ورزش و تندرستی (بازدید: 127)
چهارشنبه 13/2/1391 - 11:36 -0 تشکر 450140
رابطه سلامت روحی و قلبی

مطالب این مبحث از سایت (یاد بگیر دات کام ) و مطلبی که خانم مهسا پوررنجبر تهیه و تنظیم کرده اند گرفته شده است.

چهارشنبه 13/2/1391 - 11:39 - 0 تشکر 450141

ممكن است فكر كنید بیماری قلبی تنها با كم تحركی، فقر غذایی، سیگار كشیدن و نوشیدن مشروبات الكلی مرتبط است. در حالی كه این عادات، خطر فشار خون بالا، حملات قلبی، سكته ها و سایر مسائل و مشكلات قلبی ــ عروقی را تشدید می كنند.  نحوه زندگی ، تفكرات و احساسات شما فقط تشدید كننده بیماری قلبی نیستند بلكه می توانند شروع كننده بیماری باشند.

چهارشنبه 13/2/1391 - 11:39 - 0 تشکر 450142

پیشگیری عملی


 زندگی سالم راهی به سوی كاهش بیماریهای قلبی باز می كند، حتی اگر با فاكتورهای غیر قابل كنترل مثل سن، جنس و سابقه فامیلی روبرو شوید. اما ایجاد تغییراتی در زندگی روزانه همیشه آسان نیست. ممكن است احساس كنید اجباری برروی زندگی تان متقبل شده اید مثل دست كشیدن از خوردن غذاهای مورد علاقه، قرار دادن زمانی برای ورزش در زندگی روزانه یا خوردن منظم دارو. این اجبار باعث انضباط فردی می شود و این عادات جدید در ذهنتان نقش می بندد. سرپیچی از یك نسخه رژیمی یا دزدانه سیگار كشیدن (زمانی كه هیچ كسی نیست) ممكن است عطش فوری را برطرف كند اما باعث بهبود سلامتی در یك هدف بلند مدت نخواهد شد.

چهارشنبه 13/2/1391 - 11:39 - 0 تشکر 450143

غلبه بر فشارهای زندگی


بیماری قلبی با عوامل جسمی روانی دیگری مرتبط است كه باید مد نظر بگیرید. طولانی شدن استرس به دلیل فشارهایی در خانه یا در محل كار می تواند فشار خون بالای غیر طبیعی و مشكلات جریان خونی را ایجاد كند. بیماری قلبی همانند بسیاری بیماریها در اشخاص مختلف متفاوت است، گروهی از مردم با استرس تحریك می شوند، در حالی كه دیگران ممكن است با كم اهمیت ترین موضوعی پرخاش كرده و عصبانی شوند

چهارشنبه 13/2/1391 - 11:40 - 0 تشکر 450144

نحوه رویایی شما با استرس بر عملكرد سیستم قلبی عروقی شما تاثیر می گذارد. مطالعات نشان می دهد كه اگر استرس موجب عصبانیت یا بداخلاقی شما شود، احتمال زیادی دارد كه بیماری یا حمله قلبی داشته باشید. در واقع روشی كه شما به استرس پاسخ می دهید، ممكن است در مقایسه با سیگار كشیدن، فشار خون و كلسترول بالا، خطر بیشتری برای قلب داشته باشد.

چهارشنبه 13/2/1391 - 11:40 - 0 تشکر 450145

یك مارپیچ نزولی


موقعی كه افسرده اید، غم و ناامیدی می تواند شما را از بقیه جهان جدا كند. حالت شدیدتر، افسردگی كلینیكی است. این شرایط به تنهایی نمی تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد اما عامل ایجاد كننده بدترین شرایط مشكلات قلبی شناخته شده است. تحقیقات نشان می دهد كه تقریباً در 20% از كل زندگی ما افسردگی وجود دارد و این رقم در بین بیماران قلبی تا 50% هم افزایش می یابد. مطالعات نشان می دهد كه در افراد مبتلا به افسردگی كلینیكی احتمال گرفتگی شاهرگ ها (تصلب شرائین) و رنج بردن از حملات قلبی دو برابر بیشتر از دیگر افراد است. بعلاوه در بیماران قلبی در مدت زمان معین نسبت به كل جمعیت احتمال افسرده شدن  سه برابر بیشتر است.

چهارشنبه 13/2/1391 - 11:43 - 0 تشکر 450146

افراد شاداب سطح سالمتری از فیبروژن و كورتیزول در خون دارند، آنها آسیب پذیری كمتری نسبت به بیماری قلبی و سایر بیماریها دارند. اساساً افسردگی بزرگترین خطر آزار حملات قلبی و سكته ها است. در واقع مبتلایان به افسردگی كلینیكی دو برابر بیشتر از سایرین از حملات قلبی (10 سال) رنج می برند.

چهارشنبه 13/2/1391 - 11:44 - 0 تشکر 450147

افسردگی همچنین می تواند پیامد حمله یا سكته های قلبی یا روند تهاجم  مثل جراحی قلب باز را پیچیده كند. علت اغلب افسردگی، اضطراب و گوشه گیری، كاهش اعتماد به نفس است. بیماران با سابقه حملات قلبی در انواع افسردگی ها متفاوتند. عمدتاً افسردگی می تواند روند بهبودی را دشوار كند و در واقع وضعیت را بدتر كند. افسردگی طولانی مدت در بیماران قلبی ــ عروقی دیده شده و در سكته ها و حملات قلبی بعدی مؤثر بوده است.

چهارشنبه 13/2/1391 - 11:45 - 0 تشکر 450148

چه كاری می توانید انجام دهید؟


اگر چه بیماری قلبی یك شرایط جدی است كه به كنترل مداوم نیاز دارد، موارد بسیاری وجود دارد كه می توانید خطر مسائل قلبی ــ عروقی را كاهش دهید و زندگی سالم و پویایی داشته باشید

پنج شنبه 14/2/1391 - 8:56 - 0 تشکر 450316

اگر از حمله قلبی رنج می برید:


 ــ با پزشكان مشورت كنید. دو فرد، مشابه نیستند و درمانهای گوناگون و استراتژی كاهش خطر كه برای یك بیمار به كار می رود  ممكن است برای بیمار دیگر نامناسب و یا حتی مضر باشد.


 ــ پرهیز از تلاش برای حل مشكل در یك جلسه، تا حد امكان به جای عوض كردن یك عادت موجود سعی كنید تمركز نمایید (مانند عادات خوردن، سبك زندگی غیر فعال) یك هدف  منطقی برای زندگی خود تعیین كنید و برای رسیدن به آن تلاش كنید.


 ــ علائم افسردگی را فراموش نكنید. احساس اندوه و پوچی، بی علاقگی در انجام فعالیتهای لذت بخش یا فعالیتهای روزانه، كاهش انرژی و بی نظمی هایی در خوردن و خوابیدن، تنها پاره ای از علائم افسردگی هستند. اگر این علائم بیش از دو هفته طول كشید این موضوع را با پزشك قلب مطرح كنید. بعلاوه اگر با همكاری روان شناس با پزشكتان باشد نتیجه، سودمندتر خواهد بود.


 ــ شناسایی منابع استرس در زندگی و یافتن روشهایی برای كاهش و اداره آنها. ملاقات با یك روان شناس به منظور آموختن روشهای مدیریت استرس، مفید است. كنترل استرس، نه تنها برای جلوگیری از بیماری قلبی، بلكه همچنین برای سرعت بهبود حملات قلبی در زمان برنامه های ورزشی و تغییر سایر سبك های زندگی كاربرد دارد.


 ــ كمك گرفتن از دوستان، خانواده و همكاران،  با آنها درباره شرایط زندگیتان مشورت كنید. این حامیان اجتماعی نقش حیاتی برای غلبه بر احساس افسردگی و تنهایی در طول مدت بهبودی حمله قلبی دارند.


 ــ اگر احساس گرفتاری در مبارزه با استرس به عنوان عامل بیماری قلبی تان را دارید بهتر است با یك روان شناس مشورت كنید. او با ارائه راهكارهای جدید به بهبود سلامت و به ثمر رساندن سایر اهداف بلند مدت شما كمك می كند. بعلاوه روان شناس با تشخیص علت افسردگی به پزشك در ارائه درمان صحیح كمك می كند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی