• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
پاسخ به شبهات (بازدید: 4860)
دوشنبه 22/3/1391 - 6:15 -0 تشکر 460674
صیغه یا زنا!

با سلام
به دنبال متن خبری بودم که از استاد قرائتی نقل قول کرده بودند
وهابیون به ما تهمت‌های زیادی می‌زنند و می‌گویند مسلمانان به اسم صیغه موقت، زنا می‌كنند در صورتی كه میان صیغه و زنا، 18 تفاوت وجود دارد.
اینجا
به دنبال 18 تفاوت رفتم
این تاپیک برای اهل تحقیق
پست بعدی

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

دوشنبه 22/3/1391 - 6:16 - 0 تشکر 460675

     ما فرقهای صیغه را با زنا میگیم قضاوتو میزاریم به عهده خودتون نظر خودتونو حتما به ما بگید خوشحال میشیم.

     1) در زنا زن در یك روز میتواند با 10 تا مرد همبستر شود اما در صیغه موقت یك زن فقط میتواند با یك مرد همبستر شود و بعد از آن باید عده نگه دارد.

     2) بچه متولد شده از زنا به هیچ یك از زن و مرد زناكار تعلق نمیگیره درحالی كه بچه متولد از صیغه موقت شرعا و قانونا مال پدر و مادر خویش است.

     3) بچه متولد شده از زنا از مرد و زن زناكار ارث نمیبرد در حالی كه بچه متولد شده از صیغه موقت از هر دو ارث میبرد.

     4) زنا موجب عذاب دنیوی (شلاق و رجم و اعدام و...) و اخروی است. در حالی كه صیغه موقت موجب فایده دنیوی و ثواب اخروی است.

     5) زنا به زن به عنوان یك وسیله ارضای شهوت نگاه میكند. اما صیغه موقت به زن شخصیت می­دهد و آبروی او را از جهت مالی و جنسی تامین می­كند.

     6) زنا عامل انتشار بیماری است. اما صیغه در صورتی كه شرایط آن رعایت شود نمی­تواند عامل بیماری باشد.

     7) زنا باعث از بین رفتن زیبایی و طراوت و شخصیت زن می­شود. در حالی كه صیغه هر سه تای آنها را حفظ می­كند و .......

منبع

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

دوشنبه 22/3/1391 - 6:27 - 0 تشکر 460676

صیغه یا زنا :


پیامبر اسلام در ضمن حدیثی فرمودند : چگونه باشد حال شما هنگاهی که حرام خدا را حلال و حلال خدا را حرام ببینید ؟ خوب است به دور و بر خود نگاهی بیاندازیم و ببینیم آیا چقدر با چنین زمانه ای فاصله داریم ؟ صیغه یا ازدواج موقّت از حرامهایی است که زمانی حلال بود. ولی الآن عیب آن از هر گناهی بیشتر شده با اینکه نیاز به آن هم بیشتر شده . لازم است برخی از سؤالها را در حول این مسأله جواب دهیم تا معلوم شود خداوند چه خوب قانون گذاری است و چه خوب تدبیر کرده :


1. فرق صیغه با زنا چیست ؟


در جواب گوییم شما بفرمایید فرق صیغه با ازدواج چیست ؟ شرایط ازدواج در صیغه هم هست . اجازه ولیّ زن ، نزدیکی در هنگام طهر، صیغه باید بعد از عدّه باشد تا فرزند احتمالی بی پدر نماند و معلوم شود متعلّق به کیست، صیغه با محارم حرام است ، فرزند حاصل از این زن برای صاحب بستر است مگر اینکه نفی ولد کند ، یک زن نمی تواند زن دو همسر باشد به هیج وجه. تنها فرقی که هست اینکه از آنجایی که بنای زن وشوهر در این ازدواج بر زندگی دائمی مشترک نیست از این رو نفقه آن زن نیز بر مرد واجب نیست و البته مهر او جای نفقه را پر می کند .


2. می گویند با صیغه به مقام زن بی احترامی می شود و از زن بعنوان ابزار و کالای عیش و نوش استفاده می شود.


جواب اینکه : لازم است اندکی توجّه کنیم و تصدیق کنیم که در ازدواج موقّت فقط مرد نیست که به کیف و حال خود می رسد بلکه زن نیز بهره خود را می برد و آن هم لذّتی است حلال(یا أیها الذین آمنوا لا تحرّموا طیّبات ما أحلّ الله لکم(مائده 87)) آیا ما با لذّت طرفین مخالفیم ؟ روشن است این تفکّری متحجّرانه و بس متعصّبانه است. تعجّب از عده ای که هم جنس بازی را افتخار می دانند و عجیب تر کسانی که لذّتهای حلال و ضابطه مند را حرام می دانند.


بعلاوه صیغه حدّ اکثر یک معامله است ، زن که خود را به مرد ارائه می کند (آن هم ضابطه مند) مرد هم حقّ او را می دهد ، علاوه بر اینکه این ارتباط قاعدتاً نوعی علقه و عاطفه نیز ایجاد می کند که باعث می شود طرفین با دید محبّت آمیز به هم نگاه کنند نه با دید رقیب و طرف معامله .


بعلاوه زن در قبول صیغه مجبور نیست ، او با اختیار خود قبول میکند که خود را عرضه کند و حتّی ولیّ او نیز طبق فرض از این کار ممانعت نکرده و خود زن اگر این کار را برای خود آبروریزی حساب کند اقدام به چنین عملی نخواهد کرد . بعلاوه برخی از زنها اگر صیغه نشوند بیشتر هدر می روند و بی شخصیت تر می شوند ، مانند زنی که مطلّقه است و برای او خواستگاری امید نمی رود. یا زن بیوه و زن بینوا و زنی که بخاطر نازا بودن او را طرد کرده اند ...


گذشته از اینها صیغه می تواند مقدّمات یک ازدواج دائمی با همان زن را فراهم کند و چه ازدواجی بهتر از این ازدواج که با شناخت قبلی صحیح باشد. (شاید گفته شود برخورد جنسی بین دو نفر ایجاد رابطه عاطفی می کند که این علقه قدرت تصمیم گیری را کم و پرده ای در مقابل عقل می شود، در جواب می گوییم بلکه گاهی برخورد جنسی این پرده را از کنار می برد، آنچه مشاهده می شود اینست که دیدن و نگاه کردن و حرف زدن عشق به ارمغان می آورد و برخورد جنسی رفته رفته این علاقه را تعدیل می کند و از حرارت آن می کاهد )


3. گویند شیوع صیغه رغبت را برای ازدواج دائمی کم می کند و محبّتی که در آن ازدواج صرف شد از ازدواج اصلی و دائم بعدی کم می کند.


جواب اینکه : دقّت کنیم چه کسی می خواهد دست به ازدواج موقّت بزند؟ کسی که ازدواج خود را نزدیک می بیند یا کسی که ازدواج دائم او دور است . کسی که ازدواج خود را نزدیک می بیند اصالتاً اقدام به صیغه نمی کند زیرا یک دلخوشی و امیدواری برای صبر کردن و تحمّل کردن دارد و آن اینکه ازدواجش نزدیک است ، اما کسی که به هر دلیل ازدواج او نزدیک نیست (توان ازدواج دائم ندارد یا اجازه آن را نداد یا زن خوب پیدا نمی کند یا اصلاً زن نمی خواهد یا هنوز سنّ او برای تشکیل خانواده کم است) چنین جوانی از دو حالت خارج نیست : یا برای ارضا و خالی کردن نیروی جوانی خود دست به گناه می زند که از چندین جهت از صیغه بدتر است (زیرا محدودیّت ندارد ، ضرر های جسمی فراوان دارد ، با ترس و دلهره است ، غایتاً او را ارضاء نمی کند و از همه بدتر اینکه گناه است و او را از معنویّت دور می کند) و یا اگر با تقوی باشد، این فشار افکار مشوّش ، ذهن او را منزوی و او را گوشه گیر و گرفته حال می کند و باعث می شود جوانی او با هزار مشغله ذهنی و غم و ناراحتی سپری شود ، چنین شخصی آسیب پذیر بار می آید و در معرض هر خطر روحی و جسمی هست و بلکه در معرض گناه و فنای أبدی و جهنّم است از این روست که در روایات داریم هر کس ازدواج کند نیمی از دین خود را بیمه کرده است .


دور نرویم این سؤال را شما پاسخ بدهید : در این زمانه با این همه محرّکها و با این ازدواجهای دیر هنگام چند نفر از جوانها توانسته اند خود را کنترل کنند ؟ الآن آمار صیغه در قم بیشتر است یا زنا در تهران ، فرهنگ غرب و بنیان خانوادگی آنها چه شکلی دارد؟ چرا؟ آیا صیغه مضرتر است یا زنا ؟ باید تذکّر داد که یکی از جهات تشریع صیغه همین مصونیّت از زنا است چنان که امیر المومنین فرمودند : اگر خلیفه دوّم صیغه را تحریم نمی کرد کسی جز انسان شقی و بدبخت دست به زنا نمی زد .


بعلاوه از حکمتهایی که برای صیغه می توان در نظر داشت اینست که : اگر در جایی بخاطر کمکاری زن ، مرد ارضاء نشد آیا مرد حقّ ندارد برای جبران این بی مهری به زن خود کمی بی مهری کند و زنی دیگر را شریک زندگی خود قرار دهد ؟ یا زنی که توان ندارد مرد را ارضاء کند آیا مرد مجبور است تحمّل کند و به این عنوان که شاید زن دلگیر شود از حق مسلّم خود کوتاه بیاید؟ خوب است کمی هم زنها به مردها حقّ بدهند. خوب است کم کم مؤسسه ای بعنوان حمایت از حقوق مردان تأسیس شود . الآن خیلی جاها هست که چند زن برای یک مرد عادی است . این حساسیّت زنهای این زمانه عمده اش بخاطر این تبلیغات غربیها و فیلمهای ضد اسلامی است . بعلاوه زنی که مبنای فکرش عاطفه است محرّکی برای مطیع بودن از شوهر ندارد مگر همین دستاویز که اگر من شوهرم را راضی نکنم او به فکر زنی دیگر می افتد .


سؤالی دیگر داریم که طالب جوابیم : اینهمه آمار طلاق در این دوره زمانه بخاطر چیست . مگر جز بخاطر اینست که زنا و دختر بازی زیاد شده . شما که صیغه را قبول نمی کنید برای این 90 درصد بچه هایی که در همان سنّ 10 تا 12 سالگی در گناه فرو می روند چه برنامه ای دارید ؟


4. سؤال دیگر اینکه فرزند حاصل از صیغه چه تکلیفی دارد ؟ آیا با معضل کمبود عاطفه مواجه نخواهد شد ؟


جواب اینکه : طرح این سؤال به اصل صیغه ضرری نخواهد داشت زیرا بچه دار شدن از ضروریات ازدواج موقّت نیست ، بلکه زن و مرد به مصالحه می توانند با هم کنار بیایند و این مشکل را حلّ یا پیشگیری کنند . البته باید گفت : فرزند حاصل از صیغه فرزندی شرعی و قانونی است و بی تکلیف نیست بلکه حدّ اکثر مانند فرزندی است که والدین او از هم طلاق گرفته باشند. حال خوب است سری به فرهنگ غرب بزنیم و ببینیم وضعیّت فرزندان در آنجا چگونه است ؟ به گزارش سازمان ملل در اروپا از هر سه فرزند یکی بی پدر و حرام زاده است ، فرزندانی از هر جهت بی تکلیف .


اینجا معلوم می شود کسانی که به صیغه خورده گیری می کنند و آن را تضعیف می کنند به دنبال چه هستند . یا مغرض به هویّت شیعه اند یا بدنبال طرفدار جمع کردن اند و یا اینکه بی فکر و کج اندیش اند . باید تأیید کنید که هر کس هرقدر از راه خدا و اهل بیت دور شد و هر قدر در مقابل آنها ایستاد همانقدر عقلش ناقص شد .


منبع


   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

دوشنبه 22/3/1391 - 6:31 - 0 تشکر 460677

برخی از تفاوت‏هاى عقد موقت و زنا به شرح ذیل است:
1. صیغه موقّت یک نوع ازدواج است؛ همان طور که ازدواج دائم نوع دیگرى از ازدواج است و هر دو شرایط و احکام خاص خود را دارد که از جمله آن ذکر صیغه عقد، مهریه و مدت است. اما زنا بدون توجه به این شرایط (مثل نخواندن صیغه عقد) کارى صورت مى‏گیرد.

2. در ازدواج موقّت نسبت به دختر باکره، اجازه پدر و یا جد پدرى او لازم است؛ در نتیجه این کار با اطلاع خانواده و به دور از احساسات و پنهان‏کارى‏ها صورت مى‏پذیرد.

3. در ازدواج موقت، زن باید بعد از تمام شدن مدت عقد، عده( ومدت عده بستگی به موارد خاص دارد و حداقل از دو ماه کمتر نیست) نگه داردیعنی بعد از هر صیغه موقت باید مدت نسبتا تقریبا طولانی را از صیغه شدن خودداری کند ؛ ولى در زنا این قانون وجود ندارد.

5. در ازدواج موقت، مرد مسئولیت‏پذیر است و توابع این ارتباط را از جهت فرزنددار شدن احتمالى مى‏پذیرد؛ در حالى که در عمل نامشروع این امر وجود ندارد.

6. در ازدواج موقت «روابط» براساس «ضوابط» شکل مى‏گیرد و ارضاى جنسى به صورتى نظام‏مند و قانونى، پاسخ داده مى‏شود، در حالى که در زنا ضابطه‏اى وجود ندارد و غیرقانونى است.

7. اعتبار زن در زنا از بین می رودواو به موجودی بی ارزش ودر دسترس تبدیل می گردد در حالی که ازدواج موقت شرایط خاص را دارد که این شرایط موجب آبرومندی زن می گردد

8. در زنا فرزند نا مشروع به وجود می آید ولی در صیغه فرزند حلال زاده است

9. در زنا فرزندی اگر متولد شد والدین مسئولیت تربیت او را عهده دار نمی شود مگر اینکه او را نیز وسیله ای برای شهوت های بعدی خود قرار دهند درحالی که فرزند حاصل از صیغه در خانواده ای پاک قابل تربیت ومشابه فرزندان ازدواج دائم است
10. به سبب آلوده بودن افراد زنا کار و حالت احساس گناهی که والدین دارند احتمال بیمار بودن فرزند حاصل از زنا زیاداست
11. در زنا چون احساس گناه وجود دارد پرده های حائل میان انسان وخداوند از بین می رود وانسان شقی می گردد در حالی که در ازدواج موقت چون این عمل مطابق با قوانین الهی است این خطر وجود ندارد
12)صیغه به سبب ماهیتی که دارد در جهت تحکیم نظام خانواده است ولی زنا خانمان بر اندار است و بنیان خانواده را متزلزل می کند

13)در زنا زن در یك روز میتواند با 10 تا مرد ازدواج غیر شرعی کند واین عامل شیوع فحشا وبیماری می شوداما در صیغه موقت یك زن فقط میتواند با یك مرد ازدواج کند و بعد از آن باید عده نگه دارد.
14)بچه متولد شده از زنا به هیچ یك از زن و مرد زناكار تعلق نمیگیره درحالی كه بچه متولد از صیغه موقت شرعا و قانونا فرزند پدر و مادر خویش است.
15)بچه متولد شده از زنا از مرد و زن زناكار ارث نمیبرد در حالی كه بچه متولد شده از صیغه موقت از هر دو ارث میبرد.
16)زنا موجب عذاب دنیوی (شلاق و رجم و اعدام و...) و اخروی است. در حالی كه صیغه موقت موجب فایده دنیوی و ثواب اخروی است.
17)زنا به زن به عنوان یك وسیله ارضای شهوت نگاه میكند. اما صیغه موقت به زن شخصیت می­دهد و آبروی او را از جهت مالی و جنسی تامین می­كند.
18)زنا عامل انتشار بیماری است. اما صیغه در صورتی كه شرایط آن رعایت شود نمی­تواند عامل بیماری باشد.
19)زنا باعث از بین رفتن زیبایی و طراوت و شخصیت زن می­شود.
منبع

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

دوشنبه 22/3/1391 - 9:38 - 0 تشکر 460689

valayat گفته است :
[quote=valayat;190629;460677]برخی از تفاوت‏هاى عقد موقت و زنا به شرح ذیل است:
1. صیغه موقّت یک نوع ازدواج است؛ همان طور که ازدواج دائم نوع دیگرى از ازدواج است و هر دو شرایط و احکام خاص خود را دارد که از جمله آن ذکر صیغه عقد، مهریه و مدت است. اما زنا بدون توجه به این شرایط (مثل نخواندن صیغه عقد) کارى صورت مى‏گیرد.

2. در ازدواج موقّت نسبت به دختر باکره، اجازه پدر و یا جد پدرى او لازم است؛ در نتیجه این کار با اطلاع خانواده و به دور از احساسات و پنهان‏کارى‏ها صورت مى‏پذیرد.

3. در ازدواج موقت، زن باید بعد از تمام شدن مدت عقد، عده( ومدت عده بستگی به موارد خاص دارد و حداقل از دو ماه کمتر نیست) نگه داردیعنی بعد از هر صیغه موقت باید مدت نسبتا تقریبا طولانی را از صیغه شدن خودداری کند ؛ ولى در زنا این قانون وجود ندارد.

5. در ازدواج موقت، مرد مسئولیت‏پذیر است و توابع این ارتباط را از جهت فرزنددار شدن احتمالى مى‏پذیرد؛ در حالى که در عمل نامشروع این امر وجود ندارد.

6. در ازدواج موقت «روابط» براساس «ضوابط» شکل مى‏گیرد و ارضاى جنسى به صورتى نظام‏مند و قانونى، پاسخ داده مى‏شود، در حالى که در زنا ضابطه‏اى وجود ندارد و غیرقانونى است.

7. اعتبار زن در زنا از بین می رودواو به موجودی بی ارزش ودر دسترس تبدیل می گردد در حالی که ازدواج موقت شرایط خاص را دارد که این شرایط موجب آبرومندی زن می گردد

8. در زنا فرزند نا مشروع به وجود می آید ولی در صیغه فرزند حلال زاده است

9. در زنا فرزندی اگر متولد شد والدین مسئولیت تربیت او را عهده دار نمی شود مگر اینکه او را نیز وسیله ای برای شهوت های بعدی خود قرار دهند درحالی که فرزند حاصل از صیغه در خانواده ای پاک قابل تربیت ومشابه فرزندان ازدواج دائم است
10. به سبب آلوده بودن افراد زنا کار و حالت احساس گناهی که والدین دارند احتمال بیمار بودن فرزند حاصل از زنا زیاداست
11. در زنا چون احساس گناه وجود دارد پرده های حائل میان انسان وخداوند از بین می رود وانسان شقی می گردد در حالی که در ازدواج موقت چون این عمل مطابق با قوانین الهی است این خطر وجود ندارد
12)صیغه به سبب ماهیتی که دارد در جهت تحکیم نظام خانواده است ولی زنا خانمان بر اندار است و بنیان خانواده را متزلزل می کند

13)در زنا زن در یك روز میتواند با 10 تا مرد ازدواج غیر شرعی کند واین عامل شیوع فحشا وبیماری می شوداما در صیغه موقت یك زن فقط میتواند با یك مرد ازدواج کند و بعد از آن باید عده نگه دارد.
14)بچه متولد شده از زنا به هیچ یك از زن و مرد زناكار تعلق نمیگیره درحالی كه بچه متولد از صیغه موقت شرعا و قانونا فرزند پدر و مادر خویش است.
15)بچه متولد شده از زنا از مرد و زن زناكار ارث نمیبرد در حالی كه بچه متولد شده از صیغه موقت از هر دو ارث میبرد.
16)زنا موجب عذاب دنیوی (شلاق و رجم و اعدام و...) و اخروی است. در حالی كه صیغه موقت موجب فایده دنیوی و ثواب اخروی است.
17)زنا به زن به عنوان یك وسیله ارضای شهوت نگاه میكند. اما صیغه موقت به زن شخصیت می­دهد و آبروی او را از جهت مالی و جنسی تامین می­كند.
18)زنا عامل انتشار بیماری است. اما صیغه در صورتی كه شرایط آن رعایت شود نمی­تواند عامل بیماری باشد.
19)زنا باعث از بین رفتن زیبایی و طراوت و شخصیت زن می­شود.
منبع
با سلام
مطلب مناسب و مفیدی است. از این که دسته بندی شده خوشم اومد. ممنون
خدا در همین نزدیکی است
چهارشنبه 31/3/1391 - 23:27 - 0 تشکر 464000

با سلام
مقاله و متن زیبایی بود، اگر کسی این را از ته قلب باور نکند، به عقل و شعور خود شک کند.
با تشکر از تمام شما.

يکشنبه 4/4/1391 - 5:58 - 0 تشکر 464990

سلام


عده صیغه چقدره ؟


به نظر من هر چیزی باید به اندازه باشه.


الان بعضی ها به اسم کار حلال هر روز و هر ماه مشغول چنین کاری هستند و باید به یک صورتی نهی صورت بگیرد.


سه شنبه 6/4/1391 - 3:5 - 0 تشکر 465965

بسم رب الحسین

ساده ترین معنای حقوقی که بین زنا و صیغه تفاوت معنایی و مفهومی ایجاد میکنه رو میشه با یک مثال ساده بیان کرد:
صیغه ، یک عقد قرارداد قانونی و شرعی بین دو فرد محسوب میشه که در مقابلش زنا رو میتونیم به رابطه ی "دزدی" و ناسالم فاقد هر گونه قرارداد معرفی کنیم .

آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
يکشنبه 12/9/1391 - 18:25 - 0 تشکر 577140

mahdizad گفته است :
[quote=mahdizad;792062;464990]

سلام

عده صیغه چقدره ؟

علیکم السلام
عده ازدواج موقت بعد از تمام شدن مدت
در صورتی که عادت ماهانه می بیند، به مقدار دو حیض کامل است
و اگر عادت نمی بیند چهل و پنج روز تمام است.
منبع

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی