ورزش و تندرستی (بازدید: 569)
سه شنبه 23/12/1390 - 12:4 -0 تشکر 440532
مصاحبه فتح ا... زاده

 

                                           

    
 
 فتح‌اله‌زاده: تا سرم شلوغ است رویانیان بازیکنانش را بگیرد  
 

سه شنبه 23/12/1390 - 12:13 - 0 تشکر 440533

به گزارش سایت رسمی باشگاه استقلال و به نقل از فارس، دکتر فتح‌اله‌زاده مدیرعامل استقلال در گفت‌و‌گویی تفصیلی در خصوص مسائل مختلف به صحبت پرداخت.
*‌از ابتدای سال 90 آغاز کنیم و دوست داریم بدانیم در این یک سال در باشگاه استقلال چه گذشت؟
در سال 90 فراز و نشیب‌های بسیار زیادی داشتیم و در شرایط گوناگونی قرار گرفتیم. هنگامی که تیم را آماده مسابقات کردیم از سوی کارشناسان و روزنامه‌نگاران تیم کهکشانی لقب گرفتیم. همیشه گفته بودم ما کهکشانی نیستیم ولی تیم خوبی هستیم. فشردگی مسابقات ما را دچار مشکل کرد، نه تنها استقلال بلکه اکثر تیم‌ها با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کردند. اگر یادتان باشد در ابتدای فصل گفتم می‌توانیم دو قهرمانی به دست بیاوریم اما در این اواخر به این مسئله اعتقاد پیدا کردم که حتی اگر یک جام را هم کسب کنیم نتیجه خوبی گرفته‌ایم.

سه شنبه 23/12/1390 - 12:13 - 0 تشکر 440534

*چرا؟
چون در یک مدت زمان کوتاه بازیکنان نخبه استقلال دچار آسیب‌دیدگی شدند. شاید این مسئله هر صد‌سال یک بار اتفاق بیفتد. تیم ما در مثلث اصلی زمین دچار مشکل شد و حیدری، جباری و تیموریان که ملی‌پوش هم هستند دچار آسیب‌دیدگی شدند. فرهاد مجیدی و کرار رفتند و این مسئله ملعبه‌ای شد برای برخی‌ها که دوست داشتند ما نتیجه نگیریم.
شاید در آن زمان تحلیل‌ها یک سویه بود و خیلی‌ها می‌گفتند پرویز مظلومی و استقلال افت کردند اما هیچ‌کس نمی‌گفت چرا این اتفاق افتاد. مدام می‌گفتند مظلومی را عوض کنید و مظلومی باید برود. اینها سختی‌های ما بود و هنگامی که یکی دو باخت آوردیم فشارها همه سویه شد و تصور می‌کردم با یک باخت دیگر وارد بحران می‌شویم اما انصافا خودم هم فکر نمی‌کردم به این زودی همه چیز را کنترل کنیم.
25 روز پرفشار و پراسترس را پشت سر گذاشتیم و خدا را شکر که ذوب‌آهن را در پلی آف لیگ قهرمانان بردیم و همه چیز به روال عادی برگشت. دیدید که الریان را هم در قطر بردیم و جو برگشت اما هنوز در یک کاخ شیشه‌ای هستیم که هر آن ممکن است بشکند.

سه شنبه 23/12/1390 - 12:13 - 0 تشکر 440535

*‌در این بین به مشکلات مالی اشاره نکردید؟
بیشترین مشکلات مالی را داشتیم و این مسئله به خاطر بدهی‌های گذشته بود که به ما لطمه زد. وقتی در این مورد حرف می‌زنم، برخی دوستان می‌گویند که می‌خواهد مدیر قبلی را تخریب کند اما من اعتقاد دارم باید بزرگ فکر کنیم. مثلا اگر من می‌گویم واعظ برای باشگاه بدهی گذاشت نباید فکر کنیم که می‌خواهم او را تخریب کنم.
ممکن است من هم بدهی بگذارم و اعتقادم این است که سیستم دچار مشکل است. روزی که باشگاه را تحویل گرفتیم بالغ بر 8 میلیارد تومان بدهی داشتیم. این رقم ما را اصلا اذیت نکرد ولی آن سه میلیاردی که مربوط به دوره گذشته بود خیلی روی کار ما تأثیر گذاشت. چون آن 8 میلیاردی که از مدیریت قبل به جا مانده بود تنها مربوط به ایشان نبود و ممکن است این بدهی به دوران من، قریب و حتی اولیایی هم مربوط باشد. آن 3 میلیارد تومان که به خود بازیکنان مربوط بود ما را خیلی اذیت می‌کرد و هر چه به بازیکنان پول می‌دادم پر نمی‌شد.
در این جا از کادر فنی و بازیکنان تشکر می‌کنم که علیرغم مشکلات مالی خیلی جنجال درست نکردند. شاید گله کرده باشند و در مصاحبه‌هایشان حرف‌هایی زده باشند اما خدا وکیلی ما را اذیت نکردند.

سه شنبه 23/12/1390 - 12:14 - 0 تشکر 440536

*‌مجموعه هزینه‌های باشگاه استقلال در سال 90 چقدر بود؟
امسال 8 میلیارد و 500 میلیون تومان باید به بازیکنان پرداخت کنیم. آنهایی که می‌گویند تیم 20 میلیاردی داریم، این رقم را بدانند. خدا می‌داند که همین رقم را خرج کردم و اگر فردا مخارج باشگاه را به وزارت ورزش تحویل بدهم، آنها می‌گویند که فتح‌اله‌زاده به خبرگزاری فارس گفته 5/8میلیارد اما حالا اسنادش متفاوت است. پس بنابراین مستند روی همه چیز صحبت می‌کنم.
مردم بدانند با این رقم این تیم را بستیم. حالا شما تصور کنید 3 میلیارد هم از قبل باقی مانده بود. حدود 2 میلیارد هم از سال قبل و در زمان خودم به بازیکنان بدهکار هستم چون در زمان ریاست آقای سعیدلو باید این رقم را می‌گرفتیم که نتوانستیم و حالا شما تصور کنید مجموع این ارقام چه عددی می‌شود. تا به امروز نزدیک به 5/4میلیارد از وزارت ورزش و همه نهادها کمک گرفتیم و بقیه را خودمان تهیه کردیم.
امیدوارم رفته رفته وضعیت وزارت ورزش بهتر شود و مجلس بتواند به ما در پرداخت‌ها کمک کند.

سه شنبه 23/12/1390 - 12:14 - 0 تشکر 440537

*چرا استقلال مثل پرسپولیس به سازمان خصوصی‌سازی برای خصوصی شدن این دو باشگاه پیشنهاد نداده است؟
من که نمی‌توانم پیشنهاد بدهم چون این مسئله اشکال دارد. اگر آقایان در سازمان خصوصی‌سازی گفته‌اند که ما پیشنهاد نداده‌ایم، درست می‌گویند. من صاحب باشگاه نیستم، این دو تیم به وزارت ورزش و جوانان تعلق دارد. آیا من می‌توانم اموال دیگران را بفروشم؟ قبلا هم به مسئولان سازمان خصوصی‌سازی گفته بودم که سهامدار باشگاه استقلال نیستم که پیشنهاد بدهم. شما باید با وزارت ورزش و وزیر صحبت کنید. ضمن آنکه باید بگویم فروختن استقلال و پرسپولیس این همه دنگ و فنگ ندارد! اصلا چرا ما را به بورس می‌برید؟ من این راه‌ها رفته‌ام.
آقایانی که در سازمان خصوصی‌سازی هستند این را بدانند که قبل از اظهار نظر آنها با آقای کردزنگنه جلسه داشتم و تمام صحبت‌هایم را با ایشان انجام دادم. وقتی برنامه می‌دهیم و هیچ جوابی نمی‌گیریم چرا باید مدام پیگیر مسئله باشیم.
زمانی که من پیشنهاداتم را به سازمان خصوصی‌سازی دادم، رویانیان مدیرعامل پرسپولیس نبود و من به همراه حبیب کاشانی پیشنهاداتم را به سازمان ارائه کردم.

سه شنبه 23/12/1390 - 12:14 - 0 تشکر 440538

*بیشتر توضیح می‌دهید؟
این را همه عالم می‌دانند که فتح‌اله‌زاده موافق خصوصی‌سازی است. آرشیو شما موجود است و همه می‌توانند به آن رجوع کنند که این حرف‌ها را زده‌ام. حتی تا یک سال بعد از پیشنهاد من کسی حرفی از خصوصی‌سازی نمی‌زد. باور کنید خسته شدم. برای خصوصی‌سازی کتاب هم نوشته‌ام ولی وقتی در عمل کاری انجام نمی‌شود و وقت تلف کردن است. به ما می‌گویند طرح بده ما هم ارائه کردیم. اول اینکه می‌گویند این طرح زیان می‌دهد و کسی پاسخ من را نمی‌دهد که چرا باید به بورس برویم.
دو باشگاه استقلال و پرسپولیس یک برند هستند که ارزش دارند. شما بگویید این برند را چند می‌فروشید تا من بخرم. نمی‌توانید بگویید تا من برایتان بفروشم. اصلا این مسئله احتیاجی به رفتن به بورس ندارد. همین حالا هستند کسانی که می‌گویند شما برندتان را اعلام کنید تا ما بخریم. اگر ضرر هم داشت، ما ضرر می‌دهیم. شما نمی‌خواهد به فکر ضرر ما باشید. شما مطمئن باشید عزمی برای فروش نیست.
آقایان سازمان خصوصی‌سازی که می‌گویید کسی این دو تیم را نمی‌خرد، این دو تیم مشتری دارند و حاضرند فقط شماره حساب بدهید تا همه کارها را انجام دهند اما اگر نمی‌خواهید بفروشید هیچ کس را اذیت نکنید.
در حال حاضر باز همه چیز شل شده است. شما ببینید اگر این حرف من درست از آب در نیامد. درست وقتی یک ماه مانده لیگ تمام شود، دوباره اعلام می‌کنند قصد واگذاری تیم را دارند و نمی‌گذارند ما بازیکن بگیریم و کارهایمان درست پیش برود.
*‌چرا با وجود صحبت‌های رئیس جمهور و تأکید ایشان مبنی بر واگذاری این دو تیم این کار عملی نشد؟
اراده‌ای برای واگذاری این دو تیم نیست. آقای رئیس جمهور در دوره قبلی انتخابات به ما اعلام کرد که در 2 ماه این دو باشگاه را واگذار می‌کنند.

سه شنبه 23/12/1390 - 12:15 - 0 تشکر 440539

*‌یعنی این مسئله سودی دارد که با آن مخالفت می‌کنند؟
سود ریالی هرگز،‌ اما سود تبلیغاتی دارد. همانطور که گفتم این دو تیم برند هستند. آیا اگر امروز یک کت و شلوار با برند معروف بپوشید بهتر است یا اینکه با یک برند معمولی. معلوم هست که اگر با یک برند معروف لباس بپوشید شیک‌پوش‌تر می‌شوید. ما لباس شیکی هستیم که اتفاقا مجانی است و هیچ کس دوست ندارد آن را از دست بدهد.

سه شنبه 23/12/1390 - 12:15 - 0 تشکر 440541

*‌مشکلات‌تان در سال 90 همین‌هایی بود که گفتید؟
نه همین نبود. سختی کار ما از جدایی مجیدی شروع شد. نمی‌دانم فرهاد مجیدی به چه دلیل از استقلال رفت. به من گفت که به خاطر دخترم می‌روم. بیش از 10 جلسه با مجیدی داشتم و در آخرین جلسه نزدیک به 3 ساعت با او صحبت کردم. حتی این جلسه بسیار پرتنش بود.

سه شنبه 23/12/1390 - 12:16 - 0 تشکر 440542

*‌منظورتان از پرتنش چیست؟
مصرانه خواهان این بودم که نرود و مدام اصرار می‌کرد به خاطر دخترش می‌رود اما باید بگویم فقط و فقط به خاطر شرایط دخترش به او اجازه جدایی دادم. اگر به من می‌گفت که با معاون مشکل دارم و یا مسائل دیگری را بازگو می‌کرد هرگز تسلیم مجیدی نمی‌شدم.
متأسفانه الان عده‌ای می‌گویند مجیدی به خاطر معاونان فتح‌اله‌زاده از استقلال رفت. اگر این مسئله است باید بگویم مگر می‌شود که بازیکن با یک نفر مشکل داشته باشد و به خاطر او تیم را ترک کند. مجیدی که با مظلومی شرایط خوبی داشت پس به خاطر او می‌ماند. من اینها را می‌گویم که مثال زده باشم نه اینکه خدای ناکرده بگویم کسی با شخصی مشکلی داشت. هنوز هم برای من جای سؤال است که چرا مجیدی از استقلال رفت چون خیلی به او نیاز داشتیم. او می‌توانست دو ماه را هم به خاطر ما تحمل کند بعد از آن همان بدخواهانی که بعد از رفتن فرهاد جوسازی می‌کردند می‌خواستند تیم را وارد حاشیه کنند.

سه شنبه 23/12/1390 - 12:16 - 0 تشکر 440543

*‌چطور؟
اگر با رفتن مجیدی تیم نتیجه نمی‌گرفت همان‌هایی که گفتم، من و استقلال را با هم نابود می‌کردند. مدام به من می‌گفتند چرا اجازه دادی برود. مگر می‌توانستم با زور او را نگه دارم؟ مگر همین حالا شرایط من خوب است. مگر در هفته گذشته نمی‌گفتند که قریب گزینه مدیر عاملی باشگاه استقلال است؟ ما باید ظرفیت داشته باشیم. می‌خواستند رفتن مجیدی را گردن ما بیندازند و ما را زمین بزنند.
دو بازیکن دیگر گرفتیم، اجازه ندادند تیم دو بازی کند و مدام می‌گفتند اینها جنس بنجول است که خریده‌اید. آیا شما اجازه دادید عملکرد این دو نفر را بررسی کنند؟ حالا می‌بینید که یرکوویچ گل‌های 3 امتیازی می‌زنند و اگر رقم قرارداد او را بگویم خنده‌تان می‌گیرد. آنهایی که انتقاد می‌کردند دو هفته صبر نکردند تا عملکرد این بازیکن را ببینند. مدام به من ایراد می‌گرفتند این چه بازیکنی است که گرفته‌اند اما الان با توجه به عملکرد یرکوویچ آنها چه حرفی دارند به من بزنند. اینها روزهای سختی است که من گذرانده‌ام. یک روزنامه هم بود که علیه ما مطلب می‌نوشت و من با سردبیر این روزنامه صحبت کردم و او متوجه شد حق با من است. آنها می‌نوشتند فرهاد مجیدی می‌خواهد قبل از جام حذفی افشاگری کند. این مطلب را درست در روزهایی که در بحران بودیم می‌نوشتند و هدف‌شان هم این بود در روزهایی که تیم مشکلاتی دارد مسئله رفتن مجیدی را دوباره پررنگ کنند.
مسئله دیگری که باعث می‌شد این مطالب را بنویسند این بود که اگر استقلال در جام حذفی نتیجه می‌گرفت می‌خواستند بنویسند که مجیدی چون نمی‌خواست حاشیه ایجاد شود حرف‌هایش را مطرح نکرد و اگر استقلال نتیجه نگیرد می‌خواستند بنویسند مجیدی بیش از این هشدارهایش را داده بود. من نمی‌دانم مجیدی این صحبت‌ها را انجام داده است یا نه. متأسفانه چنین صحبت‌های هم مشتری دارد ولی این کارها درست نیست.
آقای محترم شما بگذار مجیدی اگر دوست دارد خودش صحبت کند. چرا پیش داوری می‌کنی؟ اگر مجیدی صحبت‌هایش را کرد ما هم نمی‌گوییم چرا این حرف‌ها را زد. به جای اینکه به استقلال کمک کنند ما را به حاشیه می‌برند. در جریان فصل 5 بازیکن خود را به دلیل مصدومیت نداشتیم. در همین تیم پرسپولیس اگر علی کریمی را نداشته باشند به مشکل می‌خورند اما استقلال بازیکنان گردن کلفت خود را از دست داد ولی با همه این احوال خودمان را بالا کشیدیم و اکنون هم در جایگاه دوم جدول هستیم و در آسیا هم از بقیه بهتر نتیجه گرفتیم. دو بازی پلی آف را پشت سر گذاشتیم. این خیلی موفقیت بزرگی است. الاتفاق تیم کمی نیست و فینالیست جام حذفی عربستان بوده است. ذوب‌آهن هم نائب قهرمان آسیا بوده است. دیگر باید چه کنیم؟
هواداران ما این مسائل را می‌فهمند و اگر متوجه نمی‌شدند ما می‌باختیم. آنها درک کردند که عده‌ای ناجوانمردانه در حال به حاشیه بردن استقلال هستند. یک بار از هواداران خواهش کردم برای جام حذفی آنها را می‌خواهیم و آنها هم با حضورشان به ما جواب دادند. وقتی تلویزیون و سازمان لیگ می‌گوید 70 هزار تماشاگر در ورزشگاه بوده است، شک نکنید که 80 هزار نفر در ورزشگاه حضور داشتند و از این به بعد هم می‌آیند. من اگر بخواهم مشکلات را بگویم خیلی زیاد است و از حوصله بحث خارج است.
مثلا می‌خواهیم صبح برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا به خارج برویم همان صبح می‌گویند سه بازیکن‌تان به دلیل مشکلات خروجی نمی‌توانند از کشور خارج شوند. شما حساب کنید چه اضطرابی پیدا می‌کنیم. یا از آن طرف بانک مرکزی می‌گوید خرید و فروش دلار جرم است! شما فکر کنید ما کاروان 40 نفره را می‌خواهیم به خارج اعزام کنیم. از کجا باید دلار بخرم و چطور؟ همه اینها مسئله است. برای یک سفر خارجی حداقل 50 هزار دلار پول می‌خواهیم و اگر این پول را تهیه نکنم چطور جواب بدهم. لحظه به لحظه زندگی ما در فوتبال اضطراب است. از صبح که بیدار می‌شویم با مشکلات روبه‌رو هستیم تا شب.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی