بهداشت و سلامت (بازدید: 423)
يکشنبه 24/2/1391 - 14:34 -0 تشکر 453060
ده دلیل براى رد لیزیک

بعد از سالها استفاده از عینك و لنز تماسی اكنون شما تصمیم می گیرید كه مشكل بینایی خود را با لیزیك حل نمایید . شما مقالات متعددی را درباره این روش شگفت انگیز خوانده اید وچشم پزشك شما هم كاندیداتوری شما برای این عمل را تایید نموده است اكنون در این زمان بیش از هر وقت دیگری در زندگیتان شما باید توقف نمایید وجدا از هیجانات لحظه ای عمیقا به كاری كه می خواهید انجام دهید فكر كنید . لیزیك بطور دائمی اپتیك و فیزیولوژی چشم شما را تغییر میدهد به احتمال زیاد همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت اما یك احتمال قابل توجه بیشتر از آنچه كه همه چشم پزشك ها تشخیص میدهند ویا عموم قبول دارند وجود دارد كه چشمهای شما بگونه ای غیر قابل برگشت صدمه بینند .

وقتی كه كسی یك روش جراحی انتخابی را بررسی میكند باید ببیند آیا واقعا منافع آن بر خطرات آن می چربد مطمئنا شما درباره مزایای این عمل چیزهای زیادی شنیده اید و حتما هم از جراحی كه از انجام عمل برروی چشم شما نفع مالی میبرد نیز شنیده اید .

اما برای شما بهتر است كه چند دقیقه وقت خود را صرف خواندن ادامه این مطلب نمایید تا اطلاعات بیشتری درباره خطرات لیزیك كسب نمایید وقتی كه از این خطرات مطلع شدید شما ممكن است نتیجه بگیرید كه احتیاط اقتضا میكند كه شما از هوس لیزیك صرف نظر نمایید تا روشهای جراحی انكساری به حد تكامل خود برسند وبی خطر بودن آنها كاملا اثبات گردد .

 1. میزان واقعی خطر نامعلوم است و كمتر از مقدار واقعی آن اعلام می گردد قبل از جراحی معمولا به بیماران گفته می شود كه خطر بروز عوارض جانبی ناشی از لیزیك 1% و یا حتی كمتر از آن در صورتی كه توسط یك جراح با تجربه انجام پذیرد می باشد . باید توجه نمود كه این خطر مربوط به یك چشم است و خطر كلی بروز صدمه دائمی به حداقل یك چشم با این ارقام واقعا 2 درصد است آیا واقعا عالی نیست ؟ درنشست فوق العاده محققین بینایی و چشم پزشكی در فلوریدا محققین گزارش دادند كه تا 21% بیمارانی كه اصلاح انكساری با روش لیزری انجام داده اند از مشكلات دید در شب كه ناشی از كاهش حساسیت CONTRAST و همچنین GLARE و هاله می باشد رنج می برند. بر طبق یك مطالعه دیگر 12% از بیماران بعد از عمل لیزیك از اختلالات بینایی در شب رنج میبرده اند در حالی كه ارقام برای بیماران PRK رقم 6% را نشان می دهد در یك مطالعه دیگر 22.8% از بیماران لیزیك شده بعد از عمل دچار حساسیت به نور شده اند و 7.1% از سردرد رنج می برده اند و 31.9% از GLARE شكایت داشته اند و 32% هم در رانندگی در شب مشكل داشته اند در یك مطالعه كه در مجله REVIEW OF OPTORETRY به چاپ رسیدهعوارض جراحی لیزیك به شرح زیر آمده است:عوارض ضمن عمل فلاپ 2.7 %عوارض بعد از عمل فلاپ 4%رشد اپی تلیال به درون چشم 14.7%نقایص اپی تلیال پنج درصدچین و چروك فلپ 5.9%این عوارض اغلب تولیدآستیگما تیسم غیر منظم می كند همانطور كه می دانید آستیگماتیسم منظم با عینك قابل اصلاح است در حالیكه آستیگماتیسم نامنظم با عینك قابل اصلاح نمی باشد و در این موارد چاره ای جز استفاده از عدسیهای تماسی سخت (RGP) نمی باشد ولی بدلیل مسطح شدن قرنیه بعد از لیزیك یافتن لنزی كه بخوبی بر روی قرنیه در مركز قرار گیرد تقریبا غیر ممكن می باشد نتیجه اینكه لنزهای RGP در وضعیت بعد از لیزیك برای این افراد بسیار ناراحت كننده خواهد بود و بنابر این نمی توان از آن برای رفع آستیگماتیسم نامنظم ایجاد شده بهره برد . بسیاری از چشم پزشكان از خطرات واقعی لیزیك بی اطلاع هستند و اغلب ترجیح می دهند از پذیرش بیماران دچار عوارض بعد از لیزیك خودداری كنند زیرا درمان چنین بیمارانی مطمئنا سود كمتری نسبت به عمل بر روی یك بیمار جدید دارد بنابر این این پزشكان هرگز آگاهی درستی از میزان ضایعه ای كه توسط لیزیك ایجاد شده پیدا نمی كنند .
 2. تكنولوژی لیزیك هنوز در ابتدای راه است : جامعه جراحی انكساری از نظر اقتصادی به خواست های زود گذر افراد متكی است . این تمایل طبیعی انسان برای جراحان انكساری و تجهیزات پزشكی آنها تعداد زیادی بیمار فراهم می كند كه بدین وسیله جراحان تكنیك ها و ابزار كارشان را توسعه می دهند .برای مثال در حال حاضر هیچ اتفاق نظری در مورد اینكه چه نوع لیزر اگزایمری بهترین نتیجه را می دهد وجود ندارد روش ablat قرینه توسط لیزر Nidek با لیزر visx متفاوت است با این وجود هر دو خود را بهترین می دانند . خیلی از جراحان فلپ لیزیك را از یك طرف تا طرف دیگر با میكروتوم chiron بر می دارند در حالیكه سایر جراحانی كه در كار با میكروتوم Hansatom تبحر دارند یك فلپ فوقانی از بالا به پایین را بر می دارند .جراحی انكساری هنوز در ابتدای راهست بطوریكه بسیاری از جراحان ابزارهای خاص خودشان را برای كارهایی مانند برش ، برداشتن و شستن فلپ ابداع و روانه بازار می نماید بسیاری از تلاشهایی كه برای توسعه لیزیك صورت می گیرد با هدف سود آوری سریع با ترویج فروش ابزار جراحی و پذیرش تكنیكهای جدید جراحی و پذیرش تكنیك های جدید جراحی انجام می گیرد . بازاریابان نوعی از مشتریان را كه با عنوان پذیرندگان اولیه مشهورند می شناسند اینها مایل به خرید جدیدترین محصولات و تكنولوژی می باشند . جراحان انكساری نیز از این موصوع با اطلاع هستند وبیشتر كتابهای جراحی انكساری دارای حداقل یك یا دو فصل در مورد چگونگی كسب سود با هدف قرار دادن این افراد می باشد .بحث استراتژی های بازار یابی در كتابهای پزشكی بسیار قابل توجه می باشد و بخشهای متعددی از این كتابها درباره طبیعت تجاری این زمینه فعالیت از پزشكی می باشد در مورد بازیهای كامپیوتری یا laptop اگر ما همان ابتدای كار آنها را قبول كنیم مشكلی پیشم نمی آید ولی در مورد یك روش جراحی با آثاری غیر قابل برگشت بر روی چشم چه پیش می آید یكی از پزشكان در این باره می گوید :‌ ما صدها و هزاران چشم پزشك را برای استفاده از تكنیك آموزش می دهیم كه همزمان شامل نحوه انجام كار و شناسایی عوارض پیامد های احتمالی آن می باشد . آیا هم برای بیماران و هم برای حرفه ما بهتر نبود تا به شیوه ای تدریجی عمل می نمودیم تا تكنیك را بر روی تعداد كمتری از بیماران ( یا حتی در آزمایشگاه ) امتحان می نمودیم و آموزش عمومی پزشكان را برای زمانی نگه می داشتیم كه تكنیك ها را آزمایش نموده بودیم و نتایج قابل قبولی در باره صحت و كارآیی تكنیك بدست آورده بودیم ؟یكی دیگر از جراحان برجسته انكساری معتقد است كه روش لیزیك هنوز كامل نشده است یك گروه دیگر اظهار می دارند كه هر چه كه تكنولوژی و تكنیها توسعه می یابند ما باید درك بهتری از اهمیت تداخل عمل لیزر و بافت ، ترمیم زخم قرنیه و نقش عوامل دارویی در تعدیل نتایج انكساری بدست آوریم . این پیشرفت ها باید در جهت قابل پیش بینی نمودن PRK و لیزیك همراه با عوارض جانبی كمتر بوده باشد . آیا شما می خواهید كه چشمهای شما همان چشمانی باشد كه به این پزشكان یاد می دهد چگونه عمل لیزیك را ایمن تر و موفقیت آمیز تر نماید .
 3. لیزیك ایجاد انحرافات اپتیكی می كند كه چشم پزشكان اطلاعات كاملی درباره آن ندارند .جراحی انكساری تلاش می كند خطاهای انكساری اسفریك و سیلندریك را حذف نماید اما در این روش به سایر انحرافات اپتیكی چشم توجهی نمی گردد بر طبق نظر دكتر ریموند از دپارتمان چشم پزشكی دانشگاه تگزاس این انحرافات طبیعی توام با انحرافاتی كه در اثر جراحی انكساری ایجاد می شود می تواند باعث كاهش عملكرد سیستم بینایی علیرغم حذف خطاهای انكساری اسفروسیلندریك گردد . انحرافات اپتیكی كه در اثر جراحی ایجاد می گردند علیرغم اهمیتی كه در عملكرد ایده آل سیستم بینای دارند كمتر مورد توجه قرار گرفته اند .علاوه بر این قرنیه طبیعی تقریبا عاری از هر گونه مشكلی است در حالی كه قرنیه بعد از عمل دارای عملكردی توام با انحرافات اپتیكی است و اغلب بی ثبات و عملكرد آن در شب و یا در بیمارانی كه دارای مردمك بزرگتر از متوسط هستند بدتر می گردد لنز های تماسی و عینك فیزیولوژی اپتیك چشم را به طور دائمی تغییر نمی دهند ولی جراحی انكساری این كار را می كند .یكی از چشم پزشكان می گوید : ما واقعا اپتیك چشم را در موقع عمل لیزیك تخریب می كنیم اگر مردمك كوچك باشد مشكلی پیش نمی آید ولی وقتی مردمك بزرگ شود مانند وضعیتی كه در شب ایجاد می شود مشكل ایجاد می گردد .
 4. لیزیك باعث كاهش حساسیت به Contrast می گردد .بیشتر مردم چیزی درباره حساسیت به كنتراست نمی دانند مگر اینكه در اثر لیزیك آن را از دست داده باشند نمونه ای از كاعش حساسیت به كنتراست شخصی است كه به طرف شما می آید در حالی كه نور از پشت سرش می تابد و خودش مانند شبحی به نظر میرسد در وضعیت قبل از لیزیك مشخصات چهره این فرد بخوبی قابل شناسایی است از دست رفتن حساسیت به كنتراست دائمی است و به درجات متغیر افرادی را كه لیزیك می كنند گرفتار می سازد .اخیرا مطالعه ای در مركز مطالعات جراحی انكساری انجام شده و در آن بیماران بین دو تا هفت سال بعد از جراحی انكساری تحت نظر بوده اند نشان می دهد كه 58 درصد از آنان در تست حساسیت كنتراست برای رانندگی شب مردود شده اند .
 5. لیزیك باعث كاهش ثبات ساختمانی قرنیه می شود .با افزایش سن قرنیه به طور طبیعی نازكتر می گردد و همراه با این برداشتن بافت قرنیه از طریق جراحی لیزیك می تواند مشكلات جدی را به دنبال داشته باشد مطالعات اخیر نشان می دهد كه افرادی كه تحت عمل لیزیك قرار گرفته اند در معرض خطر بیشتری برای بروز كراتكتازی Iatrogenic ناشی از نازك شدن قرنیه هستند اكتازی ضعف ثبات ساختمانی قرنیه است كه باعث می شود قرنیه به طرف جلو خمیده شود و منجر به تاری دید ، بازگشت میوپی (نزدیك بینی ) ، دید متغیر و حتی نازك شدگی بیشتر قرنیه گرد در بدترین شكل اكتازی تنها درمان پیوند تمام عیار قرنیه می باشد حتی بیماران دارای مقادیر كم نزدیك بینی نیز ممكن است دچار اكتازی ناشی از لیزیك گردند
 6. لیزیك باعث ایجاد فتوفوپی یا ترس از نور می گردد : فتوفوپی حساسیت دردناك به نور است كه اغلب ناشی از لیزیك می باشد اگرچه كه علت اصلی آن معلوم نیست بعضی از جراحان معتقدند تفرق نور ، glare ، و التهاب خفیفی بعد از لیزیك می تواند علت بروز این مشكل باشد.
 7. نزدیك بینی بالاخره با شما باقی خواهد ماند : جراحی انكسای برای حذف نزدیك بینی باعث بهبود دید دور می شود اما ممكن است باعث بدتر شدن دید نزدیك گردد و دیر یا زود باید به سراغ عینك های دید نزدیك برای مطالعه رفت .میوپی باعث كاهش نیاز به عینك های مطالعه می گردد و با افزایش سن ، سختی لنز نیز افزایش می یابد و به تدریج نزدیك بینی دوباره باز می گردد در موارد خفیف میوپی براحتی می توان برای مطالعه عینك را برداشت اما مشكل در مورد موارد شدیدتر میوپی مشكل بروز می كند زیرا نیاز به عینك های دو دید پیدا می شود .
 8. لیزیك باعث افزایش خطر بروز كاتاراكت می گردد .لیزیك از دو طریق باعث افزایش خطر بروز آب مروارید می گردد نخست داروهای استروئیدی مانند Tobradex و Alrex و pred fort و FML كه داروهای استاندارد برای درمان عوارض بعد از لیزیك هستند . در صورت استفاده می توانند كاتاراكت خلفی تحت كپسولی ایجاد نمایند . اگر چه كه استروئید بعد از لیزیك بصورت طولانی مصرف نمی شوند عوارض متعدد دیگری وجود دارند (مانند خراش قرینه،‌ عفونت و كدورت)‌كه ممكن است به درمان طولانی مدت با قطره های استروئیدی نیاز داشته باشند .راه دوم :‌ پوشش ضد UV روی شیشه های عینك یك سد محكم در برابر اشعه UV خورشید كه اثر كاتاراكت زایی دارد می باشد عدم استفاده از عینك و حدف این سد محكم باعث قرار گرفتن بیشتر چشم شما در معرض نور خورشید می شود و بتدریج بروز كاتاراكت را در سننی بالاتر افزایش می دهد .
 9. لیزیك باعث ایجاد خشكی چشم می گردد:‌ چشم آن خشك بعد از لیزیك Post Lasik Ory Eye‌ (PLDE) كاملا شایع است و درمان آن یكی از مشكلات مهم جراحان انكساری می باشد .برای این بیمار وضعیتی دردناك و ناراحت كننده برای مدتی نامحدود ایجاد می گردد اگر چه كه همه بیماران دچار این مشكل نمی شوند ولی درصد بالایی از بیماران با این مشكل مواجه اند .دلیل آن هم این است كه لیزیك باعث اختلال در مكانیسم های طبیعی تولید اشك می گردد . نخست گذاشتن اسپكولوم برای آماده كردن بیمار برای جراحی باعث اختلال عمل پلك می گردد و وضعیتی را بوجود می آورد كه به آن لاگوفتالموس می گویند . اسپكولوم همچنین باعث صدمه به مجموعه بالا برنده پلك می گردد و می تواند كاهش میزان پلك زدن و یا نیمه بازماندن آن در موقع خواب گردد و در نتیجه باعث افزایش تبخیر اشك گردد.ثانیا گذاشتن حلقه مكش در لمب برای ثابت ساختن چشم برای ایجاد فلپ تولید اشك توسط Gobletcellsرا مختل می نماید این سلولهای مسئول ترشح اشك پایه در چشم هستند .ثالثا پروسه برش فلپ بسیاری از اعصابی را كه غدد اشكی را وادار به ترشح می نمایند قطع مینماید تقریبا هفتاد درصد اعصاب قرینه در ضمن ایجاد فلپ آسیب می بیند .قطع این اعصاب باعث بی حسی سطح قرنیه می گردد .رابعا ablate‌ قرنیه با لیزر باعث تخریب بیشتر اعصاب می گردد .خامسا لیزر انحنای قرنیه را تغییر می دهد و ایجاد و نگهداری مداوم لایه اشكی را مشكل می سازد .بیماران لیزیك تا حدقال دو ماه بعد از عمل دچار خشكی چشم خواهند بود قطره های چشمی باید بطور دائم بكار برده شوند و ممكن است شخص نیمه شب با چشم های خشك و قرمز بیدار شود و نیاز به قطره های اشك پیدا نمایند . خشكی چشم همچنین می تواند باعث كاهش حدت بینایی گردد .
 10. خطرات طولانی مدت لیزیك ناشناخته هستند :‌چشم پزشكان خودشان هم موافقند كه خطرات لیزیك شناخته شده نیستند . یك جنبه قضیه به برداشتن بافت قرنیه ضمن لیزیك مربوط می شود بدین ترتیب كه برای دفعات بعدی نیاز به ablate قرنیه كه ممكن است بعدها در طول عمر نیاز به آن باشد درمان های لیزری مانند PTK ممكن است به خاطر برداشته شدن بیش از حد بافت توسط لیزیك غیر ممكن باشند .یك جنبه دیگر قضیه تغییر شكل قرنیه در لیزیك ارزیابی وجود گلوكوم را برای چشم پزشكان مشكل می سازدتست های تونومتری بر روی قرنیه بعد از لیزیك بدلیل تغییر استحكام قرنیه از دقت كافی برخوردار نخواهد بود و بنابراین ممكن است بیماران گلوكومی بسیاری كشف نشده باقی بمانند .

نتیجه :

‌هر كدام از این ده نكته را باید هنگام تصمیم به انجام عمل لیزیك در نظر گرفت بسیاری از چشم پزشكان به این نكات توجه دارند اما بیشتر جراحان انكساری و صنعت لیزر اگزایمر كه مایل به كسب حداكثر سود از راه لیزیك هستند به این نكات توجه ندارند . قرنهاست كه عینك بهترین دید را برای مردم فراهم نموده است .

منبع (منابع): 
اپتومتری ایران - حسین علیمیرزایى

گدای فاطمه(س)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی