انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 1256)
شنبه 11/3/1387 - 19:55 -0 تشکر 41658
چرا ما مسلمونا؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یه سوال دوستان

چرا ما مسلمونا وظایف دینیمون رو با اکراه و بدون هیچ لذتی انجام میدیم ؟؟؟؟؟؟؟ واضح تر بگم چرا مثلا نماز میخونیم اما برای رفع تکلیف و هیچ لذتی نمیبریم ؟ روزه میگیریم همین طور ، خمس میدیم همین طور ؟ چرا عباداتمون به دلمون نمیچسبه ؟  واقعا مگه مشکل ماها چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

شنبه 11/3/1387 - 20:1 - 0 تشکر 41660

سلام دوستان

به عنوان اولین موضوع مورد بحث نماز را مطرح میکنیم ؟ چرا ماها نماز میخونیم اما برامون دلچسب نیست ؟ چرا با زور و اکراه و برای رفع تکلیف میخونیم ؟ چرا اون لذتی که حضرت علی از نمازشون میبردن که غرق در نماز میشدن را ماها نمیبریم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

شنبه 11/3/1387 - 20:42 - 0 تشکر 41668

خب معلومه دوست عزیز
اگر ما واقعا معنی کارهایمان را بدانیم و به فواید آن آگاه باشیم دیگر اینکار
ها برامون بی لذت نیست!
اگر ما واقعا بدانیم که برای چی نماز می خوانیم و این نماز خواندن ما چه فوایدی دارد دیگر نماز خوندن بی لذت نخواهد بود...
اگر پدر و مادر نماز خوانی می بینند که پسرشان نماز نمی خواند شاید مشکل از خودشان باشد!
شاید آن ها هم به نماز به چشم رفع تکلیف کردن نگاه می کنند...
امیدوارم به بحث خوبت پاسخ مناسبی داده باشم.
یا علی
شنبه 11/3/1387 - 22:40 - 0 تشکر 41688

دلیلش روشنه. برای اینکه دین  داشتن همه ی ما یه جور خصلت ارثیه مثل هر چیز دیگه ای که از پدر و مادرامون می گیریم. طعم نماز خوندن رو باید از کسانی مثل سرکار خانم سهیلا آرین و همه ی کسانی که اسلام رو انتخاب می کنند پرسید.

 

هر وقت خوش که دست دهد مغتنم شمار       کس را وقوف نیست که انجام کار چیست               حافظ

شنبه 18/3/1387 - 19:0 - 0 تشکر 42552

سلام دوستان

از شما به خاطر پاسخ های زیبایتان متشکرم 

همان طور که میدانیم نماز غذای روح است . اگر جسم ما بیمار باشد غذا برایمان دلچسب نیست و میلی به غذا نداریم همین طور اگر روحمان بیمار باشد نماز برایمان دلچسب نیست . حال چگونه روح بیمار را بشناسیم و چگونه بیماری روح را درمان کنیم ؟

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

يکشنبه 26/3/1387 - 22:47 - 0 تشکر 43570

به نام خدا

دوستان عزیز سلام

قبل از اینكه به عنوان شركت در بحث و استفاده از نظرات دوستان و ارائه نظرات خودم ، به سوال شما پاسخ بدهم بد نیست ‌‌نكته ای را متذكرشوم آن نكته این است كه اینكه شما می گویید چرا ما مسمانان...؟درست نمی باشد چون شما دارید حكمی كلی درباره همه ی مسلمانان مطرح می كنید حال اینكه در میان مسلمانان افرادی هستند كه این شرایط ما را ندارند و واقعا وظایف خود را با تمام دل و از روی اخلاص انجام می دهند و البته آن لذتی كه منظور شما است از انجام فرایض ووظایف دینی خود می برند.پس ما نباید صرفا به دلیل اینكه خودمان به دلایلی اینگونه نیستیم حكم كلی درباره همه صادر كنیم و همه را اینگونه پنداریم.اما دلایلی كه مارا از انجام وظایف خود با میل دل محروم می كند آنچه به نظر من می رسد و در خاطر دارم اولین مطلب مسئله گناه است مسلما گناه كردن باعث سیاهی و كدورت قلب می شود وقتی قلب انسان چرك آلود شد دیگر معنویات روی قلب اثر خود را نمی گذارد دومین مطلب معرفت نا كافی است مسلما اگر ما مقداری معرفت خود را در مورد آن عملی كه می خواهیم انجام دهیم بالا ببریم اثر گذاری آن بالا تر می رود مثلا اگر انسان هنگام نماز خواندن بداند كه در مقابل چه كسی ایستاده است و این چه توفیق بزرگی است كه شامل او شده است واقعا نماز او به معنای واقعی نماز می شود سومین مطلب اخلاص در عمل است كه امری مهم است اینكه سعی كنیم عمل را خالصانه برای خدا انجام دهیم روشن است اگر شما كاری را برای كسی انجام دهید و از او توقع پاداش داشته باشیم تا اینكه آن كار را برای خود خود امر كننده انجام یا اینكه چون از خوبی امر كننده اطلاع دارید با اعتماد به او ، بدون چشم داشت كار را انجام دهید نتیجه بهتری می گیرید چهارم اینكه عدم رعایت وقت مناسب گاهی اعمال ما تاریخ گذشته است یعنی آن زمان مناسبی كه باید انجام شود انجام نمی شود آن وقت كیفیت خود را از دست می دهد و آن اثری كه باید بذارد نمی گذارد مثلا نماز كه مسلما اگر در موقع خود اقامه شود اثر گذاری آن بیشتر خواهد بود پنجم بحث تغذیه است باید بدانیم آنچه ما می خوریم اگر چنانچه آلوده باشد یا به اصطلاح از راه غیر شرعی و حرام كسب شده باشد اثر همه ی اعمال ما را زائل می كند پس باید به این نكته هم توجه داشت خوب در ذهن من همین ها فعلا بود ولی مسلما دلایل دیگری هم هست كه از دوستان می خواهم اگر می دانند در اینجا بگویند تا همه استفاده ببرند.

یا علی

دوشنبه 27/3/1387 - 16:50 - 0 تشکر 43655

سلام دوستان


جناب amin32 از پاسختان ممنونم . مثل اینکه برداشت اشتباهی شده . اینکه من میگم مسلمونا خوب اگه لذت واقعی رو از عملی ببریم به اون عمل در واقع ایمان داریم پس اون شخص مومنه نه مسلمون . ممکنه مسلمون ها هم از اعمالشون ایمان ببرن اما به طور ظاهری و اون لذتی که مثلا حضرت علی از نمازشون میبردن رو نمیبرن مگر اینکه به درجات مختلف ایمان به خدا و نماز برسن .

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

دوشنبه 27/3/1387 - 19:16 - 0 تشکر 43669

 با سلام

با عرض پوزش از دوستان خیلی رک و واضح جوابتون این میشه که

1- ما از اون تعصبات دینی و تقیدات دینی مون فاصله گرفتیم

2-پدران ما اهمیتی به تربیت دینی فرزندان نمی دن و اونا رو به حال خودشون رها کردند

خیلی از پدران و مادران جامعه ما به مسائل دینی خیلی اهمیت می دن ولی در مورد فرزنداشون کاملا بی تفاوت و بی اهمیت هستند در حالیکه در قبال تربیت اونها مسئول هستند و روزی در پیشگاه الهی باید جواب پس بدن

چون جامعه چیزی نیست جز خانواده های ما اگر خانواده من به مسائل دینی اهمیت بدهند میشه گفت ما وظیفه خودمون رو در قبال حفظ جامعه دینی انجام دادیم البته امر به معروف و نهی از منکر هم نباید فراموش کرد.

3- بعضی مسائل دینی میان ما متاسفانه کم ارزش و بی اهیمت شده

یا علی

دوشنبه 27/3/1387 - 19:35 - 0 تشکر 43675

به نام خدا

با سلام

هر انسانی كه مومن است ،مسلمان هم هست ودر میان مسلمانان انسان های مومن هم وجود دارد پس اینكه ما بگوییم چرا ما مسلمانها... صحیح نیست زیرا در ما مسلمانان افرادی هستند كه در عین اینكه اسلام را پذیرفته و مسلمان هستند ، به درجات بالاتر كه ایمان قلبی می باشد رسیده اند(یعنی مسلمان مومن) و مسلما وقتی ما می گوییم مومن به ویژگی مسلمان بودن آن هم اشاره داریم در واقع نمی شود كسی مومن باشد ولی مسلمان نباشد از آن طرف هم وقتی به كسی می گوییم مسلمان دلیلی ندارد او مومن نباشد بلكه ما به یك ویژگی آن كه مسلمان بودن آن است اشاره می كنیم . همان طور كه می دانید، ایمان هم درجاتی دارد و افراد با ایمان هم نشانه هایی و اینكه ما بگوییم نشانه ی ایمان فقط لذت بردن از اعمالی است كه دین بر عهده شخص مكلف گذاشته است درست نمی باشد بلكه یكی از نشانه های شخص با ایمان شاید این باشد.منتظر نظرات دوستان هستم.

یاعلی

سه شنبه 28/3/1387 - 11:24 - 0 تشکر 43747

به نام خدا

سلام به دوستان عزیز

با دلیل اول شما آقا یا خانم مهدی 313 موافقم.اما دلیل دوم شما دلیل قانع كننده ای نیست .بله موافقم پدر و  مادرهای  بعضی از ما به تر بیت فرزندان خود- كه ما باشیم -آن چنان كه باید توجه نشان نمی دهند ولی آیا اینكه آن ها به وظیفه ی خود عمل نمی كنند می شود دلیلی باشد كه ما هم به وظیفه ی خود عمل نكنیم .بیایید فرض كنیم كه آنها احیاننا در تربیت ما كوتاهی كردند آیا ما هم باید در تربیت خود كوتاهی كنیم .ما به عنوان انسانی كه خداوند قدرت اختیار به او  داده است می توانیم از نو و از ابتدا شروع كرده و خود را تربیت كنیم و بسازیم .اینكه آنها كوتاهی كرده اند فقط اندكی ما را در رسیدن به شخصیتی تربیت شده عقب انداخته ولی ما می توانیم با همت و تلاش خود و با توكل به خدا مسیر عقب افتاده را طی كرده و به هدف برسیم تازه این در شرایطی است كه واقعا ما در مسیر ابتدائی تربیت و تذهیب خود باشیم كه این تقریبا غیر ممكن است.هیچ كس نمی تواند بگوید والدین من هیچ اثری در تربیت من نداشته اند این كم لطفی نسبت به والدین  است لا اقل اندكی هر چند كم تاثیر داشته اند كه ما خود متوجه آن نیستیم.پس بیاییم همه ی تقصیر را به گردن این و آن به خصوص والدین خود نیندازیم و خود را هم در این مسیر مقصر بدانیم .

دلیل سوم شما دارای ابهام است.اینكه می گویید بعضی از مسا ئل دینی میان ما كم ارزش و بی اهمیت شده منظورتان این است كه آیا ارزش مسائل دینی در نزد ما كم اهمیت شده است در عین اینكه در واقع دارای ارزش می باشد و یا اینكه نه اصلا محتوای مسائل دینی ما كم ارزش شده است حالا یا به خودی خود و یا به دست عده ای و یا مفهوم دیگری مد نظر شما است .از شما تقاضا می شود بیشتر توضیح بدهید.

یا علی

سه شنبه 28/3/1387 - 14:43 - 0 تشکر 43775

سلام دوستان

جناب mahdi  از پاسختون ممنونم درسته چیز هایی که شما میگید هم میتونه باشه . جناب  amin  شما مثل اینکه هنوز هم متوجه منظور بنده نشدید من نمیگم ویژگی مومن فقط همینه ولی این یه درجه ای از ایمان است . در واقع مسلمون بودن و درجات مختلف ایمان درجاتی هستند که هر چه بالاتر برویم با همان درجه شناخته میشویم البته شاید هم حق با شما باشه ولی متاسفانه الان دیگه نمیشه عنوان بحث رو عوض کرد شرمنده......

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی