ورزش و تندرستی (بازدید: 568)
جمعه 5/12/1390 - 19:26 -0 تشکر 435208
تا چی چوان

تای چی چوان یا تای جی چوان (Tai Chi Chuan / Tai ji Quan) (تلفظ چینی آن "تای جی چوان" می باشد) نوعی هنر رزمی چینی است که برای بهبود سلامتی، افزایش طول عمر و آرامش روحی انجام می‌شود.

این ورزش در رده ورزشهای رزمی ملایم قرار دارد و باعث می‌شود تا عضلات بدن با انجام تمرینات نرم و ساده، انعطاف‌پذیر و قوی شوند. درست برعکس ورزشهای رزمی سخت که با فشار و شدت تمرین عضلات را تقویت می‌کنند.

تمرینات و نرمشهای تای جی چوان با حرکات کند، آرام، و معمولا" به صورت گروهی هنگام صبح انجام می‌شوند. متخصصین این ورزش معتقدند که تمرینات تای جی به صورت دسته جمعی، اثر بهتری نسبت به تمرینات فردی آن دارد.

این ورزش چینی در خود کشور چین از طرفداران زیادی برخوردار است، بطوریکه تقریباً تمام پارکهای کشور چین، صبح‌ها مملو از افرادی هستند که در حال تمرین تای جی می‌باشند.

جمعه 5/12/1390 - 19:36 - 0 تشکر 435213

در کشور ایران علاقمندان زیادی به این رشته مشغول بوده و در سه بعد قهرمانی، همگانی و درمانی تمرین و ممارست می نمایند.ورزشکاران تای جی چوان در دو قالب سنتی و مدرن(مسابقاتی)به فعالیت مشغول می باشند. هم اکنون شیوه سنتی و اصیل چن تای جی در شهرهای اصفهان، تهران، سردشت و بندر بوشهر بصورت خیلی جدی زیر نظر اساتید مجرب این رشته آموزش داده می شود.

کشور ایران بدلیل وجود علاقمندان بسیار زیاد رشته ورزشی تای چی چوان ، "مرکز تبادلات فرهنگی خاور دور و خاور میانه" گردیده است.

جمعه 5/12/1390 - 19:36 - 0 تشکر 435214

فواید تای چی :
از فواید عمده تای چی می‌توان به تقویت عضلات بدن، انعطاف پذیری و نرم شدن ماهیچه‌ها و زردپی‌ها، تمرکز و آرامش فکری، تقویت روحی و عصبی و آموزش دفاع شخصی اشاره کرد.

تحقیقات به عمل آمده نشان می‌دهد که تای چی قادر است تا بیماریهای شدید، مزمن و حتی ژنتیکی را درمان کند. برای مثال با تمرین تاجی می‌توان امراض قلبی را درمان و یا از بروز آنها جلوگیری کرد. همچنین این ورزش می‌تواند استرس – که عامل بسیاری از بیماریهاست - را از بین برد.

تمرینات تنفسی این ورزش همچنین می‌تواند به سالم ماندن ریه و بهبود جریان گردش خون در بدن نیز کمک کند. آهستگی و نرمی در تمرینات تای چی باعث می‌شود تا تمرکز فکری بالا رود که این مساله خود به کنترل دستگاه عصبی فرد در شرایط بحرانی و فشارهای عصبی بسیار کمک می‌کند.

آمار نشان می‌دهد که افرادی که تای چی تمرین می‌کنند کمتر عصبی شده و حتی از دروغ گفتن نیز پرهیز می‌کنند.

توصیه می‌شود که این با آموختن این ورزش، هرروز آنرا تمرین کنید. برای آموزش اول لازم است تا با سبک‌های آن آشنا شوید.

جمعه 5/12/1390 - 19:38 - 0 تشکر 435215

Taichi shanghai bund 2005.jpg

جمعه 5/12/1390 - 19:39 - 0 تشکر 435216

سبک‌های تای چی :

در تای جی پنج سبک اصلی وجود دارد که از میان آنها برخی سبکهای مدرن نیز بوجود آمده‌اند: - سبک چن (Chen) - سبک یانگ (Yang) - سبک وو یا وو هاو (Wo or Wo Hao) - سبک وو یا وو یچاون یو (Wu or Wu Ch’aon yu) - سبک سان (Sun)

فهرست سبکهای بالا به ترتیب ارشدیت آنها هستند. البته ترتیب محبوبیت آنها بدین صورت است: یانگ، وو، چن، سان و وو هاو.

سبکهای مدرن زیادی نیز در این ورزش وجود دارند. برای مثال سبک دورگه (hybird) و جوانه‌ها (offshoots) از مهم‌ترین این سبکهای مدرن هستند.

سبک چن (chen) توسط چن وان تینگ نسل نهم از خاندان چن در روستای "چن جیاگو" از توابع شهرستان "جیائوتزو" در استان هنان، چین بنیان نهاده شد. چن وان تینگ یک ژنرال بازنشسته ارتش از دوران امپراتوری مینگ بود که طی سالهای ۱۶۰۰ الی ۱۶۸۰ میلادی می زیسته است. سبک چن از تای چی چوان مادر تمامی سبک های دیگر می باشد و سایر سبک های از آن منشعب شده اند. این شیوه بخاطر حرکات قدرتی و انفجاری ضمن اجرای حرکات نرم، آرام و موزون تای جی چوان معروف می باشد. یکی از آخرین وارثان سبک چن از روستای چن جیاگو، استاد بزرگ "چن ژنگلی" می باشد که ایشان جزو ۱۰ استاد بزرگ ووشو در جهان بوده و رئیس فدراسیون خاندان چن می باشد. همینک این رشته و این سبک در ایران فعال بوده و مرکز ایران چن تای چی سنتر متولی سبک چن زیر نظر استاد بزرگ چن ژنگلی، نسل نوزدهم از خاندان چن در ایران می باشد. همچنین برای اولین بار یک استاد تای چی از ایران موفق به دریافت نشان و کتیبه خاندان چن گردیده و نام خود را به عنوان نسل بیستم چن تای چی در شجره نامه خاندان چن به ثبت برساند. هم اکنون مرکز چن تای چی ایران زیر نظر اولین و تنها شاگرد ایرانی چن ژنگلی و همچنین نسل بیستم چن تای چی در ایران دائر و فعال می باشد. خاندان چن در روستای چن جیاگو از توابع شهرستان ون در استان هنان، کشور چین برای اولین بار تای چی چوان را بدعت گذاشته اند. بازماندگان این خاندان هر ساله تعدادی از اساتید مجرب در رشته چن تای چی را از سراسر دنیا را دعوت نموده و طی مراسمی آئینی آنها را بعنوان میراث دار تای چی خاندان چن معرفی می نمایند. Chen De Shi نام و لقب عباس حمزوی، اولین و تنها ایرانی ایست که در رشته تای چی چوان سبک سنتی چن موفق به احراز نام و نشان خاندان چن گردیده است.

شنبه 6/12/1390 - 11:4 - 0 تشکر 435441

سلام
به نظر ورزش جالبی میاد
اما به نظرم بعد از یاد گیری باید توی خونه انجامش داد چون توی پاركها آدم تابلو میشه (:

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

شنبه 6/12/1390 - 11:14 - 0 تشکر 435443

حالا یاد بگیریم
انجامش را یه کار می کنیم
ممنونم سر زدی
ورزشکار باشی و سالم

دوشنبه 8/12/1390 - 19:0 - 0 تشکر 436324

اصول تای چی چوان


سرمنشا تحولات تای چی چوانتای چی چوان از مهمترین هنرهای رزمی در کشور چین بشمار می رود . این رشته رزمی بر اساس 3 نظریه که ریشه در طب سنتی چین دارند پایه ریزی شده است . این سه نظریه عبارتست از :


1- نظریه تنفس تائوئیست


2- نظریه یین و یانگ


3- نظریه انرژی jingluo

دوشنبه 8/12/1390 - 19:0 - 0 تشکر 436325

حرکات هماهنگ تای چی جسم و روح را متحول ساخته , در نتیجه کارآئی ما را در زندگی بالا می برد و از آنجائی که حرکات آن بسیار آرام می باشد , باعث ذخیره انرژی شده و به تمرکز ما کمک می نماید و باعث افزایش کارآیی فرد در تمامی ابعاد زندگی شخصی و اجتماعی می گردد . هر فردی با هر سن و سالی می تواند از آن بهره بگیرد . تای چی به دلیل نقش عمده ای که در سلامتی انسان بر دارد , بسیار حائز اهمیت می باشد .

دوشنبه 8/12/1390 - 19:1 - 0 تشکر 436326تای چی چوان , از شاهکار های ورزش باستانی ووشو می باشد . این ورزش وسیله ای است . برای نگهداشتن وضع بدن در حالت طبیعی ، جلوگیری از بیماری و بهبود امراض . تای چی روی بهبود بیماریهای مزمن مانند فشار خون , ضعف اعصاب و ناراحتی های ریوی اثر دارد . تمرین منظم تای چی , می تواند خاصیت ارتجائی نسوج , ششها و ریه ها و حجم تنفسی سینه و ظرفیت تهویه کردن ششها را افزایش دهد و تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن را بهبود بخشد . تمرینات تای چی همچنان می تواند استخوانها , ماهیچه ها و مفاصل را قوی بکند .

دوشنبه 8/12/1390 - 19:1 - 0 تشکر 436327

حرکات تای چی به سبکی و آهستگی و به حالت طبیعی صورت پذیرد . منظور از طبیعی بودن به این معنا نیست که انها را شل و بی روح و بی جان انجام دهیم , بلکه ضروری است که قدرت و ملایمت با هم ترکیب شوند . دیگر آنکه ذهن باید آرام و در عین حال هوشیار باشد و با هوشیاری به بدن فرمان دهد . در حرکات تای چی ضروری است که حرکات با هوشیاری انجام شود و در آنها آرامش وجود داشته باشد . بنابراین در تای چی لازم است که حالتهای فیزیکی توام با اراده و تمرینات تنفسی تعلیم داده شوند . وقتی درجه بالائی از تمرکز ایجاد شود , حرکت با کیفیت بالاتری صورت می گیرد و اعمال فیزیکی بدن به صورت بهتری تنظیم میشود. در تای چی دستها , چشمها , بدن و اعضای دیگر به عنوان یک واحد عمل می کنند , که در آن پاها به عنوان پایه و کمر به عنوان محور می باشد . هر بخش از بدن حرکات ثابتی را بصورت ملایم و آهسته انجام می دهند . مورخان بر اساس تحقیق و بررسی , برروی قدمت تاریخ چین به این نتیجه رسیده اند که تای چی برای اولین بار در روستای Wenxian واقع در ایالت Henan نزدیک شهر Dinasty Qing انجام شده است . گسترش و پیشرفت این هنر رزمی به مدت 300 سال طول کشید و استادان این حرفه در این مدت پربارتر و غنی تر شدند

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی