انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 2991)
سه شنبه 9/12/1390 - 1:11 -0 تشکر 436405
نامهای پرطرفداردختران چیست؟

محسن اسماعیلی، مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت‌احوال کشور گفته که نام های هستی، آیدا، ستایش پرطرفدار شده اند.
به گفته او اقبال بیشتر این نام ها، به دلیل سریال هایی است که نقش اول آن، نام هایی مثل ستایش، آیدا و هستی دارد. این نخستین بار است که یک مقام سازمان ثبت احوال به این تاثیرگذاری اعتراف می کند.
اسماعیلی در نخستین همایش “مهندسی فرهنگ نام‌گزینی” در اهواز دراین باره گفت: “سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی الگوی انتخاب نام می‌شوند. به عنوان مثال سریال “ستایش” در این زمینه تاثیرگذار بود. همزمان با پخش سریال‌های “میوه ممنوعه” و “پنج کیلومتر تا بهشت” تمایل به انتخاب نام‌ها “هستی” و “آیدا” که شخصیت‌های اصلی این سریال‌ها بودند در کشور افزایش یافت. در سال ۸۵ نام ستایش رتبه پنجم را داشته و به مراتب فراوانی آن افزایش یافته و سال گذشته و امسال سومین نام پرطرفدار در کشور بوده است. امسال هم فراوانی نام “آیدا” افزایش یافته و فراوانی نام “هستی” در حال افزایش است.”
او گفت: “بر اساس بررسی‌هایی که از دو سال آغاز انجام شده این نتیجه حاصل شد که تمایل والدین برای انتخاب نام فرزند به سمت تنوع و انتخاب نام‌های خارج از عرف کشور کشیده شده است.”
پیش از این محمد ناظمی اردکانی، رییس سازمان ثبت احوال در دومین همایش “مهندسی فرهنگ نام گزینی” در تهران درباره انتخاب نام کوچک و تحولات آن گفته بود: “برخی نام‌ها همچون محمد، علی، حسین، مهدی و رضا برای پسران و فاطمه، زهرا، معصومه، مریم و زینب برای دختران از ابتدای تاسیس ثبت احوال همواره فراوانی بسیاری داشته است، در سال جاری نیز نام‌های امیرعلی، ابوالفضل، امیرحسین، علی و محمد برای پسران و فاطمه، زهرا، ستایش، نازنین زهرا و زینب برای دختران بیشترین فراوانی را داشته است.”
به گفته او رسانه ملی بعد از والدین و بزرگان اقوام و جامعه، بیشترین نقش را در انتخاب نام افراد ایفا می‌کند.

 رقابت مذهبی ها و نامتعارف ها

ایسنا همچنین بخشی از اظهارات مدیر کل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال را چنین نقل کرده است: “از سال ۵۷ تاکنون اسامی مذهبی و اسلامی پرطرفدارترین نام‌ها در کشور بوده‌اند و طی این سال‌ها محمد، ‌علی، حسین و مهدی از میان نام‌های پسران و فاطمه، زهرا، مریم و معصومه در میان نام‌های دختران بیشترین فراوانی را داشته‌اند.”

او گفت: “بر اساس بررسی‌هایی که از دو سال آغاز انجام شده این نتیجه حاصل شد که تمایل والدین برای انتخاب نام فرزند به سمت تنوع و انتخاب نام‌های خارج از عرف کشور کشیده شده و روابط اجتماعی افراد هم در انتخاب نام بسیار تاثیرگذار است. سلیقه جامعه در انتخاب نام تا حدودی نسبت به گذشته تغییر کرده و این تغییر یک هشدار است و نهادهای مختلف مانند رسانه‌ها، آموزش و پرورش، سازمان‌های فرهنگی و هنری، شهرداری‌ها و دانشگاه‌ها باید در جهت فرهنگ‌سازی انتخاب نام بهتر عمل کنند.”
اسماعیلی گفت: “‌نام‌هایی مانند مریم، فاطمه، معصومه، اعظم، لیلا و زهرا اسامی تک‌واژه و اسلامی و پسنده‌ای هستند که در سال ۵۹ بیشترین فراوانی را داشته‌اند، در حالی که در ۱۰ ماهه امسال نام‌های ستایش، ‌نازنین، زهرا، سارینا، رها، باران و هستی به این نام‌ها اضافه شده است. این اسامی نیک و شایسته هستند، ولی با توجه به فرهنگ جامعه انتخاب نام برای فرزندان باید بر مبنای عرف مذهبی و اسلامی باشد.”
اسماعیلی گفت: ‌اتفاقات و وقایعی که در سنوات گذشته رخ داده در انتخاب نام افراد بسیار اثرگذار بوده است، به عنوان مثال پیش از انقلاب اسلامی فراوانی نام “روح‌اله” ۴۰۰ مورد در هر سال بود، در حالی که پس از وقوع انقلاب اسلامی فراوانی این نام به ۹ تا ۲۰ هزار مورد در سال افزایش یافت. در سال ۶۸ و همزمان با رحلت امام خمینی‌(ره) هم فراوانی این نام باز هم افزایش یافت. “محمدرضا” هم نام زیبایی است و اکنون هم فراوانی زیادی دارد؛ فراوانی این نام پیش از انقلاب بسیار زیاد بود. در حالی که در سال‌های نخست پس از پیروزی انقلاب فراوانی این نام بسیار کاهش یافت. نام قهرمانان ملی و بین‌المللی کشور هم معمولا از نام‌های پرطرفدار هستند.”

 نام دختران، متنوع تر از پسران

او همچنین گفت: “از زمان تاسیس سازمان ثبت‌احوال در سال ۱۲۹۷ تاکنون ولادت ۵۲ میلیون پسر و ۵۰ میلیون دختر ثبت شده است. تنوع نام‌های پسر در کشور ۲۱۲ هزار مورد و تنوع نام‌های دختر ۲۵۰ هزار مورد است و این مقایسه نشان می‌دهد تنوع نام‌های دختران در کشور بیشتر است.”
‘عسل زهرا’ و ‘نازنین زهرا’ ذو نام نا متعارفی و البته پر طرفداری که در سه چهار سال گذشته برای نوزادان دختر انتخاب می شدند، اکنون جای خود را به نام های متعارف تری داده اند

عده ای دائم مینالند که گل سرخ خار دارد، ما باید شاد باشیم که خارها گل دارند.
سه شنبه 9/12/1390 - 10:42 - 0 تشکر 436462

سلام

جالب بود:)

رها و باران و هستی رو منم دوست دارم:)

عسل زهرا یه خرده یه جوریه(:دییی) ولی نازنین زهرا نه، قشنگه منتها صدازدنش سخته!

بازم ممنون

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

يکشنبه 14/12/1390 - 21:57 - 0 تشکر 438040

سلام

از اون سه تا اسم پرطرفدار به نظرم "هستی" خیلی قشنگه

اسم دختر دائی منم که 6 سالشه هستی هست....دو سال میشه ندیدمش:(

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

شنبه 20/12/1390 - 9:52 - 0 تشکر 439592

سلام
اینجا میخوام دوتا مطلب نقیض هم بگم كه هردو هم درسته یه جورایی

اول اینكه هرچی زیبایی داشته باشه وخب باعث به وجود اومدن علاقه بشه براش خیلی اسم ها برحسب سلیقه میزارن تا نمادی از میزان علاقه شون رو بیان كنن و ایران قدیم یه همچین خصوصیاتی داشت وزن ودختر نماد پاكی وزندگی وزایش بود واسه همون مورد علاقه ومورد توجه بود وخیلی از اسمایی كه هست واسه الان واین دوره نیست ایرانی وریشه كهن داره

اما یه استنباط دیگه ایی هم هست كه مربوط میشه به همین دوران متاسفانه
و اینجوریه گاهی ما بعضی چیطها رو قبول نداریم وكلا برامون سخته كنار اومدن باهاش واسه همون از اسم ها وویطگی های زیبا واسه بیانشون استفاده میكنیم تا یكم تلطیف بشه موضوع وبشه باهاش كنار اومد
یكی از همین ها استفاده از نام های عجیب قریب این دوره هست یا اسم های خاص
مثلا سوگند طرف اسم دخترشو سوگند میزاره قسم دروغش به جون دخترشه....
یا اسم دخترشو هستی میزاره وتمام هستیشو به پسرش میده....
وتناقض های اینچنینی

واسه همون به نظر من تو اینجور مواقع اول ببینی باورت در باره این اسم چیه بعد استفاده كنی واسه بچت
حالا چه دختر وچه پسر
ولی بازم مطلب قشنگی بود
من كه اسم خودمو با هیچ اسم دیگه ای تو دنیا تعویض نمیكنم

زندگي سفري است که به ما مي آموزد

             "دادن وگرفتن يکي ست"

                             وهدف از وجود ما عشق ورزيدن،بخشش وشوق گشودن دست ياري 

                                         به سوي ديگري ست 

یادمن باشد که : اندک است تنهایی من در مقایسه با تنهایی خورشید .

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی