ورزش و تندرستی (بازدید: 793)
پنج شنبه 14/2/1391 - 9:22 -0 تشکر 450327
بازی های محلی و ورزش در روستا

بازی های زیادی در روستاها انجام می شد که بعضی ها به خاطره ها پیوستند ولی بعضی از این بازی ها کماکان ادامه دارد:

قائم بوشک- اتک متک – اهم ابر –توپ دو –خرسوز - چوچو –کمربند بازی – کلاه پرک – لپر بازی – شاه دزد بازی –پرتا پیک -  چسنک بازی – چرق چرغ – هفت سنگ – کلاغ پر – طناب کشی – قوقو – وسط بازی – لی لی بازی – تیله بازی – سکه بازی – بالا بلندی – لقمه بلند کردن – سیخ بلند کردن – مچ انداختن – کشتی محلی – پرتاپ سنگ- پرش ارتفاع و پرش طولی -  املاش,بملاش

پنج شنبه 14/2/1391 - 9:23 - 0 تشکر 450328

قائم بوشک :


اهداف بازی : پرورش اعتماد در كودكان به هنگام تنهایی ، زایل كردن ترس در تاریكی ، تقویت جسمانی


تعداد بازیكنان : 5 الی 10 نفر


سن بازیكنان : 6 ساله به بالا


ابزار : ندارد


محوطه بازی : مكانی مانند كوچه باغ . حتی اتاق های ساختمان


شروع بازی : بچه های دواطلب بازی ، ترجیحاً در تاریكی عصر ، در محوطه كه دارای كمینگاه و درخت و كنج و غیره …. جهت قایم شدن ، باشد دور هم جمع شده و به قید قرعه ، مانند سنگ انداختن ، یا شیر و خط یكی را به عنوان شروع كننده بازی انتخاب می كنند .


شروع كننده در محلی كه توسط همه ی بازیكنان مشخص می شو.ند ، روی دیوار یا روی تنه درخت پشت به بچه ها ایستاده و چشمانش را می بندد و با كف دست چشمان خود را می گیرد تا جایی را نبیند و بنابر قرار داد مثلاًُ از 1 تا 20 می شمارد تا سایر بازیكنان در این فرصت خود را مخفی كنند .


سپس می گوید : قایم شدین ؟ بیام یا نه ؟ چنانچه جوابی نشنید به این مفهوم است كه همه قایم شده اند و شروع به جستجو می كند و هر كدام را كه پیدا كند باید دست به همان بازیكن بزند تا او را بسوزاند و اگر نتواند كسی را بسوزاند آن شخص جایش را با شروع كننده بازی عوض می كند و باز بازی از اول شروع می شود . لازم به ذكر است موقعی كه بازیكن به جستجوی سایرین مشغول است ، بازیكن دیگر سریعاً خود را به محلی كه روی دیوار علامت زده اند می رسانند و با كف دست خود محل مورد نظر را لمس می كنند و با گفتن كلمه « جور » برنده شدن خود را اعلام می كند .


قدیمی ترین نام این بازی شرماسك است كه قدمت هفتصد ساله دارد . در بعضی مناطق این بازی توسط بزرگسالان نیز اجرا می شود .

پنج شنبه 14/2/1391 - 9:24 - 0 تشکر 450329

اتک متک یا چوگور بازی  (گرو خشو):چند نفربا هم که به صورت دو گروه می شوند.یک گروه پشت خط بازی و با چوب و گر به دست و گروهی در میدان برای گرفتن گر در هوا آماده می شوند, اگر گروه که در میدان است گر را در هوا بگیرد نوبت بازی عوض می شود.


اَهُم اَبر(نوعی دیگر از کرو خشو)


پنج شنبه 14/2/1391 - 9:24 - 0 تشکر 450330

توپ دِو :(بیس بال) :


این بازی توسط دو گروه 4 یا 5 نفری اجرا می شود.دایره ای به قطر 2 متر کشیده می شد.گروهی در داخل آن ایستاده و گروهی بیرون از دایره, پخش می شدند.گروه داخل دایره چوب دستی را به دست می گیرند ویک نفر از گروه بیرون دایره توپی را به سمن نفری که داخل دایره است پرتاپ می کنند

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی