ورزش و تندرستی (بازدید: 308)
شنبه 13/3/1391 - 15:43 -0 تشکر 458926
دیوار چین فرو ریخت

تیم ملی والیبال ایران با پیروزی 3 بر 2 مقابل چین دومین روز رقابت‌های انتخابی المپیك را با برد پشت سر گذاشت.

تیم ملی والیبال ایران در دومین روز از رقابت‌های انتخابی المپیك برابر چین حریف زهردار آسیایی خود به میدان رفت. در حالی كه ملی‌پوشان والیبال ایران در یكسال گذشته همواره كارنامه درخشانی از خود به جا گذاشته بودند اما از مجموع چهار رویارویی برابر چینی‌ها تنها به یك پروزی در برابر سه شكست اكتفا كرده بودند. بازیكنان ایران كه هنوز تلخی شكست از چین در جام جهانی را فراموش نكرده بودند انگیزه زیادی برای انتقام از حریف آسیایی خود داشتند.

تیم ملی ایران در آغاز این دیدار با تركیب بازیكنانی چون سعید معروف، فرهاد قائمی، محمد موسوی، حمزه زرینی، فرهاد ظریف، علیرضا نادی و امیرغفور به میدان رفت.

ست نخست:

تیم ملی والیبال ایران خیلی زود سه امتیاز از حریف مقتدر خود پیش افتاد . بازیكنان ایران بی‌گدار به آب نمی‌زدند و خیلی منطقی دستورات تاكتیكی ولاسكو را اجرا می‌كردند. حمزه زرینی قدرتی زن تیم ایران بارها با جا خالی انداختن پاس‌های معروف سد دفاعی بلند چین را فریب می‌داد. محمد موسوی با آبشارهای فنی خود پشت تور و منطقه دو زمین چین را نشانه می‌رفت. كاپیتان نادی دومین دفاع روی تور جهان با نمایش بی‌نقص خود در برابر آبشارهای چن پینگ نشان داد كه بی دلیل این عنوان را به دست نیاورده است.

چینی‌ها كه همگی یك سر و گردن از بازیكنان ایران بلندتر بودند در دفاع روی تور خیلی خوب كار می‌كردند. امیر غفور در مصاف با سه دفاع حریف نمی‌توانست كاری از پیش ببرد و مجبور بود تا توپ‌ را به صورت جاخالی پشت خط دفاعی حریف بیاندازد اما ژانگ چن بازیكن با تجربه چین از چهار سرویس پیاپی امتیاز گرفت تا اختلاف امتیازهای دو تیم به عدد یك كاهش یابد.

سعید معروف برای نفوذ به لایه دفاعی مستحكم چین پاس‌های سرعتی را در دستور كار قرار داده بود و علیرضا نادی و محمد موسوی خیلی خوب این توپ‌ها را در زمین حریف می‌نشاندند. هنوز موتور فرهاد قائمی روشن نشده بود كه ژانگ چن با سرویس‌های قدرتی خود تك دفاع زرینی را می‌شكست. بازی با اختلاف یك امتیاز به سود ایران پیگیری می‌شد. خطای آرایش تیم ایران موجب شد تا دو تیم در امتیاز 18 با یكدیگر به تساوی برسند. سرویس قائمی برای ایران حاصلی در پی نداشت تا سرانجام ارتش سرخ چین از ایران پیش بیفتد. لیانگ در مصاف با قائمی با تجربه‌تر عمل می‌كرد.

مهدوی و رضا قرا به جای معروف و غفور به میدان رفتند. زرینی كه برای ایران خوب امتیاز می‌گرفت هم با پوریا فیاضی جوان و با انگیزه تعویض شد. در حالی كه تیم ایران نظم بازی خود را از دست داده بود چینی‌ها همچنان با اختلاف یك امتیاز از ایران جلو بودند. مهدوی و قرا هماهنگی خیلی خوبی با هم داشتند اما انگار هیچ چیز نمی‌توانست از آماج حملات حریف بلند قامت بكاهد. وقتی چین به امتیاز 24 رسید ولاسكو وقت استراحت خواست تا با بازیكنانش حریف بزند. غفور به میدان بازگشت و یك امتیاز گرفت اما بلافاصله چینی‌ها یك آبشار قدرتی را در زمین ایران نشاندند تا ست نخست این دیدار با امتیاز 25-23 به سود چین تمام شود.

ست دوم:

فرهاد قائمی برگ برنده ایران در این مسابقات، در گیم دوم سرویس‌های زیبایش را به نمایش گذاشت و منطقه چهار دفاع حریف را نشانه رفت. ایران خیلی زود چهار امتیاز از حریف جلو افتاد. اگر چه هونگ‌مین آبشارهای غیر قابل مهاری برای چین می‌زد اما بازی خوب سرعتی زن‌های ایران به ویژه نادی اجازه نمی داد اختلاف امتیاز‌ كاهش یابد. قائمی ایران را به بازی برگردانده بود. ایران باز هم اختلاف امتیاز خود را با چین افزایش داد.

به دستور ولاسكو همه بازیكنان سرویس‌های فنی را به منطقه چهار می‌زدند. نادی راحت و مسلط و بالاتر از خط دفاعی چین از پاس‌های معروف امتیاز می‌ساخت. ژانگ مهره كارآمد چینی‌ها هر بار كه به میدان می‌آمد دفاع روی تور ایران را تخریب می كرد. اژدهای سرخ سر تسلیم نداشت. یك بار دیگر چینی‌ها به بازی برگشته بودند . پنج اختلاف امتیاز به عدد دو كاهش یافته بود. زرینی غیرتی بازی می‌كرد و بازیكنان ایران خوب می‌دانستند كه هر اشتباه در این دقایق جبران ناپذیر خواهد بود.

در این لحظات دفاع روی تور ایران خوب نبود و تنها تك دفاع‌های نادی بارقه‌ای از امید را برای ایران به همراه داشت. تیم ایران هرگاه به بازی سرعتی روی می‌آورد نظم دفاعی چین را برهم می‌ریخت اما در حملات قدرتی نمی‌توانست كاری از پیش ببرد. موسوی با هوشمندی خود از تك اشتباه‌های حریف سود می‌جست. بعد از وقت استراحت فنی دوم، چین اختلاف امتیازش را باز هم با ایران كاهش داد. ملی‌پوشان ایران با چنگ و دندان اختلاف امتیاز خود را با حریف حفظ می ‌كردند.

زرینی با تعصب بازی می‌كرد و سه امتیاز پیاپی را برای ایران به ارمغان آورد. آبشارهای قدرتی و تماشایی او تحسین حاضران در سالن و معدود هواداران تیم ایران را برانگیخت. رضا قرا به جای غفور به زمین رفت و خیلی خوب توانست گوش راست زمین حریف را دفاع كند. ایران 23-20 از حریف جلو بود كه ولاسكو وقت استراحت گرفت تا بازیكنان ایران با آرامش كار را دنبال كنند. هر دو تیم یك امتیاز دیگر گرفتند. رضا قرا آخرین امتیاز را برای ایران به ارمغان آورد تا ایران با امتیاز 25-23 این ست را به سود خود تمام كند و همه چیز بار دیگر برابر شود. ست سوم:

چین در آغاز وقت سوم بازی از ایران پیش افتاد. فرهاد قائمی با بازی خوب خود اجازه نداد تا اختلاف امتیازها زیاد شود تا هر دو تیم در امتیاز 5 به تساوی برسند. یكبار دیگر بازی سرعتی ایران چاره ساز شد و كاپیتان، ایران را از حریف پیش انداخت. رضا قرا كه انگار تازه گرم شده بود و راه نفوذ به دیوار چین را پیدا كرده بود و در پشت خط خوب برای ایران امتیاز می‌گرفت. موسوی بی‌نقص كار می‌كرد. هر چه ایران سخت امتیاز می‌گرفت ساده امتیاز می‌داد.

سرویس پرشی قرا درست بین دو دریافت كننده چین به زمین نشست تا ایران همچنان اختلاف امتیازهای خود را افزایش دهد. زرینی هم از سرویس‌های فنی خود برای ایران امتیاز می‌ساخت. چینی‌ها دست معروف را خوانده بودند و او را مجبور می‌كردند تا به جای پاس‌های سرعتی توپ را برای قائمی و قرا بفرستد. زرینی نقطه قوت تیم ایران بود كه به تنهایی سه دفاع روی تور چین را می‌شكست.

درحالی كه قائمی كم فروغ نشان می‌داد فیاضی به جای او به میدان رفت. مهدوی به جای معروف به میدان رفت تا پاس‌های بلند در دستور كار ایران قرار بگیرد. ایران با اختلاف یك امتیاز از حریف جلو بود. اما بازی خوب یودای موجب شد تا همه چیز در امتیاز 21 به تساوی برسد. ولاسكو وقت استراحت گرفت . همه چیز برابر بود. اژدهای شش سر چین سر تسلیم شدن نداشت!

هونگ‌مین آبشارهای فیاضی را دفاع می‌كرد تا زرینی باردیگر به داد تیم ایران برسد و با آبشار تماشایی خود از منطقه دو یك امتیاز حساس را برای ایران بگیرد. سرمربی چین مجبور شد تا وقت استراحت بگیرد. هر تیمی مسلط تر بود بازی را به سود خود تمام می‌كرد. دو تیم در امتیاز 24 به تساوی رسیدند. آبشار سرعتی موسوی ایران را به امتیاز 25 رساند تا فرهاد قائمی برای زدن سرویس آماده شود. یانگ ژی چین را به بازی برگرداند تا دوباره چین با امتیاز 26-25 از ایران جلو بیافتد. موسوی نمی‌خواست این ست را با شكست تمام كند. در امتیازهای پایانی چینی‌ها هم به بازی سرعتی روی آورده بودند. چینی‌ها یك سرویس خراب كردند اما حمزه زرینی بلافاصله جبران كرد. نادی باز هم از آبشار سرعتی برای ایران امتیاز گرفت. اما بازی خوب ژانگ چن در پشت خط تیم چین موجب شد تا این تیم سرانجام با امتیاز 31-29 بازی را در ست سوم به سود خود تمام كند.

ست چهارم:

ایران در آغاز وقت چهارم با همان تركیب شروع بازی به میدان رفت. قائمی با چرخش آرایش تیمی‌ ایران بازی شادابی را به نمایش گذاشت و دو امتیاز پیاپی را برای ایران به ارمغان آورد. ایران 3 امتیاز از حریف پیش بود. چینی‌ها كه به تقلید از ایران به پاس‌های سرعتی روی آورده بودند بارها در مصاف با تك دفاع نادی موفق بودند. اما حمزه زرینی به تنهایی برای شكستن دفاع مستحكم چین كافی بود. آبشارهای قدرتی او غیر قابل مهار بود و برای ایران امتیاز می‌گرفت.

ایران هیچ چیزی برای از دست دادن نداشت. ملی‌پوشان ایران در نبرد با رقبای بلند قامت از جان و دل مایه گذاشته بودند. امیر غفور كه گویی دیگر درد مصدومیت كتفش آزاردهنده نبود همچون بازی‌های درخشانش در جام جهانی منطقه پنج زمین حریف را نشانه می‌رفت و برای ایران امتیاز می‌گرفت. ایران هفت امتیاز از حریف خود پیش افتاده بود. ملی‌پوشان ایران دیگر با هیچ كس شوخی نداشتند و كوبنده بازی می‌كردند. ولاسكو در حالی كه آدامس می‌جوید با آرامش بازی را دنبال می‌كرد.

حمزه زرینی كانون حملات تیم ایران بود كه از چپ و راست دفاع چین را در هم می كوبید. برخلاف جریان مسابقه ، تیم ایران با روی آوردن به بازی قدرتی به ویژه از سوی قطر پاسور كاملا بر حریف مسلط بود. همه بازیكنان ایران خوب بازی می‌كردند اما نمایش زیبای امیر غفور كاملا دفاع چینی‌ها را به زانو درآورده بود. بازی با امتیاز 19-12 به سود ایران دنبال می‌شد كه فرهاد قائمی روی دست دفاع حریف بازی می‌كرد. این حربه جواب داده بود و موجب می‌شد تا همچنان ایران اختلاف امتیاز خود را افزایش دهد. شیرازه تیم چین از هم گسیخته بود و بازیكنان این تیم دیگر جریان بازی را رها كرده بودند.

كاپیتان نادی با فریادهایش سایر بازیكنان را تهییج می‌كرد. سرویس‌های نزدیك به تور در دستور كار تیم ایران قرار داشت و موسوی ، قائمی و غفور از این سرویس‌ها برای ایران امتیاز می‌گرفتند. حمزه زرینی آخرین امتیاز را هم برای ایران به ارمغان آورد تا ایران ست چهارم را با امتیاز 25- 15 به سود خود تمام كند و همه چیز به وقت آخر بازی كشیده شود.

ست پنجم:

چینی‌ها نخستین سرویس‌ خود را خراب كردند. هر چه بازیكنان باند قامت چین در دفاع روی تور بی نقص بودند در سرویس پر اشتباه ظاهر می‌شدند. امیر غفور از پشت خط دفاع دو نفره حریف را مغلوب می‌كرد و حمزه زرینی نیز با ابشارهای قدرتی خود دریافت كننده‌های حریف را به زانو در می‌آورد. چینی‌ها كه نمی‌خواستند بازنده باشند اجازه نمی‌دادند اختلاف امتیاز زیاد شود. دو تیم با امتیازهای 6بر6 مساوی بودند. غفور امان را از تیم حریف بریده بود و از پشت خط تمام توپ‌هایش را به امتیاز تبدیل می‌كرد.

پاس‌های رو به عقب سعید معروف دفاع روی تور چین را فریب می‌داد. پاسور هوشمند ایران با توجه به آرایش دفاعی حریف توپ را پخش می‌كرد. ایران وقت استراحت فنی نخست را با آبشار دیدنی قائمی 8 بر7 به سود خود تمام كرد. قائمی با سرویس تماشایی خود ایران را با امتیاز 10 رساند. دفاع موسوی توپ را به سود چین به اوت فرستاد. حریف اختلاف امتیازهایش را جبران كرد. اما زرینی و غفور همچنان برای ایران امتیاز می ‌گرفتند. ایران با نتیجه 13بر11 از حریف پیش بود اما ولاسكو وقت استراحت گرفت تا ملی‌پوشان با آرامش كا را دنبال كنند. در نهایت این ست با امتیاز 15- 13به سود ایران تمام شد تا ایران با این پیروزی یك گام با ارزش به سوی المپیكی شدن بردارد.

در نهایت تیم ملی والیبال ایران با نتیجه 3بر 2 و امتیاز‌های ( 25-23، 23-25، 31-29، 15-25 ، 13-15 ) چین را شكست داد و انتقام باخت قبلی را در جام جهانی گرفت.

ملی‌پوشان والیبال ایران پس از دو پیروزی برابر كره جنوبی و چین باید از ساعت 11:30 روز سه شنبه 16 خرداد برابر تیم ملی والیبال استرالیا به میدان بروند.

ایران در حالی مقابل رقیب دیرینه خود به برتری رسید كه تیم والیبال چین سه بار در المپیك های 1984 ، 1988 و 2008 حضور داشته است. همچنین این تیم 12 دوره رقابت‌های قهرمانی جهان و چهار دوره جام جهانی را تجربه كرده است. این تیم از سال 1990 تقریبا در همه دوره‌های لیگ جهانی حاضر بوده و 14 فصل این بازی‌ها را تجربه كرده است. تیم والیبال چین پیش از این رقابت‌ها با 57.25 امتیاز در رده دهم رده‌بندی جهانی قرار داشت و بهترین تیم آسیایی به شمار می‌رفت.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

شنبه 13/3/1391 - 19:53 - 0 تشکر 458981

با نام خدا و سلام
ممنون از این گزارش کامل
به امید صعود تیممون به المپیک

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

يکشنبه 14/3/1391 - 14:29 - 0 تشکر 459101

واقعا عالی بود ، هر چقدر تو فوتسال ناراحت شدم اینجا جبران شد.

نکته مهم و قابل تقدیر از دست نرفتن روحیه بود
وقتی یه تیم 2 - 1 عقبه خیلی فشار روحی رو تیمه

به امید شکست قدرت های دیگر به دست شیرمردان ایرانی

[ هر کسی از ظن خود شد یار من                 از درون من نجست اسرار من ]

دوشنبه 15/3/1391 - 20:42 - 0 تشکر 459409

بسیار زیبا و نفس گیر و عالی بود
مبارکه

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی