انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 304)
چهارشنبه 12/11/1390 - 19:17 -0 تشکر 424706
ضرورت عمل كردن به روایات

ضرورت عمل كردن به روایات

تهران- حضرت علی (ع) در حكمت 98نهج البلاغه فرمودند: چون روایتی را شنیدید، آن را بفهمید و عمل كنید، نه این كه فقط بشنوید و نقل كنید. زیرا راویان علم فراوان و عمل كنندگان آن اندكند.

1390/11/12 - 08:12

* حكمت (91) راه درمان روان

همانا این دل ها همانند بدن ها افسرده می شوند. پس برای شادابی دل ها، سخنان زیبای حكمت آمیز را بجویید.

 

* حكمت (92) والاترین دانش

بی ارزش ترین دانش، آن دانشی است كه بر سر زبان است و برترین علم، علمی است كه در اعضا و جوارح آشكار است.

 

* حكمت (93) فلسفه آزمایش ها

فردی از شما نگوید كه خدایا از فتنه به تو پناه می برم. زیرا كسی نیست كه در فتنه ای نباشد،ولی آن كه می خواهد به خدا پناه برد، از آزمایش های گمراه كننده پناه ببرد. همانا خدای سبحان می فرماید "بدانید كه اموال و فرزندان شما فتنه شما هستند" (سوره تغابن آیه 15)

معنی آیه این است كه خدا انسان ها را با اموال و فرزندانشان می آزماید تا آن كسی كه از روزی خود ناخشنود و آن كه خرسند است، شناخته شوند، گرچه خداوند به احوالاتشان از خودشان آگاه تر است تا كرداری كه استحقاق پاداش یا كیفر دارد، آشكار نماید.

چه آن كه بعضی مردم فرزند پسر را دوست دارند و فرزند دختر را نمی پسندند و بعضی دیگر فراوانی اموال را دوست دارند و از كاهش سرمایه نگرانند.

 

* حكمت (94) شناخت نیكی ها و خوبی ها

از امیرالمومنین (ع) پرسیدند "خیر" چیست؟ فرمودند: خوبی آن نیست كه مال و فرزندت بسیار شود، بلكه خیر آن است كه دانش تو فراوان و بردباری تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در میان مردم سرفراز باشی. پس اگر كار نیكی انجام دهی، شكر خدا به جای آوری و اگر بد كردی از خدا آمرزش خواهی.

در دنیا جز برای دو شخص خیر نیست: یكی گناهكاری كه با توبه جبران كند و دیگر نیكوكاری كه در كارهای نیكو شتاب ورزد.

 

* حكمت (95) تقوی و ارزش اعمال

هیچ كاری با تقوا اندك نیست و چگونه آنچه كه پذیرفته شود، اندك است؟

 

* حكمت (96) ارزش علم و بندگی

َنزدیك ترین مردم به پیامبران، داناترین آنان است، به آنچه كه آورده اند.

سپس آن حضرت این آیه را تلاوت فرمودند "همانا نزدیك ترین مردم به ابراهیم كسانی هستند كه پیرو او گردیدند و مومنانی كه به این پیامبر خاتم پیوستند" (سوره آل عمران آیه 68)

سپس فرمودند: دوست محمد (ص) كسی است كه خدا را اطاعت كند هر چند پیوند خویشاوندی او دور باشد و دشمن محمد (ص) كسی است كه خدا را نافرمانی كند هر چند خویشاوند نزدیك او باشد.

 

* حكمت (97) ارزش یقین

حضرت علی (ع) هنگامی كه صدای مردی از حروراء را شنید كه مشغول نماز شب و تلاوت قرآن بود، فرمودند: خوابیدن همراه با یقین، برتر از نمازگزاردن با شك و تردید است.

 

* حكمت (99) معنای آیه استرجاع

امیرالمومنین (ع) هنگامی كه از شخصی شنیدند كه می گفت "انا لله وانا الیه راجعون" فرمودند: این سخن كه می گوییم، "ما همه از آن خداییم"، اقراری به بندگی است و اینكه می گوییم "بازگشت ما به سوی اوست" اعترافی به نابودی خویش است.

 

حكمت (100) روش مناجات كردن

آنگاه كه گروهی آن حضرت را ستایش كردند، فرمودند: بار خدایا تو مرا از خودم بهتر می شناسی و من خود را بیشتر از آنان می شناسم. خدایا مرا از آنچه اینان می پندارند، نیكوتر قرار ده و آنچه را نمی دانند بیامرز.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی