بهداشت و سلامت (بازدید: 566)
سه شنبه 2/12/1390 - 22:42 -0 تشکر 434444
اگر این مطلب را بخوانید دیگرنوشابه نمی خورید.

مضرات نوشابه های گازدار

 


1- پـوسیدگی دندان ها : تمام نوشابه های گازدار خاصیت اسیدی داشته و سبب فرسایش مینای دندان ها می شود . همچنین مقدار قند بالای این محصولات ، پوسیدگی دندان ها را تسریع می کنند .

2- چاقی : نوشابه های گازدار از آب تصفیه شده ، افزودنی های مصنوعی و شکر تصفیه شده تهیه می شود . بنابراین بدون هر گونه ارزش تغذیه ای ، و فقط به علت مقدار قند بالایشان ، کالری زیادی دارند که سبب چاقی فرد مصرف کننده می شود . در نوشابه های رژیمی نیز جای شکر معمولی ، از آسپارتام استفاده می کنند که افزون بر اینکه یک ماده اشتهاآور است ، برای سلامتی نیز زیان دارد و مصـرف آن میگرن ، سرگیجه و کاهش توان حافظه را در پی دارد .

3- سوء تغذیـــه : افرادی که به مصرف نوشابه های گازدار اعتیاد دارند و از طرفی از آنجا که این محصولات ، سبب کاهش اشتها می شوند ، بنابراین فرد معتاد ، فقط به مصرف نوشابه های گازدار روی می آورد و به سوء تغذیه دچار می شود .

هنگامی که شما در بطری یک نوشابه گازدار را باز می کنید ، فوری حباب ها و گازهای موجود در آن به بیرون جهیده و ظاهر می شود . گاز این محصولات به علت وجود اسید فسفریک و دی اکسید کربن در ترکیباتشان ، سبب اسیدی شدن این محصولات نیز می شود .

PH نوشابه های گازدار ، بین 2.5 تا 3.5 است که سبب پدید آمدن محیطی اسیدی در معده می شود . در کل مسیر دستگاه گوارش ، فقط معده توان مقاومت در برابر چنین محیط اسیدی را دارد ، اما در دیگر اعضای دستگاه گوارش بدن از جمله دهان ، گلو و مری ، در پی مصرف نوشابه های گازدار ، محیط اسیدی ناهنجاری ایجاد می شود . مخاط دهان ، گلو و مری در برابر اسید ، بسیار حساس و آسیب پذیر است .

اسید فسفریک موجود در این نوشابه ها نیز با رقابت با اسید هیدروکلریک معده عملکرد صحیح معده را تحت تاثیر قرار می دهد . هنگامی که معده ناکارآمد می شود ، غذای مصرفی گوارش نیافته باقی مانده و سبب سوء هاضمه و نفخ می شود . افرادی که از زخم معده و سوزش سر سینه رنج می برند ، باید از مصرف نوشابه های گازدار خودداری کنند .

4 - تاثیر مخرب روی کلیه ها : هنگامی که میزان اسید فسفریک خون افزایش می یابد کلیه ها قادر به دفع سریع آن نیستند بنابراین فشار مضاعفی روی کلیه ها تحمیل می شود. مصرف نوشابه های گازدار موجب می شود تا کلسیم از استخوان ها برداشته شود و درون خون جریان یابد این امر موجب رسوب کلسیم اضافی در کلیه ها و در نهایت منجر به سنگ کلیه می شود.

5 - تاثیر مخرب روی پوست : خون اسیدی روی عملکرد گلوتایتون تاثیر می گذارد . گلوتایتون یک آنزیم با خاصیت آنتی اکسیدانی است . افزون بر آن ، نوشابه های گازدار بدون هر مواد معدنی و ویتامین هستند . افرادی که نوشابه مصرف می کنند معمولا مصرف آب میوه ، شیر و حتی آب را کاهش می دهند و بدن خود را از ویتامین ها و مواد معدنی که برای سلامتی پوست ضروری است ، محروم می کنند . بنابراین پوستشان بیشتر دچار چین و چروک می شود .

6 - تاثیر روی استخوان ها : اسید فسفریک موجود در نوشابه های گازدار ، ماده ای بسیار سمی است . در صنعت ، از اسید فسفریک به عنوان سختی گیر آب استفاده می شود . به این طریق که اسید فسفریک سبب زدودن کلسیم و منیزیم از آب سخت می شود . اسید فسفریک در بدن نیز دارای عملکرد مشابهی است . یعنی یــون کلسیم را از استخوان ها بر می دارد و سبب پوکی استخوان ها می شود .

7 - تاثیر کافئیـــن : به نوشابه های گازدار ، کافئین افزوده می شود تا در مصرف کنندگان اعتیاد و وابستگی ایجاد کند . کافئین موجود در نوشابه های گازدار ، با سرعت بیشتری در مقایسه با نوشیدنی های دیگر حاوی کافئین مانند قهوه و چای جذب بدن می شود . کافئین سبب بر هم خوردن نظم خواب می شود ، نشانه های پیش از قاعدگی را تشدید می کند و سبب کم آبی بدن می شود .

متخصصان امور تغذیه بر این باورند که نوشابه های گازدار سبب چسبندگی خــون ، و افزایش غلظت خون و کند شدن حرکت خون در رگ ها می شود . افزون بر این ، این پدیده ممکن است سبب لخته شدن خون و بروز مشکلات قلبی و مغزی شود .

نوشابه های خنک ، حس چشایی را نیز از بین می برد و در مصرف کننده اشتهای کاذب ایجاد می کند که به چاقی می انجامد .

برای همه آنهایی که نوشیدن نوشابه های گازدار را دوست دارند و فکر می کنند همه چیز را درباره آنها می دانند ...

سه شنبه 2/12/1390 - 22:43 - 0 تشکر 434446

موارد استفاده از نوشابه های گازدار

تمیز کردن توالت

یک بطری نوشابه را در کاسه توالت ریخته بگذارید ، یک ساعت بماند . سپس آن را با آب شستشو دهید . اسید سیتریک موجود در نوشابه ، لکه های ظرف چینی را هم از بین می برد .

پاک کردن زنگ زدگی روی قشر کرومیومی سپر خودرو

یک آلومینیم فول مچاله کرده و به نوشابه آغشته کنید ، روی سپر خودرو بمالید ؛ زنگ زدگی از بین می رود .

تمیز کردن زنگ زدگی از زوایای باتری خودرو

یک بطری نوشابه را روی زوایای باتری خودرو بریزید تا زنگ زدگی ها و فرسودگی ها را جوشانده و بیرون ریزد .

برطرف کردن زنگ زدگی پیچ و مهره

یک پارچه را در نوشابه آغشته کرده و چند دقیقه روی پیچ و مهر بمالید ؛ زنگ زدگی از بین می رود .

- پاک کردن چربی از لباس

یک بطری نوشابه را روی لباس ها چرب ریخته و مقداری پاک کننده را هم به آن اضافه کرده و آن را شستشو دهید .
نوشابه ها لکه های چربی را از بین می برد و گرد و غبار را از شیشه اتومبیل پاک می کند .

سه شنبه 2/12/1390 - 22:43 - 0 تشکر 434447

حال چه باید بکنیم

نخستین نوشیدنی شیرین و غیر الکلی در جهان ، به شکل یک پاک کننده چند منظوره در آمده است ؛ آیا باید آن را یک پاک کننده چند منظوره بدانیم که به عنوان یک نوشیدنی مصرف می شود ؟
افزون بر این ؛ اگر کمی نوشابه را روی یک تکه گوشت خوک بریزیم و کمی صبر کنیم ، خواهیم دید که کرم ها از درون آن به بیرون می لولند .

و اما حقایق خطرناک دیگری درباره این نوشیدنی های متداول ، pH متوسط نوشیدنی های غیر الکلی 3/4 است .
این محیط اسیدی به حدی قوی است که می تواند دندان و استخوان را حل کند . جالب است بدانید ، رشد استخوان در بدن انسان ، پس از 30 سالگی متوقف می شود . پس از آن ، حدود 8 تا 18 درصد استخوان ها هر ساله از طریق ادرار بسته به اسیدیته ای که جذب بدن می شود ، تحلیل می رود ( اسیدیته به پتاسیم ، کلسیم ، منیزیم ، فسفر بستگی دارد ، نه طعم غذا ) .

این نوشابه ها همچنین تاثیر آنزیم ها را کم کرده و در دستگاه هاضمه استرس به وجود می آورد .

اگر یک دندان شکسته را در یک بطری نوشابه گازدار بیندازید ، پس از 10 روز خواهید دید که دندان حل می شود . دندان و استخوان تنها اعضای بدن هستند که سال ها پس از مرگ انسان به جا می ماند ؛ حال فرض کنید که این نوشابه ها چه بر سر روده و معده نرم و ظریف می آورند ؛ آنهایی که نوشابه های گازدار دوست دارند ، این بار پیش از خوردن این نوشابه ها ، کمی فکر کنند .

به یاد داشته باشید که بیماری ها ، یک شبه ایجاد نمی شوند ، بلکه در طی سال ها و بر اثر پیروی از رژیم های غذایی نامناسب ایجاد می شوند . بنابراین مصرف نوشابه های گازدار را به کمترین برسانید و به جای آن ، به نوشیدن آب و آب میوه های طبیعی روی آورید .

چهارشنبه 3/12/1390 - 17:5 - 0 تشکر 434727

سلام
پس تا حالا سم میخوردیم نه نوشابه!!!

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

چهارشنبه 3/12/1390 - 20:5 - 0 تشکر 434774

سلام

می تونید به جای نوشابه دوغ بخورید

          کربلای جبهه ها یادش به خیر       سرزمین نینوا یادش به خیر               

 

       "شادی روح امام و شهدا صلوات"          

 

                                               

 
 
چهارشنبه 3/12/1390 - 20:35 - 0 تشکر 434796

سلام

وقتی دندون رو حل میکنه ببین با معده ما چه میکنه!

من که فقط دوغ

یا اگه میخوایین چیز شیرین باشه از این آبمیوه های آماده.....بدون گاز

این نوشابه چیه آخه ملت معتادش شدن؟.....میخورن با افتخارم آروغ میزنن!

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

چهارشنبه 3/12/1390 - 21:19 - 0 تشکر 434807

سلام

منم خیلی وقته نوشابه نمیخورم.. دیگه چی بشه که بخورم...

از اینکه پاک کننده ی قویه خیلی تعجب کردم:).. وخوشمم اومد :دییی

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی