امر به معروف؛نهی از منکر (بازدید: 551)
سه شنبه 5/2/1391 - 14:18 -0 تشکر 448259
برکات امر به معروف و نهی از منکر


به نام خدا

امر به معروف و نهی از منکر مطمئنا مانند هر امر واجب دیگری برکات خاصی در پی دارد.در ادامه با برکات فریضه امر به معروف و نهی از منکر آشنا می شویم.خدا در همین نزدیکی است
سه شنبه 5/2/1391 - 14:23 - 0 تشکر 448260

بركات معنوى
 1 - نجات از قهر خدا
 امیرالمؤمنین (ع) فرمود: هر كس منكر و خلافى را دید و قلباً از آن ناراحت شد، همانا از قهر خدا نجات پیدا كرده و تن به سلامت برده است؛ و هر كس با زبان از كار خلاف نهى كرد، به پاداش رسیده است.

  2 - بهره از الطاف خدا
 هر كس با شمشیر و قوت و قدرت براى عزت كلمة الله قیام كند، به واقعیت الطاف الهى رسیده است.(66)
 هر كس بدعتگزارى را با نهى از منكر بترساند، خداوند قلبش را از ایمان پركند؛ ولى اگر نسبت به او نرمش نشان دهد، قانون خدا را تحقیر كرده است.
  3 - نشانه بهترین بودن‏
 پیامبر اكرم (ص) فرمود: بهترین مردم كسى است كه مردم را به معروف دعوت كند.(67)
 و برعكس، اگر كسى در برابر معروف و منكر هیچ گونه احساسى نداشته باشد، انسانیت او دگرگون شده است؛ بنحوى كه دیگر حرف خیرى را نمى‏پذیرد.(68)

  4 - اثر امر به معروف در خود انسان‏
 حضرت على (ع) به فرزندش فرمود: امر به معروف كن تا اهل معروف باشى.(69)
 آرى! همان گونه كه هر كس لباس مى‏شوید، دست خودش نیز پاك مى‏شود، كسى كه مردم را به خیر دعوت مى‏كند، به طور طبیعى سعى مى‏كند تا خودش نیز به آن كارى عمل كند كه به دیگران سفارش مى‏كند.


  5 - شركت در همه ثوابها
 در روایات متعدد مى‏خوانیم: هر كس مردم را به كار خیر راهنمائى و سفارش و دعوت كند و مردم به خاطر دعوت او آن كار را انجام دهند، دعوت كننده در پاداش شریك مى‏شود؛ بدون آنكه از اجر دیگرى كاسته شود.
 هر كس دیگرى را به كار خلاف و انحراف دعوت كند، در كیفر مفاسد او شریك است. بنابراین، كسى كه امر به معروف مى‏كند، در پاداش همه كارهایى كه مردم به خاطر دعوتش انجام مى‏دهند شریك است.(70)

66) من راى منكراً فانكره بقلبه فقد برى و سلم و من انكره بلسانه فقد اجر فهو افضل من صاحبه و من انكره بالسیف لتكون كلمة الله هى العلیا فذلك الذى  اصاب (وسایل 11 ص 405).
67) نهج الفصاحه، جمله 8499 خیر الناس ... آمرهم بالمعروف.
68) جعل اعلاه اسفله و لا یقبل خیراً ابداً (بحار 97، ص 72).
69) و امر بالمعروف تكن اهله، (نهج البلاغه، نامه 31).
70) بحار، جلد 97، ص 87 - وسائل 11، ص 398، نهج الفصاحه، جمله 1026 (من امر بمعروف و نهى عن منكر او دل على خیر فهو شریك و من امر بسوء او دل علیه او اشار به فهو شریك).خدا در همین نزدیکی است
سه شنبه 5/2/1391 - 14:25 - 0 تشکر 448262

بركات سیاسى

 حضرت امیر (ع) فرمود: پشتوانه مؤمنان و وسیله تحقیر كفار، امر به معروف و نهى از منكر است.(79) اگر امر به معروف و نهى از منكر نشود، بتدریج اشرار بر شما حاكم خواهند شد و كار به جایى خواهد رسید كه خوبان شما هر چه فریاد زنند، پاسخى نشنوند.(80) در روایت دیگرى مى‏خوانیم: اگر نهى از منكر نكنید و پیرو اهل بیت پاك رسول خدا نباشید، خداوند، اشرار را بر شما مسلط خواهد كرد و چنان در فشار قرار خواهید گرفت كه هر چه خوبان شما دعا كنند، مستجاب نشود.(81)

79) شد ظهور المؤمنین و ارغام انف الكافرین (نهج البلاغه حكمت 31).
80) لیسلطن علیكم شراركم فیدعوا خیاركم فلا یستجاب لكم (تهذیب 6 ، ص 176).
81) اذا لم یأمروا بالمعروف و لم ینهوا عن منكر و لم یتبعوا الاخیار من اهل بیتى سلّط اللّه علیهم شرارهم فیدعوا عند ذلك خیارهم فلایستجاب لهم (بحار 97، ص 72 - به نقل از میزان الحكمه).

خدا در همین نزدیکی است
سه شنبه 5/2/1391 - 14:27 - 0 تشکر 448263

در ادامه به برکات اجتماعی و  اقتصادی اشاره خواهیم نمود انشالله 


همراه ما باشید
(منبع: سایت استاد قرائتی) 

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 10/2/1391 - 12:42 - 0 تشکر 449098

بركات اجتماعىقرآن، جامعه‏اى را رستگار مى‏داند كه گروه ویژه‏اى براى امر به معروف و نهى از منكر داشته باشد.(74) در آیه دیگرى مى‏فرماید: نشانه بهترین جامعه آن است كه امر به معروف و نهى از منكر در آن زنده باشد.(75)


 صالحانى را كه ما در هر نماز با جمله «السلام علینا و على عباد الله الصالحین» بر آنان سلام مى‏فرستیم، كسانى هستند كه امر به معروف و نهى از منكر مى‏كنند.(76)


 در آیه دیگرى مى‏خوانیم: هنگام عذاب، تنها ناهیان از منكر نجات پیدا مى‏كنند و بقیه مردم خواه گناهكار و خواه افراد ساكت و بى تفاوت گرفتار قهر خداشوند.(77) امام باقر (ع) درباره امر به معروف و نهى از منكر فرمود:
 هر كس آن دو را یارى كند، خداوند به او عزت مى‏دهد. هر كس خوارشان كند، خدا او را خوار مى‏كند.(78)


74) وَ لْتَكُنْ مِنْكُم اُمَّةٌ یَدعُونَ اِلَى الْخَیْرِ و یَأمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ و یَنْهَونَ عَنِ الْمُنْكَرِ و اُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُون (آل عمران / 104).
75) كُنتُم خَیْرَ اُمَّةٍ اُخْرِجَتْ لِلنّاسِ تَأمُرُونَ بِالْمَعرُوف (آل عمران / 110).
76) یَأمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ و یَنْهَونَ عَنِ الْمُنكَرِ و یُسارِعُونَ فِى الْخَیْراتِ و اُولئِكَ مِنَ الصّالِحین (آل عمران / 114).
77) اَنْجَیْنَا الَّذینَ یَنْهَوْنَ عَنِ الُّسوُءِ و اَخَذْنزا الَّذینَ ظَلَمُوا(اعراف / 164).
78) من نصرهما اعزّه اللّه و من خذلهما خذله اللّه (بحار/ 97، ص 

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 10/2/1391 - 16:42 - 0 تشکر 449177

 بركات اقتصادى

قرآن مى‏فرماید: اگر مردم مناطق ایمان آورند و تقوا پیشه كنند (كه یكى از مصادیق تقوى امر به معروف و نهى از منكر است) به طور قطع، از آسمان و زمین بركاتى خواهیم گشود.(71)
 امام باقر (ع) مى‏فرماید: با امر به معروف و نهى از منكر، كسبها حلال و زمین‏ها آباد مى‏شود.(72)
 و در جاى دیگر مى‏فرماید: مقدار باران در هر سال یكسان است؛ ولى اگر مردم گناه كردند، خداوند مسیر باران را تغییر مى‏دهد. سپس ایشان براى هر گناهى آثارى را بیان فرمود :
 -  اگر در جامعه زنا زیاد شود، سكته و مرگ ناگهانى زیاد مى‏شود.
 -  اگر كم فروشى رایج شود، قحطى پیدا مى‏شود.
 -  اگر زكات پرداخت نشود، بركات زمین كم مى‏شود.
 -  اگر پیمان شكنى و بى وفایى زیاد شد، دشمن غالب مى‏شود.
 -  اگر صله رحم قطع شود، اموال به دست نااهلان مى‏افتد.
 -  اگر امر به معروف و نهى از منكر ترك شود، اشرار بر مردم تسلط مى‏یابند؛         بنحوى كه فریادها بى اثر مى‏شود.(73)71) اعراف / 96.
72) تحل المكاسب و تعمر الارض (تفسیر نمونه ج 3 ص 38).
73) بحار، ج 97، ص 72.
خدا در همین نزدیکی است
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی