• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
کتاب و کتابخوانی (بازدید: 322)
شنبه 6/3/1391 - 20:43 -0 تشکر 457186
محرومیت اهل مطالعه از کتاب، با شعار حمایت از مصرف‌کنندهبه گزارش شبکه ایران سیدمهدی شجاعی با اشاره به اینکه در هیچ دوره‌ای پس از انقلاب اسلامی وضعیت کتاب و کتابخوانی مانند سال‌های اخیر با کاستی همراه نبوده است،به مهر گفت: واقعیت این است که مطالعه و کتابخوانی، چه به لحاظ کمی و چه به لحاظ کیفی، در چند سال اخیر دچار بیشترین لطمه و آسیب شده است. مقیاس مورد نظر من هم در بیان عبارت بیشترین، نمودار وضعیت مطالعه و نشر در سه دهه پس از انقلاب است.

شجاعی افزود: بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین عامل افت مطالعه به لحاظ کمی ـ یعنی کاهش سرانه مطالعه ـ حذف یارانه از کاغذ برای چاپ کتاب بود که توسط وزیر پیشین ارشاد اعمال شد و همچنان ادامه دارد. شعار یا توجیه این ماجرا نیز این بود که به جای این که کاغذ را به نرخ دولتی و با یارانه در اختیار ناشران قرار دهیم تا کتاب را با قیمت ارزان به دست مخاطب برساند، این یارانه یا مابه‌التفاوت را در قالب بن کتاب مستقیما به مصرف‌کننده می‌دهیم تا افزایش مثلا دویست درصدی بهای کتاب را بتوانند تحمل کنند.

نویسنده کتاب «کمی دیرتر» افزود: با این سازوکار یارانه کاغذ حذف شده و قیمت کاغذ مصرفی کتاب از بندی 5 هزارتومان به 20 هزارتومان رسید و میزان تأثیر این اختلاف قیمت کاغذ بر قیمت پشت جلد کتاب بر هیچکس پوشیده نیست. اما حالا آن مابه التفاوت هنگفت که قاعدتا می‌باید تبدیل به بن کتاب شود و در اختیار اهالی کتاب و مطالعه قرار بگیرد، بر چه اساسی و با چه مکانی باید میان علاقه‌مندان به کتاب و مطالعه توزیع‌ شود؟ این سوالی است که ریشه همه ماجراها در آن نهفته شده است.

شجاعی ادامه داد: آنچه در تعریف و تئوری مطرح شد این بود که بن‌های کتاب به اساتید و دانشجویان و محققان و هنرمندان اختصاص پیدا می‌کند که برای اساتید و دانشجویان هم طبیعتا مصروف و مشمول کتابهای درسی آنها می‌شود، پس در صورت اجرای صحیح این طرح، در قدم اول عموم افراد اهل مطالعه و علاقمندان به کتاب که در یکی از این کسوت‌ها نیستند، از دایره محدود حمایت بیرون می‌مانند و به دلیل گرانی قیمت کتاب، عطای آن را به لقایش می‌بخشند یا میزان خرید کتاب و مطالعه خود را تا حد قدرت خرید خود کاهش می‌دهند و جالب اینجاست که این محروم‌سازی بخش عمده اهل مطالعه از کتاب و کتابخوانی با شعار حمایت از مصرف‌کننده اجرا می‌شود.

نویسنده رمان «سقای آب و ادب» همچنین گفت: متأسفانه بر خلاف واقعیت موجود، آمارها و گزارش‌های مسئولان همه چیز را مطلوب و رو به رشد نشان می‌دهد. ولی رسیدن به واقعیت، کار دشواری نیست. کافی است به طور آزمایشی، آمار فروش کتاب را در جایی مانند نمایشگاه بین‌المللی کتاب از چند ناشر سؤال کنید و مقایسه‌ای با میزان فروششان در سالهای گذشته داشته باشید، آنگاه سیر نزولی فروش در سالهای اخیر به ویژه سال جاری را به وضوح درمی‌یابید.

وی ادامه داد: البته در این مقایسه به چند آیتم هم باید همزمان توجه کنید. یکی این که مبنای مقایسه را تعداد عناوین و نسخه‌ها قرار دهید نه مبلغ ریالی. یعنی اگر ناشری جمع فروشش به لحاظ مبلغ از سال گذشته بیشتر باشد ولی تعداد نسخه‌ها و عناوینش کمتر، این رشد محسوب نمی‌شود بلکه مشخصا حکایت از سیر نزولی می‌کند. این تنزل برای خرید کتاب کاملا ملموس و محسوس است. مخاطبی که با مبلغ معینی سال گذشته 10 نسخه کتاب می‌خریده امسال پنج نسخه می‌تواند بخرد. هر چقدرهم که شعارها و آمارها و گزارش‌ها شوق‌آفرین باشند در واقعیت عینی که مخاطب با آن مواجه است، تغییری ایجاد نمی‌کنند.

شجاعی در پایان تصریح کرد: نکته دیگری که در این بررسی به ما کمک می‌کند تا به تاسف‌انگیز بودن وضع موجود پی ببریم این است که شاخص‌هایی مثل رشد جمعیت و کاهش بیسوادی و... را هم در بررسی خودمان در نظر بگیریم  و فروش کتابهایی مثل قرآن کریم و مفاتیح را هم از آمار مقایسه‌ای این بررسی خارج کنید و البته کتابهای شبه اهدایی ناشران دولتی را در این محاسبات دخالت ندهیم تا به خوبی مشخص شود که چه بر سر وضعیت مطالعه و نشر در کشور ما آمده است.

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

شنبه 6/3/1391 - 22:52 - 0 تشکر 457214

با نام خدا و سلام
اوضاع مطالعه زیاد مناسب نیست با این رشد قیمتها که وضعیت نور علی نور شده است دیگه

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

يکشنبه 7/3/1391 - 18:19 - 0 تشکر 457517

سلام
شاید تنها راهش قطع کردن دستانی هست که واردات کاغذ را در دست گرفته اند و دلالان ما بین آنها که انقدر هزینه ها بالا رفته است

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
يکشنبه 7/3/1391 - 21:24 - 0 تشکر 457572

سلام
به نظر منم این جوری عادلانه نیست. چون اولا بن برای نمایشگاهه. نمایشگاه تهران کجا و نمایشگاه های شهرستان های دیگه... . ثانیا من فرضا من میخوام دوذه هشت جلدی شرح مثنوی شریف رو بخرم. کتاب دیگه ای هم نمیخوام. احتمالش زیاده که این کتاب تو نمایشگاه امسال تو شهرم گیرم نیاد. یعنی بن به دردم نخورد.
اما فکر نمیکنم زیاد ربطی به آمار مطالعه داشته باشه. داره ها! اما نه اونقدر زیاد. آخه معمولا کتابهایی که میخونیم زیاد بزرگ نیستن و بالطبع زیاد گرون هم نیستن. من که این جوری ام.

حرمت نگه دار دلم! كاين اشك، خون بهاي عمر رفته من است. "حسين پناهي"

يکشنبه 7/3/1391 - 23:13 - 0 تشکر 457589

ghaf گفته است :
[quote=ghaf;389402;457572]سلام
اما فکر نمیکنم زیاد ربطی به آمار مطالعه داشته باشه. داره ها! اما نه اونقدر زیاد. آخه معمولا کتابهایی که میخونیم زیاد بزرگ نیستن و بالطبع زیاد گرون هم نیستن. من که این جوری ام.


سلام

من به شخصه زیاد دیدم مردم پول رنگ مو میده بالای صدتومن, آرایش فلان تومن, فلان غذا اونقدر تومن, تی شرت فلان مارک بالای صدتومن !! ولی پول کتابه به بالای دوهزار تومن میرسه! واوِیلا

واقعا یکی از دلایل اصلی جابجایی ارزش ها و غیر ارزش هاست

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
دوشنبه 8/3/1391 - 0:7 - 0 تشکر 457601

سلام دوستان
ممنون از نظراتتون

در بالابودن قیمت کتاب که شکی نیست، البته گاهی هم من کتابایی می خرم که انتظار دارم گرون باشه ولی نیست ;-)...

متاسفانه یکی از دلایل گرونی همون واردات کاغذه.. من در جریان بازیافت کاغذ نیستم ولی گمونم این هم موثر باشه در کاهش قیمت...

کتابِ خوب خیلی تاثیر داره توی شکل گیری فرهنگ ما، مسئولینی که هی دم از فرهنگ میزنن و از مردم انتظار فرهنگ دارند حواسشون هست که مقدمات رو فراهم نمیکنند؟!

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی