ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 510)
چهارشنبه 26/11/1390 - 15:50 -0 تشکر 431681
اخبار مهم از اینترنت پرسرعت

فارس:معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت مخابرات تهران از ارائه رایگان سرویس IPTV در منطقه ۲ تهران، نصب ۱. ۵ میلیون پورت ADSL در سال آینده و پیش بینی افزایش استفاده از پیامک تلفن ثابت خبر داد و گفت: عمده فعالیت مخابرات تهران، بستر سازی برای پورت پر سرعت است نه ADSL.

سمیع ‌الله صادقی در خصوص سرویس پیامک تلفن ثابت، اظهار داشت: هم اکنون سرویس پیامک تلفن ثابت فعال است.

وی در خصوص برقراری ارتباط پیامک تلفن ثابت با اپراتورهای تلفن همراه، گفت: قرارداد اینترکانکشن با همراه اول امضا شده و هم اکنون ارتباط پیامکی بین تلفن ثابت و همراه اول نیز برقرار است.

معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت مخابرات تهران افزود: برای برقراری ارتباط سرویس پیامک تلفن ثابت با اپراتور دوم تلفن همراه نیز مذاکراتی انجام شده اما این مذاکرات نهایی نشد.

*پیامک تلفن ثابت سرویس همچنان بی‌اقبال

صادقی در خصوص مشکلات همه‌گیر نشدن سرویس ارسال پیامک روی تلفن ثابت، تصریح کرد: مشکل عمده در سرویس پیامک تلفن ثابت، نداشتن گوشی تلفن ثابت است.

وی ادامه داد: در حال حاضر گوشی تلفن ثابت با امکان ارسال و دریافت پیامک با حداقل قیمت ۲۵ هزار تومان در بازار وجود دارد؛ اما مدل‌ها متنوع نیست.

*ارسال ماهیانه ۲ میلیون پیامک تلفن ثابت با نرم افزار ابداعی مخابرات

معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت مخابرات تهران افزود: برای حل این مشکل، خواستیم از کامپیو‌تر به جای گوشی تلفن استفاده کنیم.

صادقی توضیح داد: در این رابطه، چند روش نرم افزار ثابت، نرم افزار وب پایه و صندوق صوتی و پیامکی شماره‌های مختصر شده، ارائه شد.

وی گفت: در روش نرم‌افزاری کاربر باید یک نرم افزار به نام «پیاثا» را از سایت شرکت مخابرات تهران دانلود و روی کامپیو‌تر خود ذخیره کند؛ این روش علیرغم را‌ه اندازی، هنوز کاملا عملیاتی نشده است.

خبرنگار فارس پرسید: با توجه به اینکه چند ماهی از معرفی نرم‌افزار «پیاثا» می‌گذرد، ‌ تقریبا در هر ماه چه تعداد پیام کوتاه از طریق این نرم افزار جه به جا می‌شود؟

صادقی گفت: در حال حاضر در هر ماه حدود یک و نیم میلیون تا دو میلیون پیام کوتاه با این نرم‌افزار ارسال و دریافت می‌شود؛ در ماه گذشته نیز ۲ میلیون پیام کوتاه مبادله شده است.

*۳هزار نفر گوشی تلفن ثابت با قابلیت ارسال پیامک دارند

معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت مخابرات تهران تصریح کرد: روش دوم، روش «وب بیس» است که کاربر باید از شرکت مخابرات نام کاربری و پسورد بگیرد؛ این روش نیز علیرغم نهایی شدن هنوز عملیاتی نشده است.

وی گفت: عملیات راه‌اندازی هر دو سرویس به اتمام رسیده؛ اما منتظر بودیم که هر دو با هم آغاز به کار کند.

صادقی افزود: روش سوم، «یکی شدن صندوق صوتی و پیامکی در شماره‌های مختصر شده» است.

وی توضیح داد: در این روش شماره تلفن و صندوق ارسال و دریافت پیامک در شماره‌های مختصر شده ۴ و ۵ رقمی یکی می‌شود که کاربر باید از شرکت مخابرات یوزرنیم و پسورد بگیرد.

وی گفت: پیش بینی می‌کنیم که استقبال از این امکان جدید، زیاد باشد.

خبرنگار فارس پرسید: هم اکنون چه تعداد کاربر، گوشی تلفن با امکان ارسال و دریافت پیامک را خریداری کرده‌اند.

صادقی در این خصوص، گفت: در حال حاضر تعداد دارندگان گوشی با این امکان، درصد خوبی را ندارد و هم اکنون حداکثر ۲ هزار نفر تا ۳ هزار نفر این گوشی‌ها را خریداری کرده‌اند.

*پیش بینی افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی استقبال از پیامک تلفن ثابت با برنامه‌های جدید

خبرنگار فارس پرسید: پیش بینی می‌کنید این برنامه چه تاثیری در افزایش استقبال مشترکان داشته باشد؟

صادقی در پاسخ به این موضوع، گفت: پیش بینی می‌کنیم که با راه‌اندازی نرم‌افزار «پیاثا»، سرویس «وب بیس» و سرویس صوت و پیامک شماره‌های مختصر شده، استقبال مشترکان ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یابد.

خبرنگار فارس گفت: علاوه بر وجود مشکلات حاشیه‌ای، هیچ‌گاه شرکت مخابرات تبلیغات گسترده‌ای برای سرویس پیامک تلفن ثابت نکرد.

صادقی در این خصوص، توضیح داد: همیشه در رابطه با این سرویس، یک سری مشکلات فنی وجود داشت که باعث شد خیلی جدی حرکت نکنیم که این مشکلات امروز حل شده است.

معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت مخابرات تهران در بیان مشکلات فنی این سرویس، تصریح کرد: تاکنون مدل گوشی‌های با امکان ارسال و دریافت پیامک تلفن ثابت، بسیار محدود بوده است؛ اخیرا چند مدل گوشی جدید را نیز تست کرده‌ایم که وارد بازار شود.

* ایجاد ۷ مرکز پشتیبانی ۳۰ اپراتوری ADSL در ۷ منطقه مخابراتی

خبرنگار فارس پرسید: هم اکنون شرکت مخابرات، مانند شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت پر سرعت‌ (PAP)‌ها، سرویس ADSL ارائه می‌کند؛ اما رضایتمندی از سرویس‌های اینترنت شرکت مخابرات به مراتب کمتر از شرکت‌های خصوصی است.

صادقی در این خصوص، گفت: برای هر منطقه از تهران، یک منطقه پاسخ‌گویی پیش بینی شده و قرار است در ۷ مرکز پاسخ‌گویی در ۷ منطقه مخابراتی تهران به مشترکان اینترنت پر سرعت، پاسخ گویی کند.

وی ادامه داد: هم اکنون دو مرکز فعال است و مراکز دیگر نیز راه‌اندازی خواهد شد که در هر مرکز حدودا ۳۰ اپراتور به مشترکان پاسخ‌گو هستند.

معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت مخابرات تهران افزود: برنامه این است که حجمی از تماس‌های مشترکان در‌‌ همان منطقه پاسخ داده شود.

وی یادآور شد: مدل این است که در مرحله نخست نفر به نفر زنگ بزند، در مرحله دوم، درخواست دایری یا خرابی ثبت شود و در مرحله سوم نیز درخواست انجام شود.

*تا پایان سال ۶۰۰ هزار پورت پر سرعت نصب شده داریم

صادقی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که پرسید: برنامه‌ آتی شرکت مخابرات تهران برای راه‌اندازی سرویس اینترنت پرسرعت، چیست، گفت: تا پایان سال جاری باید ۶۰۰ هزار پورت پر سرعت نصب شده در تهران داشته باشیم.

معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت مخابرات تهران ادامه داد: هم اکنون حدود ۱۵۰ هزار تا ۱۶۰ هزار پورت در حال کار است و حدود ۳۰۰ هزار پورت پرسرعت نصب شده داریم که باید تا پایان سال به ۶۰۰ هزار پورت برسد.

وی در خصوص برنامه شرکت مخابرات تهران برای توسعه سرویس ADSL در سال آینده نیز، گفت: برنامه سال آینده هنوز از سوی شرکت مخابرات ایران به مخابرات تهران اعلام نشده است.

وی توضیح داد: اما با توجه به برنامه امسال، پیش بینی می‌کنیم که نصب ۱ میلیون تا ۱. ۵ پورت به عنوان برنامه در نظر گرفته شود.

* مخابرات، لایه دسترسی را از کابل مسی به سمت فیبر نوری می‌برد

صادقی، طرح GPAN را از دیگر پروژه‌های در دست اجرای معاونت توسعه و مهندسی شرکت مخابرات تهران نام برد و گفت: در این طرح که مدلی از فناوری FTTX (انتقال از طریق فیبر نوری) است، شرکت مخابرات تکنولوژی لایه دسترسی (acsess) را به سمت فیبر نوری می‌برد.

وی توضیح داد: این طرح شامل ۳ لایه «انتقال فیبر به داخل منزل»، «انتقال فیبر در پشت در منزل» و «انتقال فیبر در خیابان» است که در طرح GPAN سعی شده تا فیبر نوری به سمت خانه‌ها نزدیک شود.

معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت مخابرات تهران تصریح کرد: به این ترتیب طول کابل مسی کاهش می‌یابد که کاهش کابل مسی، در بهبود کیفیت سرویس موثر خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: همچنین با کاهش کابل مسی و افزایش استفاده از فیبر نوری، دیگر در رابطه با توسعه مشترکان مشکلی وجود نخواهد داشت؛ زیرا توسعه در فیبر نوری بسیار آسان‌تر خواهد بود.

*عمده فعالیت مخابرات تهران، بستر سازی برای پورت پر سرعت و نه ADSL

صادقی در پاسخ به این سوال که «این طرح هم اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد»، گفت: در حال حاضر برای شروع، این طرح در مناطق ۲ و ۸ مخابراتی تهران در حال اجرا است و در فازهای بعدی برای سایر مراکز مخابراتی تهران نیز اجرایی خواهد شد.

وی گفت: در مرحله بعدی ایجاد دسترسی فیبر نوری نیز از کشیدن فیبر تا پشت در خانه‌ها، به داخل منازل پیش خواهیم رفت که ممکن است این مرحله در چند سال آینده اتفاق افتد.

معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت مخابرات تهران افزود: هم اکنون تجهزات طرح GPAN در تهران، سفارش شده است؛ طرح‌های چند مرکز نیز تهیه شده است و اقدامات اجرایی در حال آغاز است.

وی یادآور شد: علاوه بر این، در حال حاضر ممکن است در مراکزی که توسعه زیادی در دست انجام است، نیز از این روش استفاده کنیم.

معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت مخابرات تهران تاکید کرد: در حال حاضر عمده فعالیت شرکت مخابرات تهران، در زمینه بستر سازی برای پورت پر سرعت و نه ADSL است.

وی ادامه داد: محور فعالیت‌های بعدی، ارائه تمام سرویس‌ها از جمله صوت، دیتا و تصویر روی این پورت خواهد بود که این کار نیز در سال‌های آینده با نوسازی تجهیزاتی که هم اکنون نصب می‌شود، قابل انجام است.

*عرضه رایگان IPTV در مخابرات منطقه ۲

خبرنگار فارس پرسید: مدتی است که سرویس IPTV شرکت مخابرات به صورت آزمایشی عرضه می‌شود، آیا سرویس توانسته اقبال خوبی بین مشترکان به دست آورد؟

صادقی در پاسخ به این پرسش، گفت: IPTV یکی از سرویس‌های جدید شرکت مخابرات استان تهران است که در حال کار روی این سرویس هستیم و در حال حاضر نیز در یکی از مراکز مخابراتی تهران به صورت آزمایشی روی پهنای باند ۳ مگا بیت بر ثانیه به مشترکان ارائه می‌شود.

معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت مخابرات تهران در خصوص قیمت این سرویس، افزود: هم اکنون این سرویس به متقاضیان در منطقه ۲ مخابراتی تهران واگذار می‌شود که برای چند ماه نخست نیز، Setup Box به صورت امانت به مشترک داده خواهد شد و سرویس نیز رایگان خواهد بود؛ بنا بر این فعلا سرویس IPTV به صورت رایگان خواهد بود.

وی تصریح کرد: از آنجا که محتوی در اختیار سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است، در قرارداد، وظیفه تامین محتوی سرویس IPTV، به عهده شرکت تکتا، به نمایندگی از سازمان صدا و سیما واگذار شده است.

وی ادامه داد: از این رو در قرارداد، سیستم تعرفه گذاری نیز به عهده تکتا گذاشته شده است.

صادقی تاکید کرد: تکتا نیز فعلا هزینه‌ای برای این سرویس در نظر نگرفته است، تا ببیند که عرضه این سرویس به لحاظ اقتصادی صرفه دارد یا خیر.

معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت مخابرات تهران یادآور شد: با توجه اینکه تا پیش از این سرویس IPTV تنها با ۵۰ تا ۲۰۰ کاربر مورد تست قرار گرفته، باید سرویس را در مجموعه ۲ هزار تا ۳ هزار کاربری زیر بار ببریم تا کیفیت و پتانسل واقعی سرویس مشخص شود و بتوان برای آن تعرفه مناسب تعیین کرد.

*اینترنت مخابرات از ابتدا ترافیک نامحدود بود

خبرنگار فارس: چندی پیش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد که عنوان محدودیت ترافیکی باید از روی سرویس‌های اینترنت برداشته شود، آیا این موضوع در سرویس‌های اینترنت شرکت مخابرات رعایت می‌شود؟

صادقی در پاسخ به این سوال، گفت: سرویس‌های اینترنت شرکت مخابرات از ابتدا نیز به صورت ترافیک نامحدود ارائه می‌شد؛ اما شاید ادامه کار به این صورت برای اپراتور‌ها مشکل باشد.

معاون توسعه و مهندسی مدیر عامل شرکت مخابرات تهران افزود: شاید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بتواند در این زمینه کاری کند؛ زیرا به این صورت مدیریت ترافیک برای اپراتور‌ها مشکل است.
 

منبع:farsnews.com

 

عده ای دائم مینالند که گل سرخ خار دارد، ما باید شاد باشیم که خارها گل دارند.
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی