انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 362)
چهارشنبه 12/11/1390 - 15:1 -0 تشکر 424598
** بچه داری و تعادل در عاطفه به فرزند **

....چون بچه هایشان شب ها خیلی گریه می کردند و تا صبح بیدار می ماندند ،امام شب را تقسیم کرده بودند ؛ یعنی دو ساعت خودشان از بچه نگهداری می کردند و روزها بعد از تمام شدن درس ، امام ساعتی را به بازی با بچه ها اختصاص می دادند تا کمک خانم در تربیت بچه ها باشند.( خانم فاطمه طباطبایی ، عروس امام)

کودکی که شب ها گریه می کند همان فرزندی است که در طول روز او را بارها بوسیده اید. عاطفه ی شما باید هم در زمان شادی او باشد ، هم در زمان گریه ی او ، از همه مهم تر چرا تصور می شود که شب بیداری و ساکت کردن بچه در نیمه های شب فقط وظیفه مادر است تا جایی که اگر گریه ی کودک مزاحم خواب پدر شود، باید اورا به اتاقی دیگر برد!

برای کمک به مادر چندید دلیل وجود دارد : یکی اینکه در منزل ، پدر و مادر هردو در شادی و گریه بچه سهیم هستند.دیگر اینکه شوهرش در همه جا در کنارش هست. به علاوه بچه یی که گاهی در آغوش مادر و گاهی در آغوش پدر است ، ازنظر محبت، به تعادل عاطفی دست پیدا می کند. عاطفه ی پدرو مادر خود را حس می کند و نیز وابستگی او به یک شخص زیاد نمی شود . لذا این گونه رفتار حضرت امام ،نه تنها از نظر روانشناسی و عاطفی ارزشمند است بلکه در کنار جلب مهرو محبت همسر، پاداش و ثواب در خور اخروی هم  دارد.

چنان که پیامبر بزرگوار می فرمایند :

آنچه کودک نورس به ذهن می سپارد ، مانند نقشی ست که برسنگ می تراشند و آنچه مرد بزرگسال به ذهن می سپارد ، مانند نوشتن بر آب است .

حسنعلی میرزا بیگی – خانواده و امام خمینی (ره )- ص195
 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی