سينما و تلویزیون (بازدید: 351)
چهارشنبه 12/11/1390 - 19:9 -0 تشکر 424697
صدا و سیما نظارتی بر واردات گیرنده های دیجیتال ندارد

صدا و سیما نظارتی بر واردات گیرنده های دیجیتال و موبایل ندارد

تهران - رییس سازمان صداو سیما گفت كه این سازمان هیچ نظارتی بر واردات دستگاه های گیرنده دیجیتال و یا تلفن های همراه دارای قابلیت تلویزیونی ندارد.

1390/11/12 - 08:12

عزت الله ضرغامی" روز سه شنبه در حاشیه راه اندازی رسمی شبكه "هیسپان تی وی" در گفت و گو با خبرنگاران افزود: واردات موبایلهایی كه گیرنده تلویزیونی دارند باید با نظر صدا و سیما انجام شود كه تاكنون رخ نداده است.

رییس سازمان صداوسیما با تاكید بر اینكه این سازمان هیچگونه نظارتی روی واردات گیرنده های دیجیتال تلویزیونی -ست آپ باكس- هم ندارد افزود: البته توصیه های لازم از طریق نامه به مراجع ذی ربط از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شده است.

وی توضیح داد: در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت نكاتی پیرامون گیرنده‌های دیجیتال تلویزیونی به خصوص بعد از راه‌اندازی شبكه های دیجیتال یادآوری شده است.

رییس سازمان صدا و سیما گفت: همچنین به كارخانه های تلویزیونی اعلام شده كه با سیستم آنالوگ تلویزیون تولید نكنند.

ضرغامی استاندارد فنی دیجیتال مورد استفاده در صدا و سیما را "4 EMPG " نام برد كه از پیشرفته‌ترین سیستم ها در دنیا محسوب می شود.

وی یادآورشد: اگر گیرنده های دیجیتال قابلیت پخش سیستم مورد استفاده در صدا و سیما را داشته باشند، مشكلی برای مخاطبان بوجود نمی آید.

 

** ظرفیت لازم برای راه اندازی شبكه فرانسوی زبان وجود دارد

رییس سازمان صدا و سیما با تاكید بر اینكه زمینه برای ایجاد یك شبكه مستقل فرانسوی زبان از سوی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، گفت: گسترش شبكه های برون مرزی ایران به دلیل استقبال گسترده ای است كه از این شبكه ها صورت می گیرد.

ضرغامی افزود: تمام محدودیت هایی كه كشورهای مدعی آزادی بیان برای شبكه های برون مرزی ایران اعمال می كنند، نشان می دهد كه اقبال عمومی در همه جای دنیا به شبكه های برون مرزی ایران رو به افزایش است.

وی تاكید كرد: اگر شبكه های ایرانی جنبش وال استریت و جنبش های مردم اروپا و بویژه انگلستان را منعكس نمی كردند، امروز با مشكلات عدیده در پخش رو به رو نبودند كه برخی بخواهد به بهانه های واهی به طور یكسویه یك شبكه را قطع كنند.

ضرغامی با بیان اینكه شبكه جهانی سحر روزانه چند ساعت برنامه فرانسوی زبان روی آنتن می برد، افزود: امكان راه اندازی شبكه ای عمومی فرانسوی زبان وجود دارد و در صورت فراهم شدن اعتبارات و امكانات فنی در این زمینه اقدام می شود.

وی افزود: برای این كار ابتدا می توان زمان پخش برنامه های فرانسوی را در شبكه سحر افزایش داد و سپس برای راه اندازی شبكه ای مستقل اقدام كرد.

رییس سازمان صدا و سیما تاكید كرد:با توجه به گستره وسیع چند صد میلیونی در حوزه آسیای شرقی از جمله پاكستان و هندوستان به نظر می رسد پخش روزانه چند ساعت برنامه به زبان های محلی برای مردم این منطقه كافی نیست.

ضرغامی افزود: در صورتی كه زمینه های اجرایی فراهم شود، صدا و سیما قصد دارد برای آسیای شرقی نیز به زبان محلی آنان برنامه های وسیع تری تدارك ببیند.

وی تاكید كرد كه تمامی برنامه های برون مرزی صدا و سیما اعم از رادیویی و تلویزیونی قابلیت تبدیل به یك شبكه مستقل را دارند.

 

** لغو مجوز پخش پرس تی وی در انگلیس غیرقانونی بود

رییس سازمان صداو سیما در ادامه قطع پخش برنامه های شبكه پرس تی وی در انگلستان را اقدامی غیرقانونی و غیرموجه از سوی دولت پادشاهی این كشور برشمرد و افزود: قطع برنامه های این شبكه سبب رونق بیشتر آن و شكل گیری یك اعتراض عمومی و جهانی نسبت به این تصمیم شد و شخصیت های مستقل در انگلیس اعتراض خود را رسانه ای كردند.

ضرغامی این اقدام آفكام را در تعارض با شعار كشورهای غربی مبنی بر آزادی بیان دانست و اظهار داشت: تلاش خواهیم كرد كه راه های جایگزین بیشتری برای مخاطبان خود در اقصی نقاط جهان بویژه انگلیس فراهم كنیم.

 

** جمعیت یك میلیارد نفری اسپانیایی زبانان دنیا

رییس سازمان صدا و سیما به راه اندازی شبكه تلویزیونی اسپانیایی "هیسپان تی وی" اشاره كرد و ادامه داد:ایده تاسیس این شبكه به دنبال استقبال گسترده مخاطبان انگلیسی زبان از برنامه های جمهوری اسلامی ایران شكل گرفت.

ضرغامی ادامه داد: چند صد میلیون مخاطب مستقیم اسپانیایی زبان در دنیا وجود دارد و زبان های دیگری كه نزدیك به اسپانیایی از جمله پرتغالی ها نیز می توانند از این شبكه استفاده كنند.

وی مخاطبان این شبكه را یك جامعه یك میلیارد نفری عنوان كرد و گفت: هیسپان تی وی تنها شبكه خبری نیست و از همه ساختارهای رسانه ای در آن استفاده می شود.

ضرغامی یادآور شد كه در مدت پخش آزمایشی این شبكه اسپانیایی زبان، از آن استقبال خوبی شد كه نشان می دهد كه مردم دنیا علاقه مند به دانستن اطلاعاتی درباره ملت ایران و فرهنگ این سرزمین هستند.

رییس سازمان صداو سیما تاكید كرد: هیسپان تی وی می تواند به تریبونی برای گفت و گوی بین مردم اسپانیایی زبانان تبدیل شود زیرا در آمریكای لاتین متاسفانه قدرت رسانه های استكباری بسیار زیاد و رسانه های مستقل كه همراه مردم هستند، محدودند.

وی افزود: این شبكه ظرفیت بسیار خوبی را در اختیار ملت ها و مردم آمریكای لاتین قرار می دهد تا به دور از عوام فریبی و دروغ پردازی های رسانه های غربی در جهت افزایش آگاهی ملی خود تلاش كنند.

 

** استقبال مخاطبان آی فیلم از سریال های طنز ایرانی

رییس سازمان صداو سیما با تاكید بر اینكه شبكه فیلم و سریال ایران (آی فیلم) برنامه های خود را بر اساس ذائقه مخاطبان خود در كشورهای عربی و اسلامی پخش می كند، اظهار داشت: از آنجا كه این كشورها به لحاظ فرهنگی به ایرانیان نزدیك هستند، از سریال های ایرانی بویژه سریال های طنز استقبال كرده اند.

ضرغامی در پاسخ به اینكه بروز پاره ای مشكلات برای سریال های شبكه نمایش خانگی را به منزله كنار رفتن رقیبان تلویزیون محسوب كرد، گفت: من این اخبار را تعقیب نمی‌كنم و اطلاع زیادی ندارم.

وی افزود: هر تولید فرهنگی در كشور كه استانداردهای لازم را داشته باشد و مورد علاقه مردم هم قرار گیرد، به طور حتم كار خوبی است.

ضرغامی تاكید كرد: تلویزیون به دلیل قدرت و گستردگی و همكاری بسیار وسیعی كه با همه‌ تولیدكنندگان در همه عرصه‌ها دارد،از نخستین جایگاه ارتباطی با مردم برخورداراست.

‌وی افزود: این رسانه تلاش می كند تا هر كس كه توان تولید و حرفی برای گفتن دارد، بتواند از این رسانه برای به فعلیت رسیدن استعدادش استفاده كند.

رییس سازمان صدا و سیما درباره اینكه آیا امكان راه اندازی شبكه كابلی در ایران وجود دارد گفت: با توجه به راه‌اندازی شبكه آی پی تی وی (iptv)، این سیستم بیش از شبكه های كابلی می تواند سرویس های مورد نیاز را به مخاطبان ارایه كند كه این سیستم در آینده نزدیك برای همه مردم قابل دسترس خواهد بود.

وی در پاسخ به سوالی درباره لزوم مدیریت جدول پخش شبكه های تلویزیونی نیز گفت: هر شبكه در تنظیم جدول پخش خود تا حد زیادی استقلال دارد اما معاونت سیما برنامه ریزی لازم را انجام می دهد تا هر نوع برنامه ای در جدول پخش شبكه ها قرار گیرد تا مخاطبان بتوانند از برنامه های مورد علاقه خود استفاده كنند.

ضرغامی گفت: برنامه ریزی ها به گونه ای باشد كه تولیدات نمایشی مكمل هم باشند تا از یك ساختار خاص تعداد زیادی برنامه روی آنتن نرود.

رییس سازمان صداوسیما همچنین درباره تفاوت تصمیم گیری شبكه های مختلف برای ممیزی فیلم ها در تلویزیون گفت: قواعد مربوط به پخش برنامه‌های تلویزیونی، قواعد یكنواختی است به خصوص در مورد اینكه به فرهنگ ملی و مردم برمی‌گردد همه مشابه هم عمل می‌كنند.

ضرغامی افزود: البته در یك مقطع خاص یك فیلم یا یك تولید غیرنمایشی كه در مقطع دیگری كه مشكل ممیزی نداشته، اما به دلایل خاص و حساسیتی كه در جامعه وجود دارد بنا به مصلحت یك كلمه یا یك جمله یا یك فریم از یك فیلم پخش نمی‌شود.

وی تاكید كرد: بسیاری از ممیزی ها حاكمیتی نیست و به مسایل مردم،قومیت‌ها و اعتقادات مردمی و فضای عمومی جامعه باز می گردد.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


چهارشنبه 12/11/1390 - 20:59 - 0 تشکر 424747

فكر نمی كنم وظیفه صدا و سیما باشه این كار...

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی