• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
کتاب و کتابخوانی (بازدید: 773)
دوشنبه 8/3/1391 - 15:55 -0 تشکر 457703
احوالات كتابخانه داری!!

سلام به همه
اگر مایل به كنكاش در احوالات كتابخانه داری، آن هم در انجمن كتابخوانی تبیان هستید، همراه ما باشید.

کتابخانه خوب یعنی کتابخانه تمیز و البته چشم نواز. غیر از ظاهر، اینکه فهرستتان چقدر پر و پیمان است هم از شروط داشتن یک کتابخانه حرفه‌ای است. بنابراین لازم است یک کمی وقت و انرژی بگذارید که بعد از چند وقت کتاب‌هایتان به یک مشت کاغذ بدرنگ و به هم ریخته تبدیل نشوند. چند وقت یک بار هم باید یک نگاهی به فهرستتان بیندازید تا آن هم شبیه فهرست این کتابخانه‌های اهدایی که پر است از کتاب‌های تکراری و گاهی هم به درد نخور نشود.

 

جاده دوستی پایانی ندارد، اگر بیایی و همسفرم باشی

 

http://img1.tebyan.net/Big/1391/09/fbc019f9a0b44c799f5f3ee58ba495e3.jpg 

 

دوشنبه 8/3/1391 - 15:55 - 0 تشکر 457704

کتابخانه‌اش را جور کن
لازم نیست حتما اولین کتابخانه تان مدل بوفه‌ای داشته باشد با چوب اعلی و شیشه‌های برق انداخته. برای اول کار می‌توانید از این کتابخانه‌های جمع و جور حصیری تهیه کنید و حتی از این قفسه‌های فلزی که یکی یکی به هم وصل می‌شوند و یکهو یک طرف دیوار خانه را می‌پوشانند. اصل این است که کتاب‌ها از توی کارتن و کمد و انباری خارج شوند. بعد از آن وجود همین کتابخانه که ممکن است بیشتر از نصف آن هم خالی باشد، انگیزه‌ای می‌شود برای اینکه به سمت حرفه‌ای شدن پیش بروید.پس به جای اینکه منتظر کتابخانه رویایی تان بنشینید، دست به کار شوید.

 

جاده دوستی پایانی ندارد، اگر بیایی و همسفرم باشی

 

http://img1.tebyan.net/Big/1391/09/fbc019f9a0b44c799f5f3ee58ba495e3.jpg 

 

دوشنبه 8/3/1391 - 15:56 - 0 تشکر 457705

گران بخرید


وقتی پای ارتقاء وسط باشد، در مورد بعضی از کتاب‌ها گران خریدن اصلا ریخت و پاش اضافه محسوب نمی‌شود. در مرحله گران خریدن جلد نفیس و چاپ اول خیلی مهمند. آن هم برای یک سری از کتاب‌ها که اصلا چاپ اولشان روح را تازه می‌کند و هر قیمتی که بابتشان پرداخته شود هم در حد شیر مادر حلالشان است.البته چاپ اول در مورد بعضی کتاب‌ها آیتم ارزشمندی نیست. مثلا وقتی قرار است فرهنگ لغت انگلیسی به فارسی بخرید، باید دنبال آخرین چاپ باشید نه چاپ اول. ضمنا باید حواستان باشد که گران خریدن به معنی عتیقه خریدن و کتاب خطی خریدن نیست. اینطوری هم نیست که بگوییم توی یک کتابخانه نفیس حتما باید یکی دو جلد کتاب عتیقه هم پیدا شود. غیر از قیمتی که این کتاب‌ها دارند در نظر داشته باشید که کاغذ هم به هر حال یک عمر مفیدی دارد که از 150 سال تجاوز نمی‌کند. پس کتاب 100 ساله یک جور آفتاب لب بام محسوب می‌شود و اگر خیال دارید این کتاب را به عنوان یادگاری برای آیندگانتان به یادگار بگذارید، این کتاب به آنها وفا نخواهد کرد و تا آن موقع به یک تل خاک کاغذ تبدیل می‌شود. پس بی‌خیال کتاب قدیمی خریدن بشوید و در عوض پولش را صرف خریدن کتاب نفیس اما جوان کنید.

 

جاده دوستی پایانی ندارد، اگر بیایی و همسفرم باشی

 

http://img1.tebyan.net/Big/1391/09/fbc019f9a0b44c799f5f3ee58ba495e3.jpg 

 

دوشنبه 8/3/1391 - 15:56 - 0 تشکر 457706


تصفیه کنید 
ارزش یک کتابخانه به تعداد کتاب‌هایش نیست، به کیفیت آنهاست. این جمله حکیمانه می‌خواهد بگوید لازم است گاهی دل به دریا بزنید و کتابخانه‌تان را تصفیه کنید. همین الان اگر به لیست کتاب‌هایتان یک نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که چقدر به تصفیه شدن نیاز دارند. توی هر کتابخانه‌ای می‌شود چندین جلد کتاب پیدا کرد که صاحبش خوب می‌داند دیگر هیچ وقت آنها را نخواهد خواند. از این کتاب‌هایی که اصلا بد نیستند اما کلا معلوم است که دیگر خوانده نمی‌شوند. اینها همان کتاب‌هایی هستند که جای بقیه کتاب‌ها را تنگ می‌کنند و از طرف دیگر باعث کاهش عیار فرهیختگی کتابخانه می‌شوند. البته تصفیه کردن به معنای دور ریختن یا بخشیدن کتاب‌ها نیست. هر چند وقت یک بار می‌توانید کتاب‌های بیرون لیست مانده را سر و سامان بدهید. از آنجایی که کتاب‌های یک بار خوانده شده نو و سالم مانده‌اند، می‌توانند انتخاب خوبی‌برای هدیه دادن باشند. غیر از هدیه دادن می‌توانید روی فروش و تعویض کتاب‌ها هم حساب کنید. اینطوری هم کتابخانه‌تان سبک می‌شود و هم کتاب‌های نفیس‌تر وارد مجموعه‌تان می‌شود.

 

جاده دوستی پایانی ندارد، اگر بیایی و همسفرم باشی

 

http://img1.tebyan.net/Big/1391/09/fbc019f9a0b44c799f5f3ee58ba495e3.jpg 

 

دوشنبه 8/3/1391 - 15:56 - 0 تشکر 457707

موضوعی چیدمان کنیدفرقی نمی‌کند که 50 جلد کتاب دارید یا 500 جلد. یک کتابخانه دار حرفه‌ای که به کتاب‌هایش عشق می‌ورزد، باید بداند دقیقا چه کتاب‌هایی دارد و اضافه بر آن هرکدام از کتاب‌ها الان در کجا به سر می‌برند؛ یعنی طوری که اگر نصفه شب از خواب پریدید و لازم بود جواب سوالی که در ذهنتان به وجود آمده را توی یکی از کتاب‌هایتان پیدا کنید، بتوانید بدون دخالت نور این کار را انجام بدهید. اصلا هم کار عجیبی‌نیست. اگر بدانید که کتاب در کدام قفسه است و یادتان باشد که کتاب مورد نظر اول‌های ردیف بود یا وسط‌هایش، دیگر مشکل حل شده. بعد از این می‌توانید با توجه به هیکل کتاب و مثلا نور اندک موبایل جواب سوال را پیدا کنید و با آرامش برگردید به رختخوابتان. اما اگر در این تست رد شدید بدانید و آگاه باشید که یک جای کارتان می‌لنگد. برای رفع و رجوع کردن لنگیدن هم می‌توانید از راه‌های مختلف چیدمان استفاده کنید.یک راه‌این است که پشت همه کتاب‌هایتان برچسب بچسبانید و شماره کتاب توی کتابخانه را با حرف و عدد مشخص کنید. یک لیست هم داشته باشید که بشود آن کتاب با شماره مورد نظر را طی سه سوت در ردیف‌ها و قفسه‌های کتابخانه پیدا کرد. البته‌این کار زیاد حرفه‌ای و البته دلی نیست. چون برچسب پشت کتاب‌ها خیلی قشنگ نیست و کتاب‌ها را شبیه کتاب‌های موجود در کتابخانه عمومی‌ها می‌کند. از طرف دیگر اگر پای فروختن کتاب وسط باشد هم قدر و قیمت کتاب را پایین می‌آورد. به جای این مدل می‌شود کتاب‌ها را به صورت موضوعی دسته بندی کرد.مثلا رمان‌ها طبقه اول، کتاب‌های تخصصی طبقه دوم، مجموعه شعرها طبقه سوم و به همین‌ترتیب تا هر چند تا طبقه و هر چند تا موضوع که کتابخانه و کتاب‌هایتان یاری می‌کند. حالا اگر خدا خواست و خودتان هم همت کردید و تعداد کتاب‌های توی هر موضوع خیلی زیاد شد می‌توانید برای هر موضوع زیر دسته تعریف کنید؛ مثلا توی طبقه رمان‌ها سمت راست رمان‌های فرانسوی باشد و سمت چپ آثار نویسندگان روس و همینطور الی آخر. البته رمز موفقیت این مدل در وفادار ماندتان به چیدمان موضوعی است.

 

جاده دوستی پایانی ندارد، اگر بیایی و همسفرم باشی

 

http://img1.tebyan.net/Big/1391/09/fbc019f9a0b44c799f5f3ee58ba495e3.jpg 

 

دوشنبه 8/3/1391 - 15:57 - 0 تشکر 457708

مجموعه بخرید


مجموعه خریدن یکی از کارهایی است که هم به نفیس شدن کتابخانه کمک می‌کند و هم کتابخانه را قشنگ می‌کند. مجموعه یعنی همان کتاب‌های یک دست و یک شکلی که بعضی وقت‌ها به بازار می‌آیند. مثلا یکی از نشرها یک سری رمان را گلچین می‌کنند و با یک طرح جلد چاپ می‌کنند، یا مجموعه آثار یک نویسنده با جلد و طرح واحد مثل مجموعه 10 جلدی آثار چخوف را می‌فرستد بازار. از طرفی مجموعه‌ها ثروتی محسوب می‌شوند و خوب خرید و فروش می‌شوند. یکی از راه‌های خرید مجموعه با قیمت کم هم این است که حوصله کنید و از روی لیست یک مجموعه بگردید و تک تک کتاب‌ها را پیدا کنید. این‌طوری می‌توانید مثلا هر کتاب از یک مجموعه چند جلدی را با قیمت کم بخرید و در نهایت به خاطر ممارستی که به خرج دادید، صاحب یک مجموعه گران قیمت شوید.

 

جاده دوستی پایانی ندارد، اگر بیایی و همسفرم باشی

 

http://img1.tebyan.net/Big/1391/09/fbc019f9a0b44c799f5f3ee58ba495e3.jpg 

 

دوشنبه 8/3/1391 - 15:57 - 0 تشکر 457709


جایگزین کنیدکم کم به فکر جایگزینی بعضی از کتاب‌هایتان با نوع نفیس‌ترش باشید. می‌توانید در یک پروسه طولانی کتاب‌هایی  که می‌دانید تا آخر عمر به آنها احتیاج دارید را دوباره بخرید و با قبلی‌ها عوض کنید؛ مثلا یک وقتی می‌رسد که می‌فهمید باید دیوان سعدی تان را با یک کلیات سعدی همه چیز تمام در حد کلیات نفیس، همراه با کشف الابیات و حتی با معنی ابیات عربی‌عوض کنید. در فصل جایگزینی کتاب‌ها باید کم کم، کتاب‌های پاره پوره به کتاب‌های نو و جلدهای شومیز به گالینگور تغییر شکل بدهند.

 

جاده دوستی پایانی ندارد، اگر بیایی و همسفرم باشی

 

http://img1.tebyan.net/Big/1391/09/fbc019f9a0b44c799f5f3ee58ba495e3.jpg 

 

دوشنبه 8/3/1391 - 15:58 - 0 تشکر 457710

امانت ندهید حتی به دوست (حالا یكی مثل مدیر انجمن كتابخوانی بود عیبی نداره!!)شاید تنها عیب کتابخانه دار شدن این است که کتاب‌های عزیزتان بدجوری به چشم دوست و آشنا می‌آیند. دوست و رفیق‌هایی که خیلی‌هایشان مدت‌هاست کتاب نخوانده‌اند اما تظاهر می‌کنند که مدت‌هاست دنبال همین کتاب‌هایی می‌گردند که شما گذاشته‌اید توی کتابخانه تان. آنها فکر می‌کنند کتاب بازها نقش یک جور بابا نوئل را بازی می‌کنند که اگر به او بگویی من خیلی به مطالعه علاقه‌مندم، در دم یک جایزه می‌گذارند کف دستت که تشویق بشوی. از ما می‌شنوید، گول نخورید و بهشان کتاب امانت ندهید.
لازم هم نیست یقه و یقه کشی راه بیندازید. یک توجیه خوب و فرهنگی وجود دارد که می‌توانید یک بار برای همیشه از آن استفاده کنید. آن هم اینکه برای اشاعه فرهنگ کتاب خریدن از امانت دادن آن معذورید یا اینکه کتاب مورد نظر به حق چشم دوستتان را گرفته و این کتاب ارزشمند، ارزش خریده شدن را دارد.
هیچ کدام از این راه‌ها هم که جواب نداد، می‌توانید بگویید این کتاب‌ها مثل بچه‌های من هستند و من بچه‌هایم را امانت نمی‌دهم. باور کنید از اینکه شش ماه بعد کلی سرخ و سفید شوید و کلی زحمت بکشید که یادشان بیندازید تا کتاب‌هایتان را پس بدهند، خیلی ساده‌تر است. البته یک مدل برتر امانت دادن کتاب وجود دارد که خیلی هم جواب داده است. این‌طوری که یک گروه کتابخوان کتاب‌هایشان را لیست کنند و بین خودشان کتاب رد و بدل کنند. این‌طوری کتاب‌های همه شان وثیقه محسوب می‌شود و همه مواظب کتاب‌هایی که امانت می‌گیرند هستند. از طرف دیگر لیستی هم موجود است که نشان بدهد چه کتابی‌از دارایی‌های چه کسی بوده.


لیلا سیف، همشهری جوان

 

جاده دوستی پایانی ندارد، اگر بیایی و همسفرم باشی

 

http://img1.tebyan.net/Big/1391/09/fbc019f9a0b44c799f5f3ee58ba495e3.jpg 

 

دوشنبه 8/3/1391 - 16:16 - 0 تشکر 457718

با نام خدا و سلام
قشنگ بود اصول اولیه کتابداری

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

دوشنبه 8/3/1391 - 18:16 - 0 تشکر 457776

جاده دوستی گفته است :

[quote=جاده دوستی;70338;457710]

امانت ندهید حتی به دوست (حالا یكی مثل مدیر انجمن كتابخوانی بود عیبی نداره!!)سلام

خیلی خیلی زیاااااااااااااااد ممنونم... خیلی زحمت کشیدین.... دستتتون درد نکنه

نکات خوبی گفته شده...

من هرچند وقت به چند وقت میزنه به سرم همه ی کتابامو میریزم وسط اتاق و شروع میکنم به تصفیه!! البته اون کتابایی رو که میدونم دیگه سراغشون نمیرم یا به درد کسی نمیخوره میذارم جایی دور از دسترس.. دلم نمیاد بفروشم.... گاهی هم از کتابای بابام کش میرم که مثلا قفسه ام پرتر شهD:

این قسمت آخری رو هم درست گفتید:))

من که میخوام کتابی رو به یکی قرض بدم انگار دارم یه تیکه از جونمو میدمD:

بازم تشکر میکنم.

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

دوشنبه 8/3/1391 - 20:55 - 0 تشکر 457844

جاده دوستی گفته است :
[quote=جاده دوستی;70338;457710]
امانت ندهید حتی به دوست (حالا یكی مثل مدیر انجمن كتابخوانی بود عیبی نداره!!)

سلام
فکر کنم یکی از چهره های ماندگار بود. تا اونجایی که یادمه کتاباشو امانت میداد ولی گرو میگرفت. مثلا کارت ملی یا همچین چیزی. خیلی کار خوبیه. حتی اگه طرف آشنا باشه.

حرمت نگه دار دلم! كاين اشك، خون بهاي عمر رفته من است. "حسين پناهي"

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی