انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 256)
پنج شنبه 31/1/1391 - 13:48 -0 تشکر 447177
پاسخ‌های صریح جلیلی به سوال‌های شیطنت‌آمیز یک مجری

گفت‌وگوهای میان ایران و نمایندگان کشورهای گروه 1+5 روز شنبه در استانبول برگزار شد و در حاشیه این نشست نیز دکتر سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده کشورمان با شبکه‌های تلویزیونی سی‌ان‌ان و یورو نیوز گفت‌وگو کرد که مصاحبه‌ی او به‌ویژه با سی‌ان‌ان به یک گفت‌وگوی چالشی تبدیل شد و وی توانست منطق برتر ایران را به‌خوبی تبیین کند.

به گزارش رجانیوز، در حالی‌که مجری سی‌ان‌ان تلاش داشت با تعبیر کردن از پاسخ‌های جلیلی به نفع سوال‌های جهت‌دار خود از وی در مورد موافقت ایران با مسائلی مانند دسترسی دادن به آژانس برای بازرسی از پارچین و توقف غنی سازی 20 درصد در ایران تأییدیه بگیرد، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با صراحت به این سوال‌ها پاسخ داد و منطق اصولی کشورمان را تبیین کرد.

سی‌ان‌ان گزارش داد: مذاکره ارشد هسته ای ایران گفت که تهدید هرگز موثر نبوده و نخواهد بود، در عوض همکاری ممکن است نتیجه دهد. به گزارش شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی در مصاحبه ای اختصاصی با این شبکه در مورد ابتکارهای عمل هایی که پیش از اجلاس استانبول درباره آنها سخن گفته بود، گفت: همان‌طور که من سال گذشته هم اعلام کردم، در پایان گفت‌وگوهای استانبول اعلام کردم که ما آماده هستیم که از همین الان هم این گفت‌وگوها را ادامه دهیم. ما همیشه بیان کرده بودیم که از گفت‌وگو در موضوعات مختلف اما با رویکرد همکاری استقبال می کنیم. ما گفته بودیم که سی و سه سال گذشته نشان داده بوده که زبان تهدید و راهبرد فشار در برخورد با ملت ایران نتیجه ای ندارد. لذا هرگاه که با رویکرد همکاری وارد گفت‌وگوها بشوند، می توانند نتیجه بگیرند و موفق باشند. این در موضوعات مختلف می تواند شکل بگیرد؛ از جمله موضع هسته ای. ما فکر می کنیم مواضع جمهوری اسلامی ایران و رویکرد جمهوری اسلامی ایران یک فرصت بزرگ برای همکاری در موضوعات مربوط به هسته ای است. فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی در مخالفت با سلاح‌های هسته ای و حرام دانستن آنها یک ظرفیت بزرگ است برای حرکت و برای خلع سلاح. نگاه جمهوری اسلامی ایران که در سمینار بازنگری خلع سلاح هسته ای مطرح شد و ان‌پی‌تی مطرح شد، به نظر من یک ظرفیت بسیار بزرگ است برای منع اشاعه سلاح های هسته ای.

خبرنگار سی‌ان‌ان از جلیلی پرسید می خواهم سوالی درباره موضع منع اشاعه تسلیحات هسته ای از شما بپرسم؛ عدم اشاعه نیازمند این است که ایران به تمام تاسیسات هسته ای خود در کشور اجازه بازرسی بی قید و شرط بدهد. در فوریه ایران اجازه نداد تا بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای به تاسیسات پارچین ورود پیدا کنند و برخی از موضوعات مشکوک را که بر اساس تجربیات‌شان ممکن است برای برنامه نظامی در آنجا اتفاق بیفتد، چک کنند. این اظهارات شما به این معنی است که ایران اجازه دسترسی به پارچین را می دهد؟

جلیلی گفت: این اطلاعات شما هیچکدامش درست نیست. آیا ان‌پی‌تی چنین مقرراتی را دارد که باید دسترسی نامحدود داد؟ ان‌پی‌تی یک موافقت نامه دارد که در آن هر کشور عضو ان‌پی‌تی با ان‌پی‌تی در چارچوپ پادمان همکاری می کند. ما بیشترین همکاری را در این زمینه داشتیم. ما بیش از چهار هزار نفر روز همکاری داشتیم با بازرسان آژانس که از تاسیسات هسته ای ما البته در چارچوب ان‌پی‌تی همکاری کردند و وظایف خود را انجام دادند. شما می دانید که دبیر کل آژانس 25 بار در گزارش‌هایی که داده، اعلام کرده که ایران هیچ انحرافی از مقاصد صلح آمیز هسته ای نداشته است.

همین موضوع را بسیاری از نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده امریکا نیز اعلام کردند.یکی از بحث های اساسی که مهم است مردم امریکا بدانند، این است که نباید یک سری از تهدیدهای فرضی و دروغین جای تهدیدهای اصلی را بگیرند. ما امروز در گفت‌وگوها نشان دادیم که تهدیدهای واقعی چیست و راه درست برخورد با آنها چیست. اعلام آمادگی کردیم که در جهت خلع سلاح و در جهت مقابله با اشاعه تسلیحات هسته ای همکاری می‌کنیم. ما فکر نمی کنیم مردم امریکا باید برای تهدیدهایی هزینه بدهند که این تهدیدها موهوم و فرضی است.

مجری سی‌ان‌ان پرسید؛ آقای جلیلی باید اعتماد سازی شود، ایران چگونه می خواهد این اعتماد را با غرب و بازرسان آژانس ایجاد کند، من دوباره از شما می پرسم آیا برای بازرسی از تاسیسات پارچین مجوز می دهید؟

دبیر شورای امنیت ملی ایران گفت: ما همیشه گفتیم که اعتماد سازی یک جاده دوطرفه است، ما اقدامات اعتماد ساز بسیار زیادی کردیم. شما می دانید که جمهوری اسلامی ایران دو سال و نیم فعالیت های هسته ای خود را داوطلبانه برای همین اعتماد سازی تعلیق کرده بود. ما امروز هم صحبت کردیم، در گفت‌وگوها این بحث بود و یکی از توافق های خوب این بود که ان‌پی‌تی باید پایه و مبنای هرگونه همکاری باشد. ما مثل همیشه اعلام کردیم که آماده هستیم تا همه تکالیفی را که در ان‌پی‌تی عنوان شده است، انجام بدهیم و متناسب با آن از تمام حقوقی که در ان‌پی‌تی یاد شده، برخوردار باشیم.

مجری سی‌ان‌ان از دکتر جلیلی پرسید آیا صحبت های شما به این معنی است که ایران آماده است در راستای اعتماد سازی، غنی سازی 20 درصدری را تعلیق کند؟ جلیلی پاسخ داد: امروز ما به توافق رسیدیم که ان‌پی‌تی باید چارچوب و پایه همکاری ها باشد. شما می دانید که غنی سازی 20 درصدی موضوعی است که برای فراهم کردن امکانات درمانی برای بیش از 800 هزار بیمار در ایران حیاتی است. دو سال گذشته در ژنو در گفت‌وگوها گفتیم که به سوخت 20 درصدی برای ایزوتوپ های پزشکی نیاز داریم، از آژانس بین المللی انرژی هسته ای طبق تعهد آژانس برای تامین تسهیلاتی در زمینه تهیه سوخت درخواست کردیم.

وی افزود: همان‌گونه که گفتم بیش از 800 هزار بیمار ایرانی به سختی به این سوخت و تولیدات این رآکتور نیاز دارند، اما آنها حاضر نبودند این سوخت را برای ایران فراهم کنند. پس از آن، آنها ایده تبادل سوخت هسته ای را مطرح کردند که این ایده را هم اجرایی نکردند. سپس دانشمندان هسته ای ما به صورت فعال این موضوع را پی‌گیری کردند و به صورت موفقیت آمیز توانستند سوخت 20 درصدی تولید کنند. تولید سوخت هسته ای 20 درصد زیر نظر و نظارت بازرسان انرژی هسته ای آژانس بین المللی انرژی هسته ای، تحت بازرسی و دوربین های سازمان انرژی هسته ای بوده است و امروزه ما در تولید این ایزوتوپ های پزشکی به خودکفایی رسیدیم. ما امروز معتقدیم که باید برای ایران اعتماد سازی شود. چرا ما باید از این ایزوتوپ‌ها که این‌قدر برای بیماران ایرانی اهمیت دارد، محروم باشیم.

سی‌ان‌ان در پایان این گفت‌وگو افزود: جلیلی مذاکرات با پنج به علاوه یک را سازنده و مثبت ارزیابی کرد. هر دو طرف ایرانی و پنج به علاوه یک توافق کردند که همچنان به مفاد ان‌پی‌تی متعهد بمانند. ایران از طرف خود می خواهد که حق دستیابی به برنامه هسته ای صلح آمیزش به رسمیت شناخته شود. این شبکه افزود:نگرانی های فراوانی درباره غنی سازی بیست درصدی ایران وجود دارد؛ زیرا کارشناسان می گویند که رسیدن به این سطح بسیار آسانتر از رسیدن به سطحی از غنی سازی اورانیوم برای تولید بمب هسته ای است.

یورونیوز: جلیلی خاطر نشان کرد بهای تحریم‌ها را اروپایی ها می پردازند

سعید جلیلی که در مصاحبه با سی‌ان‌ان یادآور شده بود غربی‌ها بر پایه ارائه اطلاعات نادرست از ایران به مردم‌شان تهدید فرضی می‌سازند و هزینه‌ی این تهدیدهای موهوم از جیب مردم اروپا می‌رود، در گفت‌وگو با شبکه یورو نیوز نیز به‌طور ویژه اخبار اروپا را دنبال می‌کند، این موضوع را باز کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز، مذاکرات میان قدرت‌های بزرگ و ایران بر سر مسئله هسته ای پس از 15 ماه بار دیگر از سرگرفته شد. در نشست روز شنبه در استانبول اولین گام مثبت برداشته شد و قرار است نشست دیگری ماه آینده در بیست و سوم ماه مه در بغداد برگزار شود.

کاترین اشتون مسئول بلندپایه سیاستهای خارجی اتحادیه اروپا گفت:«ما توافق کرده ایم که پیمان ان‌پی‌تی مبنای جدی تضمین اجرای تمامی تعهداتی باشد که مورد پذیرش ایران قرار گرفته است. هم‌زمان حق ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای نیز کاملا به رسمیت شناخته می شود.» کاترین اشتون مذاکرات هسته ای روز شنبه را مفید و سودمند توصیف کرد.

سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه یورونیوز گفت: «تا پانزده ماه پیش نیز در همین شهر استانبول اعلام کردم که ما حاضریم از همین امروز گفت‌وگوها را ادامه دهیم. ما همان زمان هم برای ادامه گفت‌وگو ها آماده بودیم. ما می گفتیم گفت‌وگو ها در یک بستر از همکاری می تواند شکل گیرد و امروز آنها این آمادگی را دارند که در بستر همکاری گفت‌وگوها را شروع کنند به همین علت ما از آن استقبال کردیم.» وی در ادامه با اشاره به تحریمهای اتحادیه اروپا علیه نظام بانکی ایران و معاملات بانکی با این کشور گفت:«امروز مردم اروپا از برخی از فرصتها و ظرفیتها محروم می شوند که این محرومیت به شدت روی زندگی و اوضاع و احوال اقتصادی مردم اروپا تاثیر می گذارد. یکی از بحثهای اساسی نیز همین مناسباتی است که کشورهای اروپایی و مردم اروپا می توانند با جمهوری اسلامی ایران داشته باشند. جمهوری اسلامی ایران امروز ظرفیت‌های بسیار خوب چه در بحث صادرات به اتحادیه اروپا به خصوص در زمینه انرژی و نفت و چه در زمینه واردات از اروپا در بازار بزرگ 70 میلیون نفری که ایران دارد.» جلیلی همچنین با یادآوری ظرفیت‌های اقتصادی موجود میان ایران و اروپا تاکید کرد: «برخی از موضوعات و برخی از تحریم‌هایی که امروز بر بحث مثلا مبادلات بانکی با جمهوری اسلامی ایران اعمال می شود؛ هزینه آن را مردم اروپا می پردازند زیرا وقتی که به دنبال این تحریمها ما نتوانیم آن واردات را انجام بدهیم یا آن صادرات را انجام دهیم، ده‌ها و بلکه هزاران فرصت شغلی از بین می رود.»

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی