انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 565)
چهارشنبه 13/2/1391 - 19:16 -0 تشکر 450230
تسبیح هزاردانه

در مسجد صف اوّل نماز نشسته بودیم، پشت سر حاج آقا مجتبی، همان عارف بزرگ، جای خود را در صف نماز حفظ کرده بودیم و هم مباحثه می‌کردیم، اینطوری با یک تیر دو نشان زده بودیم امّا مثل همیشه در ضمن مباحثه انواع بحث‌‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، جدیدترین لطیفه‌ها و … مطرح بود.از جمله بحث‌‌های آن روز توصیف شخصیت معنوی یکی از طلاب خیلی با کلاس مدرسه بود که پینه‌‌های پیشانی او نشان از مقامات بالای عرفانی او داشت. هر کدام در وصف او سخن‌ها می‌گفتیم و به مقامات معنوی او غبطه‌ها می‌خوردیم به به و چه چهی گفته می‌شد که آب دهان معنوی همه راه افتاده بود. گفتم چه حال خوشی دارد، هر شب چهارشنبه و شب جمعه به جمکران می‌رود از اذان مغرب تا اذان صبح مشغول عبادت و خدمتگذاری در کفشداری است.

دیگری گفت هر روز چندین ذکر دارد که هر کدام را 1000 بار تکرار می‌کند، سومی گفت: تعقیباتش را ندیدی هر روز در پنج وعده نماز می‌خواند و با هر نماز 2 ساعت تعقیبات می‌خواند یکی هم گفت: یک تسبیح 1000 دانه دارد که با آن دست‌‌های شیطان را بسته وقتی تسبیح را بیرون می‌کشد انگار ذوالفقار علی را بیرون می­کشد»

خلاصه هر کس به زبانی از عظمت‌‌های معنوی این شیخ زاهد و عابد می‌گفت، بحث از تعریف‌‌های عادی فراتر رفته و می‌رفت که او را به عرش برساند!!

یکی گفت اصلاً پیشانی­اش نور می‌زند، شب‌ها چراغ لازم ندارد؛ گفتم حتماً در جمکران امام زمان را ملاقات کرده که این طور عاشق است. دیگری گفت، اگر او ندیده باشد پس کی دیده، از یاران خاص است؛ بعضی وقتها غیب می‌شود، معلوم نیست کجا می‌رود گفتم؛ شاید با طی الارض به جزیره خضراء می‌رود.

در همین بحث‌ها بودیم که حاج آقا مجتبی که بر سجاده نماز نشسته بود و انتظار اذان را می‌کشید فرمود: آشیخ غیبت نکن، اوّل اذان این مباحثه است یا مجلس غیبت و معصیت؟

همه تعجب زده دور آقا جمع شدیم؛ عرض کردم، حضرت آقا ما که غیبت نکردیم تعریف می‌کردیم.آقا فرمود؛ ببینم طلبه‌ای که شب تا صبح در جمکران خدمت می‌کند، صبح چهارشنبه کلاس هم می‌رود یا می‌خوابد؟ به هم نگاه کردیم، گفتم: نه خیر آقا چهارشنبه‌ها کلاس نمی‌آید. فرمود: طلبه‌ای که روزی چند هزار ذکر می‌گوید و چندین ساعت تعقیبات می‌خواند پس کی درس می‌خواند؟باز هم نگاه کردیم؛ دیگر جوابی برای گفتن نداشتیم.

آقا پرسید؛ این طلبه زن و بچه هم دارد؟ گفتم، حضرت آقا، ایشان زن و بچه دارد ولی آن قدر غرق در عبادت و عرفان است که شاید از تعداد بچه هایش هم خبر ندارد.

پرسید پس خرج خانواده را از کجا می‌آورد؟ عرض کردم شهریه می‌گیرد فرمود: مگر شهریه امام زمان برای دعا خواندن و ذکر گفتن است؟

سینه را سپر کردم و گفتم؛ حضرت استاد مگر هر کس دعا بخواند شهریه ­اش حرام می‌شود؟ برای خوردن نان امام زمان چه کسی بهتر از این شیخ عابد و زاهد؟

استاد فرمودند: نه برای دعا خواندن شهریه حرام نمی‌شود ولی با درس نخواندن شهریه حرام می‌شود. رفتن به جمکران و تعقیبات طولانی مستحب است ولی درس واجب! ترک واجب برای کار مستحب حرام است حرام!!!

حاج آقا برخواست برای نماز و من در تمام نماز در این فکر بودم که آخر و عاقبت این شیخ عابد چه می شود!!                         
 ملا محمود

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی