دانش و فن آوری (بازدید: 467)
چهارشنبه 28/10/1390 - 16:40 -0 تشکر 418644
دانشمندان در آستانه‌ی ساخت سوپر لنزها

 

 

 

 

در آینده شما ممکن است روی دوربین تلفن همراه هوشمند خود میکروسکوپی با قدرت میکروسکوپ الکترونی داشته باشید. تحقیقات در این زمینه توسط Durdu Guney استادیار دانشگاه فنی میشیگان بخش مهندسی برق و کامپیوتر انجام شده است. او روی ساخت سوپرلنزها توسط متامواد (به مواد مرکبی گفته می‌شود که دارای خواص نامتعارف الکترومغناطیس در ساختار وجودی خود هستند) کار می‌کند. این سوپر لنزها پس از تحقیق فراوان در زمینه ی لنزهایی با خاصیت اپتیکی عالی که می‌توانند از نور مرئی برای تصویر برداری از اجسامی با پهنای ۱۰۰ نانومتر استفاده کند، ساخته شده اند.

در حال حاضر لنزهای اپتیک محدود به خاصیت انحنای طبیعی یا پراش نور هستند و بنابراین معمولاً قادر به دیدن اجسام کوچکتر از حدود ۲۰۰ نانومتر نیستند. این در حالی است که میکروسکوپ‌های الکترونی قادر به تصویر برداری از اجسامی به مراتب کوچکتر هستند، ولی گران‌قیمت و غیر قابل حمل هستند و بنابراین در دسترس خیلی از مردم نمی باشند.

در این سوپر لنزها، ذراتی به نام Plasmon را روی سطح ورقه های فلزی باریک مرکب از نانوساختارهای خاص قرار دادند. وقتی آنها در معرض میدان الکترومغناطیس قرار می‌گیرند، نور منعکس شده از اجسام را دریافت کرده و انحنا و پراش آنها را اصلاح می‌کنند. با انجام چنین کاری، بر مشکل مربوط به پراش نور غلبه می‌شود. بر اساس مدل پیشنهادی، چنین آرایشی مشاهده‌ی اجسامی کوچکتر از یک هزارم قطر موی انسان با نور مرئی را ممکن می‌سازد.

بر اساس گفته‌های آقای Guney، چنین لنزهایی برای ساخت خیلی گران نخواهند بود و به همین علت امکان استفاده از آنها در دستگاه‌های قابل حمل مثل گوشی‌ها ممکن می‌شود. او همچنین گفت: آنها می‌توانند در ساخت قطعات الکترونیکی کوچک و ارزان با جایگزین کردن لیزرهای فرابنفش گران‌قیمت با لیزرهایی که نور مرئی را شدیداً متمرکز می‌کنند، استفاده شوند.

عده ای دائم مینالند که گل سرخ خار دارد، ما باید شاد باشیم که خارها گل دارند.
جمعه 30/10/1390 - 12:32 - 0 تشکر 419395

چه جالب. این علم تا کجا ها که پیشرفت نداره

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

دوشنبه 10/11/1390 - 2:14 - 0 تشکر 423615

چه شود!!!
رو گوشی های موبایل نصب بشه خیلی دیدنیه
البته اون گوشی که این فناوری روش نصب بشه حتما قیمتش خیلی بالا میره.خب برای افراد خاص بدرد میخوره

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی