انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 9518)
شنبه 13/3/1391 - 0:51 -0 تشکر 458869
عکس پپسی روی کره ماه

 بالاخره پس از مدتها شرکت پپسی توانست طرح تبلیغاتی خود برای تاباندن لوگوی پپسی بر روی کره ماه که با مخالفت سازمان محیط زیست ملل متحد یو.اِن.ئی.پی مواجه بود را به مرحله ی اجرا برساند.

 

به گزارش نیو اند نیوز بر اساس این برنامه اولین پروژه ی آزمایشی تابش نور بر سطح کره ی ماه در تاریخ 5 ژوئن 2012 (16 خرداد 91) در منطقه خاورمیانه که شرایط مناسب تری را برای انجام این کار دارا میباشد انجام خواهد شد.

زمان دقیق این پدیده غیرطبیعی و جالب شامگاه شانزدهم خرداد 91 به وقت ایران در ساعت 23:30 دقیقه است که در سرتاسر ایران نیز به صورت کامل قابل رویت خواهد بود بطوریکه مدت تابش احتمالا تنها حدود 15 دقیقه به طول خواهد انجامید. در صورت موفقیت کامل پروژه، این طرح تبلیغاتی به صورت رسمی در نقاط دیگر جهان توسط شرکت پپسی و احتمالا دیگر غول های عرصه ی تجارت جهانی اجرا خواهد شد.

               من می روم  وایا در پی من یادی از درها خواهد گذشت 
يکشنبه 14/3/1391 - 0:42 - 0 تشکر 459015

به نظر بنده، كار بسیار غلطی است.
اگر یك‌نفر دوست نداشته باشد این تبلیغ را ببیند چه كار كند؟

 ما مي توانيم ....

يکشنبه 14/3/1391 - 21:44 - 0 تشکر 459226

به بالا نگاه نکند...!!!!!

سه شنبه 16/3/1391 - 17:5 - 0 تشکر 459609

با نام خدا و سلام
و این اتفاق امشب قراره بیفته
دوستان اگر بتونن تصاویری از این اتفاق بگیرند و اینجا بذارند خیلی خوب میشه برای کسانیکه آسمان صاف و بدون غبار کویر را در دسترس ندارند

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

چهارشنبه 17/3/1391 - 17:37 - 0 تشکر 459837

ایسنا یك متن انتقادی خیلی خوب گذاشته... حیف دیدم اینجا مطرح نكنم:

شبه علم، این بار با طعم نوشابه!
اندر توهم چشم‌انتظاران «پپسی در ماه» !گذر تاریخی سیاره زهره از مقابل خورشید در بامداد امروز بهانه ای بود تاصدها میلیون نفر در سراسر جهان بار دیگر نیم نگاهی به آبی آسمان و عظمت و زیبایی خیره كننده آن داشته باشند.
به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، رخداد این پدیده نادر نجومی كه تا 105 سال دیگر تكرار نمی شود، میلیون ها ایرانی مشتاق را نیز به تماشای زیبایی های آسمان برد. اتفاق مباركی كه نشان از توجه عمومی به پدیده های علمی دارد.
در كنار انبوه مردمانی كه امروز با شوق دیدن یك پدیده دیدنی نجومی نظر به آسمان دوختند، جماعتی هم بودند كه شامگاه دیشب چند ساعتی زودتر از طلوع خورشید به پشت بام ها رفتند تا نه عبور پرجلال ناهید از مقابل خورشید كه بازتاب تصویر لوگوی یك شركت نوشابه سازی در كره ماه را تماشا كنند!
سودای خامی كه از یك شایعه شبه علمی در فضای مجازی و چند وب سایت اینترنتی نشات گرفته بود و در شبكه های اجتماعی و اس ام اس ها دست به دست چرخیده بود تا با كشاندن جماعتی به پشت بام ها بار دیگر نشان دهد جامعه در حال گذار ما هنوز در برابر شایعه و شبه علم آسیب پذیر است.
مقبولیت بیشتر رسانه های غیررسمی نسبت به رسانه های رسمی در بخشی از جامعه از عوامل پذیرش شایعات شبه علمی است
شهرام یزدان پناه، پژوهشگر دانش و فناوری فضایی در گفت و گو با ایسنا با ابراز تاسف از توجه بخش هایی از جامعه به این قبیل شایعات غیرعلمی اظهار داشت: متاسفانه برخی از مردم هنوز عادت نكرده اند كه صحت این قبیل مطالب را كه از مراجع غیررسمی می شنوند از مراجع رسمی جویا شوند و اغلب به آن چه در اس ام اس ها و ایمیل ها می بینند بیش از رسانه های رسمی اعتماد دارند كه آسیب پذیری آنها را در برابر شایعات و مطالب بی اساس شبه علمی بالا می برد.
وی با اشاره به این كه قشر تحصیلكرده هم از این آسیب در امان نیست گفت: باور كردن شایعات و مطالب شبه علمی بیش از آن كه به میزان سواد افراد بستگی داشته باشد ابعاد فرهنگی دارد و برای مقابله با آن باید سطح فرهنگ عمومی را ارتقا داد.
این كارشناس هوافضا در ادامه خاطرنشان كرد: در مورد شایعه اخیر هم اگر افراد كمی در مبانی علمی تامل می كردند متوجه می شدند كه روشن كردن محیط عظیمی به گستردگی سطح كره ماه از این فاصله بسیار دور با پرتوهای لیزر نیازمند صرف حجم فوق العاده عظیمی الكتریسیته بوده و به دلایل مختلف فنی از لحاظ علم روز تقریبا غیرممكن است.
این روزنامه نگار علمی در ادامه درباره مسوولیت رسانه ها در قبال انتشار گسترده این قبیل شایعات شبه علمی گفت: در مورد اخیر تقریبا یكی دو روز قبل متوجه شایعه شدم و فرصت پرداختن به آن در روزنامه نبود ولی فكر می كنم در این قبیل موارد رسانه ها می توانند در قالب مطالب جدید یا حتی شوخی به مساله بپردازند و اذهان مخاطبان را روشن كنند.

پایین بودن سواد علمی زمینه ساز گسترش شایعات شبه علمی است
دكتر مهدی زارع، معاون پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و از صاحبنظران حوزه ترویج علم هم در گفت‌و‌گو با ایسنا با اشاره به همزمانی شایعه مربوط به مشاهده لوگوی یك كارخانه نوشابه سازی در ماه با پدیده گذر زهره گفت: جای تاسف است در حالی كه 999 سال قبل ابن سینا به عنوان نخستین دانشمند جهان موفق به رصد و ثبت این پدیده نجومی شده، امروز در همین كشور، افرادی هستند كه چنین شایعات شبه علمی را باور می كنند.
وی درباره علت توجه بخش هایی از جامعه به این شایعات غیرعلمی گفت: پایین بودن سواد علمی زمینه باور چنین شایعاتی را تقویت می كند. متاسفانه بسیاری از مردم هر چه در اینترنت و رسانه ها می بینند را بدون هیچ گونه تامل و تحقیقی باور می كنند در حالی كه چه بسا افرادی با اغراض تجاری یا براساس توهم و اختلالات روانی مطالبی را در اینترنت مطرح می كنند و افرادی دیگر بدون این كه توجهی به صحت این مطالب بكنند آنها را در فضای مجازی گسترش می دهند.
زارع در پایان با بیان این كه هر كس با اصول اولیه علمی آشنا باشد بی اساس بودن شایعه مربوط به نمایش لوگوی شركت نوشابه سازی بر سطح كره ماه را متوجه می شود گفت: شوخی و به بازی گرفتن مفاهیم علمی با هر انگیزه ای كه صورت گیرد زمینه گسترش باورهای غلط و شبه علمی را در جامعه تقویت می كند و باید به شدت از آن پرهیز كرد.


۱۷ خرداد ۱۳۹۱
منبع: ایسنا

 ما مي توانيم ....

چهارشنبه 17/3/1391 - 21:44 - 0 تشکر 459876

سلام
متاسفانه منم بدون تامل باور كرده بودم این جریان رو.
ولی چندان علاقه ای به دیدنش نداشتم. گذر زهره رودیدم عالی بود. حسرتش به دلم نمیمونه خدا رو شکر.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

دوشنبه 22/3/1391 - 2:55 - 0 تشکر 460658

ممنوون اقای مهدوی گرامی بسیارعالی وبجا.....

خیلی وقت ها خدا پشت خطه ولی مامشغولیم

پاشو جواب بده الان پشته خطه ...

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی