انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 1010)
سه شنبه 2/3/1391 - 10:45 -0 تشکر 455807
مراسم ازدواج در کشورها و فرهنگهای مختلف !!!

عروسی، سور، بیوگانی مراسمی سنتی یا آیینی است که طی آن آغاز یک ازدواج و زندگی مشترک یک زوج جشن گرفته می‌شود. این مراسم در کشورها و فرهنگ‌ها، ادیان و مذاهب، گروه‌های قومی و حتی طبقات اجتماعی گوناگون، به اشکال مختلفی برگزار می‌گردد.

http://irancool.com/rozanehgroup/khordad91/marriage/01.jpg

بلژیک


در کشور بلژیک عموما همیشه عروس لباس سفید می پوشد مرد به خانه ی عروس می رود و به وی دسته گل می دهد «که عموما دسته گل سفید و یا به رنگ های روشن است.»آن ها به کلیسا می روند و داماد در داخل کلیسا است هنگامی که پدر عروس ،عروس را همراهی می کند و به همسر آینده اش تحویل دهد و در پایان هنگامی که آن ها از کلیسا خارج می شوند خانواده ی آن ها بر سر آن ها برنج می ریزند.


برزیل

مراسم ازدواج در برزیل جزئیات مهم بسیاری دارد. به عنوان مثال داماد نمی تواند عروس را در حالی که لباس عروسی پوشیده است تا قبل از مراسم ببیند. عروس باید یک چیز کهنه و چیزی نو و چیزی که قرض گرفته شده باشد را درمراسم استفاده کند. یک نکته ی دیگر آن است که حلقه باید حکاکی شده باشد و بر روی حلقه ی عروس نام داماد و بر روی حلقه ی داماد نام عروس حکاکی شود.چین


چگونه مراسم عروسی با باران همراه باشد. اگر عروس مستقیماً از قابلمه ی غذا بخورد در روز عروسی باران خواهد بارید. دستمال رد و بدل کردن و آرزوی خوشبختی برای یک دیگر کردن. در چین ، هر زوج جدیدی پیش تر از آغاز مراسم عصرانه باید به پارک بروند و یک فیلم ویدیویی تهیه کنند. اگر زوج تازه ازدواج کرده ، در پارک همدیگر را ببینند عروس و داماد باید دستمال های جدیدشان را با هم عوض کنند و برای یکدیگر آرزوی موفقیت و خوشبختی کنند. این دستمال باید قرمز باشد و عکس اردک چینی روی آن باشد چرا که این اردک ها همیشه کنار هم باقی می مانند و این بدان معنی است که زوج همیشه کنار هم باقی می مانند ما این رسم را داریم که شادی را با هم تقسیم کنیم و به یکدیگر تبریک بگوییم رسم بدین سان است که هر چه بیشتر شادی داشته باشیم خوش شانسی بیشتری به شما روی خواهد آورد. به همین دلیل فراموش نکنید که برای ازدواجتان این دستمال ها را دست دوز فراهم کنید. یکی از نکات جالب توجه در مراسم عروسی چینی ها: در مراسم سنتی ازدواج چینی ها همیشه مهمانان و دوستان مراسم جالب سرگرم کننده ای را روی زوج تازه ازدواج کرده اجرا می کنند. به عنوان مثال ، در طی مراسم یک سیب که به نخی متصل است رو به رو ی زوج نگه داشته می شود. افرادی که در مراسم از روی لج آن ها شرکت دارند از عروس و داماد می خواهند تا هم زمان سیب را گاز بزنند تا نمایان گر علاقه ی آن دو به هم است اما در لحظه ای که لبان آن ها به سیب تماس حاصل می کند یکی از دوستان ناگهان آن را عقب می کشد که در نتیجه آن لب های زوج به هم نزدیک سیب می شود که به جای گاز زدن سیب که در مقابل آن ها اســـت آن ها یکدیگر را می بوسند. نکته ی قابل توجه این است که این عمل همیشه به شادی و خنده های بلند منجر می شود.


کلمبیا

مراسم شمع: در مراسم ازدواج مسیحیان کلمبیایی یک رسم سنتی وجود دارد که بعد از مراسم حلقه ، داماد و عروس بایستی شمع روشن کنند.این رسم معنای ویژه ای دارد. هر شمع روشن شده ای نشان دهنده ی زندگی هر یک از آن ها است. پس از آن با هم یک شمع را روشن می کنند و شمع اولیه ای را که هر یک جداگانه روشن کرده اند خاموش می کند فقط شمعی که باهم روشن کرده اند را روشن نگه می دارند. شمع روشن باقی مانده بیان گر آن است که هم اکنون آن دو یکی شده اند و باهم لحظه به لحظه زندگیشان را سپری خواهند کرد.


اروپای شرقیدرخواست اجازه از پدر عروس: نامزدی مراسمی است که بیشتر از ازدواج برپا می شود. یک ماه مانده به عروسی ، داماد از پدر دختر تقاضا می کند تا دختر را از خانه ی پدری اش ببرد. داماد صبح هنگام به همراه گروه موسیقی به خانه ی عروس می رود و تمام همسایگان جهت دیدن تازه عروس بیرون می آیند و به وی تبریک می گویند.


ال سالوادور


همراهی عروس تا کلیسا: همه ی مراسم ازدواج در سراسر جهان خواهان آن هستند تا چیزهای مختلفی را از طریق این مراسم بیان کنند.به دلایلی در مناطقی از ال سالوادور ،هنگامی که مراسم ازدواج برپا می شود،این مراسم بدون حضور عروس صورت می گیرد.داماد و تمام افرادی که به مراســـم دعوت شده اند در این تشریفات در انتظار عروس هستند. هنگامی که تشریفات مراسم عروسی آغاز می شود گروهی متشکل از هفت مرد به خانه ی عروس می روند.عروس و خانواده اش در انتظار هفت ماشین سفید هستند که این ماشین ها تا زمان رسیدن ماشین حامل عروس تا کلیسا وی را همراهی می کنند و در آخر به هنگام ورود عروس به کلیسا آهنگ عروسی شروع به نواختن می شود.آلمانعروسی به همراه ظروف شکسته (پلترابند) چند روز پیش از مراسم ازدواج دوستان و فامیل ظروف کهنه و چینی خود را برای انداختن بر روی زمین بر مقابل عروس و داماد می آورند و این بدین مناسبت است که این مراسم برای آن دو شادی و زندگی خوبی به ارمغان می آورد و به همین دلیل این مراسم عصرانه را(پلترابند)یعنی عصری که در آن ظروف چینی بسیاری را می شکنند نام گرفته است.هند


ازدواج دو خانواده و نه فقط دو فرد. در"سیخ فیت"(sikh faith)در شرق هند برخی ازدواج ها از قبل تعیین شده و برخی بر اساس عشق و علاقه است.وقتی دو نفر خواهان ازدواج با هم هستند این بدین معنا است که دو خانواده با هم ازدواج می کنند ونه فقط آندو فرد .عروس نیز طبق سنت قرمز می پوشد(سفید در فرهنگ هند بیانگر مرگ است) و داماد کت کرم رنگی را که "اتچکین"نامیده می شود همراه با عمامه ی قرمز رنگی می پوشد.پدر دختر،عروس و داماد را از طریق قرار دادن یک گوشه از لباس عروس در دســــــتان داماد به یک دیگر منتقل می کند.داماد چهار مرتبه با کمک برادران عروس و سه عمو ها عروس را به دور کتاب مقدس می چرخاند.بعد از اتمام چهار مرتبه چرخش آن دو زن و شــوهر محســــــوب می شوند.کشیش را یا دعای خیرشان را نثار آن دو می کند و به زوج نصیحت می کنند که چگونه زندگی کنند و چگونه در زندگی جدید مشترکشان عشق بورزند.این زوج دو بدن با یک روح هستند.


ایران

رسم ساییدن قند: رسم های زیادی در ارتباط با ازدواج وجود دارد که به طور حتم باید مورد توجه قرار گیرد که در غیر آن صورت اقبال بد به طور قطعی به دنبال آن ها خواهد آمد.به عنوان مثال سه یا چهار دختره ازدواج نکرده یک پارچه ی تمیز و سفید رنگی را بالای سر عروس و داماد در حالی که آنها بر روی نیمکت یا زمین نشسته اند می گیرند بعد یکی از دختر ها شروع به ساییدن دو کله قند بزرگ بالای سر آن دو می کند و هنگامی که این کار را انجام می دهد از خدا می خواهد که روح بد را از زندگی زوج تازه ازدواج کرده براند .قبل از مراسم خانواده ی پسر و دختر باید اطمینان حاصل کنند که دختری که قند می ساید قابل اعتماد محبوب باشد . این عمل همچنین سبب می شود که سایر دختران ازدواج نکرده حاضر در این مراسم نیز در مدت نه چندان دور ازدواج کنند.ژاپن


مراسم شراب حاکی از وفاداری : ازدواج به سبک "شینتو" مراسم خاصی دارد . زوج در مقابل کشیش شراب برنج ژاپنی می نوشند در ابتدا عروس از فنجان کوچکی شراب می نوشد سپس فنجان را به داماد می دهد و وی نیز از همان فنجان می نوشد . آنها سه بار از آن شراب می نوشند این مراسم به این معنی است که آنها قول می دهند که به یکدیگر وفادار باقی بمانند .


کره

پرت کردن دسته گل عروس و اهدا کردن آجیل و عناب بسیاری از مردم جوان کره به سبک غربی ازدواج می کنند به این ترتیب که زنان لباس کوتاه و مردان کت و شلوار نوی غربی می پوشند عروس از پشت سرش دسته گلش را پرتاب می کند و دختری که دسته گل رابگیرد کسی خواهد بود که ازدواج خواهد کرد . پس از آن که مراسم ازدواج تمام شد کعروس و داماد لباس های سنتی کره ای می پوشند و در مقابل والدین و بزررگان فامیل تعظیم می کنند و سپس والدین و بزرگان فامیل به آنها مقدار زیادی آجیل ،عناب و پول می دهند. آجیل وعناب نمایانگر آن است که آنها بچه دار خواهند شد و برای آن دو آرزوی ازدواجی مبارک و فرخنده می کنند . فرزنددختر است یا پسر اگر داماد در هنگام عروسی زیاد لبخند بزندفرزنداولش دختر خواهد شد اگر عروس آجیل برداردوی صاحب فرزندان پسر زیادی خواهد شد(رسم آن است که و والدین داماد آجیل و آلو بر روی عروس می ریزند و در این هنگام عروس آجیل و آلو را را پیراهنش می گیرد)‌


مکزیک


دسته ی گل برای مریم مقدس: در مکزیک هنگام مراسم عروسی کاتولیک ها ،عروس دسته گل خود را به مریم مقدس اهدا می کنند و آن را در پایین مجسمه ی مریم مقدس قرار می دهند بدین دلیل که از وی تشکر کنند و از او خواهان داشتن زندگی خوبی می شوند و نیز اینکه دعای خیر وی پشت سرشان باشد .این لحظه ای رسمی و جدی در پایان مراسم محسوب می شود .پس از آن عروس و داماد را ملاقات می کند و دعای خیر کشیش نثارشان می شود که این به معنای پایان مراسم است.


نپال

اندکی پودر سرخ رنگ روی پیشانی عروس : یکی از مراسم مهم در ازدواج سنتی این است که داماد مقدار کمی پودر قرمز رنگ بر روی پیشانی عروس قرار می دهد.این بدان معنی است که آن ها دیگر زن و شوهر محصوب می شوند. رنگ قرمز بررویپیشانی خانم این فرق را قائل می شود که آیا وی عروسی کرده است یا خیر ؟اندونزی

در"جاوا"عروس و داماد در این روز نباید یکدیگر را ببینند چرا که اقبال بد به همراه خواهد داشت.


عربستان

آروزی خوشبختی برای عروس : در عربستان هنگامی که زن و مرد می خواهند ازدواج کنند آن ها ترجیح می دهند که لباس های نو بخرند و لباس های کهنه شان را دور بریزند . آنها بر این عقیده اندکه این زندگی جدیدی است پس نیاز به لباس های جدیدی دارد. در شب عروسی مرد لباس سفید و دشتاشه ی بلندی که بیشت نامیده می شود می پوشد و عروس نیز لباس سفیدی بر تن می کند در پایان عروسی مردبه همراه پدر و فامیل به اتاق ازدواج می رود و چند دقیقه ای آنجا می مانند و قهوه می نوشند و سپس آن جا را ترک می کنند . سپس عروس به همراه مادر و اقوامشان می آیند و همین کار را تکرار می کنند . این سبب می شود که اضطراب از زن و مرد دور شود و برای آغاز زندگی جدید با هم خواهند بود . فردای ازدواج مرد هدیه ای به عروسش اهدا می کند .
اسپانیا

به این نکات توجه کنید اگر می خواهید در اسپانیا ازدواج کنید : - اگر دوست داما د تکه ای از کروات وی را ببرد او به زودی ازدواج خواهد کرد. - اگر عروس یک لباس آبی به تن داشته باشد وی ازدواج مبارکی خواهد داشت.
 
ترکیه

در ترکیه هنگامی که دختری ازدواج می کند تمام دوستان وی نامشان را درون کفش عروسی وی می نویسند و در پایان مراسم ازدواج اگر کسی نامش از داخل کفش وی پاک شده باشد بدان معنی است که وی فردی خواهد بود که بعد از وی ازدواج خواهد کرد . خرافات هایی در ارتباط به ازدواج در ترکیه : اگر بین 2 عید مذهبی سالیانه که 2 ماه از هم فاصله دارند ازدواج صورت گیرد ممکن است که بد شگون باشد. اگر شما نام یکی از دوستان خود را در کف کفش عروسی خود بنویسید و آن نوشته پاک شود آن دختر یا پسر در مدت زمان کوتاهی ازدواج هواهند کرد . اگر شما آب نباتی را که توسط عروس پرتاب می شود را دریافت کنید شمادر مدت زمان کوتاهی ازدواج خواهید کرد.


ونزوئلا

عهد بستن و عشق ورزیدن و مراقبت از یکدیگر مهم ترین و فراموش نشدنی ترین واقعه در زندگی هر فرد ازدواج است ودر ونزویلا داماد باید به عروس قول دهند که تا آخر زندگیش به وی عشق بورزد و همیشه با وی بماند. عروس نیز باید همین حکم را تکرار کند و عموما این گونه رواج دارد که زوج یک لیســـــت از این احکام را دریافت می کند و زوج این عهد و پیمان را برای یکدیگر به صورت شـــــعر می خوانند . و آن لحظه بسیار زیبایی است.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

سه شنبه 2/3/1391 - 10:50 - 0 تشکر 455808

عکسهای جالبی از مراسم عروسی و لباسهای عروس و داماد در کشورها و فرهنگهای مختلف را میبینیم:

http://irancool.com/rozanehgroup/khordad91/marriage/05.jpg

http://irancool.com/rozanehgroup/khordad91/marriage/03.jpg

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

سه شنبه 2/3/1391 - 10:51 - 0 تشکر 455811

http://irancool.com/rozanehgroup/khordad91/marriage/04.jpg

http://irancool.com/rozanehgroup/khordad91/marriage/06.jpg

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

سه شنبه 2/3/1391 - 10:51 - 0 تشکر 455815

http://irancool.com/rozanehgroup/khordad91/marriage/09.jpg

http://irancool.com/rozanehgroup/khordad91/marriage/10.jpg

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

سه شنبه 2/3/1391 - 10:52 - 0 تشکر 455817

http://irancool.com/rozanehgroup/khordad91/marriage/12.jpg

http://irancool.com/rozanehgroup/khordad91/marriage/13.jpg

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

سه شنبه 2/3/1391 - 10:53 - 0 تشکر 455821

http://irancool.com/rozanehgroup/khordad91/marriage/14.jpg

http://irancool.com/rozanehgroup/khordad91/marriage/15.jpg

http://irancool.com/rozanehgroup/khordad91/marriage/16.jpg

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

سه شنبه 2/3/1391 - 10:54 - 0 تشکر 455824

http://irancool.com/rozanehgroup/khordad91/marriage/18.jpg

http://irancool.com/rozanehgroup/khordad91/marriage/19.jpg

http://irancool.com/rozanehgroup/khordad91/marriage/21.jpg

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

سه شنبه 2/3/1391 - 10:55 - 0 تشکر 455828

http://irancool.com/rozanehgroup/khordad91/marriage/20.jpg

http://irancool.com/rozanehgroup/khordad91/marriage/22.jpg

http://irancool.com/rozanehgroup/khordad91/marriage/24.jpg

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

چهارشنبه 3/3/1391 - 1:48 - 0 تشکر 456147

سلام


چه رسم و رسوماتی جالبی!!


عکس ها  آمیخته از افراط ها و تفریط ها و رنگ ها و کارهای عقلانی و غیر عقلانی بود که مجموع اینها تفاوت فرهنگ ها رو شکل میده


و اون فرهنگی رو به تعالی میره که کارهای عقلانی و مثبتش رو حفظ و کارهای غیر عقلانی و خرافاتیشو دور بریزه و اجازه نده این امر پسندیده ازدواج که تو همه فرهنگها مقدسه با بدعت هایی قدیمی و جدید به سمت نابودی و کم توجهی بره!


چون متاسفانه در غرب یه جوری داره نابود میشه(جوونا ترجیح میدن با دوست پسر یا دوست دخترشون زندگی کنن) در شرق و بخصوص در کشور ما هم با بدعت های زیادی که واردش شده یه جور دیگری داره نابود میشه!

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

چهارشنبه 3/3/1391 - 13:0 - 0 تشکر 456307

سلام
منم با رسم و رسومات تا حدی موافقم البته نه اون زسومات مادی که همه خانواده ها نتونن اجراش کنن و قشنگی ازدواج تا حدیش به رسم و رسوماتشه منظور من از رسم و رسومات رسم و رسومات جلسات خواستگاری و بله برونه نه اون رسم و رسوماتی که کلی هزینه گردن خانواده عروس یا داماد میذاره .
متاسفانه تو کشور رسومات زیبامون برداشته شده و فقط رسومات مادی و چشم و هم چشمی ها هنوز هست و بیشترم شده و باعث شده که جوونها خیلیشون فکر همین رسومات و میکنن و تن به ازدواج نمیدند!!

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

جمعه 5/3/1391 - 18:31 - 0 تشکر 456927

با سلام
جالب بود.

من فكر كنم در ایران ازدواج ها از همه سخت تره و تشریفات داره. البته الان خیلی از مراسم ها كمتر شده ولی اندونزی هم به نوع خودش جالب هستش.

نیکی و بدی که در نهاد بشر است                         شـادی و غمی که در قضا و قدراست 

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل                        چرخ از تو هزار بار بــــیچاره تر است

مدیر انجمن خانواده ی تبیان

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی