بهداشت و سلامت (بازدید: 662)
پنج شنبه 3/1/1391 - 17:56 -0 تشکر 442377
آیا آدامس موجب كاهش وزن می شود؟

ازخدا خواهیم توفیق ادب                     بی ادب محروم گشت از لطف رب

بی ادب تنها نه خود را داشت بد                    بلكه آتش در همه آفاق زد

www.novindiet.com


به عنوان یك اصل باید بپذیریم كه مسلما جویدن آدامس منجر به كاهش وزن آشكار در شما نخواهد شد، مگر این كه همچنین از رژیم غذایی كم كالری پیروی نمایید و فعالیت بدنی منظم داشته باشید.
آدامس

آیا جویدن آدامس های بدون قند حقیقتا می تواند به كاهش كالری های روزانه شما كمك كند؟

جویدن آدامس ممكن است از جهاتی برای شما مفید باشد، نه تنها می تواند تنفس شما را تازه كند، بلكه می تواند به شما جهت غلبه بر اشتیاق به مصرف مواد غذایی پر انرژی مانند انواع اسنك ها و سیگار نیز كمك نماید و همچنین حافظه ی شما را تقویت می كند و حتی به كاهش وزن تان كمك نماید.

برخی مطالعات نشان داده اند كه جویدن آدامس می تواند به كنترل تمایلات غذایی، مدیریت گرسنگی و تقویت كاهش وزن كمك كند؛ ولی هنوز این ایده تایید نشده است كه مصرف چند تكه آدامس در طی روز موجب لاغر شدن می گردد. اگر چه مطالعات كمی نشان داده اند كه جویدن آدامس می توانند به شما در كاهش كالری دریافتی تان كمك نماید.

به عنوان یك اصل باید بپذیریم كه مسلما جویدن آدامس منجر به كاهش وزن آشكار در شما نخواهد شد، مگر این كه همچنین از رژیم غذایی كم كالری پیروی نمایید و فعالیت بدنی منظم داشته باشید.

اگر به مصرف آدامس در طی روز عادت دارید، باید بدانید كه آدامس های عاری از قند بهترین گزینه هستند چرا كه معمولا كمتر از 5 كیلو كالری به ازای هر قطعه تولید می كنند(در مقایسه با 10 كیلو كالری انرژی به ازای هر قطعه آدامس عادی). اما باید توجه شود كه مصرف زیاد شیرین كننده مصنوعی(كه در آدامس های بدون قند نیز موجود هستند) ممكن است خاصیت ملینی یابند وعوارضی را برای سلامت فرد در بر داشته باشند.

شاید بزرگ ترین مزیت جویدن آدامس برای كاهش وزن وقتی باشد كه شما یك

تكه آدامس را به جای شكلات یا شیرینی جات یا دونات مصرف نمایید

اثر جویدن آدامس بر كاهش وزن

در یك مطالعه ای كه اخیرا انجام شده نشان داده شد كه افرادی كه آدامس می جویدند، در ناهارشان چیزی در حدود 68 كیلوكالری كمتر كالری مصرف می نمودند و در بقیه اوقات روز كمتر دچار پرخوریشدند. جویدن آدامس همچنین به شركت كنندگان مطالعه كمك كرد تا تمایلات غذایی شان را كنترل كنند و در مقابل رفتارهای چاق كننده مقاومت نمایند. افرادی كه آدامس می جویدند در حقیقت در حدود 5 درصد، كالری بیشتری را نسبت به افرادی كه آدامسنمی جویدند، می سوزانند.

یك مطالعه ی دیگر از دانشگاه Louisiana State University نشان داد جویدن آدامس در كنترل اشتها مفید است و 40 درصد دریافت كالری روزانه شركت كنندگان را كاهش می دهد و تمایل به مصرف میان وعده ها را كاهش می دهد.

اگر با جویدن آدامس 50 كیلو كالری از كالری دریافتی روزانه ی خود را بكاهید و در كنار آن یك تغییر كوچك دیگر در الگوی زندگی تان ایجاد كنید(برای مثال شیر دریافتی تان را از شیر 2 درصد چربی به شیر 1 درصد چربی تغییر دهید و یا در محل كار به جای آسانسور از پلكان استفاده نمایید)، با این شیوه می توانید روزانه در حدود 100 كیلوكالری از كالری دریافتی تان را كاهش دهید و این تغییر می تواند منجر به كاهش حدود 5 كیلوگرم از وزن شما در سال گردد.

شاید بزرگ ترین مزیت جویدن آدامس برای كاهش وزن وقتی باشد كه شما یك تكه آدامس را به جای شكلات یا شیرینی جات یا دونات مصرف نمایید. اگر جویدن آدامس جایگزینی برای مصرف تنقلات ناسالم پر كالری باشد می تواند در طولانی مدت بر كاهش وزن تاثیر گذار باشد.

 

برخی راه كارها جهت كاهش كالری دریافتی روزانه از طریق مصرف آدامس عبارت هستند از:

آدامس
* جویدن آدامسبرای فرو نشاندن تمایل به مصرف یك خوراكی زاید بین وعده های غذایی.

* می توانید به نشانه ی پایان غذا خوردن، یك تكه آدامس را در دهان خود بگذارید و از بیشتر خوردن پیشگیری نمایید. در مهمانی ها و یا در هنگام تماشای تلویزیون با قرار دادن یك عدد آدامس در دهان تان از جویدن های بی فكرانه ی دیگر خوراكی ها در دهان تان پیشگیری نمایید.

* می توانید كمی آدامس را در كیف دستی خود به همراه داشته باشید تا توسط مصرف آدامس در برابر تمایل به مصرف خوراكی های پركالری مقاومت كنید. 

* می توانید در هنگام آشپزی یك تكه آدامس در دهان خود قرار دهید تا از ریزه خواری غذا به هنگام آشپزی پیشگیری كنید.

 

عوارض آدامس

در مصرف آدامس زیاده روی نكنید. هر چند كه شاید آدامس بتواند به كاهش كالری دریافتی شما كمی كمك كند و از مصرف خوراكی های پركالری ممانعت نماید، ولی بسیار مهم است كه هرگز در مصرف آدامسافراط نكنید.

* اغلب آدامس های عاری از قند حاوی یك شیرین كننده ی كم كالری به نام سوربیتول می باشند. سوربیتول یك قند الكلی است كه جذب ضعیفی در روده ها دارد و به مانند یك ملین عمل می كند. نتایج یك مطالعه كه اخیرا در ژورنال British Medical Journal  چاپ شده، حاكی از آن است كه مصرف بی رویه ی آدامس های حاوی سوربیتول موجب ظهور عوارضی نظیر؛ اسهال مزمن، درد، كاهش وزن غیر منتظره و ... می گردد.

* جویدن آدامس همچنین می تواند موجب بلع هوا گردد كه می تواند منجر به نفخ شود. برخی متخصصین توصیه می كنند شاید بهتر باشد كه آدامس را با یك آبنبات خیلی سخت كه خیلی دیر در دهان آب می شود جایگزین كنید(كه بر این پیشنهاد نیز اشكالاتی وارد است).

آدامس

جمع بندی مطلب و نتیجه گیری نهایی

شما می توانید جویدن آدامسرا نیز یكی از ابزارهای كاهش وزن خود نمایید، به ویژه اگر عادت دارید همیشه چیزی را برای خوردن داشته باشید.

 

آدامس های كم كالری شاید بتوانند به عنوان ابزاری كه به كمك آن گرسنگی و تمایلات غذایی خود را كنترل كنید و در طول زمان كالری دریافتی خود را كاهش دهید، استفاده شود. البته باید بدانید تاثیر مصرف آدامس بر كاهش وزن چشمگیر نیست، چرا كه شما باید برای موفقیت در كاهش وزن عادات غذایی خود را تغییر دهید.

 

شما باید اطمینان حاصل كنید كه مصرف میان وعده های سالم و مغذی ای نظیر: سبزیجات، شیر كم چرب و میوه ها را فراموش نمی كنید.

 

علاوه بر این فراموش نكنید كه اگر آدامس های حاوی سوربیتول را زیاد مصرف می كنید در جبران آن مقدار مصرف سوربیتول خود را با محدود نمودن مصرف دیگر غذاها و نوشیدنی های حاوی سوربیتول كنترل نمایید.

 

برای مشاهده ی وب سایت دكتر فرشچی می توانید به آدرس اینترنتی www.novindiet.com مراجعه نمایید.

 

دكتر حمیدرضا فرشچی - همكار تبیان

متخصص تغذیه - فوق تخصص دیابت و چاقی

بخش تغذیه تبیان


مطالب مرتبط:

آدامس و تاثیرات آن بر سلامتی

چند توصیه برای آدامس جویدن

آدامس جویدن در كودكان

نقش جویدن آدامس در سلامتی

آیا بلعیدن آدامس خطرناك است؟

جویدن آدامس، اشتها را كاهش می‌دهد

آدامس جویدن: قسمتی از رژیم غذایی شما!

آدامس های بدون قند و ایجاد اسهال

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی