56 - 0 تشکر 461253


بارسا اتلتیک و سرجی بارخوان

خبر سر زدن بازیکنان این تیم به بیمارستان های کودکان و آسایشگاه ها را زیاد شنیده ایم اما در زمین بازی، بازیکنان تیم دوم بارسلونا بودند که با حرکت جوانمردانه بی نظیر، چشم دنیا را نسبت به ضلعی دیگر از این باشگاه متوجه کردند.


در بازی های دسته دوم اسپانیا بین تیم های یووه نیل و بارسا اتلتیک، مارک بارترا، مدافع راست بارسا موفق به گلزنی شد اما او متوجه نبود که در همین زمان دروازه بان حریف روی زمین افتاده بود.


بازیکن بارسا متوجه این موضوع شد و حتی شاید بعد از گل هم نکرد. بلافاصله سرجی بارخوان مربی تیم که از بازیکنان سابق بارسلونا بود، از بازیکنانش خواست کنار بروند تا تیم حریف گل بزند.

به امید ظهوراقا

سه شنبه 23/3/1391 - 15:57 - 0 تشکر 461254

دانیله ده روسی
ده روسی همان بازیکنی است که با ضربه آرنج، دکوراسیون صورت برایان مک براید بازیکن آمریکا در جام جهانی 2006 را تغییر داد. او در فصل 2005-2004 در بازی با مسینا موفق شد دروازه این تیم را باز کند. البته گل او یک ایراد کوچک داشت. این گل با دست به ثمر رسیده بود. داور هم گل را پذیرفته بود اما خود ده روسی به سمت داور رفت و اعتراف کرد که گل را با دست زده است. داور گل را مردود اعلام کرد و رم در این بازی 1-1 متوقف شد. ده روسی بعد از این کار مورد تشویق مسینایی ها هم قرار گرفت.

به امید ظهوراقا

سه شنبه 23/3/1391 - 16:25 - 0 تشکر 461275

جالب بود مرسی

گدای فاطمه(س)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی