انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 160)
دوشنبه 1/3/1391 - 0:29 -0 تشکر 455335
دارویی به نام ازدواج

صغراخانم به دنبال یك نان گرم بربری پاشنه‌هایش را ور كشید و در خانه كوچكش را قفل كرد و وارد كوچه شد. حاجی‌حمید كه یك‌سال بعد از فوت همسر مرحوم صغراخانم خواستگارش بود چند قدم آن‌طرف‌تر با گردن كج و یك نان بربری داغ، سرمای هوا را داخل ریه‌اش می‌فرستاد و بازدم مه‌آلودش را نثار كوچه می‌كرد. او كه برنامه روزانه خریدهای همسایه‌اش را از بر بود آنجا ایستاده بود كه صغراخانم رنج صف ایستادن نكشد شاید این بار خواستگاری او را جواب مثبت دهد.

صغراخانم كه آمد از پیچ كوچه رد شود چشمش به حاجی‌حمید صراف افتاد و لپهایش مثل دختر‌ان دم‌بخت گل انداخت. صورتش را پوشاند و آمد قدم‌هایش را تند كند كه حمیدآقا گفت: سلام حاج‌خانم. شما زحمت نكشید. من برایتان نان گرفته‌ام. صغرا خانم ‌آمد كه تعارف كند، اما حاج‌آقا حمید صراف حرفش را برید و گفت: خانم احمدی ما كه دیگر بچه نیستیم كه بزرگ‌تر‌ها برایمان تصمیم بگیرند بیا بله‌ بگو و قال قضیه را بكن. بریم این آخر عمری بلانسبت شما بعد از 20 سال دوباره مثل آدمیزاد زندگی كنیم.

حاج خانم سرخی گونه‌اش از شرم شوهر كردن نبود از شرم مردم بود كه همین حالا هم هزار تا حرف پشت‌سرشان می‌گفتند و اگر به گوش بچه‌ها و نوه‌ها می‌رسید شر به پا می‌شد. اول از همه هم پسر بزرگش می‌آمد و می‌گفت حالا كه به خاك بابا وفادار نیستی خانه‌اش را می‌فروشیم و ارث‌مان را بر می‌داریم توهم برو پی دلت!!!حرف‌های ناروایی بود، اما اگر راست می‌شد و زندگی‌شان با حمیدآقا پا نمی‌گرفت نه راه پس داشت و نه راه پیش.

 

فصل طلایی

دهه‌های بعد از 60، فصل طلایی زندگی ماست. ما به ثمر نشسته‌ایم و باید میوه‌های زندگی مان را بچشیم. وقت غصه خوردن نیست، اما اگر تنها باشیم وضع فرق می‌كند.

سالمندان با ازدواج می‌توانند خون تازه‌ای به رگ‌های زندگی خود بدمند و دوباره جوان شوند.داشتن یك خانواده كامل به انسان حس كنترل بیشتری می‌دهد‌و بایدخانواده را رتق و فتق كند.

هیچ ‌وقت فراموش نمی‌كنم سالمندی را كه در 90 سالگی بانوی 75 ساله ای را عقد كرده بود، در مغازه كار می‌كرد و كارهای فنی خانه را هم خودش انجام می‌داد. همسر با‌سلیقه‌اش هم برای او شیرینی خانگی و غذا‌های خوشمزه می‌پخت. آنها از هر دقیقه زندگی خود لذت می‌بردند و هیچ بیماری نداشتند.جالب است بدانید بیشترین كاركرد ازدواج در جوانی رفع نیاز جنسی و تولید مثل و در پیری رفع نیاز عاطفی و حمایت است.

چرا باید بگذاریم در جامعه ما كسانی باشند كه در انزوای خود نیازهای عاطفی و حمایتی خانواده را طلب می‌كنند و نمی‌جویند.

 

دارویی به نام ازدواج

شاید تعجب كنید اگر بگویم ازدواج خیلی از دردهای سالمندی‌ را دوا می‌كند.تحقیقات اخیر نشان می‌دهد ازدواج، افسردگی را در سالمندان كاهش می‌دهد.حتی یك ازدواج نه چندان موفق در افراد افسرده، می‌تواند موجب تقویت روانی بیشتر آنان شود.

به عبارت دیگر ازدواج، تقویت روانی بسیار بیشتری در افراد افسرده ایجاد كرده بود تا افراد شاد. یعنی با این‌كه افراد افسرده ممكن است ازدواج ناموفق‌تری داشته باشند و كیفیت ازدواج آنها پایین‌تر باشد، اما از زندگی مشترك سود بیشتری می‌برند.

پژوهشگران با بررسی‌هایی كه طی چند سال روی بیش از 13 هزار زن و مرد بالای 65 سال انجام داده‌اند به این نتیجه رسیدند:

سالمندانی كه‌كنار همسر خود زندگی می‌كنند، امید به زندگی بیشتری دارند و آزمایش‌های دوره‌ای نظیر غربالگری سرطان روده بزرگ، اندازه‌گیری فشارخون، میزان كلسترول و قند خون و... را به موقع انجام می‌دهند. بر عكس سالمندان مجرد، زیاد به كنترل سلامت خود علاقه‌مند نیستند و علائم افسردگی در آنان بیشتر مشاهده می‌شود. در حالی كه سالمندانی كه همسر دارند، از روحیه با‌نشاط‌تر و اعتماد به نفس بیشتری برخوردارند.

 

بازگشت به جوانی

از دیگر مزایای ازدواج در سالمندان این است كه عمرشان را طولانی می‌كند، زیرا ثابت شده‌ ازدواج و كم‌كردن استرس‌های زندگی می‌تواند به افراد در داشتن عمر طولانی كمك كند.

محققان با بررسی تاثیر انواع استرس از جمله مرگ همسر دریافتند ارتباط بین استرس و میزان مرگ و میر بسیار قوی است.  پژوهش دیگری نیز نشان می‌دهد كه مردان متاهل ، عمر طولانی‌تری نسبت به مردان مجرد دارند. بیش از 4‌ هزار مرد در مدت زمان 22 سال مورد بررسی وضع سلامتی و تحولات ایجاد شده در زندگی زناشویی، تاریخچه ازدواج، طلاق، مرگ همسر، تجدید فراش و... قرار گرفتند و یافته‌های این تحقیقات نشان می‌دهد سلامتی خطر مرگ و میر را كاهش می‌دهد و ازدواج در حفظ سلامتی تاثیرگذار است. از طرف دیگر وضعیت سلامتی افراد می‌تواند در انتخاب آنها برای متاهل شدن، تاثیرگذار باشد.

جالب است بدانید گزارش‌های دریافتی از وضعیت سلامت مردان نشان می‌دهد كه ازدواج در سنین جوانی نسبت به ازدواج در سنین بالا، كم سودتر است. مقایسه‌های انجام شده بین متاهلان سن بالاتر و مردان طلاق‌گرفته اشاره بر این دارد كه سطح سلامتی نسبی مردان گروه دوم با بالارفتن سن به طور قابل توجهی نزول می‌كند.

وقتی این مردان مطلقه به سن 50 می‌رسند، باید انتظار داشته باشند كه وضعیت سلامتی‌شان بسیار زودتر از افراد متاهل به خطر بیفتد. برای این گروه از افراد، ‌ازدواج مجدد بسیار پرفایده خواهد بود و سطح سلامتی آنها نیز بخوبی متاهلان خواهد رسید.

قضیه ازدواج در سن های بالا معضلی شده که ما جوانها درکش برامون یکم سخته !!!

منتظر نظرات شما عزیزانم ....

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

دوشنبه 1/3/1391 - 2:18 - 0 تشکر 455346

 سلام


درکش برای جوونا سخته چون در فرهنگ ما ناپدری و نامادری کسی هست که میاد و جای پدر یا مادر اصلی رو میگیره و این برای اکثرا جوونا سخته


بخصوص وقتی مادر یا پدر در سن میانسالی بین 40 تا 55 باشن این حساسیت ها زیادتره و جوون ترها سخت تر با این قضیه کنار میان


 اما به نظرم وقتی سن پدر یا مادر بالاتر میره جوونا راحت تر با این قضیه کنار میان....شاید این جوانی(بخصوص جوانی مادر) و تصاحب مادر توسط یه مرد دیگه برمیگرده به فرهنگ ما ایرانی ها و غیرت و تعصب و قضاوت افراد جامعه و.......


اینهاست که پذیرش ناپدری یا نامادری رو سخت تر میکنه


بین این دو عامل( پذیرش شخص دیگه و قضاوت افراد جامعه) به نظرم حساسیت رو اولی بیشتر باشه


البته این فقط در فرهنگ ما نیست.....موارد حادتر از این در فرهنگ های شرقی مثل هند وجود داشت....مثل مراسم ساتی که بیوه زنان هندی بعد مرگ شوهر خودشون رو آتش میزدن....که همش به خاطر فشارهای روانی و اجتماعی بود که بیوه زنان مجبور به تحملش بودن!

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی