سينما و تلویزیون (بازدید: 248)
چهارشنبه 20/2/1391 - 19:31 -0 تشکر 452061
باز هم مسعود فراستی ....

مسعود فراستی اظهارات تکراری خود را مجددا بیان کرد: اعطا اسکار به فیلم فرهادی سیاسی و در راستای تحریم آمریکا علیه ایران صورت گرفت/ داوران جشنواره فجر به خاطر ترس از حمایت غرب از این فیلم، به آن جایزه دادند

مسعود فراستی منتقد سینما گفت: اعطای جایزه اسکار به فیلم «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی سیاسی بود و در راستای تحریم آمریکا علیه ایران صورت گرفت.

به گزارش فارس، مسعود فراستی عصر امروز در همایش سینمایی «عملکرد جشنواره فجر و اسکار سیاسی فیلم جدایی نادر از سیمین» که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در سالن اجتماعات این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به اینکه فیلم «جدایی نادر از سیمین» تصویر نادرستی از ایران و ایرانی را به دنیا ارائه کرده است، اظهار داشت: این فیلم در صورت اخذ جایزه اسکار و یا نگرفتن آن فیلم خوبی نیست.

وی با بیان اینکه تمام جوایز فرهنگی غربی برخلاف جوایز علمی و یا ورزشی آنها بی‌ارزش هستند، افزود: با توجه به اینکه گلی در ورزش زده می‌شود و یا حل مسئله‌ای در فیزیک در اخذ جوایز علمی و ورزشی غرب قابل رویت هستند و مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، ارزشمند است اما اینکه عده‌ای داور به طور سلیقه‌ای به چیزی که جوابش روشن نیست جایزه‌ای می‌دهند حتما اما و اگری وجود دارد.

عضو هیئت داوران سینمای دفاع مقدس، خاطر‌نشان کرد: به‌کارگیری از فکر و مغز و اندیشه نخستین مسئله در سینما است و اینکه صحت و درستی پیام فیلمی را با معیار قرار دادن اخذ جوایز خارجی آن بسنجیم، درست نیست.

وی اعطای جایزه اسکار به فیلم «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی را سیاسی و در راستای تحریم آمریکا علیه ایران دانست و تصریح کرد: اینکه این فیلم چه تصویری از ایران به دنیا ارائه داده است باید مورد بررسی قرار گیرد.

فراستی، با اشاره به مکالمه‌های نخست سیمین و نادر در اول فیلم در دادگاه، ابراز کرد: سیمین در پاسخ به سئوال قاضی که چرا می‌خواهد ایران را ترک کند می‌گوید ترجیح می‌دهم که دخترم در این شرایط بزرگ نشود و این یعنی نشان دهنده محیطی سراسر از دروغ و ابهام که سازنده فیلم به مخاطبان به ویژه مخاطبان غربی خود نشان داده است.

وی با تصریح بر اینکه آدم‌ها در فیلم فرهادی به راحتی دروغ می‌گویند و فیلمساز نیز قصد دارد تا دروغ آنها را توجیه کند، اذعان کرد: این چیزی که در جریان فیلم دیده می‌شود با آخر فیلم که زن خدمتکار محجبه دست بر قرآن نمی‌گذارد و دروغ نمی‌گوید همخوانی ندارد زیرا این کار او نشان دهنده ایمان او نیست بلکه از نشان دهنده ترس است.

منتقد سینمای ایران افزود: این فیلم ایرانی را آدم‌هایی در حال کلنجار رفتن با دروغ و ایمان نشان می‌دهد و این چیزی بوده که توجه غرب را به خود جلب کرد زیرا فیلم «بچه‌های آسمان» تا یک قدمی اسکار رفت اما جایزه را نگرفت.

مدرس دانشکده‌های سینمایی تهران با اشاره به اینکه غربی‌ها با استفاده از نکته در فیلم «جدایی نادر از سیمین»، آن را اپوزیسیون جلوه دادند گفت: تمام شبکه‌های ماهواره‌ای این فیلم را ضد نظام معرفی کرده و به همین دلیل از آن حمایت کردند.

وی با اشاره به اینکه جایزه‌های خارجی ارزشی برای ما ندارد، اذعان کرد: این جایزه‌ها مماس با فرهنگ ملت ایران نیستند.

فراستی تصریح کرد: از نظر داوران غربی فیلم‌هایی از ایران شایستگی دریافت جایزه‌های آن چنانی را دارند که از این سرزمین، جهل‌زدگی، فقر زدگی، محیط زیستی عقب مانده و خنثی را برای آنها به تصویر بکشد نه اینکه تصویری کامل و روشن از یک کشور انقلاب کرده و مستقل و خودکفا را به نمایش دنیا درآورند.

وی یادآور شد: غرب فیلمی را که ایرانی پیشرفته و خودکفا را به نمایش بگذارد لایق جایزه نمی‌داند زیرا در این صورت دیگر نمی‌تواند آن را به دنیا تروریست معرفی کند.

منتقد سینمای ایران با بیان اینکه بیشتر فیلم‌های مخملباف و کیارستمی از این قبیل بوده‌اند، متذکر شد: فیلم‌هایی که از این دایره خارج باشند چون در سیاست فرهنگی آنها نمی‌گنجد جایزه نمی‌گیرند.

وی به اخذ جایزه فیلم «جدایی نادر از سیمین» در جشنواره فجر اشاره کرد و افزود: بنده با داوران این جشنواره بحث کردم زیرا آنها به خاطر ترس از حمایت غرب از این فیلم به آن جایزه دادند که این امر به نظر من نوعی باج دادن محسوب می‌شود.

فراستی اضافه کرد: هرگونه اعطای جایزه به فیلم‌های کیمیایی، مهرجویی، فرهادی و کیارستمی به نوعی باج دادن است زیرا این دوستان فهمیده‌اند که آن طرف آبی‌ها از چه موضوعاتی استقبال می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه هیچ کدام از فیلم‌هایی که از غرب جایزه گرفته‌اند ربطی با مسایل ایران ندارد، افزود: اساس اعطای جایزه غربی‌ها به فیلم‌های ایرانی تنها برای فیلم‌های ضد ملیتی است.

 

thank you for attention

شنبه 23/2/1391 - 20:5 - 0 تشکر 452753

سلام
منم با خودم میگفتم ما که توی تحریم هستیم چرا گذاشتن یه فیلم ایرانی کاندید بشه و بعدشم اسکار هم بدن...

ولی باز برام سواله اگه فیلم بدی هست چرا توی بعضی جشنواره ها از جمله جشواره فجر خودمون و ایتالیا و یه جشنواره آسیایی و ... جایزه دریافت کرده؟!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی