• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
بهداشت و سلامت (بازدید: 483)
جمعه 19/3/1391 - 15:15 -0 تشکر 460253
آرتروز، دردی آشنا

حتماً در اطراف خود زنان و مردان زیادی را دیده اید که از درد زانو شکایت دارند یا هنگام بالا رفتن از پله ها مدام ناله می کنند. این بیماران عمدتاً دچار آرتروز هستند. اگر می خواهید این درد مفصلی را بیشتر بشناسید با ما همراه شوید.

جمعه 19/3/1391 - 15:16 - 0 تشکر 460254

آرتروز چیست و چه بخش هایی از بدن را درگیر میکند؟


آرتروز یا «استئوآرتریت» شایع ترین بیماری ازدسته ی التهاب مفاصل است. در این بیماری غضروف مفصل صدمه دیده و کم کم از بین می رود. آتروز ممکن است هر مفصلی را درگیر کند اما مفاصل بزرگ که وزن بدن را تحمل می کنند مثل مفاصل زانو و ران و ستون فقرات بیشتر در معرض ابتلا هستند.

جمعه 19/3/1391 - 15:16 - 0 تشکر 460255

اصلی ترین علایم آرتروز


آرتروز علایم زیادی دارد ولی سه علامت شایع تر و مشخص تر هستند:

*خشکی مفصل پس از استراحت
به این معنی که گاهی اوقات وقتی مفصل به مدت طولانی بی حرکت مانده باشد و بخواهد فعالیت کند درد خواهد داشت. شاید دیده باشید که بیماران مبتلا به آرتروز زانو، صبح ها که از خواب بیدار می شوند به سختی راه می روند اما بعد از مدتی کم کم راه رفتن شان به حالت عادی باز می گردد.خشکی مفاصل بعد از یک دوره ی طولانی عدم فعالیت بسیار شایع است ولی به ندرت بیشتر از نیم ساعت طول می کشد.

*کاهش انعطاف پذیری
بیماران مبتلا به آرتروز نمی توانند به راحتی مفاصل خود را خم و راست کنند و انعطاف مفاصل شان کم است.

*درد
درد مفاصل نشانه ی بسیار شایعی است که در بیشتر افراد دیده می شود. توصیه می شود کسانی که بیشتر از دو هفته چنین علایمی را در مفاصل خود دارند حتماً به پزشک مراجعه کنند.

جمعه 19/3/1391 - 15:20 - 0 تشکر 460257

چاقی در ابتلا به آرتروز تأثیر دارد


چاقی خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می دهد. به طور کلی هر چقدر وزن بالاتر باشد، مفاصل بزرگ (مثل زانوها) باید بار و فشار بیشتری را تحمل کنند و در نتیجه خطر ابتلا به آرتروز در آن ها بیشتر می شود. چاقی حتی احتمال بروز آرتروز در دست های فرد را نیز افزایش می دهد.

جمعه 19/3/1391 - 15:20 - 0 تشکر 460258

روش های کاهش درد


در موارد بسیار شدید آرتروز، جراحی تعویض مفصل توصیه می شود اما قبل از جراحی معمولاً روش های مختلفی پیشنهاد می شود که تا حد امکان کار به جراحی نکشد. یکی از آن ها استراحت دادن به مفصل دردناک است. بیمار باید در هر ساعت دست کم ده دقیقه به مفصل خود استراحت بدهد و سعی کند تا حد امکان فعالیت بدنی خود را طوری تنظیم کند که مفصل مبتلا، کمتر فعال باشد. روش دیگر ورزش کردن است که باید حتماً با نظارت و اجازه ی پزشک انجام شود تا مشکل مفل را تشدید نکند یا باعث بروز درد جدیدی نشود. ورزش های سبک و مفرح مثل پیاده روی و شنا در این موردمؤثر است. در افرادی که اضافه وزن دارند، کم کردن وزن باید حتماً مدنظر قرار گیرد. البته رژیم گرفتن و ورزش کردن برای کاهش وزن باید تحت نظر پزشک انجام شود. برای کاهش درد ناشی از آرتروز هم می توان از کیسه ی یخ استفاده کرد در اغلب موارد پزشک برای بیمار داروهای ضد درد و ضد التهاب تجویز می کند که در کاهش درد مفصل مؤثر است.

جمعه 19/3/1391 - 15:21 - 0 تشکر 460259

آرتروز چطور اتفاق می افتد


علت ایجاد این بیماری هنوز بطور روشن شناخته نشده است ولی چند عامل وجود دارد که می تواند زمینه ساز ابتلا به آرتروز باشد، یکی سن بالاست که این بیماری معمولاً در افراد بالای چهل سال دیده می شود. مورد دوم جنسیت است. آرتروز در خانم ها بیشتر از آقایان بروز می کند ولی دلیل آن هنوز به درستی مشخص نشده است و مورد بعدی ناهنجاری های مادرزادی استخوانی و یا صدمه دیدن مفصل است. آرتروز در ورزشکاران حرفه یی که مدام در معرض ضربه خوردن هستند (مثل فوتبالیست ها) بسیار شایع است. صدمات غیر ورزشی مثل تصادفات رانندگی هم زمینه را برای آرتروز مهیا می کند.

جمعه 19/3/1391 - 15:21 - 0 تشکر 460260

عوارض آرتروز


متأسفانه این بیماری با گذشت زمان بدتر می شود و هنوز درمان قطعی برای آن یافت نشده است اما با کمک برخی روش های درمانی می توان درد ناشی از این بیماری را کاهش داده و کیفیت زندگی بیمار را بهبود بخشید. حدود یک سوم بیماران مبتلا به آرتروز ممکن است دچار ناتوانی های شدیدی شوند. گاهی درد و ناراحتی مفصل آن قدر شدید است که بیمار نمی تواند از آن مفصل، استفاده ی حرکتی کند.

جمعه 19/3/1391 - 15:21 - 0 تشکر 460261

انواع روش های جراحی


این روش ها از پاکسازی فضای مفصلی تا تعویض کامل مفصل متفاوت هستند و جراح بر حسب شدت بیماری از این روش ها استفاده می کند. جراحی زمانی توصیه می شود که درمان های دیگری که به آن ها اشاره شد. مؤثر واقع نشده باشند و بیمار قادر به انجام فعالیت های عادی روزمره ی خود نباشد.

جمعه 19/3/1391 - 15:22 - 0 تشکر 460262

توصیه هایی برای مبتلایان به آرتروز


*مهم ترین نکته برای بیماران مبتلا به آرتروز، به کارگیری روش هایی است که باعث کاهش درد و ناراحتی شان می شود. مثل تمام بیماری های دیگر داشتن یک رژیم غذایی مناسب و سالم، مفید خواهد بود. بیمار باید به حد کافی موارد مورد نیاز بدن خود را از طریق غذا تأمین کند. چون اگر تغذیه نامناسب باشد بدن ضعیف و به تبع مقابله با بیماری نیز دشوارتر می شود.

*اگر پزشک برای شما داروی ضد درد تجویز کرده است حتماً سر وقت آن را بخورید چون اگر درد شروع شود و بعد شما تازه مسکن مصرف کنید درد دیرتر و سخت تر کنترل می شود. مثلاً اگر دست شما مشکل دارد سعی کنید برای برداشت اجسام، از دست سالم خود بیشتر استفاده کنید تا فشار کمتری روی مفصل دردناک وارد شود. بیمارانی که در مفصل زانو یا ران دچار مشکل هستند بهتر است در صورت صلاحدید پزشک از عصا زمان راه رفتن استفاده کنند.

*سعی کنید بدن تان در هنگام راه رفتن یا نشستن، در وضعیت صحیحی قرار داشته باشد. آب درمانی هم به عنوان ورزش و هم به عنوان عاملی جهت تصحیح وضعیت ایستادن و راه رفتن می تواند به شما کمک کند.

منبع: 7 روز زندگی، شماره 106.

يکشنبه 21/3/1391 - 18:35 - 0 تشکر 460623

na_sh71 گفته است :
[quote=na_sh71;634877;460253]حتماً در اطراف خود زنان و مردان زیادی را دیده اید که از درد زانو شکایت دارند یا هنگام بالا رفتن از پله ها مدام ناله می کنند. این بیماران عمدتاً دچار آرتروز هستند. اگر می خواهید این درد مفصلی را بیشتر بشناسید با ما همراه شوید.

سلام دوست عزیز و ممنون از حضور مفیدتون
یکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده آرتروز یا استئوآرتریت "سن" هست. برای همینه که اغلب مبتلایان به این بیماری مسنند.
البته ممکنه در جوانترها و میانسالان هم دیده بشه که در این گروه های سنی باید دنبال علل دیگر مستعد کننده یعنی صدمات وارد شده به مفاصل یا چاقی و ... بگردیم.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

يکشنبه 21/3/1391 - 18:44 - 0 تشکر 460627

na_sh71 گفته است :
[quote=na_sh71;634877;460255]

اصلی ترین علایم آرتروز


آرتروز علایم زیادی دارد ولی سه علامت شایع تر و مشخص تر هستند:

*خشکی مفصل پس از استراحت
به این معنی که گاهی اوقات وقتی مفصل به مدت طولانی بی حرکت مانده باشد و بخواهد فعالیت کند درد خواهد داشت. شاید دیده باشید که بیماران مبتلا به آرتروز زانو، صبح ها که از خواب بیدار می شوند به سختی راه می روند اما بعد از مدتی کم کم راه رفتن شان به حالت عادی باز می گردد.خشکی مفاصل بعد از یک دوره ی طولانی عدم فعالیت بسیار شایع است ولی به ندرت بیشتر از نیم ساعت طول می کشد.

به نکته مهمی اشاره کردید:
خشکی صبحگاهی اگر بیشتر از نیم ساعت طول بکشه کمتر به آرتروز فکر می کنیم و اغلب تشخیص بیماری التهابی دیگری مثل آرتریت روماتید یا آرتریت های عفونی مد نظر قرار می گیرد.


تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی