انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 235)
شنبه 26/1/1391 - 16:45 -0 تشکر 446230
روشی برای ترویج هنر

هنر نمایش سیار

راه‌اندازی تئاتر سیار اقدام بسیار مثبت و خوبی است، ولی امیدوارم فقط محدود به اجرا روی ماشین نشود. این ماشین سیار در خیلی از جاهای دنیا وجود دارد و برای بردن تئاتر به مناطق دوردست و به روستاها بسیار مفید است. از این ماشین به دلیل امكاناتی كه دارد در شب هم می‌توان استفاده كرد.

با تئاتر سیار می‌توان تئاتر را میان مردم برد و به گسترش آن كمك كرد. خوشبختانه امكان ساخت چنین ماشینی در كشور ما وجود دارد. به‌طور قطع تكثیر این وسیله برای شكوفایی فرهنگ و ترویج هنر نمایش در سطوح مختلف یك اقدام كاملا منطقی و مناسب است. ما بشدت نیازمند فرهنگسازی در زمینه‌های مختلف هستیم.كیفیت برنامه‌های تئاتری كه روی این اتومبیل‌های سیار اجرا می‌شوند بسیار مهم است. گروه‌هایی كه با این تریلی سفر می‌كنند باید كاملا حرفه‌ای باشند و آثار از مشخصات هنری قابل قبولی برخوردار باشد. كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان بنیانگذار نخستین گروه‌های حرفه‌ای تئاتر كودك و نوجوان در ایران است. نخستین اتومبیل سیار تئاتر در ایران توسط مركز تئاتر كانون در سال 1349 شكل گرفت و اجرا شد. این گروه، تئاتر را به محل زندگی كودك و نوجوانان، حیاط مدرسه‌ها، بیمارستان كودكان و مراكز بهزیستی برد. همچنین در مراكز فرهنگی هنری كانون در سطح ایران یكسری كتابخانه كودك وجود داشت كه در آن برنامه اجرا كردند. این گروه تئاتر سیار ابتدا ماشین نداشتند. در سال 1352 هم یك ماشین سیار تئاتر طراحی و توسط كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان به كشور آلمان سفارش داده شد و سال 1353 نخستین اتومبیل سیار تئاتر در قالب یك دستگاه تریلی با امكانات مختلفی چون ژنراتور برق و اتاق گریم همچنین امكان نشان دادن فیلم 16 میلی‌متری و صحنه تئاتر ساخته شد. گروه تئاتر كانون توسط این دستگاه در مناطق خارج از تهران برنامه اجرا كردند و نمایش خود را در شهرها و روستاها بین دو شهر به اجرا درآوردند. این ماشین به‌طور مداوم برنامه اجرا می‌كرد بویژه در ایران كه چهارفصل را به طور كامل دارد. به عنوان نمونه در تابستان استان‌های شمالی، شمال غرب و استان‌های مركزی را پوشش می‌داد. در فصل زمستان به استان‌های جنوبی كشور می‌رفت. این فعالیت‌ها تا انقلاب ادامه داشت و بعد از انقلاب با آغاز جنگ تحمیلی این ماشین تئاتر به عنوان بیمارستان صحرایی به جبهه ارسال شد. در سال‌های پایانی جنگ، اتاق این تریلی به كانون برگردانده و اواخر دهه 70 به طور مجدد در كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان راه‌اندازی شد. گروه‌های مختلف تئاتر كودكان در نقاط مختلف ایران بویژه در ایام جشن‌های دهه فجر به استان‌های مختلف سفر كردند كه تا امروز به فعالیت خودش ادامه می‌دهد. بعد از انقلاب اسب فرسوده تریلی تعویض و یك اسب نو برای آن خریداری شد و همچنان این ماشین فعالیت خود را در حد امكانات موجود در كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان ادامه می‌دهد. منبع : جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی