انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 367)
يکشنبه 21/3/1391 - 13:37 -0 تشکر 460553
دیوار نگاری

دیوارنگاری

در چند سال اخیر یكی از دغدغه‌های مسوولان شهری بهبود سیما و منظر شهری بوده است و اگرچه در این زمینه گام‌های اساسی نیز برداشته شده است، اما تا رسیدن به ایده‌آل‌های مورد نظر طراحان منظر شهری فاصله بسیار زیاد است كه البته برگزاری دوسالانه‌ها و جشنواره‌های مختلف معماری، نقاشی و گرافیكی می‌تواند نقش بسزایی در كم كردن این فاصله داشته باشد.این روزها در گوشه‌گوشه شهر نقاشی‌های دیواری با طرح‌هایی متفاوت در سطح شهر اجرا می‌شود كه برخی از آنها كیفیت چندانی ندارد و مدیران شهری باید نظارت بیشتری روی این موضوع داشته باشند، اما در نقطه مقابل نیز گاه طرح‌ها و نقاشی‌هایی دیده می‌شود كه كیفیت بالای آن هم در روحیه شهروندان تاثیرگذار بوده و هم این‌كه چهره شهر را دگرگون كرده است كه نمونه بسیار خوب آن نقاشی‌های لاله اسكندری، هنرمند نقاش بر دیوارهای برخی بزرگراه‌های تهران است. به عنوان یك كارشناس منظر شهری معتقدم سازمان زیباسازی علاوه بر نظارت بر طرح‌ها باید بر ملات و مصالح و رنگ‌های به كار رفته در نقاشی‌های دیواری در سطح شهر نظارت داشته باشد، چه، گاه كیفیت مواد رنگ‌های به‌كار رفته در برخی نقاشی‌های دیواری بسیار پایین است و با این‌كه هنوز از زمان طراحی آنها یك سال نگذشته است، پوسته پوسته شده یا ترك برمی‌دارند.به هر صورت نقاشی دیواری برگرفته از سبك مدرنیسم بوده كه به ایران وارد شده است، اما نقاشی‌های كشیده شده در سطح شهر تهران می‌تواند برگرفته از سنت، هویت و داستان‌های اساطیری در شاهنامه باشد كه در برخی موارد این نقاشی‌ها در سطح شهر دیده می‌شود. هم‌اكنون كه سازمان زیباسازی گام‌هایی را برای بهبود منظر شهری برداشته است، می‌تواند «معنا» را در منظر شهری به مخاطب منتقل كند. معنا در منظر شهری به معنی عامیانه‌اش صحبت و دیالوگی است كه منظر شهری با شهروند می‌كند. شاید یكی از ایرادات اساسی كه می‌توان به برخی از نقاشی‌های دیواری گرفت، عدم تناسب و ناهمخوانی این نقاشی‌ها با پهنه‌‌ای است كه بر آن نقش بسته است. یك نقاشی زمانی زیبایی بصری را با خود به همراه دارد كه تناسبی نیز با موقعیتی كه بر آن شكل گرفته، داشته باشد. نمای شهری با فرم و محتوایش، خود را به شهروند معرفی می‌كند، به عنوان مثال فرم یك اثر به شهروند می‌گوید كه اینجا مسجد یا مدرسه یا منزل مسكونی طبقه متوسط است. بنابراین طراح منظر شهری باید بداند كه نقاشی دیواری در چه فضا و محیطی قرار دارد و قرار است چه پیامی را به شهروندان القا كند. در غیر این صورت تاثیر روحی ـ روانی بدی در ذهن شهروندان ایجاد كرده و از سوی دیگر چهره شهر را مغشوش‌تر و ناهماهنگ‌تر می‌كند.اتفاقی كه در سطح شهر تهران در حوزه نقاشی دیواری افتاده، مبارك است،منبع جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی