انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 3374)
چهارشنبه 5/11/1390 - 21:22 -0 تشکر 421731
"خاطرات عتبات عالیات"

به نام خدا

سلام

نجف اشرف

ساعت 9 صبح از ازمرز ایران وارد خاک عراق شدیم وبه سمت نجف اشرف حرکت کردیم یک ساعت از نماز مغرب گذشته بود که وارد نجف اشرف شدیم بعد ازاسکان در هتل السیاحی به همراه کاروان دسته جمعی بسمت حرم اقا امیرالمومنین ع حرکت کردیم

حضرت صادق علیهالسلام میفرماید: چگونه زیارت نکند کسی امیرالمومنین جدم را که پیغمبران و فرشتگان او را زیارت کنند و هم میفرماید هر کس زیارت کند جدم امیرالمومنین را خداوند مشکلات دو جهانی را بر وی آسان گرداند و چون عازم زیارت باشد فرشتگان او را استقبال کنند و چون مراجعت کند تا خانه او را مشایعت نمایند، با بسا روایات دیگر در این خصوص که به همین مختصر قناعت میشود.

هوا خیلی سرد بود هتل نزدیک به حرم بود پیاده وبا نوحه خوانی مداح وسینه زنان به سمت حرم راه افتادیم...خیلی گنبدش دیدنیه اما شهرش بوی غربت میده ،بوی مظلومیت اقا ،بوی شجاعت،بوی علی ع

 

از باب القبله وارد حرم شدیم روحانی بزرگوار زیارت امام راخواندند وبعد از ان ازاد بودیم هر که مایل بود بعد از زیارت به هتل به همراه کاروان برگرده وانهاییکه دوست داشتند بیشتردر حرم بمانند مشکلی نبود

امنیت خوب بود وقتی عشق به مولا علی ع باشه دیگه تو فکر امن ونا امنی نیستی همینکه درجوار این خوبانی ارامش داری همه چیزو فراموش میکنی غم ،غصه....

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

چهارشنبه 5/11/1390 - 21:29 - 0 تشکر 421734

به نام خدا
سلام
برای اینکه با حرم اقا بیشتر اشنا بشید مشخصات حرم شرفیه رو خدمتتون عرض میکنم تا اگر خدا قسمتتون کرد رفتید همه جای حرم رو خوب بلد باشید
درهای حرم شریفه
باب القبله
باب طوسی
باب امام رضا(باب الساعه)
باب مسلم بن عقیل (باب الذهب)
باب الفرج (باب السلطانی)
قبور مدفون در این حرم:
1.ضریح مطهر امیر المومنین علی ع
2مدفن مطهر حضرت آدم ونوح وبه روایتی مدفن راس الحسین ع
3.مرقد ایت الله سید مصطفی خمینی وعلامه حلی (در رواق شرقی حرم)یا همان ایوان طلا
4.مرقد مقدس اردبیلی در ایوان طلا
5.مرقد شیخ شیخ جعفر شوشتری در رواق غربی
6.مرقد سید محمد کاظم طباطبایی در ایوان علما
7.مرقد میرزای شیرازی درایوان علما
8.مرقد ایت الله خویی ورودی با ب مسلم ابن عقیل
9.مرقد سید ابوالحسن اصفهانی واخوند خراسانی دروردی با ب امام رضا ع
10 مرقد شیخ عباس قمی ومیرزای نوری ورودی با ب القبله
11. مرقد شیخ انصاری در ورودی باب القبله
12. مرقد ایت الله ناینی

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

پنج شنبه 6/11/1390 - 7:8 - 0 تشکر 421826

با نام خدا و سلام
صلی الله علیک یا با الحسن روحی لک الفدا

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

جمعه 7/11/1390 - 11:51 - 0 تشکر 422236

سلام
ممنون گلهای عزیز به خاطر ثبت خاطرات زیبات :)

میدونی فرق انجمن مدیریت با انجمنای دیگه چیه ؟

دوست داری بدونی ؟ خب فرقش اینه : همه ی انجمنهای تخصصی تبیان فقط یه مدیر داره ، ولی تو انجمن مدیریت هر کس بیاد و فعالیت کنه

خودش یه مدیره پس بیا انجمن مدیریت و با چشمان یک مدیر نگاه کن

 

شنبه 8/11/1390 - 22:12 - 0 تشکر 423064

به نام خدا

سلام

حضرت صادق علیهالسلام فرمود: «خداوند، مخلوقی خلق نکرده که بیشتر از ملائکه باشد، و به درستی که هر روزی هفتاد هزار ملک نازل میشوند و به بیت المعمور می آیند و طواف می کنند، و چون از طواف فارغ شوند به طواف کعبه میروند و چون از طواف کعبه، فارغ شوند به سوی قبر پیامبر صلی اللّه علیه و آله و سلم می روند و بر آن حضرت هم سلام می کنند؛ پس از آن به سوی قبر امیرالمؤمنین علیهالسلام میروند و بر آن حضرت هم سلام می کنند، بعد نزد قبر امام حسین علیهالسلام هم میروند و سلام میکنند و به آسمان میروند، هر روز تا قیامت، ملائکه نازل میشوند».

سپس فرمود: «هر که امیرالمؤمنین علیهالسلام را زیارت کند و عارف به حق آن حضرت باشد؛ یعنی آن جناب را امام واجب الاطاعه و خلیفه بلافصل داند و از روی تجبر و تکبر به زیارت نیامده باشد، حق تعالی از برای او اجر صد هزار شهید را بنویسد و گناهان گذشته و آینده او را بیامرزد، و در قیامت، او را از جمله ایمنان از سختیهای آن روز مبعوث گرداند و بر او حساب را آسان گرداند؛ و چون از زیارت برگردد، ملائکه او را بدرقه نمایند تا به خانه برگردد و اگر بیمار شود، به عیادت او بیایند و اگر بمیرد، متابعت جنازه او را بکنند تا قبرش و از برای او طلب آمرزش نمایند.»

و امام صادق علیهالسلام فرمود: «هر که پیاده به زیارت امیرالمؤمنین علیهالسلام برود، خداوند به هرگامی ثواب یک حج و یک عمره برای او بنویسد و اگر پیاده برگردد به هرگامی ثواب دو حج و دو عمره از برای او بنویسد.»

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

شنبه 8/11/1390 - 22:12 - 0 تشکر 423066

به نام خدا

سلام

قبر شریف علی و خاکسپاری آن حضرت

قبر مولا علی ع تا شش مخفی بود تازمان امامت امام جعفر صادق ع توسط ایشان آشکار شد .

روایاتی که بیانگر محل قبر و چگونگی خاکسپاری جسد پاک امیرمؤ منان علی (علیه السلام) است ، از این قرار می باشد:

1 «حیان بن علی غنوی» می گوید: یکی از غلامان علی (علیه السلام) برای من تعریف کرد: هنگامی که علی (علیه السلام) در بستر شهادت قرار گرفت ، به امام حسن و امام حسین (علیهماالسلام) فرمود وقتی که من از دنیا رفتم ، مرا بر تابوتی بگذارید و از خانه بیرون ببرید، دنبال تابوت را بگیرید، جلو تابوت را دیگران (فرشتگان) برمی دارند، سپس ‍ جنازه مرا به سرزمین «غریین» (نجف) ببرید، به زودی در آنجا سنگ سفید و درخشانی می یابید، همانجا را بکَنید در آنجا لوحی می بینید مرا در همانجا دفن کنید.

غلام می گوید: پس از شهادت آن حضرت (مطابق وصیّت) جنازه او را برداشتیم و از خانه بیرون بردیم ، دنبال جنازه را گرفتیم ولی جلو جنازه ، خود برداشته شده بود، صدای آهسته و کشیده ای می شنیدیم تا اینکه به سرزمین غریین رسیدیم ، در آنجا سنگ سفید درخشنده ای دیدیم ، آنجا را کندیم ، ناگهان لوحی دیدیم که در آن نوشته بود:

«اینجا مکانی است که نوح (علیه السلام) آن را برای علی بن ابیطالب (علیه السلام) ذخیره کرده است». جسد آن حضرت را در آنجا به خاک سپردیم و به کوفه بازگشتیم و ما از این تجلیل و احترام خدا به امیرمؤ منان (علیه السلام) خوشحال و شادمان بودیم ، با جمعی از شیعیان دیدار کردیم که به نماز بر جنازه آن حضرت ، نرسیده بودند، جریان خاکسپاری و کرامت و احترام خدا را برای آنان بازگو کردیم . آنان به ما گفتند:«ما نیز می خواهیم ، آنچه را شما دیدید، بنگریم» به آنان گفتیم : طبق وصیت علی (علیه السلام) قبر او پنهان شده است ، آنان توجّه نکردند و رفتند و سپس بازگشتند و گفتند:«ما آن مکان را کندیم ولی چیزی ندیدیم».

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

شنبه 8/11/1390 - 22:15 - 0 تشکر 423067

به نام خدا

2 «جابر بن یزید جعفی» می گوید: از امام باقر (علیه السلام) پرسیدم :«جنازه امیرمؤ منان علی (علیه السلام) در کجا دفن شد؟».

فرمود:«پیش از طلوع خورشید در جانب غریین به خاک سپرده شد و حسن و حسین و محمّد (حنفیّه) فرزندان علی (علیه السلام) و عبداللّه بن جعفر (برادرزاده علی (علیه السلام» وارد قبر شدند و جنازه را در میان قبر گذاردند».

3 «ابی عُمَیر» به سند خود نقل می کند: شخصی از امام حسین (علیه السلام) پرسید:«جنازه امیرمؤ منان (علیه السلام) را در کجا به خاک سپردید؟».

فرمود:«شبانه جنازه را برداشتیم و از جانب مسجد اشعث آن را بردیم تا به پشت کوفه کنار غریین برده و در آنجا به خاک سپردیم».

4 «عبداللّه بن حازم» می گوید: روزی با هارون الرّشید (پنجمین خلیفه بنی عباس) از کوفه برای شکار، خارج شدیم ، به جانب غریین و ثَوِیَّه رسیدیم ، در آنجا چند آهو دیدیم ، بازها و سگهای شکاری را به سوی آنها روانه کردیم ، آنها ساعتی (برای صید کردن) جست و خیز کردند (و نتوانستند آنها را شکار کنند) دیدیم آهوها به تپه ای در آنجا، پناه برده اند و بر بالای آن ایستاده اند، ولی بازها و سگها (که می خواستند از آن تپه بالا روند) سقوط کردند و بازگشتند، وقتی که هارون این منظره را دید، تعجّب کرد و حیرت زده شد،سپس آهوها از آن تپّه به زیر آمدند، بازها و سگها به سوی آنها شتافتند، آنها به آن تپه رو آوردند و سگها و بازها نیز پس از دست و پا زدن ، خسته شده و بازگشتند و این موضوع سه بار تکرار شد.

هارون گفت : بروید شخصی را پیدا کنید و به اینجا بیاورید (در اینجا رازی نهفته است شاید با پرس و جو به این راز پی ببریم).

ما رفتیم و پیرمردی از بنی اسد را یافتیم و او را نزد هارون آوردیم ، هارون به او گفت :«به ما خبر بده که در این تپّه و بلندی ، چه چیزی وجود دارد؟».

پیرمرد گفت :«اگر به من امان بدهید، به آن خبر می دهم».

هارون گفت : عهد و پیمان با خدا کردم که به تو آسیب نرسانم وتو را از محل سکونتت ، بیرون نکنم».

پیرمرد گفت :«پدرم از پداران خود نقل کرده که قبر علیّ بن ابی طالب (علیه السلام) در اینجاست ، خداوند اینجا را حرم امن قرار داده که هرکس به آن پناهنده شود، در امن و امان خواهد بود». هارون از مرکب خود پیاده شد و آب خواست و با آن وضو گرفت و در کنار آن بلندی ، نماز خواند و خود را به آن خاک مالید و گریه کرد و سپس ‍ بازگشتیم .

- - -برگرفته از کتاب گذری برزندگانی امام اول علی ع از علامه حلی

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

شنبه 8/11/1390 - 22:16 - 0 تشکر 423068

به نام خدا

سلام

صبح زود از خواب بیدار شدیم برای اقامه نماز صبح به حرم رفتیم باد سردی می وزیدیک قسمتی از مسیر تاریک بود صدای سگ ها ادم رو کمی میترساند اما باعث میشد این مسیر تاریک رو با عجله طی کنیم وهمین امر باعث میشد گرم بشیم

خدا داده برکت،، باید مدتی رو در صف تفتیش میماندیم بیشتر زایران ایرانی بودند ،نماز صبح رو در صحن به جماعت خواندیم امکانات صوتی مناسبی در حرم نبود یک مرد باید مکبر وایمیستاد بنده خدا باید انقدر صداش رو بالا میبرد تا بشنویم چه میگه ...

نماز صبح که خواندیم برای صرف صبحانه به هتل برگشتیم بعد از صبحانه طبق قرار قبلی باید همگی درلابی هتل جمع میشدیم تا دسته جمعی به گورستان وادی السلام برویم پیاده به سمت وادی السلام حرکت کردیم مسیر زیادی نبوداما بنده خدا پیرزن وپیرمردها همیشه آخر همه بودند

وادی السلام قبرستان بزرگی است تا چشم کار میکند قبر میبینید به اندازه یک شهر وسعت داره پیامبرانی همچون هود وصالح ع وعلما وبزرگان زیادی در این قبرستان مدفون هستند.

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

شنبه 8/11/1390 - 22:17 - 0 تشکر 423070

به نام خدا

سلام

روزی امیرالمؤمنین علیهالسلام از کوفه حرکت کرد و به سرزمین نجف آمد و از آن هم گذشت.

اسبغ بن نباته میگوید: ما به حضرت رسیدیم، دیدیم روی زمین دراز کشیده است.قنبر گفت: یا امیرالمؤمنین! اجازه میدهی عبایم را زیر شما پهن کنم؟

حضرت فرمود: نه، اینجا محلی است که خاکهای مؤمنان در آن قرار دارد و پهن کردن عبا مزاحمتی برای آنهاست.

اسبغ میگوید؛ عرض کردم: یا امیرالمؤمنین! خاک مؤمنان را دانستم چیست، ولی مزاحمت آنها چگونه است؟

فرمود: ای اصبغ! اگر پرده از مقابل چشمانت برداشته شود، ارواح مؤمنان را میبینی که در اینجا حلقه حلقه دور هم نشستهاند و یکدیگر را ملاقات میکنند و باهم مشغول صحبت هستند، اینجا جایگاه ارواح مؤمنان است و ارواح کافران در برهوت قرار گرفتهاند! [1] .

1.بحار الانوار ج6ص242

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

يکشنبه 9/11/1390 - 21:21 - 0 تشکر 423418

به نام خدا

سلام

وادی السلام در آستانه ظهور

مولای متقیان، امیرمؤ‌منان، حضرت علی (ع) به هنگام ترسیم خط سیر حضرت بقیه اللّه (ارواحنافداه) در روزهای آغازین ظهور به سوی پایتخت دولت کریمه می‌فرماید:

کَأ‌نّی بِهِ قَد عَبَرَ مِن وادِی السلامِ اِلی مَسجِدِ السهلِه ِ، عَلی فَرَسٍ مُحَجلٍ، لَهُ شِمراخٌ یَزهُو، وَیَدعُو، وَیَقُولُ فی دُعائِهِ: لا اِلهَ اِلا اللّهُ حَقّاً حَقّاً....

گویی او را با چشم خود می‌بینم که از «وادی السلام» عبور کرده، بر فراز اسبی که سپیدی پاها و پیشانی‌اش می‌درخشد و برق می‌زند، به سوی مسجد سهله در حرکت است و زیر لب زمزمه‌ای دارد و خدای را این‌گونه می‌خواند: لااله الا الله حقا حقا....

بحار الانوار ج52ص391ومنتخب الاثر ج3ص250

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

يکشنبه 9/11/1390 - 21:23 - 0 تشکر 423420

به نام خدا

سلام

مسجد سهله

عصر اولین روز اقامتان در نجف به مسجد سهله رفتیم

مسجد سهله، در اطراف کوفه، در دو کیلومتری شمال غربی مسجد اعظم کوفه، کهنترین مکان منتسب به حضرت بقیةاللّه (عج) است.

در این مسجد مقدس مقامات زیادی هست وباید در هر مقام نماز مخصوص ودعای ان خوانده شود از جمله مقامات موجود در مسجد سهله به شرح زیر است:

1.مقام امام صادق ع

2.مقام حضرت ابراهیم ع

3.مقام حضرت ادریس ع

4.مقام حضرت خضرع

5.مقام انبیا وصالحین

6.مقام امام زین العابدین ع

7.مقام ومسجد امام زمان عج

در هر یک از این مقامات که جایگاه این بزرگان بوده باید نماز خواند روحانی کاروان تک تک مقامات رو معرفی میکرد میگفت چند رکعت نماز بخوانید وبعد از نمازها دعای ان را میخواند خدا خیرش بده

ما عصر چهارشنبه رفتیم تا نمازهای هر مقام را خواندیم اذان مغرب هم گفتند به امامت ایت الله حکیم نماز مغرب وعشا را در مسجد سهله خواندیم هوا خیلی سرد بود اما حال وهوای مسجد خیلی باصفا بود انشالله خدا قسمتتون کنه برید .

برای آشنایی با این مسجد در پستهای بعدی مطالبی رو قرار میدم انشالله مفید باشید .

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی