انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 148)
شنبه 29/11/1390 - 17:4 -0 تشکر 433049
بارانی از سکه

 

سکه باران

 

شامگاه پنجشنبه، اختتامیه بخش تجلی اراده ملی جشنواره فیلم فجر در حالی برگزارشد که میزان جوایز این بخش جنبی از سی امین جشنواره فیلم فجر چندان کمتر از جوایز اصلی بخش مسابقه این جشنواره نبود.شاید یكی از دلیل‌هایی هم كه باعث شد تا اغلب سینماگران در مراسم انتخاب فیلم‌های برگزیده سازمان‌ها و نهادها حضور یابند، این است كه جایزه اصلی بخش مسابقه جشنواره سی‌ام فقط یك دستگاه خودروی تیبا یا سمند بوده و جایزه بخش تجلی اراده ملی 25 سكه بهار آزادی است. 25 سكه‌ای كه باز هم نصیب «ملكه» نشد.

با این اوصاف مراسم اختتامیه این بخش جشنواره برگزار شد و سازمان‌ها و نهادهای مختلف برگزیدگان خود را از میان فیلم‌های جشنواره سی‌ام انتخاب كردند.در این مراسم كه با حضور سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی كشور، محمد خزاعی دبیر سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر و برگزیدگان این بخش و اهالی رسانه برگزار شد، از بازیگر هالیوودی تازه مسلمان شده «علی استون» هم تقدیر به عمل آمد.

همه باید مشاركت كنند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با اشاره به دیدار روز چهارشنبه خود با رهبرمعظم انقلاب گفت: وقتی جلسه تمام شد من اشاره‌ای به فیلم‌های جشنواره كردم تا ایشان آنها را ملاحظه بفرمایند كه ایشان فرمودند بزودی این كار را انجام می‌دهند. وقتی رهبر انقلاب با آن همه مشغله و مسوولیت و كارهای فراوان، این اعتنا و عنایت را به اهالی سینما دارند و فیلم‌ها را می‌بینند و تشویق می‌كنند، قطعا همه مسوولان و مدیران، باید توجه و دقت بیشتری داشته باشند.حسینی از نظم حاكم بر جشنواره سی‌ام تشكر كرد و گفت: امیدوارم روز به روز شاهد باشیم كه فیلم‌های ما وقتی در هر جای دنیا نمایش داده می‌شود، بتواند دیگران را به سوی خود جذب كند.

150 داور، فیلم‌هایشان را برگزیدند

150 داور و نماینده سینمایی از 31 سازمان و نهاد در بخش تجلی اراده ملی، تمامی فیلم‌های سینمایی ایرانی حاضر در جشنواره فیلم را با دقت داوری و برگزیدگان خود را اعلام كردند.

داوران سازمان‌ها و نهادهای شركت‌كننده در این بخش، با معیارها و شاخص‌های علمی و كارشناسی شده از منظر دستگاه‌های متبوع با دقت تمامی فیلم‌ها را مورد مشاهده و بررسی قرار دادند.محمدحسین مهدی‌پور، مدیر بخش تجلی اراده ملی جشنواره فیلم فجر، رویكردی ‌را كه در بخش تجلی اراده ملی در سال 90 تعریف شده است «توانمندسازی و تحكیم پایه‌های سینمای ملی و ایفای مسوولانه نقش سینما در كاركردهای فرهنگی، اجتماعی واقتصادی جامعه در جهت كارآمدی بیشتر سینماها و سازمان‌ها» و «ایفای نقش‌ها و مسوولیت‌های سازمان‌ها در برابر سینما و تقویت مولفه‌های هویت ملی از طریق رسانه پرنفوذ سینما به منظور بهبود مهندسی رفتارهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مخاطبان سینما و سازمان‌ها» عنوان كرد.

دكتر محقق، دبیرعلمی بخش تجلی اراده ملی نیز با اشاره به فرهنگی بودن انقلاب مردم ایران گفت: امام خمینی (ره) در جو پرتلاطم اول انقلاب و اوج برهنه نمایی در فیلم فارسی‌ها، فرمودند كه سینما یكی از مظاهر تمدن است؛ اما با این مجوز قوی كه معمار انقلاب در این عرصه صادر کرد، تا چه اندازه موفقیت در سینما محقق شده است؟

معرفی برگزیده‌های تجلی اراده ملی

در این مراسم لوح تقدیر معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم نیروی انتظامی به ترتیب به فیلم‌های «یك سطر واقعیت» به كارگردانی علی وزیریان، «روزهای زندگی» به كارگردانی پرویز شیخ‌طادی و «زندگی خصوصی آقا و خانم میم» به كارگردانی روح‌الله حجازی رسید.وزارت آموزش و پرورش نیز در بخش تجلی اراده ملی از فیلم‌های «میگرن» به كارگردانی مانلی شجاعی‌فرد، «مادر پاییزی» كاری از سیروس رنجبر، «روییدن در باد» به كارگردانی رهبر قنبری و «نارنجی‌پوش» ساخته داریوش مهرجویی تقدیر كرد.

بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز تقدیرنامه خود را به فیلم‌های سینمایی «شور شیرین» از جواد اردكانی و« فیلادلفی » به كارگردانی مشترك سیدمجتبی اسدی‌پور و اسماعیل رحیم‌زاده اهدا كرد.جایزه مركز امور زنان و خانواده در نهاد ریاست جمهوری به هنگامه قاضیانی برای بازی در فیلم« روزهای زندگی» رسید.بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس جوایز خود را به فیلم‌های سینمایی« روزهای زندگی »و «ملكه» اهدا كرد. همچنین از حمید آذرنگ بازیگر فیلم سینمایی ملكه در این بخش تقدیر شد.

فیلم شور شیرین به كارگردانی جواد اردكانی لوح تقدیر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی كشور را دریافت كرد.

شركت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی هم لوح تقدیر خود را به فیلم‌های سینمایی «ملكه» به كارگردانی محمدعلی باشه‌آهنگر و «قلاده‌های طلا» از ابوالقاسم طالبی اهدا كرد.

تقدیرنامه ستاد اقامه نماز در این بخش به فیلم‌های شورشیرین به كارگردانی جواد اردكانی، ‌روزهای زندگی از پرویز شیخ‌طادی و پنجشنبه آخر ماه كاری از ماشاءالله شاهمرادی‌زاده اهدا شد. واحد فراهم‌آوری پیوند اعضای بیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه شهید بهشتی نیز لوح تقدیر و جایزه ویژه خود را به فیلم« یكی می‌خواد باهات حرف بزنه» به كارگردانی منوچهر هادی تقدیم كرد.

مركز گسترش سینمای مستند و تجربی لوح تقدیر و جایزه ویژه خود را در این مراسم به فیلم‌های مستند «شیخ شوخ‌كاشی»، «خلیج فارس »و «میراث آلبرتا » اهدا كرد.لوح تقدیر مركز ملی فرش هم به انیمیشن سینمایی «تهران 1500» به كارگردانی بهرام عظیمی و نارنجی‌پوش ساخته داریوش مهرجویی اهدا شد.جایزه ویژه كانون مدرسان سینما نیز به فیلم« بوسیدن روی ماه» به كارگردانی همایون اسعدیان و تهیه‌كنندگی منوچهر محمدی رسید.جمعیت دفاع از ملت فلسطین نیز لوح تقدیر خود را به مسعود اطیابی كارگردان فیلم« ریسمانی نزدیك‌تر از رگ»اهدا كرد.سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج جایزه خود را به شور شیرین به كارگردانی جواد اردكانی اهدا كرد.

انجمن مدیران تولید نیز در این مراسم از حسین هادیان‌فر مدیر تولید فیلم قلاده‌های طلا، یوسف صمدزاده مدیر تولید فیلم «راه بهشت» و طاهر امانی مدیر تولید فیلم «خودزنی» تقدیر كرد.جایزه آموزشگاه سینمایی دارالفنون نیز به فیلم‌های سینمایی نارنجی‌پوش و قلاده‌های طلا رسید.كانون دانشجویان روشنا، وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه هنر هم از فیلم سینمایی زندگی خصوصی آقا و خانم میم به كارگردانی روح‌الله حجازی تقدیر كرد.انجمن‌های صنفی، موسسات و شركت‌های سمعی و بصری، فیلم«ضدگلوله »به كارگردانی مصطفی كیایی را شایسته تقدیر دانست و جایزه خود را به رضا رخشان تهیه‌كننده این اثر سینمایی اهدا كرد.

امسال هم طبق روال سال‌های گذشته به نفرات برگزیده از 25 تا 15 سكه اهدا شد. منبع جام حم

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی