انجمن ها > انجمن طنز و سرگرمی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
طنز و سرگرمی (بازدید: 567)
يکشنبه 23/11/1390 - 0:58 -0 تشکر 430032
از حقه های انجل تا اتوبان تهران كرج

از حقه های کریس انجل تا اتوبان تهران کرج

معرفی نامه | از حقه های کریس انجل تا اتوبان تهران کرج با دیوید کاپرفیلد هم دوره بوده است، با دهان بسته حرف می زند، با نگاهش شیشه را ترک می اندازد، قاشق و چنگال را خم می کند، لیوان را با آب روی دیوار نگه می دارد، با چشمان بسته سه بار اتوبان تهران – کرج را رانندگی کرده است و...

بهروز کریمی متولد سال 1334 در آبادان است، شعبده بازی را از هفت سالگی بدون استاد آغاز کرد و از هشت سالگی روی صحنه رفته، اما در این زمینه به جایی نرسیده است.

او برای اجرای برنامه از طرف انجمن شعبده بازان و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و سفارتخانه های کشورهای کانادا، استرالیا، سوئیس، اتریش، مالزی، روسیه، ترکیه، نروژ، سوئد و... برای ایام خاص مثل دهه فجر، نیمه شعبان و... دعوت شده و به اجرای برنامه پرداخته است.

این هنرمند در سال 1991 مقام دوم شعبده بازهای جهان را که در سوئیس برگزار شد از آن خود کرد. کریمی عضو رسمی و بین المللی عروسک بازهای آمریکاست، او همچنین عضو انجمن شعبده بازهای بین المللی است و با دیوید کاپرفیلد هم دوره بوده است، با دهان بسته حرف می زند، با نگاهش شیشه را ترک می اندازد، قاشق و چنگال را خم می کند، لیوان را با آب روی دیوار نگه می دارد، با چشمان بسته رانندگی می کند و...

از سویی دیگر در دو سال اخیر، شخصی به نام «کریس آنجل» شعبده باز بین المللی به چنان شهرتی رسید که همه مردم دنیا از یکدیگر می پرسند، «آیا او یک انسان خارق العاده است؟»

تصمیم گرفتیم با پدر شعبده باز ایران بهروز کریمی (ملقب به پریستو) که تا کنون بیش از 4 هزار هنرجو را پرورش داده به گفتگو بنشینیم...

او از خودش برایمان گفت، آنجل را نهی نکرد، اما اصرار داشت که کارهای او حقه است: «اگر او الان نبض بیماران را نگه می دارد، من پیش از این که «آنجل» به دنیا بیاید این کار را می کردم» (و برایمان اجرا کرد) و گفت: «پس من هم قدرت ماورایی دارم، اما این گونه نیست، اینها تنها شعبده بازی است».

بخش جالب این مصاحبه آنجا بود که «بهروز کریمی» برای ما رازهای «کریس آنجل» و «دیوید کاپرفیلد» را فاش کرد.

«کریس آنجل» کیست؟

از او می پرسیم: پس از دو دهه ای که دیوید کاپرفیلد در دنیا با عبور از دیوار چین، فرار از زندان آلکاتراس با دستان بسته، پرواز در آسمان و همچنین غیب کردن مجسمه آزادی در نیویورک روی بورس بود، در یکی دو سال اخیر «کریس آنجل» مطرح ترین شعبده باز دنیاست و تمامی شبکه های تلویزیونی از او برنامه نشان می دهند و خیلی ها می گویند او قدرت خارق العاده و فرا زمینی دارد، نظر شما چیست؟ دلمان می خواهد درباره او برای خوانندگانمان بیشتر توضیح دهید؟

کریمی می گوید:

«او اصلیتی یونانی با نام کریستوفر نیکولاس دارد، او از توانمندی های خوبی در شعبده بازی برخوردار است و از نظر جسمی هم خیلی عالی است، او تنها چند سال است که در انجمن بین المللی شعبده بازهای دنیا عضو می باشد.

اما او چگونه مطرح شد؟ یکسری از شعبده باز های قدیمی آمریکا که زیر سایه کاپرفیلد محو شده بودند و می دیدند به هیچ عنوان نمی توانند از او عبور کنند، متحد شدند تا او را زمین بزنند، برای این کار هم نیاز به یک شومن حرفه ای که اتفاقا شعبده بازی را هم خوب بلد باشد، داشتند، بنابراین «آنجل» را کشف کردند و برایش تبلیغات میلیون دلاری انجام دادند.

به نظر من او کارهای خارق العاده ای انجام نمی دهد، کارهایی که در گذشته شعبده باز های قدیمی و حرفه ای دنیا انجام می دادند، با اضافه کردن تکنیک های دوربین انجام می دهد، کارهای در حال حاضر او را پیش از این «دیوید بلین» انجام می داد، یا این که الان می بینم او نبض بیماران را متوقف می کند، زمانی که او هنوز به دنیا نیامده بود، من این کار را سال ها پیش انجام می دادم، کارهای او غیرممکن نبود، من الان جلوی خودتان قاشق و چنگال را بدون این که دست بزنم، خم می کنم (این کار را بهروز کریمی انجام داد)... همین الان خودکار و لیوان محتوی آب را روی دیوار برایتان نگه می دارم (این کار را هم انجام داد)... همین الان نبضتان را متوقف می کنم (این کار را نیز انجام داد)...

برای مثال من تصمیم دارم کاری را انجام بدهم که تاکنون هیچ شعبده بازی انجام نداده است (میخ کفش را از سمت چپ داخل چشمم فرو می کنم و از چشم راستم در می آورم) البته امکاناتش را ندارم، فکر می کنید امکاناتی را که به کریس آنجل می دهند، در اختیار من هست؟!»

حقه دوربین است نه قدرت خارق العاده

از او می پرسیم: «اما خیلی ها کارهای او را باور دارند».

او می گوید: «کریس آنجل افراد را محو می کند، مگر پیش از او دیوید کاپرفیلد این کار را نکرد، همه شعبده بازان حرفه ای می توانند این کار را انجام دهند، شاید این کار برای بیننده عادی باورنکردنی و کاری عجیب باشد، اما برای ما مثل خوردن یک لیوان آب است. او راز این کار را می داند، ضمن این که کارهایش با یک دوربین ضبط نمی شود، روی استیج، برنامه زنده اجرا نمی کند، دوربین های متعددی از او فیلمبرداری می کنند و تماشاگران هم، همه از اعضای گروه خود او هستند.

دیوید کاپرفیلد وقتی که مجسمه آزادی را محو کرد و یا از دیوار چین عبور می کرد، گروه تصویربرداری او، از رازش باخبر بودند، می خواهم بگویم که حرکت دوربین ها به فریب بیننده کمک می کند. کریس آنجل می خواهد هم خودش را بدنام کند و هم به شعبده ضربه بزند، به نظر من دوام نمی آورد و در آینده یک شومن دیگر رو دست او بلند می شود و یا عده ای گوش او را می گیرند و می نشانند سر جایش... او شومن و بازیگر خوبی است و مردم از دیدن فیلمی که بازی می کند لذت می برند، همین!!»

او فوق العاده است

کریمی می گوید: «البته قبول دارم که کریس آنجل یک شعبده باز فوق العاده است که استعداد فراوانی هم در این زمینه دارد و با کارهایی که انجام داده باعث شده دوباره دور رقابت در دنیای شعبده بازی گرم شود اما باید اشاره کنم که او یک حقه باز حرفه ای است، او هیچ گاه صحبت های حاشیه ای را که درباره خودش است تکذیب نکرده، بلکه دوست دارد، این تصورات ذهنی از قدرت فرازمینی اش بیشتر هم بشود، بنابراین با حقه و کلک می خواهد به تعداد طرفدارانش اضافه کند.»

شعبده چیست؟

ما چشم کسی را نمی بندیم، ما جادو نمی کنیم، ما از فیزیک، شیمی، ریاضی، سرعت عمل و روان شناسی استفاده می کنیم، تلفیق اینها می شود، شعبده بازی... حالا می گویند طرف از دیوار چین رد شده، مگه می شه کسی از دیوار چین رد بشه! من سال ها قبل ادعا کردم که مجسمه فردوسی در میدان فردوسی را ناپدید می کنم، برآورد کردیم که برای انجام این کار هلی کوپتر احتیاج داریم و باید هفت، هشت ساعت هم میدان را ببندیم، آن زمان رئیس وقت صدا و سیما به ما گفت چقدر بودجه احتیاج داری، برآورد من 12 تا 14 میلیون بود، ماکت اش رو هم ساخته بودم، بعد آنها به من گفتند با این بودجه، می توانیم یک سریال چند قسمتی بسازیم...

او در پاسخ به این پرسش که «با این تفاسیر کاپرفیلد هم مردم را فریب داده» می گوید:

«تفاوت کاپرفیلد در این است که او اجراهای زنده بسیاری داشته، کارهایش با یک دوربین ضبط شده، او هم با استفاده از نخ های نامریی به پرواز در می آید، من هم اگر این امکانات و جلوه های ویژه در اختیارم باشد، این کار را انجام می دهم، اما در مورد «آنجل» بزرگنمایی شده است.

معروفیت آنجل به خاطر کارهایش نبود، به خاطر حاشیه هایش بود، مثلا لقبش را گذاشت «آنجل» که نام یکی از حواریون حضرت مسیح(ع) بود، به معنای «فرشته»! کسی هم نیست بگوید تو کجایت شبیه فرشته است، با آن انگشتر، تیپ، قیافه ات و لباس های شیطانی ات، حتی نوع گریم صورت او در برنامه هایش آدم را یاد شیطان می اندازد. همان هایی را که به کرات در فیلم ها دیدیم... آنجل هم مثل کاپرفیلد با استفاده از نخ ها، طناب های نامریی و حرکت نورها روی طناب، روی هوا راه می رود، بیننده هم به قدرت او ایمان می آورد، خب، اگر او این کاره است، پس چرا با ماشین در سطح شهر عبور و مرور می کند.

باز هم می گویم او قدرت ماورایی ندارد و تنها بازیگر خوبی است. شما می دانید، (رو به خبرنگار) خودت بارها دیده ای من با نگاهم، کاری می کنم شیشه ترک بخورد (نگارنده، بارها از نزدیک شاهد این ماجرا بوده) بارها از من پرسیدی، تو حتی شیشه را لمس نمی کنی، چگونه شیشه ترک می خورد، خیلی سر بسته می گویم، من ابزاری دارم که در یک ثانیه که تو حواست نیست، شیشه را ترک می اندازم و این یک راز شعبده بازی است که به کسی یاد نمی دهم، من سه بار اتوبان تهران – کرج را در دهه شصت با چشمان بسته رفتم، این کار را در دنیا چند شعبده باز دیگر هم انجام دادند، پس تو می گویی، همه ما قدرت ماورایی و فرازمینی داریم؟ نه این طور نیست! من همین الان می گویم اگر در اختیار من امکانات قرار دهند، حاضرم در بازی پرسپولیس – استقلال، مقابل چشمان 100 هزار آدم و 200 هزار چشم زیر تریلی وسط ورزشگاه آزادی ناپدید شوم و بعد در جایی دیگر ظاهر شوم! آن هم تنها با شعبده بازی نه قدرت ماورایی!

آقایی بود به نام علی اکبری، چند سال پیش بیماران را دور خود جمع می کرد و جلوی چشمان آنان عقربه های ساعت را نگه می داشت و مردم هم صلوات می فرستادند، او شاگرد من بود، الان برای شما این کار را انجام می دهم (بهروز کریمی یک آهن ربای قوی در آستین پیراهن خود جاسازی کرد، سپس با حرکات تردستی ذهن ها را به سوی دستانش معطوف کرد. آن گاه مچ دستش را نزدیک ساعت برد و عقربه های ثانیه شمار در اثر نزدیک شدن آهن ربا از کار افتاد، منتهی این کار را آنقدر سریع انجام داد که متوجه نشدیم چه کار کرد... (البته بعد توضیح داد) خب، شما به این می گویید قدرت ماورایی؟

حقه کریس آنجل

او روی پارچه ای که شیشه خرده فراوان روی آن ریخته می خوابد و سپس یک غلتک از روی او رد می شود، پیش از این که تصویربرداری شروع شود، آن قسمت از آسفالت را می کنند و روی آن را با اسفنج سیاه می پوشانند، غلتک همین که به اسفنج رسید، اسفنج به داخل حفره می رود و آنجل هم به همین شکل پایین می رود... غلتک که رد شد، اسفنج بالا می آید.

پرواز در آسمان

به من هم اگر امکانات بدهند، این کار را انجام می دهم، استفاده از نور و طناب های نامریی که با برخورد نورهای خاصی به شکلی نامریی می شود، همان کاری که 10 سال پیش کاپرفیلد هم انجام داد.

حرکت روی آب

شیشه ای در استخر تعبیه شده که رنگ آب استخر می باشد و او روی آن شیشه راه می رود.

آنجا که انسان را دو تیکه می کند: آن زن اصلا از دو پا معلول است و پا ندارد.

گربه را روی هوا می اندازد و گربه روی هوا می ایستد: صفحه ای شیشه ای با طناب نامریی به رنگ آسمان همان روز نصب شده و گربه با آن صفحه برخورد می کند و می ایستد...

تفاوت کار کریس آنجل با کاپرفیلد این است، مردمی که برای تماشا می آیند، از نزدیکان خود او هستند، ضمن این که کارهای او زنده تصویربرداری نمی شود، یعنی ضبط می شود و بعد هم تدوین... اما کاپرفیلد کارهای تردستی و شعبده را که باز هم می گویم همه آنها حقه دوربین است، جلوی دیدگان مردم عادی و به شکل زنده اجرا می کرد، جالب این که «کریس آنجل» هیچ گاه روی استیج نرفته است.

جادوگری در فوتبال

در سال های اخیر بحث داغ حضور جادوگرها در فوتبال خیلی مطرح شده است. باید اشاره کنم که بارها از سوی چند باشگاه مطرح، به من پیشنهاد شد که کنار تیمشان باشم... در صورتی که واقعیت این گونه نیست... نام باشگاهی را نمی برم، اما از من دعوت کرده بودند که بروم و به بچه ها روحیه بدهم، خب روحیه دادن من از طریق شعبده بازیه! برم براشون یک سری شعبده بازی کنم تا ذهنشون یک کمی آرامش پیدا کند. اما واقعیت این است که وقتی بازیکنی چنین صحبتی می شنود، ناخودآگاه روی او اثر خواهد داشت و قدرت تلقین به سراغ او می آید که برای ما اتفاق خاصی توسط آن جادوگر که در واقع یک شعبده باز است، خواهد افتاد... من کاملا این بحث را تکذیب می کنم، اینها کلاهبرداری است.

فاش کردن رازهای کاپرفیلد و آنجل

از او خواستیم، راز شعبده های مطرح کاپرفیلد و آنجل را برایمان فاش کند، می گوید:

با توجه به تکنیک های فیلمبرداری، باید به شما بگویم که گروه تصویربرداران هر دو شعبده باز، از این رازها باخبر هستند، من به صورت کلی برای شما می گویم که آنها چه کار می کنند...

رازهای دیوید کاپرفیلد

عبور از دیوار چین:

به نزدیک دیوار چین که می رود، ناگهان سایه می شود و می بینیم که آن سایه از دیوار عبور می کند، دیوید شخصی بدل دارد، خودش که روبه روی دیوار چین می ایستد، دوربین ناگهان به سوی مردم می رود، در صورتی که دیوید زیر یک صندلی که از قبل تعبیه شده پنهان می شود.

ناپدید کردن مجسمه آزادی در نیویورک:

از قبل اتاقکی شیشه ای تعبیه شده که شاهدان عینی را داخل آن راهنمایی می کنند، این اتاقک خیلی آرام در حال چرخش است، وقتی که 180 درجه می چرخد، ناگهان شاهدان و دوربین می بینند که جای مجسمه آزادی خالی است، در صورتی که قبلا ماکت آن شبیه سازی شده است و مردم به نقطه ای دیگر نگاه می کنند که پشت مجسمه آزادی واقعی هستند.

فرار از زندان آلکاتراس:

ما شعبده بازها ابزار کوچکی به نام «گیمیک» داریم، چیزی مثل شاه کلید، همان چیزی که قفل سازها دارند، این وسیله هر قفلی را باز می کند، البته کاپرفیلد به مانند یک بازیگر سینما و با حرکات سریع دست، این کار را انجام می دهد...

بهروز کریمی در پایان یک بار دیگر می گوید: «کارهای این شعبده بازان حرفه ای را نهی نمی کنم، بلکه می خواهم بگویم که آنان همه از حقه های شعبده بازی استفاده می کنند و قدرت ماورایی و فرازمینی ندارند.»

هر كس كه با زندگي ميسازد ميبازد. بازندگي نساز زندگي را بساز.
يکشنبه 23/11/1390 - 19:16 - 0 تشکر 430361

چه جـــــــــــــــــــــالب!!!!!!!!
همیشه تو این فکربودم دیوید(چه خودمونی!!) چجوری از دیوار چین عبور کرد!!!عجب کلکین بابا...
این کریس آنجل هم بدجور کلکه ها!!!!

آقای کریمی دستتون درد نکنه روشنمون کردی!!!!!

يکشنبه 23/11/1390 - 23:34 - 0 تشکر 430557

سلامممنون از روشنگریتون، عجب کاسه ای زیر نیم کاسه بوده.

دوشنبه 24/11/1390 - 0:32 - 0 تشکر 430601

سلام
راستش من خودمم نمیدونستم
عجب كلكایی هستن این شعبده باز ها

هر كس كه با زندگي ميسازد ميبازد. بازندگي نساز زندگي را بساز.
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی