• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
بهداشت و سلامت (بازدید: 896)
سه شنبه 8/1/1391 - 9:28 -0 تشکر 442890
واکاوی یکی از معجزات حضرت عیسی علیه السلام

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام دوستان عزیز

برای شروع بحث نیاز دارم که یکی از عزیزان همراه، مختصری از بیماری پیسی یا برص یا vitiligo برامون بذارن تا دقیقا بگم منظورم از واکاوی یه معجزه چیه.

کسی حضور داره؟

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

چهارشنبه 9/1/1391 - 12:50 - 0 تشکر 442971

(اذ قال اللّه یا عیسى ابن مریم اذكر نعمتى علیك وعلى والدتك إذ أیّدتك بروح القدس تكلّم الناس فى المهد و كهلاً وإذ علّمتك الكتاب والحكمة والتوراة والإنجیل وإذ تخلق من الطین كهیئة الطیر بإذنى فتنفخ فیها فتكون طیراً بإذنى وتبرئ الأكمه والأبرص باذنى وإذ تخرج الموتى باذنى وإذ كففت بنى إسرائیل عنك إذ جئتهم بالبیّنات فقال الذین كفروا منهم إن هذا إلاّ سحر مبین) مائده/ 110


چنین بود كه خداوند گفت اى عیسى بن مریم, نعمتم را بر تو و برمادرت یاد آر, كه تو را به روح القدس یارى دادم تا در گهواره (به اعجاز) و درمیانسالى (به وحى) با مردم سخن گفتى, ویاد كن كه به تو كتاب وحكمت و تورات وانجیل آموختم, ویاد كن كه به اذن من از گِل, چیزى به هیئت پرنده مى ساختى ودرآن مى دمیدى, پس به اذن من پرنده اى (جاندار) مى شد و به اذن من, نابیناى مادرزاد وابرص را بهبود مى بخشیدى, ویاد كن كه مردگان را به اذن من زنده ازگور بیرون مى آوردى, ویاد كن كه چون براى بنى اسرائیل معجزاتى آوردى (آسیب وآزار) آنان ر ا از تو باز داشتم, آن گاه كفرپیشگان ایشان مى گفتند, این جز جادوى آشكار نیست.


كلمه (الأبرص) در دو سوره قرآن مجید آیات 49 آل عمران و 110 مائده آمده است و هر دو آیه درمورد معجزات حضرت عیسى(ع) واز دلایل اثبات حقانیت و پیامبرى او مى باشد كه آن حضرت به اذن پروردگار متعال, كور مادرزاد را درمان مى كرد وبه زنده كردن مردگان مى پرداخت واز گ ِل, شكل پرنده اى مى ساخت و درآن مى دمید كه به صورت موجود زنده اى در مى آمد و(برص) را نیز درمان مى كرد.


كلمه (برص) پذیرفته شده كه نوعى بیمارى پوستى است كه از جمله عوارض آن بروز تغییر رنگ پوست و سفید شدن موضعى آن مى باشد. اهمیت بررسى و درك صحیح آن در فرهنگ اسلامى, بدان جهت است كه این عارضه در احكام فقهى وقانون ازدواج و طلاق مورد نظر قرار گرفته است وهنگامى كه پس از عقد ازدواج, مشخص شود كه زن مبتلا به (برص) بوده ومرد از آن اطلاعى نداشته است واحساس غبن نماید, یكى از عواملى است كه مى تواند موجب فسخ عقد ازدواج زن و مرد گردد.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

چهارشنبه 9/1/1391 - 15:58 - 0 تشکر 443086

سلام


فصل بهار وطوفان های شن مرا درگیر بیماری دخترم می کند برای همین نتونستم سر بزنم.


نوروزتان پیروزوسالی سرشار از شکوفه های معرفت درانتظارتان باشد.


واما جواب سوالتون


پیسی یا برص یا ویتیلیگو یك بیماری پوستی است كه در آن لك های سفید رنگ به دلیل از دست رفتن رنگدانه پوست بوجود می آیند، این ضایعات در هر جایی از بدن ممكن است دیده شوند. معمولاٌ در هر دو طرف بدن بطور قرینه لك های متعدد سفید و شیری رنگ دیده می شود. شایع ترین مناطق درگیری پوستی عبارتند از: صورت، لب ها، دست ها، بازوها، پاها و نواحی تناسلی.
چه كسانی به پیسی مبتلا می شوند؟
 از هر صد نفر، یك یا دو نفر به این بیماری مبتلا می شوند. حدود نیمی از افرادی كه به این بیماری دچار می شوند، قبل از بیست سالگی علایم آن را در خود خواهند یافت. حدود یك پنجم از مبتلایان نیز یكی از افراد خانواده شان به این بیماری مبتلا بوده اند. بیشتر كسانی كه پیسی دارند، از نظر سلامتی عمومی در وضعیت خوبی بسر می برند.


راستی چه مبحث جالبی خیلی دلم می خواد بقیه مطلب چی هست؟

پنج شنبه 10/1/1391 - 9:29 - 0 تشکر 443213

به نام خدا و سلام


ممنون از سرکار ملیناز به خاطر شرکتشون در بحث.


بله همونجور که فرمودید پیسی یه بیماری پوستیه که من روی قسمت آخر صحبتتون تاکید دارم: اینکه بیمار پیسی از نظر جسمی مشکل دیگه ای نداره و سالم است.


اما ادامش...


+++++++++++++++++++++++


این كلمه در فارسى به پیسى یا سفید شدن موضعى پوست درنقاط مختلف بدن, تعبیر شده است,


ولى در پزشكى عارضه تغییر رنگ, بر اثر اختلال در رنگدانه هاى پوست (چه افزایش وچه كاهش و ازبین رفتن سلولهاى حاوى رنگدانه) به دو گونه ایجاد مى شود:


1. به صورت ثانویه كه شایع تر است و بیش تر در اثر بیماریهاى مزمن كبدى, اختلالات غددى بویژه غده فوق كلیوى, بیماریهاى خود ایمنى مانند بیمارى لوپوس (SLE), كمبودهاى ویتامینى, مصرف داروهاى خاص و یا تماس با آنها, مانند داروهاى ضد سرطان ایجاد مى شود. مواردى از ا ین دست درجریان جنگ تحمیلى رژیم بعث عراق, علیه ایران اسلامى در اثر بمبهاى شیمیایى نیز دیده شده است كه در این موارد با درمان نهایى و یا بهتر شدن بیمارى زمینه اى و یا قطع تماس با ماده شیمیایى, این اختلال نیز بهتر شده و یا كاملاً خوب مى شود.


2. تغییر رنگ به شكل اولیه بوده كه دراین صورت یا بواسطه بیمارى مادرزادى و ارثى ایجاد مى گردد. بدین گونه نوزاد از آغاز تولد مبتلا به كمبود فعالیت سلولهاى رنگدانه اى است و علاوه بر سفید شدن پوست, عموماً با تغییر رنگ و سفید شدن موها و نیز تغییر رنگ مردمك چشم و ضایعات دیگر چشمى همراه است, و آن را دراصطلاح پزشكى (albinism) مى نامند. ویا در طول زندگى بروز نموده كه ممكن است توأم با بیماریهاى دیگر بوده و یا علامت بروز یكى از آنها باشد, كه درصد نسبتاً كمى را شامل مى شود و یا به تنهایى بروز نموده وممكن است هیچ گونه علت واضحى نداشته باشد كه بیش تر موارد چنین است و آن را در اصطلاح پزشكى (vitiligo) مى نامند وظاهراً كلمه (پیسى) در فارسى به این نوع اختلال پوستى گفته مى شود.


در نوع البینیسم (albinism) اختلال, درمان نهایى ندارد, ولى در نوعى كه با از بین رفتن بدون علتِ رنگدانه و سفید شدن موضعى پوست ایجاد مى شود (vitiligo) در بررسیهاى آمارى مشخص شده كه برخی موارد ممكن است خود به خود به تدریج خوب شود و رنگدانه هاى پوست, به حالت طبیعى بازگشت نماید.


=======================


با ما همراه باشید.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

پنج شنبه 10/1/1391 - 9:33 - 0 تشکر 443214

اكنون باید ارزیابى نمود كه آیا كنار هم نهادن كارهایى همانند شفا دادن كور مادرزاد كه اگر با اختلالات عصبى چشمى همراه باشد, در پزشكى قابل درمان نیست, وزنده كردن مردگان ـ كه فقط در قدرت بى پایان خداوند متعال مى باشد, و درمواردى اولیاى الهى (پیامبران) به اذن پروردگار هستى در مقطعى از زمان مى توانند آن را انجام دهند ـ وهمچنین از گِلى بى جان, پرنده اى جاندار ساختن, با بیمارى پوستى از نوع اولیه سفید شدن موضعى پوست (vitiligo) درمواردى كه با اختلال دیگرى همراه نباشد ـ كه خود به خود نیز قابل خوب شدن است و به طور عموم زیان و آسیب مشخصى به سلامتى فرد نمى رساند وقابل سرایت به دیگران نیز نمى باشد و تنها یك تغییر رنگ پوستى در بعضى قسمتهاى بدن است ـ با سنگینى و صلابت و استوارى آیات الهى درمورد سه امرى كه انجام آن براى بشر محال است, تناسبى دارد؟!


+++++++++++++++++++++++++++++++++


در ادامه به پاسخ به این سوال خواهیم پرداخت.


با ما همراه باشید.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

پنج شنبه 10/1/1391 - 19:8 - 0 تشکر 443392

سلام


هیجان انگیز شد!


منتظربقیه مطلب هستم.

جمعه 11/1/1391 - 9:52 - 0 تشکر 443501

درپاسخ, چنین ارزیابى مى شود كه كلمه (برص) به معناى درست آن, جزو بیماریهایى باشد كه درمان آن دست كم در زمان عیسى(ع) ناممكن یا بسیار دشوار بوده است. مانند بیمارى عفونى مزمن جذام (leprosy)


میكروب جذام در انسان, بیش تر به بافتهاى سطحى بویژه پوست و اعصاب محیطى حمله مى كند, كه با اختلالات عصبى و حسى و تغییر رنگ پوست و گاه سفید شدن آن در قسمتهاى مختلف بدن ونامنظم شدن سطح پوست درصورت و پیشانى درمراحل پیشرفته یكى از انواع آن, همراه است. واختلال عصبى حسى, یكى از علائم اولیه این بیمارى است كه به ضعف و لاغرى و انقباض عضلانى واختلال عروقى و عفونت ثانویه آن دراثر ضربه مى انجامد, و موجب تخریب نسجى و حتى خوردگى استخوان بویژه در انگشتان دست و پا مى گردد كه سرانجام سبب ازبین رفتن آنها مى شود. بروز دردهاى احشائى نیز از نشانه هاى این بیمارى است كه انتشار ضایعه پوستى صورت به پلك چشم, سبب اختلال در باز و بسته شدن آن گردیده وممكن است به خشكى قرنیه, ضایعات دیگر چشمى و سرانجام كورى بیمار بیانجامد.


انتشار میكروب جذام به دستگاه تناسلى مردان بالغ در مراحل پیشرفته, سبب عقیم شدن آنها مى گردد.


فرق ضایعه پوستى در جذام با برص(vitiligo) دراین است كه تغییر پوست درجذام, همواره با اختلال حسى موضعى نیز همراه است, اما در (vitiligo) درناحیه از بین رفتن رنگ پوستى هرگز اختلال حسى به وجود نمى آید.


تا قبل از كشف عامل میكروبى آن mycobacterium leprus و درمان مربوطه در قرن جدید, جذام كه از بیماریهاى مزمن ومسرى است, بسیار آزاردهنده و صعب العلاج و درمواردى كشنده بوده است.


=======================


با ما همراه باشید

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

جمعه 11/1/1391 - 12:12 - 0 تشکر 443525

سلامبحث جالبیه. منم هستم باهاتون:)

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

جمعه 11/1/1391 - 19:1 - 0 تشکر 443650

پیسی همون بیماری هست که مرحوم مایکل جکسون گرفت؟


اولش سیاه پوست بود بعد سفید سفید شد


میگفتن رنگ دانه از دست داده!

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

شنبه 12/1/1391 - 10:12 - 0 تشکر 443739

vahidmiladi گفته است :
[quote=vahidmiladi;415987;443650]

پیسی همون بیماری هست که مرحوم مایکل جکسون گرفت؟


اولش سیاه پوست بود بعد سفید سفید شد


میگفتن رنگ دانه از دست داده!

سلام وحید جان

بله، گویا جناب مایکل خان، به بیماری پیسی و نیز بیماری لوپوس مبتلا بودند که هر دوش ماهیت اتوایمون یا خودایمنی دارند.

با ما همراه باشید.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

شنبه 12/1/1391 - 10:22 - 0 تشکر 443741

كتاب (معجم الفاظ القرآن كریم) چاپ مصر (1290 هجرى, 1970 م) نیز در شرح كلمه (الابرص) آمده است:


(البرص هو ابیضاض الجلد من فقد خضابه و یحدث على شكل بقع مختلفة الحجوم وهو عرض من أعراض الجذام المتعددة والابرص هو المصاب بذلك الداء.)2


برص عبارت است از سفید شدن پوست در اثر از بین رفتن رنگ طبیعى آن و به صورت لكه هایى در اندازه هاى مختلف پدیدار مى گردد واین نوعى از انواع چندگانه جذام است و (ابرص) به چنین بیمارى گفته مى شود.


شناخت بیمارى (برص) به عنوان یكى از انواع جذام, مطابق شرحى كه دراین لغت نامه الفاظ قرآن كریم نیز ذكر شده است, واقعى تر و صحیح تر مى نماید, كه به استناد گزاره هاى تاریخى در زمان حضرت عیسى(ع) در سرزمین فلسطین نسبتاً شایع بوده است.


همچنین باید توجه داشت كه درقرآن كریم كلمه (جذام) و یا (مجذوم) ذكر نشده است, تا بتوان آن را مدلولى جدا از كلمه (برص) در قرآن دانست.


جالب توجه است كه در بعضى كتب كلاسیك پزشكى موجود بیمارى جذام را علاوه بر نامهاى ویژه با عنوان ((biblical disease بیمارى كه دركتاب مقدس انجیل از آن یاد شده, نیز نامیده اند ومطابق یك ارزیابى آمارى 10 تا 20 میلیون نفر در دنیاى امروزه نیز به این بیمار ى مبتلا هستند.


براساس این نكته هاى علمى وقرائن موجود در آیات چنین مى نماید كه (برص) باید نوعى بیمارى صعب العلاج باشد ونه تنها تغییر رنگ پوست.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی