انجمن ها > انجمن مهدویت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مهدویت (بازدید: 768)
پنج شنبه 18/12/1390 - 20:1 -0 تشکر 439336
القاب یار غایب


صاحب الامر
 
حتماً این لقب امام (ع) را تا به حال شنیده اید. این لقب را برای این به کار می برند که امام مهدی (ع) صاحب امر امامت است. این لقب را خود مردم برای امام به کار نبرده اند؛ بلکه مثل خیلی از لقب های دیگر امام (ع) برای اولین بار از زبان امامان دیگر شنیده شده است. امام صادق (ع) درباره ی اتفاق های هنگام ظهور می فرماید: «... در این زمان هر کس از فرزندان علی (ع) که در مدینه است، به مکه می گریزد و به صاحب امر می پیوندد، و او به سوی عراق روی آورد...»(1)
همه ی امامان (ع)صاحب امر امامت بوده اند؛ ولی به دلیل عظمت امر امامت و قیام حضرت مهدی (ع) این لقب را درباره ی ایشان بیش تر به کار می برند. خود امامان ما نیز بر روی این مسأله تأکید داشته اند. ریان بن صلت می گوید: به امام رضا (ع) گفتم: آیا شما صاحب الامر هستید؟ فرمودند: «من صاحب الامر هستم؛ اما نه آن کسی که زمین را از عدل پر کند، همان گونه که پر از جور شده باشد و چگونه او باشم، در حالی که ضعف بدن مرا می بینی و قائم کسی است که در سن پیران و منظر جوانان قیام می کند ...»(2)

صاحب الدار
 
صاحب الدار؛ اگر معنی «دار» را به عربی بدانید، که می شود خانه، این لقب امام (ع) را صاحب خانه معنی می کنید؛ البته خیلی هم غلط معنی نکرده اند. مقصود از «دار»، خانه ی پدری و جد آن امام (ع) است که ایشان در آن جا غایب شده است.
از آن جایی که نام آن امام (ع)را در دوران خفقان نمی شد برد، از انواع کنایه ها استفاده می شد. به احتمال بسیار زیاد، به کار بردن این لقب هم از جمله ی همان کنایه ها بوده که از روی تقیه و ترس از دشمنان به کار برده می شده.
اسحاق بن یعقوب می گوید:از محمد بن عثمان عمری خواستم تا نامه ای که در آن پرسش های سختی را مطرح کرده بودم، به حضرت مهدی (ع) برساند. پس توقیعی به خط مولایمان «صاحب الدار» صادر شد...(3) البته محدث نوری هم در کتاب خود از این لقب امام نام برده و حتی گفته که خود امام هم دیداری، خود را این گونه معرفی کرده است: «انا صاحب الدار!»(4)

صاحب الزمان
 
از لقب های بسیار مشهور امام (ع)است. اگر دقت کرده باشید، بسیاری از پدر بزرگ و مادر بزرگ های ما امام را با همین لقب صدا می زنند. از این لقب در میان راویان، اصحاب و شیعیان، بسیار استفاده شده است.(5)
امام صادق (ع)می فرماید: «...و آخرهم القائم بالحق بقیة الله فی الارض و صاحب الزمان»؛ «و آخرین آن ها قائم به حق بقیه الله در زمین و صاحب الزمان است.»(6)
اگر چه هر یک از امامان (ع) صاحب زمان خود هستند؛ اما به خاطر عمر زیاد حضرت مهدی (ع) ایشان بیش تر به این لقب شهرت پیدا کرده است.

وتر
 
این هم یکی از لقب های امام مهدی (ع) است. «وتر» به معنای تنها، طاق، فرد و منفرد در کمال و فضیلت های الهی ای است که پیش از حضرت مهدی (ع) کسی به آن ها سرفراز نشده است.(7)

جابر
 
«جابر» درلغت به معنی «درست کننده» و «شکسته بند» است. این لغت از ویژگی های خاص حضرت مهدی (ع) است. به قول محدث نوری، فرج اعظم و گشایش همه ی کارها و ترمیم همه ی دل های شکسته و خرسندی همه ی قلوب پژمرده و شادی همه ی جان محزون و شفای همه ی بیماری های مزمن مخفی، به وجود مبارک او است.

پی نوشت ها :
 
1-الغیبه، ص 270،باب 14، ح43.
2-کمال الدین و تمام النعمة، ج 2،باب 35،ح 8.
3-الغیبة، ص290، ص362؛ بحارالانوار، ج 51، ص 349.
4-نجیم الثاقب، ص 79.
5-کتاب الغیبة، ص244، ح211وص271، ح237.
6-کمال الدین و تمام النعمة، ج2، ص342، ح23.
7-نجم الثاقب، ص 124.
8-همان، ص 67.
 
منبع:نشریه انتظار نوجوان شماره 73

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

جمعه 19/12/1390 - 1:37 - 0 تشکر 439393

یا ابا صالح المهدی

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

جمعه 19/12/1390 - 18:6 - 0 تشکر 439484

یا صاحب الزمان ادرکنی

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
شنبه 20/12/1390 - 19:52 - 0 تشکر 439711

بنام خدا

سلام

                بقیّة اللّه: باقیمانده خدا در زمین. 

             خلیفة اللّه: جانشین خدا در میان خلایق. 

             وجه اللّه: مظهر جمال وجلال خدا، سمت و سوى الهى كه اولیاى حق رو به او دارند. 

              باب اللّه: دروازه همه معارف الهى، درى كه خدا جویان براى ورود به ساحت قدس الهى، قصدش مى كنند. 

          داعى اللّه: دعوت كننده الهى، فرا خواننده مردم به سوى خدا، منادى راستین هدایت الى اللّه. 

          سبیل اللّه: راه خدا، كه هركس سلوكش را جز در راستاى آن قرار دهد سر انجامى جز هلاكت نخواهد داشت. 

           ولى اللّه: سر سپرده به ولایت خدا و حامل ولایت الهى، دوست خدا. 

               حجة اللّه: حجّت خدا، برهان پروردگار، آن كس كه براى هدایتِ در دنیا، و حسابِ در آخرت به او احتجاج مى كنند. 

              نور اللّه: نور خاموشى ناپذیر خدا، ظاهر كننده همه معارف و حقایق توحیدى، مایه هدایت رهجویان. 

              عین اللّه: دیده بیدار خدا در میان خلق، دیدبان هستى، چشم خدا در مراقبت كردار بندگان. 

                سلالة النّبوّة: فرزند نبوّت، باقیمانده نسل پیامبران. 

                خاتم الاوصیاء: پایان بخش سلسله امامت، آخرین جانشین پیامبر (صلى الله علیه وآله وسلم). 

         علم الهدى: پرچم هدایت، رایت همیشه افراشته در راه اللّه، نشان مسیر حقیقت. 

        سفینة النّجاة: كشتى نجات، وسیله رهایى از غرقاب ضلالت، سفینه رستگارى. 

         عین الحیوة: چشمه زندگى، منبع حیات حقیقى.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 20/12/1390 - 19:57 - 0 تشکر 439716

بنام خدا

سلام

نور آل محمد(ص)

نور آل محمد، از لقب های حضرت مهدی (عج) است که ریشه قرآنی دارد. توضیح آنکه هرچند نام امام زمان(عج) در قرآن کریم ذکر نشده است ولی در روایات مربوط به تفسیر آیات، در موارد متعدد برخی از آیات به اعمال و ویژگی های آن حضرت تفسیر یا تأویل یا تطبیق شده است؛ به عنوان مثال آیاتی چون واللّه متمّ نوره (خدا نور خودش را کامل خواهد ساخت) یا اشرقت الارض بِنور ربّها (زمین به نور پروردگارش روشن می گردد) و یهدی اللّه بنوره من یشاء (خداوند هرکس را که بخواهد با نور خودش هدایت می کند) به ولایت حضرت قائم(عج) و ظهور و ارشادات آن حضرت تفسیر شده است.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 20/12/1390 - 19:59 - 0 تشکر 439718

بنام خدا

سلام

ناطق

یکی از لقب های معروف امام زمان(عج) لقب «ناطق» است. در زیارت عاشورا آمده است: «ان یرزقنی طلب ثارکم مع امام مهدی ناطق؛ از خداوند متعال درخواست می کنم که توفیق انتقام گرفتن از دشمنان شما را به همراه امام و راهنمای ناطق روزی ام کند». لقب ناطق را رسول خدا(ص) به حضرت مهدی(عج) دادند و در حدیثی در معرفی تک تک ائمه اطهار علیهم السلام ، بیان فرمودند. این لقب از آن رو به امام عصر(عج) داده شده است که ائمه قبلی بر اثر تسلط دشمنان، بسیاری از امور و اسرار را نمی توانستند بیان کنند؛ چون خطرهای فراوانی اساس اسلام را تهدید می کرد. اما حضرت مهدی(عج) وقتی ظهور کنند از چنان قدرت و عظمتی برخوردار خواهند بود که تمام طاغوت ها را سرکوب کرده، همه علوم و معارف را بدون هیچ گونه نگرانی بیان، و حکم خداوند را جاری می فرمایند.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 20/12/1390 - 20:0 - 0 تشکر 439719

بنام خدا

سلام

مأمول

 یعنی آرزو شده و کسی که مردم به او امید بسته اند و چشم انتظار اویند. این تعبیر از جمله لقب های حضرت مهدی(عج) است. همه مردم دنیا چشم انتظار قیام آن منجی بزرگند تا با ظهور خویش ستم و تبعیض و تعدّی را از سرتاسر جهان برطرف ساخته، دنیا را پر از عدل و داد سازد. لقب مأمول به این حقیقت اشاره دارد که چون همه آرزوی ظهور آن حضرت را دارند به او امام مأمول می گویند. در قسمتی از زیارت گران قدر «سلام علی آل یس» آمده است: «سلام بر تو ای امام امین. درود بر تو ای مقدّم بر همه عالم که تمام مخلوقات در آرزوی تو به سر می برند.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 20/12/1390 - 20:1 - 0 تشکر 439720

بنام خدا

سلام

غائب

از جمله لقب هایی که برای مهدی موعود(عج) ذکر شده لقب غائب است. غائب یعنی غیرظاهر. آن گاه که ستم پیشه گان ظلمت پرست، نورانیّت دوازدهمین حجّت بر حقّ الهی را تاب نیاوردند و با یورش به منزل امام عسکری علیه السلام در صدد بر آمدند تا منجی عالم بشریت را به قتل برسانند، خداوند متعال به قدرت و حکمت لایزال خویش، زمینه غیبت آخرین حجتش را فراهم ساخت تا با حفظ جان باقی مانده سلسله امامت و سلاله نبوّت نعمت خود را بر انسان های ستمدیده کامل کند. از آن روز غیبت مصلح بزرگ بشر آغاز شد و امام دوازدهم هم از این رو به امام غائب معروف شد..

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 20/12/1390 - 20:2 - 0 تشکر 439721

بنام خدا

سلام

باسط

یکی از لقب های امام زمان(عج) باسط است. باسط یعنی کسی که نعمت و برکات را گسترده می سازد. در زمان حکومت آن حضرت داد در همه جا گسترده خواهد شد. همه مخلوقات در سایه عدالت آن بزرگوار به آرامش و آسایش دست می یابند و از نعمت های الهی بهره مند خواهند شد. همچنین احکام حیات بخش اسلام در سرتاسر عالم مورد توجه قرار گرفته، زمینه تشکیل حکومت واحد جهانی بر اساس قوانین الهی فراهم خواهد آمد. زمین و آسمان برکات خود را در زمان حضرت به مردم ارزانی خواهند داشت. اساس کفر و شرک از بین می رود و همه مردم در سایه آن حضرت تسلیم آیین الهی خواهند شد و حتی درندگان نیز خوی درندگی خویش را کنار خواهند گذاشت.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 20/12/1390 - 20:4 - 0 تشکر 439722

بنام خدا

سلام

تمام

هر یک از لقب های حضرت مهدی(عج) بر گوشه ای از ویژگی های شخصیّت بی نظیر آن حضرت دلالت دارد.یکی از لقب های آن حضرت «تمام» است. امام مهدی(عج) را از آن جهت لقب تمام داده اند که آن حضرت در کمالات اخلاقی، سجایای انسانی، شرافت نسب و خاندان، شوکت و عظمت، رأفت و محبّت و قدرت و سلطنت تام و بی عیب است و احدی از انبیا و اولیا به آن حدّ دست نیافته اند و توفیقی که امام زمان(عج) در اجرای احکام الهی پیدا کرده هیچ یک از پیامبران و اوصیا پیدا نکرده است. همچنین می توان گفت: آن حضرت را تمام نامیده اند چون وی متمّم و کامل کننده خلافت و حکومت الهی و نیز علوم و کمالات در روی زمین است و از طریق رهنمودها و برنامه های تربیتی و اخلاقی آن حضرت است که بشر به بالاترین درجات کمال روحی و عرفانی دست خواهدیافت.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 20/12/1390 - 20:5 - 0 تشکر 439723

بنام خدا

سلام

داعی

در زیارت آل یاسین با تعبیر «داعِیَ اللّه» از امام مهدی(عج) یاد شده است: اَلسَّلامُ عَلَیکَ یا داعِیَ اللّه. درباره دلیل این نام گذاری نقل شده است که آن حضرت از جانب خداوند متعال مأموریت دارند تا مردم را به سوی پروردگارشان فرا خوانند. ایشان در این راه، به اندازه ای تلاش خواهند کرد تا آیین الهی در سرتاسر جهان حاکمیّت پیدا کند و جز دین خدا، هیچ مکتب و تفکری، ادعای جهان داری و راهنمایی بشر را نداشته باشد.برای امام زمان(عج) بیش از سیصد لقب ذکر شده که هر یک بر بعد خاصی از شخصیت و ویژگی های اخلاقی و روحی آن حضرت دلالت دارد. از جمله آنهاست: مهدی، منصور، قائم، حجت الله، صاحب الامر، خلف صالح، بقیة الله، منتقم، موعود، خاتم الاوصیا، داعی، باسط، ثائر، صاحب الزمان، ولی اللّه، خلیفة الرحمان، برهان، سیّد و منتظر

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی