انجمن ها > انجمن کامپیوتر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
کامپیوتر (بازدید: 23522)
يکشنبه 12/3/1387 - 23:12 -0 تشکر 41830
سوالات مربوط به كامپیوتر

با سلام

برگشتم پس از 9 ماه

  ما تو سیستم قدیم انجمن یه بخش داشتیم که هرکی در زمینه کامپیوتر مشکلی داشت مطرح می کرد و دوستان جواب میداند . 

حالا هرکی که سوال داره بپرسه.

 توجه **** توجه ****

برای ادامه ی سوالات خود به تاپیك ذیل مراجعه كنید و سوالاتتان را مطرح نمایید 

 

سوالات و مباحث نرم افزار کامپیوتر و اینترنت

 

موفق باشید.

 

 

يکشنبه 12/3/1387 - 23:32 - 0 تشکر 41833

با سلام
اطلاعاتی کامل در مورد raid وهمچنین مزایا دیسک داینامیک نسبت به بیسیک.
با تشکردوشنبه 13/3/1387 - 2:3 - 0 تشکر 41883

رجیستری چیست؟

و چگونه باید اونو انجام داد؟

با تشکر

خدايا،منعمم گردان به درويشي و خرسندي
سه شنبه 14/3/1387 - 0:33 - 0 تشکر 42012

rss چیست؟

با تشکر

خدايا،منعمم گردان به درويشي و خرسندي
سه شنبه 14/3/1387 - 20:41 - 0 تشکر 42082

سلام. کسی هست که جزوه های اساتید دانشگاه شریف رو که جزء منابع کنکور کارشناسی ارشد هستند را داشته باشه و روی سایت تبیان برای دانلود قرار بده تا کسانی مثل من که توی شهر دیگری زندگی می کنه بتونه از اون ها بهره مند بشه؟

 جزوه‌ی ساختمان‌داده‌ها، دکتر محمد قدسی، دانشگاه شریف.
طراحی کمپایلر، قاسم‌ثانی، جزوه‌ی دانشگاه شریف. 

 نظریه زبان ها و ماشین ها،ترجمه ارمغان حسن نادری،دانشگاه تربیت معلم.

جزوه‌ی طراحی و پیاده‌سازی دانشگاه امیرکبیر.   

 جزوه‌ی طراحی الگوریتم، دکتر محمد قدسی، دانشگاه شریف.

 مدیریت فناوری اطلاعات، جزوه‌ی دانشگاه امیرکبیر.

یا حتی مجموعه تست های پرسپولیس و پوران پژوهش و راهیان ارشد را داشته باشه.

دوشنبه 20/3/1387 - 14:0 - 0 تشکر 42676

شما می توانید برای اینکه از اطلاعات جدید واردشده به یک سایت(عناوین) مطلع شوید درصورت تمایل در بخش rss یا feed  آن  subscribe شوید و به محض باز کردن مرورگرتان در هنگام اتصال به اینترنت این اطلاعات در مروگرتان ظاهر می شود.

السلام عليک يا ثارلله و ابن ثار
چهارشنبه 22/3/1387 - 15:49 - 0 تشکر 42967

در واقع رجیستری یك سری اطلاعات سیستمی هست كه تنظیمات سخت افزار ها و نرم افزارها و یا .... رو در خودش ثبت می كنه كه هر برنامه ای میتونه اونو تغییر و یا به نوع دلخواه خودش تبدیل كنه.

یعنی با وارد كردن مقادیری در داخل ریجستری كه قبلا قوانین آن وضع شده باشه میتونه تنظیمات مختلف ویندوزها رو تغییر بده. كه البته به جز ریجستری راه های دیگری هم برای تغییر در این تنظیمات وجود داره كه خیلی مفصله

شما با ریجستری می تونید گزینه ها را حذف و یا اضافه كنید

می تونید برنامه ها رو محدود یا وسعت بخشید ، می تونید تنظیمات ویندوز رو به دلخواه خودتون تغییر بدید.

می تونید هزاران عمل كوچك و بزرگ تغییر بدید.مثلا تنظیم كردن خوانده شدن mp3 به وسیله جت آیدیو. و ...

سرتونو درد نمیارم، در كل ابزار خوبیه كه در ویندوز ها به كار گرفته شده.

جمعه 24/3/1387 - 20:27 - 0 تشکر 43270

با سلام

چی شد پس؟!

آقا حامد من هنوز منتظرما ...

چهارشنبه 5/4/1387 - 14:37 - 0 تشکر 45075

سلام دوست عزیزم

من این چند وقت رنگ اینترنت هم ندیدم . موقع امتحانات بود .

سعی می کنم برات پیدا کنم .

شرمندم.

پنج شنبه 6/4/1387 - 22:41 - 0 تشکر 45391

سلام خدمت دوست عزیزم

دشمنت شرمنده باشه. راستش من خودم هم مدتی به اینترنت دسترسی نداشتم! برای همین مزاحم شما شدم.

حالا اطلاعاتی را با اجازه شما و مدیر سیستم می گذارم. امیدوارم مفید واقع بشه...

RAID چیست؟
کوتاه شده عبارت Redundant Array of Inexpensive Disks میباشد و کار آن ایجاد یک واحد از مجموع چند هارد دیسک میباشد. در واقع با قرار دادن چند هارد دیسک در کنار هم و پیاده سازی RAID همه هارد دیسکهای ما به یک واحد تبدیل میشوند و سیستم همه آنها را فقط به عنوان یک منبع واحد میبیند که بسته به اینکه چه سطحی از RAID پیاده سازی شده باشد میتواند باعث افزایش کارایی و یا امنیت اطلاعات و یا تلفیقی از این دو شود.
پیاده سازی RAID همچون بسیاری دیگر از تکنولوژی ها هم بصورت سخت افزاری و هم نرم افزاری امکان پذیر است که مسلماً مدل سخت افزاری دارای سرعت و پایداری بیشتری است و مدل نرم افزاری فقط در شرایطی پیشنهاد میشود که با کمبود امکانات و بودجه مواجه هستیم و یا اینکه قرار است بر روی یک سیستم پشتیبان و نه مادر پیاده سازی شود. همیشه با این مساله مخالف بوده ام که سیستمی را که در آن از تکنولوژی RAID استفاده نشده است را یک سرویس دهنده بنامم و به همین دلیل همیشه سعی کردم مشتری را به پیاده سازی حداقل، که همانا پیاده سازی RAID به روش نرم افزاری است قانع کنم. خوشبختانه همزمان با گسترش فرهنگ استفاده از سیستمها در بین مدیران و صاحبان مشاغل و اهمیت اطلاعات و حفظ آن برای این گروه، هزینه پیاده سازی RAID به کمک پیشرفت تکنولوژی روز به روز ارزانتر میشود و هم اکنون با توسعه بیش از پیش این تکنولوژی و کشیده شدن آن به دایره دیسکهای با تکنولوژی ATA حتی شاهد درخواست پیاده سازی این تکنولوژی بر روی سیستمهای رومیزی هستیم! اما فارغ از اینکه RAID بصورت نرم افزاری و یا سخت افزاری پیاده سازی میشود و یا نیاز ما استفاده از هارد دیسکهای SCSI و یا ATA است، تکنولوژی RAID دارای سطوح گوناگون است که در ادامه به ذکر عمده ترین آنها میپردازم:

RAID0
ذخیره سازی روی چند دیسک بدون کنترل خطا مزایا و مشخصات : - داده ها به بلوکهایی تبدیل می شوند و هر بلوک در هارد دیسک مجزا ذخیره می شود. - باعث بالا رفتن کارایی سیستم I/O می گردد چرا که بار ترافیکی نقل و انتقالات بین چندین کانال مجزا تقسیم می شود. - بالارفتن کارایی بدلیل وجود کنترلرهای مختلفی که عمل کنترل ترافیک را به عهده می گیرند (افزایش سرعت) - طراحی بسیار ساده ( زیرا مدار محاسبه Parity وجود ندارد ) - عدم پرداختن به محاسبات مربوطه به Parity وکنترل خطا (افزایش سرعت به دلیل عدم پرداختن به محاسبات مربوط به Parity ) معایب : - عدم استفاده از Parity .(هیچ گونه کد تشخیص و تصحیح خطا در این نوع RAID وجود ندارد ). - از کار افتادن یک درایو باعث از دست رفتن کلیه اطلاعات خواهد شد. - عدم کارایی در محیطهای حساس به حفظ داده ها موارد استفاده : - میکس و پردازش تصاویر ویدیویی (میکس و مونتاژ ). - واژه پردازی (نرم افزارهای تایپ و... ) - کارهایی که نیاز به سرعت بالا دارد.

RAID1
Backup گیری همزمان داده ها به منظور Mirroring و Duplexing Mirroningکپی برداری هم زمان روی دو درایو Duplexing : زمانی است که یکی از درایوها دچار مشکل شود و درایو سالمی را جایگزین نماییم سپس داده ها را روی درایو سالم کپی کنیم . مزایا و مشخصات : -هنگام سیکل نوشتن , گویی اطلاعات روی یک دیسک نوشته می شود (در صورتیکه عملأ بر روی دو دیسک نوشته می شود . مانند RAID0 ) ولی عمل خواندن , ازهر دودیسک انجام می شود ( کاهش ترافیک گذرگاه - نوشتن بر روی هر دو دیسک ولی خواندن مجزا ) - قابلیت برگرداندن %100 داده ها هنگام بروز مشکل برای یک دیسک . - در نرخ انتقالات داده تغییر محسوسی نداریم. (یعنی وجود دو دیسک تفاوتی با یک دیسک ندارد ) . - در شرایط خاص RAID1, توانایی تحمل خرابی بیش از یک دیسک را نیز دارد . - ساده ترین طراحی در تکنولوژی RAID (مدار مربوط به Parity وجود ندارد ) معایب : - بیشترین تعداد هارد دیسک در میان انواع RAID (بسته به انتخاب User ) - هزینه بالا

RAID2
دارای خاصیت ECC با استفاده از کد همینگمزایا و مشخصات : - تصحیح خطای بسیار سریع - مناسب برای انتقال اطلاعات معایب : - طراحی بسیار یچیده که با صدمه دیدن یک دیسک دچار مشکل می شود . - نامناسب در دید تجاری (تعداد زیاد درایوها ) کد همینگ : یکی از روشهای محاسبه و کنترل خطا در سیستمهای دیجیتال می باشد .انواع روشها برای کنترل ترافیک داده های دیجیتال وجود دارد به عنوان مثال Parity haming code ,… که مجموعه این روشها را ECC می نامند .
RAID3 :Error Checking and Correcting : انتقال موازی با استفاده از خاصیت Parity مزایا و مشخصات : - سیکل خواندن و نوشتن بسیار سریع . معایب : - طراحی بسیار پیچیده که با صدمه دیدن یک دیسک مجموعه دچار مشکل می شود . کاربرد : - میکس و مونتاژ تصویر - ویرایش تصویر مانند RAID0

RAID4
دیسک های داده مجزا دیسک مربوط به Parity مشترک مزایا و مشخصات : - سیکل خواندن بسیار سریع ( ترافیک کمتر در گذرگاه) معایب : - پیچیدگی بسیار بالا در طراحی مدار کنترلی مشکل در برگرداندن داده ها هنگام بروز اشکال در یک دیسک ( چرا که داده ها روی دیسکها توزیع شده است )

RAID5
دیسک های داده مجزا و Parity توزیع شده در دیسکهای Data مزایا و مشخصات : - در این نوع به حداقل 3 درایو دیسک سخت نیاز داریم . - تک تک بلوک های داده روی دیسک ها نوشته می شوند و Parity مربوط به هر بلوک نیز داخل هارد مربوط ذخیره می گردد. - سیکل خواندن بسیار سریع (ترافیک کمتر در گذرگاه ) - سیکل نوشتن متوسط (محاسبات مربوط به Parity ) - قابلیت و اطمینان بالا (وجود ECC ) معایب : - خرابی در یک دیسک در خروجی تاثیر ندارد. - طراحی پیچیده مدار کنترلی - مشکل در برگرداندن داده ها هنگام بروز اشکال کاربرد : - در سیستمهای Server و بانکهای اطلاعاتی ISPها

RAID6
دیسکهای داده ها مجزا با دو Parity توزیع شده مجزا مزایا و مشخصات : - RAID6 در واقع نسخه پیشرفته RAID5 می باشد که تصحیح و کنترل خطا را بهبود می بخشد . این ویرایش RAID اطمینان و توانایی بالا در زمینه data storage فراهم می کند . - بهترین انتخاب برای کاربردهای بحرانی و حساس معایب : - طراحی مدار کنترلی بسیار پیشرفته و پیچیده . - سیکل نوشتن بسیار کند ( دوبار محاسبه مربوط به Parity ) - نیاز به N+2 درایو دیسک سخت . بدلیل دارا بودن حالت Parity دو بعدی . ( N تعداد دیسکهای سخت در حالت معمولی ) - ادغام اطمینان بالا با قابلیت بالا

RAID7
نقل وانتقال بهینه شده غیر همزمان به منظوردستیابی به نرخ انتقال بسیار سریع مزایا و مشخصات : - نقل و انتقال غیر همزمان و دارای کنترلگرهای مستقل. - درایو مجزا برای ذخیره کردن اطلاعات مربوط بهParity - برخورداری از سیستم Open System و استفاده از گذرگاهSCSI - گذرگاه Cache داخلی با سرعت بالا (X-bus ) - دیسک های خواندن و نوشتن از امکان Choching استفاده میکنند. - تکنولوژی مدار تولید Parity تا حدودی با سایر انواع Raid تفاوت دارد . -امکان Hot Swaping Open system : به سیستمی اطلاق می شود که قابلیت سازگاری با سخت افزارها و نرم افزارهای مختلف را داشته باشد و امکان کارکردن در سیستمهای مختلف را به راحتی داشته باشد .


RAID10
این Raid حداقل به 4 دستگاه هاردیسک نیاز دارد مزایا و مشخصات : - عمل تکه تکه کردن بلوکهای داده همانند Raid1 انجام می پذیرد . - تصحیح و کنترل خطا نیز مانند Raid2 می باشد . - نرخ انتقال بالا - در شرایط معین , امکان تحمل خرابی چند دیسک در این نوع RAID وجود دارد . معایب : - بسیار گران قیمت - منبع تغذیه حتمأ باید متصل به ups باشد . - جابجایی درایوها باید به صورت موازی انجام گیرد . - سیستمهای Server و بانکهای اطلاعاتی .
RAID53
نرخ انتقال بالا همراه با قابلیت انتقال مناسب مشخصات و مزایا : - این آرایه RAID حداقل به 5 دستگاه دیسک سخت نیاز دارد . - RAID53 در واقع باید RAID03 نامیده شود زیرا عمل Striping آن همانند RAID0 بوده و Segment بندی آن نیز مانند RAID3 می باشد. - تحمل خطای آن مانند RAID3 می باشد. - نسبت به RAID3 دارای نرخ انتقال بسیار بهتری می باشد. معایب : - قیمت بالا - همه دیسک ها باید با همدیگر سنکرون شوند که انتخاب نوع و مدل درایو را محدود می سازد . - Stripe کردن در سطح بایتها نهایتأ در محاسبه ظرفیت فرمت شده تأثیر منفی می گذارد .

RAID 0+1
نرخ انتقال داده بهینه مزایا و مشخصات : - حداقل به 4 دستگاه هاردیسک نیاز دارد . - RAID 0+1 به عنوان آرایه آینه ای نیز معروف است با این تفاوت که قطعات داده ها یا Segment ها طبق استراتژی RAID0 ایجاد شده اند . - تحمل خطای این نوع آرایه مانند RAID5 می باشد . - نرخ انتقال بالا . - بهترین انتخاب برای سیستمهایی که به کارایی بالا بدون توجه به حداکثر اطمینان نیاز داشته باشند . معایب : - RAID 0+1 نباید با RAID10 اشتباه گرفته شود . کوچکترین مشکل در عملکرد یک درایو , آرایه را به مدل RAID0 تبدیل خواهد کرد . - قیمت بسیار بالا - جابجایی درایوها باید به صورت موازی انجام گیرد . کاربرد : - پردازشهای تصویری و fileserever های عمومی .
نتیجه گیری : همانطور که مشخص شد ، استفاده ازRAID برای مقاصد معین می باشد و در کاربردهای عادی و روزمره کارایی چشمگیری را به سیستم PC اضافه نمی کند . به عنوان مثال امکان استفاده از CD-ROM و Rewriter روی این کانکتورها وجود ندارد . بنابراین هنگام استفاده از RAID ابتدا هدف و مورد استفاده خود را مشخص کنید سپس RAID مناسب را انتخاب نمایید.

منبع: سایت رشد

دوشنبه 10/4/1387 - 1:0 - 0 تشکر 45897

1-چگونه می شود کاری کرد که بازی فیفا 08 بدون سی دی اجرا شود یعنی منظورم اینست که چگونه میتوان از ان یک ایمیج گرفت ؟لطفآ جزء به جزء توضیح دهید.

2-چگونه میشود در بحث هایی که در تبیان میگذاریم عکس قرار داد. راستش من این سؤال را ابتدا از خود مشاوره ی تبیان پرسیدم اما آن ها بسیار نامفهوم توضیح دادند. از شما میخواهم که به طور کامل توضیح دهید.                                    با تشکر

دلخوش عشق شما نیستم ای اهل زمین
به خداوند که معشوق من آن بالاییست...!
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی