دانش و فن آوری (بازدید: 430)
پنج شنبه 18/3/1391 - 11:45 -0 تشکر 459937
اسکلت نخستین خون‌آشام‌ها در بلغارستان کشف شد / گزارش تصویری

پزشکی - خون‌آشام‌ها قرن‌ها پیش از دراکولا وجود داشتند، آنها تنها انسان‌های بدشانسی بودند که به گسترش طاعون متهم شدند و برای اینکه نیمه‌شب‌ها زنده نشوند، با میله بلندی درون قفسه‌سینه‌شان به زمین دوخته شده بودند.


اگر فکر می‌کنید خون‌آشام‌ها حاصل تخیل فیلم‌سازان و نویسندگان دهه‌های اخیر هستند، احتمالا پس از خواندن این نوشته و آشنایی با کشف تازه باستان‌شناسان در بلغارستان در این فکر کمی تجدیدنظر ‌می‌کنید. حفاری‌ها در گورستانی مربوط به قرون وسطی در این کشور نشان می‌دهد، مردم به شیوه‌های گوناگونی تلاش می‌کرده‌اند از دوباره زنده شدن مردگانی که آنها را خون‌آشام می‌دانسته‌اند، جلوگیری کنند.

به گزارش دیلی میل، کشف این دو اسکلت جدید که میله‌ای آهنی درون قفسه‌سینه هر یک از آنها فرورفته تا مانع از زنده شدن مجدد این مرده‌ها شود، نشان می‌دهد ساکنان اروپای مرکزی و غربی تا چه اندازه به وجود خون‌آشام ها اعتقاد داشته و برای نجات از آن به شیوه‌های متفاوتی متوسل شده‌اند.

این دو اسکلت که حدود 800 سال پیش در دیری در شهر Sozopol در کرانه‌های دریای سیاه دفن شده‌اند، تنها نمونه‌ای از انسان‌های بدشانسی هستند که مظنون به خون‌آشامی بوده‌اند و چند قرن بعد افسانه‌های امروزی را شکل داده‌اند.

بوژیدار دیمیتروف، رئیس موزه تاریخ ملی بلغارستان می‌گوید: «این شیوه کشتن دوباره خون‌آشام‌ها پس از مرگ، سال‌ها بعد و حتی تا دهه‌های اول قرن بیستم میلادی در تعدادی از روستاهای بلغارستان مرسوم بود. بسیاری از این مردم معتقد بودند اگر کسی که در دوران حیاتش انسان درستکاری نبوده به وسیله میله‌های آهنی یا چوبی درون قفسه‌سینه‌اش به زمین متصل نشود، می‌تواند شب‌ها به شکل خون‌آشام درآمده و به سراغ انسان‌های زنده برود».

به گفته دیمیتروف طی سال‌های گذشته بیش از صد جسد در اطراف این کشور کشف شده که میله‌های بلندی درون قفسه‌سینه خود داشته‌اند تا مانع از تبدیل آنها به خون‌آشام‌ها در نیمه شب شود. او می‌گوید: «این افراد در طی زندگی خود به آزار و اذیت دیگران می‌پرداخته‌اند و همین موضوع باعث شده نگرانی از آزارهای آنها حتی پس از مرگ هم اهالی روستا را نگران کند. مردم تنها تلاش کرده‌اند پس از مرگ آنها از دستشان در امان بمانند. اغلب این خون‌آشام‌ها از میان کشیشان یا ثروتمندان بوده‌اند و در میان آنها هیچ زنی وجود ندارد. این نشان می‌دهد این مردم از جادوگران نمی‌ترسیده‌اند».

اما حفاری‌ها در ایتالیا داستان دیگری دارد، باستان‌شناسان در اطراف شهر ونیز اسکلت زنی را کشف کرده‌اند که در قرن شانزدهم مظنون به خون‌آشامی بوده و سنگی برای حفاظت دیگران در برابر طاعون بین آرواره‌هایش قرار داده شده است. اسکلت این زن در یک گورستان دسته‌جمعی که افراد مبتلا به طاعون پس از مرگ در آن دفن شده‌اند، کشف شده است.

ماتیو بورینی، یک انسان‌شناس دانشگاه فلورانس می‌گوید: «این کشف نشان می‌دهد مردم قرون وسطی نه‌تنها به وجود خون‌آشام‌ها اعتقاد داشته‌اند بلکه آنها را عامل انتقال و گسترش طاعون در اروپا می‌دانسته‌اند. این اولین کشف در ایتالیا است که مراسم خارج کردن ارواح پلید را از وجود یک خون‌آشام نشان می‌هد و شاید افسانه خون‌آشام‌ها از همین مکان آغاز شده باشد».

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی