بهداشت و سلامت (بازدید: 476)
دوشنبه 24/11/1390 - 15:22 -0 تشکر 430774
تشخیص سرطان خون در کمتر از 20 دقیقه

محققان دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به طراحی و ساخت بیوسنسور DNA سرطان خون بر پایه نانوذرات اصلاح شده طلا شدند كه می تـواند در كمتر از ۲۰ دقیقه بر اساس توالی خاص ژن عامل سرطان خون این بیماری را شناسایی كند.

 دكتر علی اصغرانصافی، استاد دانشكده شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان و برگزیده گروه علوم پایه هفدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشكی رازی در گفت وگو با خبرنگار«پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار كرد: سرطان مزمن خون باعث افزایش گلبول های سفید خون در مغز استخوان می شود. سلول های سرطانی از مغز استخوان به خون راه یافته و غدد لنفاوی و دیگر ارگان ها نظیر جگر و طحال را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین سرطان مزمن خون باعث اضمحلال مغز استخوان شده و میزان ایمنی بدن را شدیدا كاهش می دهد.

 وی با بیان اینكه تحقیقات متخصصان ژنتیك نشان می دهد كه جهش ژنی یكی از عوامل مهم سرطان مزمن خون است، تصریح كرد: از آنجا كه سنسورهای DNA دارای انتخابگری و حساسیت بالا در تشخیص كیفی و كمی گونه های هدف هستند، ارائه روش های انتخابی بر پایه تشخیص DNA در تحقیقات علوم زیستی و تشخیص بیماری های ژنتیكی از اهمیت بالایی برخوردار است.

 عضو هیات علمی دانشكده شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان در خصوص چگونگی روند تشخیص سرطان مزمن خون در بیوسنسور DNA به ایسنا گفت: در این بیوسنسور، تك رشته ای از DNA عامل بیماری سرطان مزمن خون را جدا كرده و بر روی سطح نانوذرات طلا به عنوان بستر قرار دادیم كه این تك رشته DNA به سرعت می تواند زوج خود را در نمونه خون بیماران تشخیص دهد.

انصافی اضافه كرد: از آنجا كه DNA همیشه دو رشته یی است، هنگامی كه بتوان DNA گونه مورد شناسایی را به صورت تك رشته یی از یكدیگر جدا كرد، در واقع یك سنسور حساس تشخیصی ساخته شده است چرا كه انتخابگری و حساسیت بسیار بالایی در تك رشته یی جدا شده وجود دارد كه فقط نسبت به رشته جدا شده خود حساسیت نشان داده وتنها با آن ممزوج می شود.

 وی با بیان اینكه تك رشته یی DNA سرطان مزمن خون كه بر بستر نانوذرات طلا قرار داده شده به محض برخورد با رشته مشابه خود كه در نمونه آزمایشی بیماران وجود دارد تغییر رفتار می دهد، خاطرنشان كرد: بیوسنسور طراحی شده دارای بستری بر پایه نانوذرات طلا است كه حاوی DNA تك رشته یی عامل بیماری سرطان مزمن خون است و از آنجا كه هیچ رشته ای از DNA همانند اثر انگشت به یكدیگر شباهت ندارند هیچ گونه خطایی در تشخیص تك رشته یی عامل سرطان مزمن خون در نمونه های آزمایشی بیماران وجود نخواهد داشت.

 استاد دانشكده شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینكه ژن ها ی عامل بیماری سرطان خون غالبا در اثر جهش به وجود می آیند، عنوان كرد: آلودگی هوا، ترس، نگرانی، استرس و... می تواند در بدن جهش ژنی ایجاد كرده و سبب ابتلا به بیماری جدیدی مانند سرطان مزمن خون شود این در حالی است كه یكی از ویژگی های این سنسور توانایی تشخیص و شناسایی بیماری در مراحل اولیه ای است كه این جهش ژنی ایجاد شده و غلظت آن در حدی نیست كه آزمایشگاه های تشخیص طبی توانایی تشخیص آن را داشته باشند.

 وی در پایان در خصوص زمان پاسخگویی این آزمایش، خاطرنشان كرد: از آنجا كه برخلاف دیگر روش های تشخیص بیماری در این روش هیچ گونه عملیات خاصی بر روی خون صورت نمی گیرد با بیوسنسور DNA می توان در مدت حدود ۲۰ دقیقه، وجود و یا عدم وجود سرطان مزمن خون در بیماران را تشخیص داد.

 گفتنی است، دكترتقی خیام نیا، عضو هیأت علمی دانشكده شیمی و دكتر حمید رحمانی، عضو هیأت علمی گروه بیوتكنولوژی دانشكده كشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان در این طرح همكاری داشته اند.

ایسنا

 

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

سه شنبه 25/11/1390 - 10:55 - 0 تشکر 431156

سلام
انشاالله كه راه درمانش رو هم پیدا كنن

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

سه شنبه 25/11/1390 - 23:54 - 0 تشکر 431480

این ازمایش روی سلولهای خون انجام میشود یا سلولهای مغز استخوان؟منظورم این است که باید نمونه مغز استخوان باشد و یا از نمونه سلولهای خون گرفته شده از رگهای محیط؟

چهارشنبه 26/11/1390 - 17:3 - 0 تشکر 431729

تشخیص به موقع وزود ازعلل درمان موفق هست.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی