انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 306)
پنج شنبه 7/2/1391 - 0:23 -0 تشکر 448457
جزئیات حمله سایبری به وزارت نفت 
به گزارش رویش نیوز به نقل از جوان آنلاین اخبار تکمیلی نیز زیاد امیدوار کننده نبود. از گوشه و کنار خبر می رسید، شبكه اینترنت و شبكه داخلی ساختمان‌های اصلی وزارت نفت و شركت ملی نفت قطع شده، كامپیوترها آسیب دیده‌اند و برخی اطلاعات از دست رفته‌اند.

حتی گفته می شد، اینترنت شركت‌های تابعه وزارت نفت هم قطع شده است. مناطق عملیاتی، نظیر پایانه صادراتی خارك، خود را از سیستم اینترنت مركزی وزارت نفت جدا كرده‌اند، شبكه‌های داخلی (اینترانت) مناطق عملیاتی اما وصل است.

در حالی که اخبار ضد و نقیضی از وزارت منفت به گوش می رسد اما، سخنگوی وزارت نفت حمله سایبری به این وزارتخانه را تایید كرده و در اظهارنظری به سایت خبری وزارت نفت گفته است: «به دلیل جداسازی سرورهای عمومی از سرورهای اصلی، آسیبی به اطلاعات اساسی وزارت نفت وارد نشده است.»

نیكزادهمچنین درباره جزئیات این حمله گفته است:‌ ویروس نفوذی، «مادربرد»های كامپیوترها را سوزانده و برای پاك كردن اطلاعات اقدام كرده است اما به دلیل در دست داشتن نسخه پشتیبان از همه اطلاعات، مشكلی از این بابت وجود ندارد. هنوز نمی‌توان ابعاد و خسارات این حمله سایبری را مشخص كرد.

حمدالله محمدنژاد رئیس پدافند غیر عامل وزارت نفت نیز دیروز در گفت‌وگویی‌کوتاه با بیان اینکه ستاد ویژه‌ای برای مقابله با این حملات سایبری در سطح وزارت نفت تشکیل شده، گفته است : در حال حاضر برنامه‌ریزی برای خنثی سازی این حملات در فضای مجازی در دستور کار قرار دارد. معاون وزیر نفت در امور مهندسی در پاسخ به این سوال که حملات اینترنتی از داخل یا خارج کشور طرح ریزی شده است، تصریح کرد: این موضوع در حال بررسی است.

از سوی دیگر یک مقام مسئول در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به افزایش ضریب امنیتی سامانه هوشمند سوخت در مقابله با حملات سایبری و جلوگیری از اختلالات در جایگاه های عرضه سوخت اعلام کرده است: هم اکنون هیچ گونه اختلالی در سطح سامانه هوشمند سوخت وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه سامانه هوشمند سوخت به طور آف لاین فعالیت می‌کند، اظهار داشت: در شرایط فعلی فعالیت سامانه هوشمند سوخت کشور به طور عادی در حال انجام است.

از سوی دیگر اما بنا به گفته یك منبع آگاه اعلام شده، ممكن است به دلیل جلوگیری از خسارات آتی، برخی سیستم‌ها را تا جایی كه به تولید نفت ضربه نخورد برای مدتی خاموش كنند.

یكی از كارمندان شركت ملی نفت در این خصوص گفت:«عصر یكشنبه به كارمندان وزارت نفت و شركت ملی نفت اخطار داده شد كه كامپیوترهایشان را خاموش كنند.»

در هر حال، از دو روز گذشته تاکنون سامانه اینترنتی در مناطق عملیاتی خارك، بهرگان، سیری، لاوان، قشم و کیش قطع شده است. با این وجود این موضوع مشکلی در تولید و صادرات نفت خام کشور به ویژه در منطقه خلیج فارس و پایانه های نفتی ایجاد نکرده است.

البته این اولین باری نیست که حوزه انرژی مورد حملات هکرها قرار می گیرد. سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل پیش‌تر در یک گردهمایی تاکید کرده بود: حوزه انرژی بیشترین حملات سایبری در دو سال گذشته را به خود اختصاص داده است.

به این ترتیب، براساس تازه‌ترین اخبار به دست آمده، اطلاعات وزارت نفت در داخل کشور میزبانی می‌شود و پیشامد اخیر رخ‌ داده برای این وزارتخانه، به دلیل نفوذ ویروس اتفاق داده و هک شدن سیستم‌ها در كار نبوده است. هم اکنون وزارت نفت برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی سرورها را خاموش کرده و سیستم‌های الکترونیکی شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت و دیگر شرکت‌ها را نیز قطع کرده است.

بر اساس پیگیری‌های فارس از مرکز ماهر (مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای)، مشکل ایجاد شده ناشی از نفوذ ویروس بوده و سیستم‌های این وزارتخانه مورد حمله هکری قرار نگرفته‌اند.

باید منتظر ماند و دید بعد از حل شدن کامل مشکل، کارشناسان وزارت نفت چه توضیحی در این خصوص خواهند داد تا اصل ماجرا روشن شود.

پنج شنبه 7/2/1391 - 17:50 - 0 تشکر 448518

ممنون از شما به خاطر ثبت این مبحث. انشالله که مشکلات رفع میشه


خدا در همین نزدیکی است
پنج شنبه 7/2/1391 - 19:47 - 0 تشکر 448645

با سلام
انشالله باشد که با این حمله ی سایبری قوای سایبر رو همیشه آپدیت و به روز نگهداریم....
یه بار که یه کاری انجام دادیم فکر نکنیم که شاخ غول رو شکستیم و دیگه دنبال به روز کردن اطلاعات نباشیم!

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
شنبه 9/2/1391 - 14:18 - 0 تشکر 448957

شناسایی ماهیت حمله سایبری به نفت

جانشین وزیر نفت در حوزه پدافند غیرعامل با بیان اینکه ماهیت حمله و عوامل آن شناسایی شد اما به دلیل اینکه روی آن کار می‌کنیم قابل اعلام نیست، گفت: حمله توسط یک ویروس انجام شد که قصد آن دزدی و تخریب اطلاعات بود.


حمدالله محمدنژاد در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه حمله سایبری خسارت چندانی برای صنعت نفت نداشته است، گفت: بعد از حمله این ویروس، تیم سایبری وزارت نفت بلافاصله کمیته مخصوصی تشکیل دادند و با بستن اینترنت و سیستم داخلی وزارت نفت، ‌با بررسی‌های لازم راهکارهای مقابله با این حمله را یافتند.


وی افزود: در حال حاضر سیستم سایبری وزارت نفت فعال و مشغول به کار است و سرورها نیز بازیابی شده و در سرویس قرار گرفته‌اند.


جانشین وزیر نفت در حوزه پدافند غیر عامل تصریح کرد: ماهیت حمله و حمله‌کنندگان شناسایی شده است اما به دلیل اینکه روی آن کار می‌کنیم قابل اعلام نیست.


وی اضافه کرد: بطور کلی حمله توسط یک ویروس انجام شد که قصد آن دزدی و تخریب اطلاعات بود و قطعا طراحان چنین ویروس‌هایی مقاصد خاصی را از این دنبال می‌کنند.


وی در پاسخ به پرسش فارس در زمینه بی توجهی صنعت نفت به هشدارهای تیم‌های رسمی حفاظت سایبری در کشور گفت: زمانی که مشکل پیش بیاید هر کمکی که لازم باشد از همه تیم‌ها و متخصصان گرفته می‌شود چرا که این موضوع تنها بحث شرکت ملی نفت نیست و یک موضوع ملی است و ما از گروه‌هایی که در وزارت ارتباطات به این منظور طراحی شده در صورت لزوم کمک می‌گیریم.


به گزارش فارس، پیش از این غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور در آبان ماه سال گذشته با اشاره به فعالیت های گسترده دشمنان در فضای سایبری، بر ضرورت تقویت زیرساخت های مقابله با تهدیدات سایبری در وزارت نفت تاکید کرده و گفته بود:" روزانه 55 هزار ویروس رایانه ای در جهان تولید و منتشر می شود که بر اساس تخمین اغلب مقاصد سیاسی و هکری را دنبال می کند. حوزه انرژی بیشترین حملات سایبری دو سال گذشته را به خود اختصاص داده است."

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی