تعلیم و تربیت (بازدید: 552)
دوشنبه 14/1/1391 - 10:19 -0 تشکر 444156
تعلیم و تربیت در جوامع کهن

مطالب این مبحث برگرفته از http://kalapoor.blogfa.com/ می باشد.

بشر اولیه فلسفه مدونی برای تعلیم و تربیت نداشته، اما آداب و رسوم و سنت ها و عاداتی که رفته رفته بر اساس میل به بعاء و دیکر نیازهای غریزی در جامعه پا گرفته است هدفی پویا را که عبارت از صیانت نفس و جسجوی زندگی بهتر بوده است بر وجود وی مسلط ساخته و او را همواره به نبردی آشتی ناپذیر برای بقاءنسل خویش وا داشته است.

دوشنبه 14/1/1391 - 10:20 - 0 تشکر 444157

تعلیم و تربیت در حقیقت با پیدایش و سکنی گزیدن بشر در روی زمین آغاز شده است.خاک، سنگ، کوه، تپه، دریا، جنگل و جویبار و دیگر مظاهر طبیعت و نیز خود زندگی و نیازهای آن نخستین کتاب های درسی نوع بشر بوده اند و با تامل در درسهای همین کتابها طبیعت بوده ایت که توع بشر، در آن زوزگاران توانسته است تا حدی که مقدور بوده مقدمات لازم را بیاموزد و در نتیجه با بهره گرفتن از دانش محدود خود محیط زندگیش را مناسب با امکانات موجود شکل ببخشدد بشر در یط این راه دراز و پرنشیب و فراز با به کار گرفتن نیروی دریافت قدرت استنباط و استنتاج خویش هر جا که دستش برآمده بر طبیعت چیره گشته و آن را برحست میل و نیاز خود تغییر داده و هر جا که تصرف در طبیعت برایش مقدور نبوده کوشیده است تا خود را با آن سازگار کند.

دوشنبه 14/1/1391 - 10:21 - 0 تشکر 444158

هدف اصلی و نهایی تعلیم و تربیت ابجاد آمادگی برای زندگی بوده است. غریزه طبیعی میل به زندگی بشر اولیه را ناچار ساخته است تا برای بدستآوردن غذای، لباس، مسکن و نیز برای مقابله با دشمن به تلاش و کوشش بپرداد.در اثر همین تلاش و کوشش بود که نوع بشر توانست میزان تواناییهای خود را در رفع نیازها فزونی بخشد و رفته رفته به مهرتهایی دست یابد که برای محافظت خود از شر دشمنانش که دیگر انسان ها، طبیعت و جانوران بوده اند به آنها نیاز داشته باشد.

دوشنبه 14/1/1391 - 10:22 - 0 تشکر 444159

تنها پرورش قدرت فیزیکی و تواناییهای بدنی بود که می توانیت انسان های اولیه را از نظر امنیت به ادامه زندگی مطمئن سازد و از همین جاست که افراد قبایل نخستین انسانی وجود کودکان قوی و با بنیه و چابک را موهبت و کودکان ضعبف و ناتوان را خطری برای گروه می پنداشتند

دوشنبه 14/1/1391 - 10:22 - 0 تشکر 444160

با این همه اعتبار و اهمبت بسیاری که انسان های روزگاران کهن برای قوای جسمانی و مهارت های بدنی و چابکی و چالاکی، به منظور مقابله با حیوانات درنده یا جنگ با دشمن یا شکار و تهیه غذا قایل بودند آنان را از توجه به برخی دیگر از نیازهای بشر غافل نکرده بود. تحقیقت دانشمندان نشان می دهد که آنان احترام بزرگتران و از جمله پدر و مارد را نگه می داشتند و به روابط گروهی و زنگی اجتماعی و امور تفریحی و عبادت نیز توجه خاص مبذول می داشتند.

دوشنبه 14/1/1391 - 10:23 - 0 تشکر 444161

مطالب و موضوعا ت آموزش


اکر با دقت در نحوه زندگی انسان های اولیه بنگریم شاید بتوانیم موضوعاتی را که آنان برای تعلیم و تربیت به فرزندانشان انتخاب می کردند با چهار دسته تقسیم کنیم.


1.      تعلیماتی که جوانان برای مسائل ایمنی و زیستی از قبیل تهیه خوراک(شکار و ماهیگیری و غیره)، پوشاک، پناهگاه و محافظت خود و وابستگانشان آماده و تربیت می کرد.


2.      تعلیماتی که راه و رسم زندگی دوستانه اجتماعی را به آنان می آموخت


3.      تعلیماتی که جهان هستی و عظمت آن و آفرینش و اعتقادات مذهبی و عبادات و اموری از این قبیل را به آنان ساد می داد


4.      تعلیماتی که قدرت بیان، فن سخنوری، موسیقی و وسایل ابتدایی آن، زیبایی و تزئینات و چابکی در رقص مراسم جمعی مذهبی و غیره را در بر می گرفت.

دوشنبه 14/1/1391 - 10:23 - 0 تشکر 444162

تعلیم و تربیت در جوامع کهن بیشتر جنبه علمی و تجربی داشت و تقریبا تنها به فعالیت ها و اقداماتی توجه می شد که در زندگی روزمره مورد استفاده بود. آداب و رسوم و سنت ها و عادات به طور علمی و شفاهی و از طریق تقلید از بزرگتران به کودکان منتقل می شد و نقش بسیار مهم و سازنده ای در آماده کردن برای نوع زندگی و مسئولیتی که در آینده باید می پذیرفت و به عهده می گرفت دارا بود.

دوشنبه 14/1/1391 - 10:24 - 0 تشکر 444163

مدرسه یا سازمانی رسمی برای تعلیم و تربیت وجود نداشت و کلاس و معلمم در کار نبود. اما در حقیقت سراسر زندگی عملا مدرسه بود و هر عضوی از جامعه یک معلم.

دوشنبه 14/1/1391 - 10:25 - 0 تشکر 444164

انشالله در حضور بعدی مطالبی دیگر به این مبحث اضافه خواهم کرد.

دوشنبه 14/1/1391 - 16:48 - 0 تشکر 444244

با نام خدا و سلام


به به حضور استاد  رها را گرامی داشته و ممنوننیم بابت ایجاد این تاپیک.


خیلی عالی بود با شما هستیم تا اخر مبحث

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

سه شنبه 15/1/1391 - 9:34 - 0 تشکر 444317

خیلی عزیزی استاد


وظیفه مو انجام دادم


انشالله شما هم بیشتر سر بزن


با مبحث های جدید


تا به خواست خدا این انجمن هم در بورس فعالان قرار بگیره


فعلا تونستیم تا رده پنجم بیاریمیش بالا

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی