• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 632)
يکشنبه 21/3/1391 - 15:7 -0 تشکر 460567
** جدول امتیازات **

 

 

 یکی ازراههای ساده ودرعین حال بسیار کارآمد در تربیت کودک وتشویق وی به انجام کارهای خوب درست کردن جدول امتیازات است .


برای غذاخوردن صحیح یا کامل یا به موقع ، برای جمع کردن رختخواب ، برای انجام به موقع تکالیف وانواع اعمال دیگری که لازمست برای کودک آموخته شود درسنین مختلف می توان ازاین شیوه بهره گرفت.
جدول می تواند فقط برای یک کار طراحی شود مثلا من سالهاست که به بیماران مراجعه کننده ی مطبم برگه ای کاغذ که روی آن یک هواپیما باپنجره های متعدد کشیده شده می دهم وبه کودک میگویم الان که رفتی خانه این را رنگ می کنی می زنی به در یخچال بعد هروقت تو بشقاب غذایت را کامل خالی کنی مامان دریکی از این پنجره ها ستاره می کشند .پرکه شد بیاورید من به شما جایزه بدهم. وحالا کشوی مطبم پراز این برگه هاست  که نتیجه ی خوبی هم برای آنها داشته است.
خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 21/3/1391 - 15:8 - 0 تشکر 460569

همچنین می توان جدول را براساس کارهای خوب و  بد امتیاز بندی کرد و برای زمانی که خوبها از بدها پیشی بگیرند جایزه های کوچک وبرای زمانیکه جدول به سرانجام برسد جایزه ای بزرگتر مطابق خواست کودک  تعریف نمود 


به این شکل یک شوق پایدار و همیشگی برای کودک ایجاد می شودکه بالاخره روزی به آنچه می خواهد می رسد وهرچه بیشتر تلاش کند این زمان زودتر خواهد بود.
خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 21/3/1391 - 15:9 - 0 تشکر 460570

درمورد قولها و جایزه ها حتما باید واقع گرا باشیم و آنچه واقعا در حد توان ما برای تهیه کردن است انتخاب کنیم واگر امکانش نیست با دادن جوایز کوچکتر آن آرزوی بزرگ را عقب بیندازیم تا خدشه ای به قول ماوارد نشود و آنچه که  قصد در ساختنش داریم به دست خود خراب نکنیم .

به هیچ وجه نباید به کودک خلف وعده کنیم بلکه باید ازابتدا پیش فرضهارادرست تعیین کنیم که قابل حصول باشند.
خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 21/3/1391 - 15:9 - 0 تشکر 460571

آموزش انجام به موقع کارها ورعایت نوبت وتشویق طفل به انجام کارهای صحیح نه تنهاازنظر شخصیتی برای فرد سازنده است بلکه ثابت شده که باعث ایجاد تعادل بین قشر فرونتال مغز که مسئول انگیزه وتصمیم گیری است با ترشح موادی مثل دوپامین که باعث شکل گیری رفتارفرد می شودخواهدشدودرنهایت برای بروز صحیح احساسات وعکس العملهای  مناسب پیامدهای خوبی به دنبال دارد.


خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 21/3/1391 - 15:11 - 0 تشکر 460573

جالب است بدانیدکه ازنظرعلم روانشناسی هم، تربیت صحیح با اضافه بودن تشویق نسبت به تنبیه به دست می آید همانطور که خداوند متعال به ما وعده داده است که کارهای بد را به همان اندازه وکارهای نیک را چندبرابر پاداش می دهیم. 
خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 21/3/1391 - 15:13 - 0 تشکر 460574


نکته ی عملی دیگر که دانستنش برای والدین لازم است  اینست که هرچه فاصله ی عمل با پاداش یا تنبیه کمتر باشد نتیجه ی تربیتی حاصل بیشترو پایدارتر خواهدبود .


برای همین می گوییم گاه مجبور می شویم با دادن جوایز کوچک  رفتاررا تقویت کنیم و بزرگترهارابه بعد موکول کنیم.درکل پیشنهادمن به شما اینست که همین امروز یک جدول امتیاز برای فرزند خود تهیه کنیدتا نتیجه خوبش را مشاهده کنید واگر بامن موافق نیستید به شما بگویم کمترین نتیجه اش اینست که به فرزند خود یادداده اید که  حساب وکتابی وجودداردوهمین حتما روزی به دردش خواهد خورد. دکتررویاشاپوریان متخصص توانبخشی کودکانخدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 21/3/1391 - 16:19 - 0 تشکر 460600

سلام

چقدر جالب. من الانشم برای خودم گاهی جایزه تعیین میکنم. جدیدترین موضوعش هم اینه که آن.تایم باشم که الحمدلله چندوقتیه خوب شدم و سرِ وقت میرسم:)

یه چیزی در مورد این مبحث، اگه هی بخوایم تشویق کنیم اونوقت برای کودک توقع ایجاد نمیشه که برا هرکاری که کرد باید منتظر تشویق باشه؟ احتمالا یه تعادل و بازه ی زمانی باید درنظربگیریم....

یه چیز دیگه هم اینکه جایی خونده بودم که حواسمون باشه کار اون کودک رو تشویق کنیم نه خودش رو... درسته؟ چون اینطوری مغرور نمیشه

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

يکشنبه 21/3/1391 - 16:23 - 0 تشکر 460601

dehkade2010 گفته است :
[quote=dehkade2010;591792;460600]

سلام

چقدر جالب. من الانشم برای خودم گاهی جایزه تعیین میکنم. جدیدترین موضوعش هم اینه که آن.تایم باشم که الحمدلله چندوقتیه خوب شدم و سرِ وقت میرسم:)

یه چیزی در مورد این مبحث، اگه هی بخوایم تشویق کنیم اونوقت برای کودک توقع ایجاد نمیشه که برا هرکاری که کرد باید منتظر تشویق باشه؟ احتمالا یه تعادل و بازه ی زمانی باید درنظربگیریم....

یه چیز دیگه هم اینکه جایی خونده بودم که حواسمون باشه کار اون کودک رو تشویق کنیم نه خودش رو... درسته؟ چون اینطوری مغرور نمیشه


سلام
چه کار جالبی می کنید .
حقیقتش فکر کنم چون بچه داره در قبال کارهای خوبش ، هدیه میگیره توقع ایجاد نمیشه. چون میدونه که باید کارش رو درست انجام بده و مستمر تا هدیه بگیره. هدیه ها هم بزرگ و آنچنانی انتخاب نمیشه. 
در مورد  سوال آخرتون اطلاع دقیقی ندارم. در مورد انتقاد می گن از کار فرد انتقاد کنید نه از خودش. در مورد تشویق نمیدونم.
ممنون 
امیدوارم مدیر انجمن هم به ما بپیوندن تا به نتیجه خوبی برسیم

خدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 22/3/1391 - 21:59 - 0 تشکر 460983

با نام خدا و سلام
عجب موضوع جالبی است از این شیوه سال آینده در کلاسم استفاده می کنم
در مورد تشویق کار خوب یا سرزنش کار بد کاملا درسته.
باید کار کودک تشویق بشه و کار بدش تقبیح.با این شیوه کودک مغرور یا سرافکنده نمی شه

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

چهارشنبه 24/3/1391 - 18:45 - 0 تشکر 461614

سلام خدمت همه دوستان عزیز

از ایجاد بحث و مشارکت دوستان ممنونم .
به خاطر غیبتم در این مدت و اینکه نتونستم در این بحث جذاب و مفیدتا امروز شرکت کنم ،معذرت می خوام .

چهارشنبه 24/3/1391 - 19:7 - 0 تشکر 461616

سلام
دهکده عزیز ، در مورد سوالتون قبلا در این انجمن بحث شده ، احتمالا اون مطلبی هم که گفتید همین جا خوندید .

برای گرفتن جوابتون به مبحث « اصلاح از طریق تشویق و مهرورزی » مراجعه کنید .

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی