انجمن ها > انجمن طنز و سرگرمی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
طنز و سرگرمی (بازدید: 230)
سه شنبه 12/2/1391 - 17:47 -0 تشکر 450000
خودت را پیش خودت خراب نکن


شیوانا در بازار دهکده ایستاده بود. آن سوتر یکی از شاگردانش را دید که مشغول صحبت با دوستانش است. در این هنگام پیرمردی که بار سنگینی داشت جلوی شاگرد شیوانا و دوستانش سکندری خورد و بر زمین افتاد. شاگرد شیوانا و بقیه دوستانش برای این که مجبور نشوند به پیرمرد کمک کنند روی خود را به سمتی دیگر بر گرداندند و از او دور شدند.

شیوانا بی درنگ به سمت پیرمرد رفت و به او کمک کرد تا گوشه ای بنشبند. سپس با همراهی مردم اطراف پیرمرد و بارش را به منزلش رساندند و چند ساعتی برای این کار معطل شدند.
غروب که شیوانا به مدرسه باز گشت بی مقدمه همه شاگردان را به سالن کلاس فراخواند. وقتی همه شاگردان در کلاس حاضر شدند شیوانا گفت: امروز می خواهم به شما درس بزرگی بدهم و آن این است که هرگز اجازه ندهید که هیچ چیز شما را پیش خودتان خوار و ذلیل کند!
شاگردان، هاج و واج به شیوانا خیره شدند و بعد از مدتی سکوت از او پرسیدند: چگونه یک انسان نزد خودش شرمنده و ذلیل می شود؟ به هر حال انسان نزدیک ترین فرد به خودش است و تقریبا تنها موجودی است که با توجیه، خودش را می بخشد!
شیوانا سرش را به علامت تأسف تکان داد و گفت: اصلا این طور نیست. وقتی زمین خورده ای می بینیم و روی خود را به سویی دیگر می دوزیم تا از ما کمک خواسته نشود. وقتی دردمندی را می بینیم که درد و رنج طاقتش را بریده و خود را به بی خبری می زنیم تا مسوولیتی به گردنمان نیفتد، وقتی شخصی غریب و تنها می بینیم که نیازمند همراهی ماست و ما برای راحتی خود، او را کمک نمی کنیم و وقتی مجروحی را می بینیم و برای گریز از دردسرهای درمانش خودمان را به کوری می زنیم و راهمان را کج می کنیم، شاید با این کار یعنی خود را به نفهمی زدن، بتوانیم موقتا از زیر بار مسوولیت و زحمت و دردسر رهایی یابیم, اما در همان لحظه خودمان را پیش خودمان خراب می کنیم و ارج و قرب و منزلتی را که باید نزد خود داشته باشیم از دست می دهیم و وقتی انسان، خویشتن را مقصر و گناهکار بداند دیگر نمی تواند از عبادتش لذت ببرد و  آرامش عمیق و واقعی را در زندگی تجربه کند. بنابر این درس امروز این است که مراقب باشید تنبلی و بی مسوولیتی شما را نزد خودتان خراب نکند!

هر كس كه با زندگي ميسازد ميبازد. بازندگي نساز زندگي را بساز.
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی