• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 5373)
يکشنبه 17/2/1391 - 13:42 -0 تشکر 451345
کلیدهای موفقیت ( استاد فرهنگ)

در این تاپیک قصد داریم کلیدهای موفقیت را با هم مرور کنیم.
این سلسله مقالات برداشتی است از کلاس " تکنیک های موفقیت" استاد شاهین فرهنگ که در تابستان سال 1385 در فرهنگسرای پرسش اصفهان برگزار شد.
حتما همراه ما باشید .
(منبع:banki.ir )

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 17/2/1391 - 13:47 - 0 تشکر 451348


لزوم تحول


مهمترین چیزی که قبل از شروع مراحل تحول در زندگی باید بدان توجه کرد ، احساس نیاز و به بیان بهتر " تشنه بودن برای تحول" است . باید با تمام وجود به جایی برسیم که باید زندگی روزمره را تغییر داده و به سمت بهتر شدن حرکت کرد.
اهمیت تشنه بودن برای رسیدن به هدف در هر راهی که نیاز به اراده و صبر و استمرار دارد ، قابل انکار نیست.می گویند در یک مهمانی ، صاحبخانه فراموش کرده بود آب بر سر سفره بگذارد ، مدتی گذشت و مهمانها یکی یکی تشنه شدند ، اما تنها به گفتن اینکه "تشنه شدیم" و "آب کجاست" اکتفا می کردند ، میزبان که مرد زیرکی بود ، در دلش گفت اینها در واقع هیچ کدام تشنه نیستند .
ناگهان یکی از مهمانها از جای خود برخاست و در حالی که اطراف را به جستجوی آب نگاه می کرد گفت : " پس این آب کجاست؟"

میزبان با دیدن تلاش مهمانش ، رو به سایر میهمانها کرد و گفت :" هیچ کدام از شما در واقع تشنه نیستید ، تشنه ی واقعی کسی است که به طلب آب از جای خود بر می خیزد و به دنبال آن همه جا را جستجو می کند.
قدم اول تحول نیز "تشنه بودن" است ، باید بخواهیم و سپس از جایی که هستیم برخیزیم و حرکت کنیم .خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 17/2/1391 - 13:53 - 0 تشکر 451350

چند عامل مهم برای شروع تحول را بیان می کنیم:1.پرهیز از وعده دادن و امروز و فردا کردن:یکی از بزرگترین مشکلات ما همین است که هر زمان می خواهیم تغییر در زندگی و اجرای برنامه هایمان را آغاز کنیم معمولا چنین جملاتی به کار می بریم:"از فردا شروع می کنم."" الان حوصله شو ندارم"

" از ماه بعد آدم جدیدی می شم"

دلیل اصلی به کار بردن چنین جملاتی این است که یا تشنه ی تحول و تغییر نیستیم و یا آنقدر افق هایمان دور و دست نیافتنی و آرمانی است که ذهن ما نمی تواند برای آن برنامه ریزی کند.

------------------------------------------------


2.شروع به انجام تغییرات جزئی
همانطور که در قسمت قبل گفتیم ، ذهن ما طوری ساخته شده که تمایل برای برنامه بلندمدت ندارد، برعکس از تغییرات کوچک استقبال میکند، طبیعی است که در مقابل هر تغییر کوچکی مقاومت خواهد شد.چنانچه این مسئله حتی قانون فیزیکی است، قانون سوم نیوتن می گوید، " در مقابل انجام کار مقاومت خواهد شد."در مقابل ، ما به عنوان کسی که می خواهد تغییر در زندگی خود به وجود آورد باید از تغییرات کوچک و جزئی شروع کرده و خود را پایبند به آنها کنیم تا مجموع این تغییرات کوچک ، عادات و رفتارهای ما را تغییر داده و منجر به تحولات بزرگ در زندگی مان شود.
به مثالهای زیر توجه کنید:تصمیمی که داریم     مثال برای تغییرات جزئی


کاهش وزن          ممنوع کردن صرف شیرینی

کاهش تدریجی حجم شام

روزانه 15 دقیقه پیاده رویبهبود عملکرد در محل کار    صبح 15 دقیقه زودتر به محل کار رفتن

شروع خواندن یک کتاب برای کسب مهارتهای شغلی


روابط بهتر با همسر   همسر را با لحنی محبت آمیز صدا زدن


افزایش تعداد دفعات لبخند زدن به همسر


3 بار تعریف کردن از همسر در روز

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 17/2/1391 - 13:58 - 0 تشکر 451352


3.شرطی شدن :
شرطی شدن سه مرحله مهم داشته و در راه ایجاد تحول، نقش مهمی ایفا می کند. شرطی شدن در واقع عادت کردن تدریجی به برخی تغییرات است. مراحل شرطی شدن به این ترتیب است:


شرط گذاری ، مراقبت ، حساب و کتاب
*********
حال به توضیح هر یک می پردازیم:


الف) شرط گذاری: همانطور که گفتیم ذهن ما وعده های طولانی مدت را نپذیرفته و به سختی برای آن برنامه ریزی می کند . مثلا کسی که می گوید " دیگر از این پس دروغ  نمی گویم " نمی تواند از ذهن خود توقع برنامه ریزی برای رسیدن به چنین مقصودی را داشته باشد.
پس چه بهتر که ذهنمان را با تصمیمات خودهمسو کنیم تا نتیجه ی بهتری به دست آید، به همین منظور ما شرط های کوتاه مدت یک روزه با خود می گذاریم ، مثلا من " امروز" برای کاهش وزن خود شیرینی نمی خورم. به همین ترتیب می توانیم موارد دیگری را نیز به شرط گذاری روزانه خود اضافه کنیم.

به طور مثال :" امروز سر کلاس با دقت به حرف های اساتیدم گوش می دهم."" امروز در محل کار بهترین بازده را خواهم داشت.""امروز به پدر و مادرم بی احترامی نمی کنم."" امروز به همسرم در کارهایش کمک می کنم."و....
دقت کنید که شرط ها برای همان روز است . یعنی به ذهن خود بگویید " همین امروز این موارد را رعایت کن نه تا آخر عمر" بهمین ترتیب اگر در روزهای دیگر هم به همین ترتیب پیش برویم می توانیم به تدریج تغییراتی مهم را در خود به وجود آوریم. این از مرحل شرط گذاری.

ب) مراقبت: همانطور که در بخش قبلی گفتیم ، بلافاصله پس از تصمیم به تغییرات کوچک ، موانع سر راه ما سبز می شوند و در واقع در مقابل تغییر ، مقاومت می شود. گفتیم که این یک " قانون طبیعی " است. 

پس برای اجرای صحیح شرط هایی که صبح با خود گذاشته ایم ، احتیاج به " مراقبت " داریم، یعنی باید همواره مراقب مقاومت و تله هایی که بر سر راه پایبندی به شروط صبحگاهی ما قرار می گیرد ، باشیم و منتظر چنین مقاومت هایی و آماده برای مقابله با آن باشیم.
بنابراین ، پس از شرط گذاری صبحگاهی، نیاز به مراقبت از شروط و قول و قرار های خود در طول روز داریم.
حال چناچه مراقبت هم کردیم ولی باز هم در تله ی عادات گذشته ی خود گرفتار شدیم چه کنیم.
مثلا شرط گذاشتیم برای کاهش وزن شیرینی نخوریم. طبق قانون مقاومت در مقابل تغییر ، همان روز همکار ما با یک جعبه شیرینی تر به محل کار آمد، ما هم علی رغم مراقبت نهایی تسلیم شدیم و چند شیرینی تر خوردیم! اکثر ما در چنین مواقعی به خاطر اراده ضعیف یا راحت طلبی می گوییم، " امروز که خراب شد ، باشه از فردا شروع می کنم" .این دقیقا خطای بزرگتری از تسلیم و زیر پا گذاشتن شرط است.
راه درست این است که در درجه نخست مراقبت و قدرت اراده خود را بالاتر ببریم تا چنین اتفاقی نیفتد ، اما چناچه به هر دلیلی شرط خود را زیر پا گذاشتیم ، بلند شویم  و در ادامه روز به شرط و مراقبت خود ادامه دهیم.


لطیفه ای هست که می گویند، " فردی در یک خیابان شلوغ و پرتردد زمین خورد و برای این که در مقابل مردم ضایع نشود تا مقصد نیم خیز رفت."
ما به این لطیفه و کار فرد می خندیم ولی در واقع در مواردی خود ما نیز پس از زمین خوردن سینه خیز می رویم و این تله ی جدی تری است که باید مراقب آن باشیم و چناچه شرط خود را زیر پا گذاشتیم  بلند شویم و باز به راه خود ادامه دهیم و تصمیم بگیریم در ادامه ی روز بیشتر مراقب باشیم.


ج) حساب و کتاب: در پایان هر روز با مرور شرط های صبحگاهی و مراقبت هایی که در طول روز داشتیم عملکرد خود را بررسی کرده و نقاط قوت و ایرادت خود را تحلیل می کنیم.
درست مثل یک تیم فوتبال که پس از انجام هر بازی ، با دیدن فیلم آن بازی ، عملکرد خود را بررسی و تحلیل می کنند، ما نیز در پایان روز باید آنچه را در طول روز گذشته، بازبینی کنیم، اگر در پایبندی به شرط موفق بوده ایم ، خدای خود را شکر کنیم و چنانچه  در تله افتادیم و شرط را زیر پا گذاشتیم ، مراقب باشیم تا روز بعد در آن تله  که موجب شکستن شرط شده است ، نیفتیم.


خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 17/2/1391 - 13:59 - 0 تشکر 451353

ادامه دارد...................

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 17/2/1391 - 19:32 - 0 تشکر 451425

سلام سلام
مگه میشه بحث به این خوبی رو همراهی نکرد .. مخصوصا که حرفای استاد فرهنگ هم هست ..

فقط یه خواهش ملتمسانه دارم هیون عزیز .. سعی کن روزی یه حتی دو روزی یه پست بذاری که قشنگ بتونیم همراهی کنیم .. آخه انجمنای دیگه بحث های مفیدی داره که اگه بخوایم در روز پستای زیادی رو بخونیم به هیچکدوم نمیرسیم و از ادامه سرد میشیم .

بازم ممنون به خاطر تاپیک عالیت :))

میدونی فرق انجمن مدیریت با انجمنای دیگه چیه ؟

دوست داری بدونی ؟ خب فرقش اینه : همه ی انجمنهای تخصصی تبیان فقط یه مدیر داره ، ولی تو انجمن مدیریت هر کس بیاد و فعالیت کنه

خودش یه مدیره پس بیا انجمن مدیریت و با چشمان یک مدیر نگاه کن

 

يکشنبه 17/2/1391 - 19:42 - 0 تشکر 451430

راستی منم تو انجمن مدیریت یه بحث دارم که خیییییییییلی به این بحث مربوطه .. یعنی جاهایی که تو این تاپیک گفته شده باید با قدم های کوچیک به سمت موفقیت بریم و ...
تو این تاپیکم تهیه ی to do list رو یاد میگیریم و با این چیزایی که اینجا یاد میگیریم میشه کولاک کرد به همه توصیه میکنم این بحث رو دنبال کنن و تاپیک من رو هم بخونن :))

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=17257&threadID=448416&forumID=981

میدونی فرق انجمن مدیریت با انجمنای دیگه چیه ؟

دوست داری بدونی ؟ خب فرقش اینه : همه ی انجمنهای تخصصی تبیان فقط یه مدیر داره ، ولی تو انجمن مدیریت هر کس بیاد و فعالیت کنه

خودش یه مدیره پس بیا انجمن مدیریت و با چشمان یک مدیر نگاه کن

 

سه شنبه 19/2/1391 - 9:20 - 0 تشکر 451677

modir_e_movafagh گفته است :
[quote=modir_e_movafagh;723339;451425]سلام سلام
مگه میشه بحث به این خوبی رو همراهی نکرد .. مخصوصا که حرفای استاد فرهنگ هم هست ..

فقط یه خواهش ملتمسانه دارم هیون عزیز .. سعی کن روزی یه حتی دو روزی یه پست بذاری که قشنگ بتونیم همراهی کنیم .. آخه انجمنای دیگه بحث های مفیدی داره که اگه بخوایم در روز پستای زیادی رو بخونیم به هیچکدوم نمیرسیم و از ادامه سرد میشیم .

بازم ممنون به خاطر تاپیک عالیت :))

با سلام. خیلی خوش اومدی به این مبحث.  درست میگی. انشالله کمتر پست میزارم تا دوستان بتونن همراهی کنن. 
ممنون از حضورت 

خدا در همین نزدیکی است
سه شنبه 19/2/1391 - 9:50 - 0 تشکر 451682

مبحث بعدی :
توانایی های مغز و ضمیر خودآگاه و ناخوداگاههمراه ما باشید 


خدا در همین نزدیکی است
پنج شنبه 21/2/1391 - 21:59 - 0 تشکر 452269

سلام

خییییییییییییای عااااااااااااالیه

هستم باهاتون

ممنون:)*

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

جمعه 22/2/1391 - 13:30 - 0 تشکر 452391

دستتون درد نکنه.

به نکات خیلی خوبی اشاره کردید.

مخصوصا اون نکته که گفتید:

پرهیز از امروز و فردا کردن

واقعا نکته مهم و اساسی ای ه که گفتنش خیلی زیباست اما

عمل کردن بهش واقعا سخت و زمان بر همثلا به شخصه از گزارش علمکرد نویسی خوشم نمیاد. مینویسم ها اما

به سختی و بدون میل بخاطر ترس از اینکه نکنه نوع نگاه من درست نباشه.

یه بار که چنین وظیفه ای بهم محول شد گفتم یا امروز یا هیچ وقت ((:

خود رو مجبور کردم که هرچی در ذهن دارم پیاده کنم و شد همونی که باید میشد

دیگه هیچ دلهره ای از نوشتن گزارش عملکرد ندارم (:

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی